Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
Odpovědět
jekaterinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 02. 06. 2016, 15:44
Stav: Offline

Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od jekaterinka »

Dobrý den,

na konci srpna mě čeká cesta z Čech do Elginu ve Skotsku. Kamarád letěl loni přes Londýn, ale mě to našlo spoje i přes Kodaň přímo do Aberdeenu (ale časy jsou takové nic moc). Přemýšlím, jestli neinvestovat trošku větší částku s tím, že poletím třeba o den dřív, přespím v Edinburghu, trošku nějakého toho potloukání kolem a pak si najdu nějaký bus do Elginu... Případně to samé v Aberdeenu.

V zatím jsem letěla pouze do Ruska (ještě za komára a jako dítěti mi bylo všechno šumák a hlavně všechno kolem zařizoval někdo jiný, že jo) a do Egypta a Tunisu, tak jsem z toho taková trošku na větvi:D Jak se přestupuje v Londýně? Budu moc ráda za jakékoliv rady.
Díky


beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od beardie »

vitaj na fore

- s batozinou/bez?
- jednosmerka alebo spiatocka?
- nejake konkretne datumy?

jekaterinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 02. 06. 2016, 15:44
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od jekaterinka »

Díky za přivítání:)

Ano, zavazadla budou, jedu cca na 4 měsíce. Jednosměrná, nevím, kdy se budu přesně vracet. Datum cca někdy mezi 22. 8 a 26.8, ještě nevím úplně přesně, od kdy budu mít ubytování.

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od Robert »

Do Aberdeenu by šlo letět s easyjet s přestupem v Londýně na Gatwicku. Je to bez garantovaného přestupu, ale času na něj je dost.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od alesesl »

Pokud tam letis na 4 mesice, tak urcite potahnes nejakou batozinu. nez kupovat neco s prestupem v LON s negarantovanym prestupem, tak bych vzal tady toto. Je to s SAS za 130 eur vcetne 23kg baglu si myslim, ze neni co resit. Pokud neco nestihnes, tak te prehodi na dalsi let. A navic letis az do Aberdeenu.

Screenshot001.jpg


Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od Robert »

alesesl píše:Pokud tam letis na 4 mesice, tak urcite potahnes nejakou batozinu. nez kupovat neco s prestupem v LON s negarantovanym prestupem, tak bych vzal tady toto. Je to s SAS za 130 eur vcetne 23kg baglu si myslim, ze neni co resit. Pokud neco nestihnes, tak te prehodi na dalsi let. A navic letis az do Aberdeenu.

Screenshot001.jpg


Tak to mi určitě přijde lepší volba než easyjet. Jen v prvním příspěvku se psalo, že časy přes Kodaň jsou nic moc, čemuž nerozumím. Mě to časově přijde velmi dobré.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od alesesl »

Robert píše:
alesesl píše:Pokud tam letis na 4 mesice, tak urcite potahnes nejakou batozinu. nez kupovat neco s prestupem v LON s negarantovanym prestupem, tak bych vzal tady toto. Je to s SAS za 130 eur vcetne 23kg baglu si myslim, ze neni co resit. Pokud neco nestihnes, tak te prehodi na dalsi let. A navic letis az do Aberdeenu.

Screenshot001.jpg


Tak to mi určitě přijde lepší volba než easyjet. Jen v prvním příspěvku se psalo, že časy přes Kodaň jsou nic moc, čemuž nerozumím. Mě to časově přijde velmi dobré.


CPH je na prestup uplne v pohode. Min 1 hod uplne staci. V tomto pripade mas vic jak 2 hod, takze z tohoto bych vubec nemel strach. A kdyz by se neco pokazilo, rekneme let z PRG mel vyrazne zpozdeni, coz se nestane, tak ti SAS nabidne adekvatni spojeni do finalni destinace.

jekaterinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 02. 06. 2016, 15:44
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od jekaterinka »

alesesl, Robert - Děkuji, tohle spojení jsem našla také, ale právě si nejsem vůbec jistá tou Kodaní, jak se tam přestupuje a tak... Další věc je, že se dostanu do Aberdeenu dost pozdě a ještě potřebuju nějaké další tři hodiny na cestu do Elginu, kam bych se dostala dost pozdě, takže bych musela čekat do rána x hodin na autobusáku, než by si mě ráno někdo vyzvedl...

Proto řeším, jestli nebude lepší cestu víc nakouskovat a nevzít to s výletem přes Londýn nebo Edinburgh. Nebo holt přespat v Aberdeenu a pokračovat ráno...

Takže říkáte, že Kodaň je v pohodě - šlo by blíže popsat jaká je tam orientace, případně nějaká doporučení, z obrázků na netu toho moc nevykoukám.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od Airbus380 »

jekaterinka píše:alesesl, Robert - Děkuji, tohle spojení jsem našla také, ale právě si nejsem vůbec jistá tou Kodaní, jak se tam přestupuje a tak... Další věc je, že se dostanu do Aberdeenu dost pozdě a ještě potřebuju nějaké další tři hodiny na cestu do Elginu, kam bych se dostala dost pozdě, takže bych musela čekat do rána x hodin na autobusáku, než by si mě ráno někdo vyzvedl...

Proto řeším, jestli nebude lepší cestu víc nakouskovat a nevzít to s výletem přes Londýn nebo Edinburgh. Nebo holt přespat v Aberdeenu a pokračovat ráno...

Takže říkáte, že Kodaň je v pohodě - šlo by blíže popsat jaká je tam orientace, případně nějaká doporučení, z obrázků na netu toho moc nevykoukám.


Kodaňské letiště je na přestup opravdu v pohodě, vše v rámci jednoho terminálu, uživatelsky přívětivé, přehledné, přestupu tam bych se určitě nebál, je to sice velké letiště, ale žádný megalomanský mumraj.

Pokud vám ale jde především o čas, nikoliv prioritně o cenu a jste z Prahy, pak si myslím, že by určitě stálo za zvážení možnost letu s British Airways přes Londýn přimo do Inverness, což je letiště zdaleka nejbližší Elginu. Odlet z Prahy v 6:50, na přestup v Londýně 1h50min, což je dostačující, přílet do Inverness 11:30 a na pozdní oběd už jste v Elginu :) Cena 4 780 Kč s 23kg zavazadlem, díval jsem se na data 23.8. nebo 25.8. přes tento web: https://www.skyscanner.cz/

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od alesesl »

Bud let jak navrhuje airbus380, anebo pokud nechces letet s prestupem, tak let Easyjetem primo od Edinburku, tam se svez tramvaji do mesta z letiste a jet vlakem do Elginu ten samy den.

Vypadalo by to nasledovne.

Letenka easyjetu na primem letu vcetne 20kg baglu stoji 3500 kc plus 15.90 GBP za vlak z Edinburku do Elginu s prestupem v Aberdeenu. Jizdenky na vlak muzes vyhledat a zakoupit pres http://www.nationalrail.co.uk

Capture.JPG
Capture.JPG (45.85 KiB) Zobrazeno 4521 x


Capture1.JPG

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od alesesl »

nebo dalsi moznost je letet s Brussels airlines vcetne kufr o vaze 23 kg za cca 2600 kc pres Brusel do Edinburku. Tam muzes klidne prenocovat jestli chces a druhy den rano pokracovat vlakem do Elginu anebo jet rovnou vlakem, ktery si najdes pres stranky v odkazu vyse.

25.8. odlet.

Capture.JPG

jekaterinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 02. 06. 2016, 15:44
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od jekaterinka »

Airbus380 - díky, vůbec jsem netušila, že v Inverness je také letiště... Z Prahy nejsem, ale brzký odlet pro mě není problém (holt bych si šla dřív lehnout a přijela do Prahy nějakým nočním rychlíkem), jde mi spíše o rozumný čas příletu a následné cesty. Tomu jsem ochotná přizpůsobit i finanční nákladnost.

Takže říkáte, že kodaňské letiště by mohl zvládnout i člověk, co v životě letadlem neletěl a neumí kváknout v žádném jiném jazyce, kromě češtiny? (Plánuju vytáhnout přítele na prodloužený víkend na návštěvu, přeci jen, kdy se taková příležitost naskytne, a tohle by pro něj mohla být nejlepší varianta, zatím se vymlouvá právě na tu jazykovou bariéru - a strach z létání).

alesesl - Vaše varianta by byla velice uživatelsky přijatelná pro přítele - nemohl by se vymlouvat na jazykovou bariéru, na prodloužený víkend mu stačí příruční zavazadlo, zbývá vysvětlit, že žádný strach z létání mít nemůže, když to ještě nevyzkoušel... Můžu se zeptat, jak jste se dostal na tu cenu šestnácti liber za vlak? Mě to vyhazuje pouze cenové rozpětí od 42 - 63 liber. Chtěla jsem spíš cestovat busem, vlak mi přišel šíleně drahý. Tedy alespoň na trase Aberdeen - Elgin vychází bus cenově mnohem lépe, z Edinburghu do Elginu by to při té Vaší ceně bylo v pohodě. Mátě nějaký tip, jak cestovat po Skotsku levněji? :)

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od Airbus380 »

Ano, v Inverness je menší letiště, což je ale jedině výhoda, všechny procesy trvají mnohem kratší dobu a navíc je situováno příhodně směrem právě na Elgin, autem je tam člověk za čtvrt hodiny :)

Co se týče přestupů a evropských letištích, myslim, že výraznější rozdíly nejsou. Některé letiště je větší a vzdálenosti mezi přestupy větší, některé zase menší, ale orientace je asi v zásadě všude podobná. Stačí si na monitorech ověřit z jakého gatu vám letí návazný spoj a pak už jít jen podle orientačních tabulí. Jediné slovo, které potřebujete je "Gate" a sledovat průběžně sledovat monitory, jestli není nějaká změna :)

Co se týče cestování po Skotsku, tak nejlevnější je např. autobusová společnost megabus (http://uk.megabus.com/), kde jdou v dostatečném předstihu sehnat jízdenky od 1 libry, ale jezdí jen mezi největšími městy.

Klasickou dopravní obslužnost ve Skotsku a vlastně v celé Británii obstarává Stagecoach (https://www.stagecoachbus.com/), o cenách takový přehled nemám, jel jsem s tím jen jednou na jihu Anglie a za jízdu trvající hodinu a půl jsem zaplatil 6 liber, hádám, že to bude podobné i ve Skotsku.

jekaterinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 02. 06. 2016, 15:44
Stav: Offline

Re: Praha - Aberdeen nebo Edinburgh

Příspěvek od jekaterinka »

Airbus380 - tak jsem to příteli tlumočila a tvářil se značně skepticky :lol: Ale tak ještě má dost času, aby sám došel k myšlence, že se mu tam vlastně hrozně chce letět. Navíc o Edinburghu jsme se bavili cca dva roky nazpátek, že by se tam rád podíval, tak mu to musím nenápadně připomenout.

Děkuju za tipy, megabus se mi bude hodit, sice přímo do Elginu nejezdí, ale chtěla bych se podívat po větších skotských městech a mezi nimi to bude fajn. Stagecoach vychází i ve Skotsku dost podobně (tedy tvrdí to strejda Google), našla jsem dokonce i nějaké rady, že když si člověk koupí rovnou zpáteční, tak ho to vyjde paradoxně jen o pár drobných dráž, než jednosměrná jízdenka, tak uvidím.

Mimochodem, pobavila jsem se u tipů, jak ušetřit váhu zavazadla - vzít si nejtěžší věci na sebe. Vychází mi z toho, že na konci srpna budu odlétat z Čech v pohorkách, dvou tlustých svetrech a vlněném kabátě :D

Jak je to vlastně se zavazadly, které si člověk bere s sebou na palubu. Počítala jsem s tím, že budu mít batoh a brašnu s notebookem, ale podle toho, co jsem četla, tak si budu muset asi pořídit na noťas nějaké jiné příruční zavazadlo. Je pořád možné si vzít příruční zavazadlo a pidikabelčičku, nebo spíš kapsičku přes rameno, ve které by měl člověk všechno důležité? Do Egypta jsem letěla právě s batohem a takovou malou kapsou a nikdo neřekl ani popel...


Odpovědět