Kouř z trysky motoru B737-800

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
737
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 461
Registrován: 28. 10. 2007, 12:52
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od 737 »

Předem se omlouvám, že jsem založil nové vlákno, nicméně nenalezl jsem tu žádné, do kterého bych mohl svůj dotaz vložit.

Můj dotaz se týká motoru Boeing 737-800. Když jsem v pátek přiletěl s Ryanairem z Eindhovenu do Prahy, všiml jsem si při výstupu z letadla (zastavili jsme na remote stojánce bez chobotu, vystupovalo se tedy po schodech, následně nás autobusy dovezly k termínálu), že z trysky levého motoru se kouří. Byl to klasický šedě zbarvený kouř, který unikal relativně pomalu a během pár vteřin se rozptýlil ve vzduchu. Motory letadla byly však již vypnuté.

Můj dotaz zní, zda se jedná o normální jev, a čím je způsobený? Anebo se jedná o závadu? Přiznám se, že jsem si toho nikdy předtím nevšiml, proto mě to zaujalo. Rovněž jsem si všiml, že odlet letadla zpět do EIN byl zpožděn téměř o 2 hodiny. Je pravdou, že do PRG jsme dorazili s 15 minutovým zpožděním, dost pravděpodobně tedy zmeškal odletový slot a musel čekat na další, nicméně okamžitě mě napadlo, zda se nakonec skutečně nejednalo o závadu, která způsobila pozdější odlet letadla?

Chtěl bych rovněž zdůraznit, že mi v žádném případě nejde o poškození dobrého jména Ryanairu. Ani na moment nepochybuji, že posádka by neletěla letadlem, které by bylo ve stavu neumožňující bezpečný let s cestujícími. Jde mi skutečně jen o technické vysvětlení tohoto jevu, a posouzení, zda se jedná o závadu či je to zcela normální jev.

Níže přikládám ne příliš kvalitní fotografii, která částečně zobrazuje výše popsaný jev.
20190712_184320.jpg
20190712_184320.jpg (77.06 KiB) Zobrazeno 6559 x


aviatic
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 257
Registrován: 05. 09. 2007, 19:37
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od aviatic »

Je to zcela normální jev,vypařuje se olej nachytaný v kuželu výstupní trysky motoru.Malinké množství oleje se tam dostává se vzduchem,který chladí turbínu a ložiska motoru

737
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 461
Registrován: 28. 10. 2007, 12:52
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od 737 »

aviatic píše:Je to zcela normální jev,vypařuje se olej nachytaný v kuželu výstupní trysky motoru.Malinké množství oleje se tam dostává se vzduchem,který chladí turbínu a ložiska motoru


Aha, tak to jsem nevěděl, nikdy jsem si toho předtím nevšiml. Děkuju moc za vysvětlení, určitě mi to takhle stačí.

atr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 134
Registrován: 05. 09. 2004, 15:36
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od atr »

Mě se teď nedávno stalo s Irem něco podobného a taky jsem nechápal. Let TXL-PMI, byl jsem skoro uprostřed, takže jsem se ven dostal později. Šíleně to smrdělo a dost to i kouřilo. Náhodou nevíš registraci ? Moje byla EI-EFY.

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od Roiman4 »

Normalni jev, nekdy to kouri takhle malo a nekdy vice a jak pise vyse. Smrdi to dost :D


737
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 461
Registrován: 28. 10. 2007, 12:52
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od 737 »

atr píše:Mě se teď nedávno stalo s Irem něco podobného a taky jsem nechápal. Let TXL-PMI, byl jsem skoro uprostřed, takže jsem se ven dostal později. Šíleně to smrdělo a dost to i kouřilo. Náhodou nevíš registraci ? Moje byla EI-EFY.


Registrace byla EI-EFK. :) Mně to ani moc nesmrdělo, byla to taková příjemná vůně :D

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od Petr31 »

737 píše:
atr píše:Mě se teď nedávno stalo s Irem něco podobného a taky jsem nechápal. Let TXL-PMI, byl jsem skoro uprostřed, takže jsem se ven dostal později. Šíleně to smrdělo a dost to i kouřilo. Náhodou nevíš registraci ? Moje byla EI-EFY.


Registrace byla EI-EFK. :) Mně to ani moc nesmrdělo, byla to taková příjemná vůně :D


..štěstí, že to nebylo letadlo TVS.....to už bychom měli za sebou reportáž TV Nova a články v Blesku, početné výpovědi kolabujících cestujících ohrožených na životě dožadujících se odškodnění prostřednictvím amerických právníků a místní anti TVS úderka pod vedením různých "Zdendů" by nám s otevřenými hnojomety vysvětlovala, že se to jiným společnostem než TVS nestává :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: neb Šimáně určitě šetří na údržbě a do bulíků v rámci úspor používají řepkový olej :lol: :lol: :lol:

aviatic
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 257
Registrován: 05. 09. 2007, 19:37
Stav: Offline

Re: Kouř z trysky motoru B737-800

Příspěvek od aviatic »

737 píše: byla to taková příjemná vůně :D


Lehce karcinogenní :mrgreen:


Odpovědět