Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Kevil »

Jaké letadlo byste doporučili zvolit pro soukromý mezinárodní let více osob, tak aby se náklady na osobu přiblížily ceně letenky běžné letecké společnosti ? Podmínkou je schopnost unést minimálně jedno malé zavazadlo a kufr do 23 kg na osobu. Jde mi o porovnání nákladů na let vzhledem k cestovní rychlosti, počtu osob a typu letadla. Např. pro let z Prahy do Zadaru (672 km). Možná, že je nějaký podobný přehled někde na webu.


alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od alesesl »

Kevil píše:
28. 07. 2021, 23:32
Jaké letadlo byste doporučili zvolit pro soukromý mezinárodní let více osob, tak aby se náklady na osobu přiblížily ceně letenky běžné letecké společnosti ? Podmínkou je schopnost unést minimálně jedno malé zavazadlo a kufr do 23 kg na osobu. Jde mi o porovnání nákladů na let vzhledem k cestovní rychlosti, počtu osob a typu letadla. Např. pro let z Prahy do Zadaru (672 km). Možná, že je nějaký podobný přehled někde na webu.
Rozhodne let soukromym letadlem se nebude nikdy rovnat nebo ani blizit (mozna vyjimecne) cene za letenku u bezne letecke spolecnosti, tedy pokud u te bezne spolecnosti neplanujete letet 1. tridou.
Naposledy upravil(a) alesesl dne 29. 07. 2021, 19:27, celkem upraveno 1 x.

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od zbozivulekral »

alesesl píše:
29. 07. 2021, 08:59
Rozhodne let soukromym letadlem se nebude nikdy rovnat nebo ani blizit (mozna vyjimecne) cene za letenku u bezne letecke spolecnosti, tedy pokud u te bezne spolecnosti neplanuje letet 1. tridou.
Přesně tak.

Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Kevil »

Jako ne moc vhodný příklad jsem spočítal, že let PRG-ZAD s 5 PAX jedním směrem (nepočítám náklady na zpětný let letadla) by stál s Piper Meridian (28 500 Kč/hod @ 425km/h) 9 013 Kč.

Zpáteční letenka (1 malé a 1 odbavené zavazadlo) s Ryanair (Boeing) mě vyšla na 7 784,36 Kč.

Pěkný příklad je v článku Ekonomika jednoho komerčního letu

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Robert »

Kevil píše:
29. 07. 2021, 10:35
Jako ne moc vhodný příklad jsem spočítal, že let PRG-ZAD s 5 PAX jedním směrem (nepočítám náklady na zpětný let letadla) by stál s Piper Meridian (28 500 Kč/hod @ 425km/h) 9 013 Kč.

Zpáteční letenka (1 malé a 1 odbavené zavazadlo) s Ryanair (Boeing) mě vyšla na 7 784,36 Kč.

Pěkný příklad je v článku Ekonomika jednoho komerčního letu
Můj laický pohled - u uvedeného příkladu PRG-ZAD budeš muset započítat náklady na zpáteční let. Nevím, odkud je vzata cena 28500 Kč a jestli zahrnuje věci jako letištní poplatky, navigační poplatky apod. Co jsem se díval, tak jsem našel vyšší ceny za pronájem, například https://www.rentdream.cz/Letoun-Piper-M ... nu-d96.htm

K příkladu komerčního letadla - díval jsem se jen na tabulku - náklady na dva piloty vycházejí za let PRG-LON 11 Kč x 150 cestujících = 1650 Kč, tj. jeden pilot stojí aerolinku na letu do Londýna 825 Kč? Bankovní poplatky pak 115 Kč na cestujícího? Průměrná výše odletové taxy taky vychází určitě níže.


zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od zbozivulekral »

Kevil píše:
29. 07. 2021, 10:35
Jako ne moc vhodný příklad jsem spočítal, že let PRG-ZAD s 5 PAX jedním směrem (nepočítám náklady na zpětný let letadla) by stál s Piper Meridian (28 500 Kč/hod @ 425km/h) 9 013 Kč.

Zpáteční letenka (1 malé a 1 odbavené zavazadlo) s Ryanair (Boeing) mě vyšla na 7 784,36 Kč.

Pěkný příklad je v článku Ekonomika jednoho komerčního letu
Jenže to je letová hodina, dál počítej pilota, poplatky ŘLP/letiště/hamdling, prázdný let zpět a znovu pro vás, nebo když budeš mít sakra štěstí, tak parkování letadla na místě, hotel a diety pro pilota.

Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Kevil »

Cenu Piper Meridian jsem vzal z nabídky zde. Cena 9 013 Kč/PAX je spočtena podle doby letu 1,6 h. Samozřejmě nepočítám, že by v cílové destinaci letadlo čekalo týden s posádkou. To je nesmysl. Buď prázdný zpáteční let, nebo oba směry plně obsazené. Při odletu z Letňan v Praze nebudou náklady za odbavení a handling asi nějak zásadní :wink: .

Můj dotaz byl na větší letadlo, které uveze více lidí, aby se náklady snížily. Ryanair taky začínal s jedním letadlem, než se dostal na současný stav. To ale neznamená, že ho nelze předehnat :YMDEVIL: . Je to hlavně otázka matematiky a přesných výpočtů.

Mailand
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 192
Registrován: 01. 04. 2017, 12:27
Oblíbené typy letadel: A340, A380, B717
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Mailand »

Vsak tam maji online kalkulacku, tak to si to tam spocitej. Navic bych jeste dodal, ze ty ceny jsou bez DPH. Takze se oneway dostat do ZAD pod 30 na osobu by byl vcelku uspech.

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od zbozivulekral »

Kevil píše:
29. 07. 2021, 18:28
Při odletu z Letňan v Praze nebudou náklady za odbavení a handling asi nějak zásadní :wink: .
Jenže v Letňanech ti neudělají pasovku, kterou do HR potřebuješ… :wink:

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od HighFlyer »

Mailand píše:
29. 07. 2021, 23:34
Vsak tam maji online kalkulacku, tak to si to tam spocitej. Navic bych jeste dodal, ze ty ceny jsou bez DPH. Takze se oneway dostat do ZAD pod 30 na osobu by byl vcelku uspech.
Vsak i ten ZAD by byl bez DPH. Dan z pridane hodnoty se plati pouze na vnitrostatni lety.

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Robert »

HighFlyer píše:
30. 07. 2021, 00:48
Mailand píše:
29. 07. 2021, 23:34
Vsak tam maji online kalkulacku, tak to si to tam spocitej. Navic bych jeste dodal, ze ty ceny jsou bez DPH. Takze se oneway dostat do ZAD pod 30 na osobu by byl vcelku uspech.
Vsak i ten ZAD by byl bez DPH. Dan z pridane hodnoty se plati pouze na vnitrostatni lety.
Asi si měl na mysli palivo. Pronájem letadla asi nebude bez DPH pro českého zájemce pokud je provozovatel letadla plátcem DPH.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od HighFlyer »

Robert píše:
30. 07. 2021, 00:51
Asi si měl na mysli palivo. Pronájem letadla asi nebude bez DPH pro českého zájemce pokud je provozovatel letadla plátcem DPH.
Jeste jsem nezazil, ze by to bylo rozepsane na pronajem, palivo, poplatky... Vzdy na fakture "Mezinarodni let Kardašova Řečice - Tramtárie - Kardašova Řečice letounem An-2 Supersonic pro X páprdů" CZK 100 000, DPH 0%.

Pokud je provozovatel letadla platce DPH (jakoze vsichni, kdo to delaji na kseft, platci jsou), tak plati DPH na vstupu (pronajem/nakup letadla) a uctuji nulovou DPH na vystupu pri mezinarodnich letech. Takze pokud tato plneni prevysuji plneni, u kterych je DPH i na vystupu (napr. vnitrostatni lety, nebo uplne jina cinnost te spolecnosti, ktera podleha DPH), tak mu po konci zdanovaciho obdobi stat vrati DPH, kterou zaplatil na vstupu. Presneji receno: rozdil mezi dani zaplacenou na vstupu a inkasovanou na vystupu.

Priklad (zjednoduseny pouze na pronajem letadla). Pronajimam si letadlo za 1 mil. mesicne. Leasingovka mne vystavi fakturu na 1,21 mil., z cehoz je 210 tis. DPH. To je to "na vstupu".

Situace A: Letadlo pronajmu Kevilovi na 10 letu do ciziny za 200 tis. za let, vystavim mu fakturu na 2 mil. + DPH nula. V priznani k DPH budu pozadovat vratku 210 tis. od statu.

Situace B: Kevil uz je znudeny letanim do zahranici, rozhodne se zalitat si po Cesku. Za 20 letu po Cesku po 100 tis. za let mu vystavim fakturu na 2 mil. + 420 tis. DPH (to je to "na vystupu"). Za pronajem letadla ("na vstupu") jsem zaplatil DPH 210 tis., takze v priznani k DPH uvedu danovou povinnost 420 tis. minus 210 tis. = 210 tis. a tuto castku musim finacnimu uradu zaplatit do 25. dne nasledujiciho mesice.

Situace C: Kevil se stale nemuze rozhodnout, jestli je lepsi letat do ciziny nebo po Cesku. Tak si dalsi mesic objedna 5 letu do ciziny po 200 tis. a 10 letu po Cesku po 100 tis. Vystavim mu fakturu na 1 mil. za lety do zahranici + DPH nula a 1 mil. za lety po Cesku + DPH 210 tis. A protoze jsem presne 210 tis. zaplatil DPH za pronajem letadla, bude na mem danovem priznani k DPH nula (210 tisic na vstupu minus 210 tis. na vystupu).

Pak mne Kevil ani jednu fakturu nezaplati a leasingovka si prijde pro letadlo.

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Robert »

Já jsem měl na mysli případ, kdy si Kevil jako soukromá osoba pronajme letadlo na let do Zadaru. V kalkulaci letu z Letňan do Zadaru na Aerotaxik.cz DPH uvedena je:
aerotaxik-cz.jpg

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od HighFlyer »

Robert píše:
30. 07. 2021, 14:23
Já jsem měl na mysli případ, kdy si Kevil jako soukromá osoba pronajme letadlo na let do Zadaru. V kalkulaci letu z Letňan do Zadaru na Aerotaxik.cz DPH uvedena je:
Tak to podle meho nazoru maji blbě.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Jaké letadlo zvolit pro soukromý let většího počtu osob ?

Příspěvek od Paul1 »

HighFlyer píše:
30. 07. 2021, 17:31
Robert píše:
30. 07. 2021, 14:23
Já jsem měl na mysli případ, kdy si Kevil jako soukromá osoba pronajme letadlo na let do Zadaru. V kalkulaci letu z Letňan do Zadaru na Aerotaxik.cz DPH uvedena je:
Tak to podle meho nazoru maji blbě.
Nemají, je to kalkulace za pronájem letadla a ta osvobozena od DPH není, narozdíl od přepravy osob.

Dále se na stránkách dočteš: "Kdy se opravdu vyplatí pronajmout si soukromé letadlo?" nebo "Máme nejlepší ceny za pronájem soukromých letadel". Takže se nejspíš bude jednat o pronájem a musí se odvádět DPH.

Ale aby to nebylo tak jednoduchý, tak pokud u nájmu dopravního prostředku ke skutečnému užití nebo spotřebě dochází ve třetí zemi, tak je místo plnění v té třetí zemi. Takže pokud česká firma pronajme na 20 dní letadlo českému občanovi a ten s ním bude létat v Chorvatsku, tak by mělo být účtováno chorvatské DPH :)

Edit: Zapomněl jsem, že Chorvatsko je už v EU, tak zaměň třeba za Bosnu, Srbsko atd .


Odpovědět