Dopravní letadla bez pilotů

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
JerryDexter
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 13. 08. 2017, 20:38
Stav: Offline

Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od JerryDexter »

Ahoj všem. Předem se omlouvám, pokud budu znít trochu naivně a hloupě, ale zajímá mě váš názor. Strávil jsem docela dlouhou dobu tím, že jsem makal a shromažďoval finance na splnění svého snu stát se dopravním pilotem. Teď konečně přišla ta chvíle, kdy začínám obcházel letecké školy a dělat si obrázek o tom, u koho chci vlastně létat. Co mě ale znepokojuje je to, že se v poslední době stále víc objevují články o tom, jak se intenzivně pracuje na bezpilotních dopravních letadlech. Tohle je samozřejmě hodně zjednodušeně řečeno. Tyhle zprávy se totiž objevují už několik let. Je ale pravda, že v dnešní době se objevují stále častěji. Nemá smysl si nalhávat, že piloti vždycky byli pomyslným trnem v oku aerolinkám, protože stojí nejvíc peněz. Nechci být nijak paranoidní, ale zajímal by mě váš názor na tohle téma. Tenhle můj sen je moc veliký na to, abych do toho nešel, ale tohle mi prostě tak trochu nedá spát. Já osobně bych do letadla bez pilota nevlezl a řeči typu ,,stejně to letí samo"opravdu neberu! Zároveň se omlouvám, pokud už tohle téma existuje, ale já ho prostě nikde nenašel. Díky za názory...


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od prodejce »

Nedělal bych si starosti. Například o tom, že zaniknou prodejci letenek, se intenzivně mluví už 20 let a já přesto stále nehnutě sedím v kamenné prodejně obrostlé mechem - i přes všechen ten technologický pokrok, internety, "algoritmy" a tak..

.. a dodnes není vůbec ani žádný výhled na to, že bych měl jít k lopatě :)

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od JackBrno »

JerryDexter:
Řekl bych, že následujících několik desítek let, tedy v rámci tvé případné kariéry, to vůbec nemusíš řešit :) Technicky to v podstatě možné je už dnes, ale legislativně jen tak není a nebude. Pilot je v letadle pořád zásadní bezpečnostní prvek a nikdo si nedovolí schválit komerční provoz bez nich. Při vší dokonalosti letadel pořád dochází a bude docházet k situacím, kdy vznikne závada a jen zásah pilotů zabrání havárii nebo nějaké nepředvídatelné počasí atd. Myslím, že si děláš zbytečné starosti :)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od Fabo »

JackBrno píše:Technicky to v podstatě možné je už dnes,


Houbeles.

Technicky je mozne v nejlepsim pripade ridit automomne let od nejake minuty po vzletu do pristani a dojezdu, a to taky jenom v pripade, ze se nic neposere.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od JackBrno »

Ale prd, dnes by technicky nebyl žádný problém provést kompletní let autonomně od rozjezdu po zastavení. Samozřejmě za nějakých normálních podmínek a když se nic nepodělá. Druhá věc je, že v komerčních letadlech je mimo realitu, aby to někdo povolil, takže letadla na to výbavu nemají. Ale vzhledem k tomu, že se reálně v určitých podmínkách dnes běžně používá plný autoland, přičemž některá letadla (snad všechny Airbusy?) dokáží sama držet směr i po přistání na dráze až do zastavení, tak v podstatě chybí jen automatické ovládání vztlakových klapek, aby přiblížení a přistání mohlo být plně automatické. Zvládnout automatický vzlet by proti tomu byla už jen drobnost. Nicméně i přesto samozřejmě tvrdím, že nejspíš nikdo z nás tady se nedožije provozu komerčních dopravních letadel bez pilotů, protože pořád existuje spousta věcí, které se můžou podělat (technika, počasí, provozní záležitosti...), které nevyřeší nikdo jiný, než živý pilot v letadle.


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4146
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od whiskey »

prodejce píše:Nedělal bych si starosti. Například o tom, že zaniknou prodejci letenek, se intenzivně mluví už 20 let a já přesto stále nehnutě sedím v kamenné prodejně obrostlé mechem - i přes všechen ten technologický pokrok, internety, "algoritmy" a tak..

.. a dodnes není vůbec ani žádný výhled na to, že bych měl jít k lopatě :)

presne tak, to iste sa hovori o mainframoch uz 20 rokov, a lufthansa na tom veselo fici dodnes :))

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od flyingblue »

prodejce píše:Nedělal bych si starosti. Například o tom, že zaniknou prodejci letenek, se intenzivně mluví už 20 let a já přesto stále nehnutě sedím v kamenné prodejně obrostlé mechem - i přes všechen ten technologický pokrok, internety, "algoritmy" a tak..

.. a dodnes není vůbec ani žádný výhled na to, že bych měl jít k lopatě :)


Navic az tvoje zlata doba skonci, tak jenom pritlucou na prodejnu cedulku "muzeum" a prijde druhy zlaty vek. Lidi budou platit za to, ze Te budou moct videt!

JerryDexter
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 13. 08. 2017, 20:38
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od JerryDexter »

Díky všem za názory. Možná jsem paranoidní, ale váš optimismus nesdílím. Všichni víme, že lidský životy jsou až na posledním místě a na tom prvním jsou peníze! Aerolinky bezpilotní letadla podporují a výrobci taky. Co mě ale děsí nejvíc je to, že už jsem narazil na několik anket a poměrně dost lidí nemělo problém sednout do letadla bez pilota. Pokud bude cena letenky poloviční, lidi budou ochotní s tím lítat. Já bych do toho nevlezl. Letadlo není metro, nebo auto, který zastaví a stojí. Ještě jsem našel jeden článek.
https://www.info.cz/magazin/bezpilotni- ... 14057.html

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od micaello »

Doporučil bych tu paranoiu krotit ;). Proč nejezdí vlaky bez strojvůdců? Proč zatím bezpilotní (bezřidičové...) projekty fungují na uzavřených tratích jako jsou metra, nadzemky, letištní vláčky apod.? Protože tam nehrozí chybující lidský faktor sedící v nějakém jiném dopravním prostředku.
Jasně, určitě čas bezpilotních letadel přijde, ale od toho jsme ještě desítky let daleko, než to bude komercializováno a hlavně hromadně celosvětově nasazováno.
Už jen kvůli tomu, jak stoupá počet letů, přepravených osob a vůbec celá zátěž v leteckém průmyslu, si já osobně nedokáži představit, že by bylo reálné v nejbližších letech odstranit lidský faktor. Jak píše JackBrno, během letu se může podělat tolik věcí, s kterými si AI nemusí poradit (respektive je může vyhodnotit špatně, ve špatném pořadí atd.. pár nehod se už díky tomu stalo, a to za kniplem stále seděl člověk, jen AI příliš kecalo do řízení..), že osobnost pilota, i kdyby jen jako dohližitele (asi tak, jako nyní můžeme vidět řidiče jezdících v testovacích autonomních vozech) tam jednoduše bude potřeba.

A podobným anketám bych vůbec nedával váhu :P

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od beardie »

nooo, uvidime :)
http://techbox.dennikn.sk/umela-intelig ... u/?ref=mpm

Lenže automatizované lietanie sa má dotknúť aj veľkých lietadiel a tento bezpilotný scenár sa možno stane skutočnosťou skôr, než sa nazdáte. Nová správa spoločnosti UBS naznačuje, že lietadlá sa do roku 2025 stanú bezpilotnými.

Nebude to zas až taká dramatická zmena, ako by sa zdalo. Počítače riadia v lietadlách množstvo funkcií a systémov už dávno a akonáhle lietadlo dosiahne letovú výšku, zvyčajne prechádza na riadenie autopilotom. Kapitán so svojím zástupcom preberajú riadenie len počas štartovacieho a pristávacieho manévru a počas letu len dohliadajú na jeho priebeh.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od Fabo »

totalne blbosti, ved to nie je ani 10 rokov... To nebudeme mat poriesene ani autonomne auta vo velkom, nie ze lietajuce prostriedky...

Su to kecy asi tak na urovni "Ažž bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let"

mattsun
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 162
Registrován: 20. 08. 2014, 01:50
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od mattsun »

JerryDexter píše:Možná jsem paranoidní, ale váš optimismus nesdílím...


si si isty ze chces byt dopravnym pilotom? :wink:

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od JackBrno »

JerryDexter píše:Díky všem za názory. Možná jsem paranoidní, ale váš optimismus nesdílím. Všichni víme, že lidský životy jsou až na posledním místě a na tom prvním jsou peníze! Aerolinky bezpilotní letadla podporují a výrobci taky. Co mě ale děsí nejvíc je to, že už jsem narazil na několik anket a poměrně dost lidí nemělo problém sednout do letadla bez pilota. Pokud bude cena letenky poloviční, lidi budou ochotní s tím lítat. Já bych do toho nevlezl. Letadlo není metro, nebo auto, který zastaví a stojí. Ještě jsem našel jeden článek.
https://www.info.cz/magazin/bezpilotni- ... 14057.html

Ano, jsi paranoidní a obávám se, že s tím budeš mít problém projít u psychotestů. Je totiž potřeba zdravý úsudek. Mám i trochu pochybnosti, že máš nějaký solidní přehled o letectví. Jinak bys totiž věděl, že v letectví existuje taková spousta nepředvídatelných okolností, že není šance, aby je zvládly automatické systémy se spolehlivostí minimálně na úrovni živých pilotů. Ano, technika může velmi pomáhat pilotům, ale není schopna je plně nahradit. Jinak platy pilotů určitě netvoří polovinu ceny letenky, zvlášť ne u dlouhých letů, takže by nedošlo ke zlevnění na polovinu, zato by ale výrazně stoupla šance na fatální nehodu. Celkem spolehlivě můžou jezdit automatické systémy metra na uzavřené trati, které jedou na přesně definovaných kolejnicích za konstantních okolních podmínek. Ne letadlo, které se pohybuje volně ve 3D prostoru, který navíc silně mění svoje vlastnosti a které při poruše nemůže jednoduše zastavit a počkat na servisní zásah. Ankety co jsem četl, rozhodně moc nepodporovaly chuť cestujících letět letadlem bez pilota :) Je tam totiž psychologický blok. Cestující ví, že ať se děje, co se děje, tak pokud je s nimi živý pilot, bude se stejně jako ten cestující chtít dostat živý zpět na zem a udělá pro to všechno, zkusí v nouzi třeba i nějaký neobvyklý postup, který může vést k záchraně. Zato nějakému automatu je naprosto ukradené, jestli se roztříská o zem nebo ne. Udělá jen to, na co je naprogramován a pak to vzdá. Nemyslím, že by toto lidi za ušetřených pár peněz chtěli podstupovat. Navíc první havárie takového letadla je té chuti rychle zbaví, protože se samozřejmě hned začne spekulovat, že kdyby byl na palubě živý pilot, mohl havárii zabránit. Takže fakt ne, komerční provoz dopravních letadel bez pilotů za tvé kariéry nehrozí a pokud na tom trváš, najdi si jiný obor...

A350XWB
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 19
Registrován: 19. 02. 2016, 05:17
Oblíbené typy letadel: A340, A350, B747, B787
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od A350XWB »

Taky si myslím, že k tomu rozhodně nedojde. Možná dokonce nikdy. K tomuto jsem dost skeptický. Je potřeba mít živého pilota, který nese nějakým způsobem zodpovědnost, který je za to placený a jedná v nejlepší vůli přežít (alespoň většinou). Asi by neprošlo vysvětlení, že za smrt 500 lidí může SW chyba nebo chybně uvažující AI. Dokonce si myslím, že za mého života se nedočkám masového rozšíření autonomních vozidel a to k tomu mají určitě mnohem blíž než letadla. Věřím asi v rozšíření vlaků, resp. spíše metra, kde není provoz a jiné rušivé elementy a jezdí se po kolejích sem a tam, případně dokola. Není zde přitom problém to vyrobit nebo vymyslet, ale jde o legislativu. Zkrátka nelze řešit nehody, škody na majetku nedej bože smrt lidí vysvětlením, že za to může stroj, který se potrestal sám tím, že se rozbil o úpatí hory a létáme vesele dál.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Dopravní letadla bez pilotů

Příspěvek od cocik »

Ja si myslim, ze uz to davno v praxi funguje. V nedeli nas totalne apatickej cinskej pilot vymachal v turbulenci, aniz by projevil jakoukoliv snahu o zmenu letovy hladiny, a pri priblizeni k letisti si taky nedelal moc velkou hlavu s nejakejma rozvinutejma cumulama. Proste rozkaz znel jasne - letet v urcity hladine a v urcitym kurzu. Pocitam, ze i chytrej mrazak od Samsungu by to odletel lip.


Odpovědět