Bezpečnost

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od vitezslav »

zlin142: Byl jsi rychlejší... :D


Zlin142
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2049
Registrován: 21. 01. 2004, 00:53
Bydliště: LKHK
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Zlin142 »

vitezslav píše:zlin142: Byl jsi rychlejší... :D


To říkala expřítelkyně taky... :wink:

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od vitezslav »

zlín142: Proto je asi ex... :lol: Sorry za OT.

tomaas.p
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 147
Registrován: 12. 07. 2007, 10:36
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od tomaas.p »

Když spadne letadlo, ví to celý svět, v médiích se událost omílá dokolečka týden a více. Zabije se třeba 200 lidí. Kolik lidí v té době zemře na silnicích světa? Jen u nás v ČR okolo 20, ve světě to budou určitě tisíce. Píše a vysílá se o nich? Ne! Čím to? jsou to jiní lidé, než v tom letadle? Nejsou. Pouze to není mediálně zajímavé. Jsme prostě zvrácená společnost, koukáme se bulvární televize, trpělivě nasloucháme, co si máme myslet. Nova a spol. nám to dokonale umí naservírovat. Co se nevysílá v televizi, není. Proto silnice jsou bezpečné a letadla ne...

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od pavelpmi »

Malvolio: geniální! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Atlas »

Ono zalezi, z jakeho uhlu pohledu se na to divas:
Z hlediska business continuity velkych spolecnosti a jejich top managementu, existuji vnitrni smernice, ve kterych stoji, ze nesmi byt ve stejnem letu. Nektere, ale jen nektere, maji ve smernicich, ze nesmi byt/jet ve stejnem aute, vlaku, autobusu...
Pokud se smrtelne zranis, existuje sance, ze alespon Tvuj NTB, PDA, poznamky, se daji nejak dat dohromady. Pokud se to stane behem letu, ma Tva spolecnost smulu. Proto existuji treba smernice, ze pred letem musis provest synchronisaci s domacim serverem.
Proste riziko behem letu je casto cestujicimi zakazniky brano vic na zretel. Nikde jinde, nezli na tistenych letenkach, nebylo na cestovnich dokladech pouceni, o odskodneni v pripade smrti. Maloktera jina profese, nezli CC, resi, ze musi partnera vyrozumet, ze je opravnenou osobou v pripade plneni - a co vsechno v tom pripade resit...
Behem meho letiteho letani, jsem prosel ruznymi stadii strachu, ignorovani, nadhledu apod. Ale po kazdem neprijemnem letu nebo pristani "na jednu nohu", si rikam, jestli to mam priste zase tak brzo zapotrebi. Porad je tu vedomi ruske rulety na dosah ruky - jen ta nizka pravdepodobnost je konejsici. Pokud ridis auto, mas sanci reagovat i na smrtelnou chybu protijedouciho ridice, absolvovat pravidelne kurzy smyku apod. V letadle musis verit teamu lidi, co se staraji o bezpecnost a jen vyberem prepravce a konkretniho letu muzes tu ruskou ruletu castecne ovlivnit. Jinak jsi jen pasivnim subjektem a musis doufat:-)

tomaas.p píše:Když spadne letadlo, ví to celý svět, v médiích se událost omílá dokolečka týden a více. Zabije se třeba 200 lidí. Kolik lidí v té době zemře na silnicích světa? Jen u nás v ČR okolo 20, ve světě to budou určitě tisíce. Píše a vysílá se o nich? Ne! Čím to? jsou to jiní lidé, než v tom letadle? Nejsou. Pouze to není mediálně zajímavé. Jsme prostě zvrácená společnost, koukáme se bulvární televize, trpělivě nasloucháme, co si máme myslet. Nova a spol. nám to dokonale umí naservírovat. Co se nevysílá v televizi, není. Proto silnice jsou bezpečné a letadla ne...

tomaas.p
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 147
Registrován: 12. 07. 2007, 10:36
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od tomaas.p »

Atlas píše:Ono zalezi, z jakeho uhlu pohledu se na to divas:
... Pokud ridis auto, mas sanci reagovat i na smrtelnou chybu protijedouciho ridice, absolvovat pravidelne kurzy smyku apod. V letadle musis verit teamu lidi, co se staraji o bezpecnost a jen vyberem prepravce a konkretniho letu muzes tu ruskou ruletu castecne ovlivnit. Jinak jsi jen pasivnim subjektem a musis doufat:-)


Ano, jistě, leckdy to tak skutečně je a odvrátíš tragedii... Ale, psal jsem o lidech, kteří už to štěstí neměli a přesto je jich mnohem víc, než v letadlech ... šlo mi hlavně o tu medializaci, která má za následek úplně jiné vnímání světa, než doopravdy je..

suhajek
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 132
Registrován: 10. 01. 2009, 14:12
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od suhajek »

Jojo když jede autobus kterýmu nefungujou brzdy ze srázu dolu taky parádně zastavíš, vystoupíš si a jdeš co? Ve vlaku Ti taky řiká strojvedoucí jakou rychlostí jede, zda neprojel návěstidlo na červenou a zda mu vše funguje jak má? Prober se všechno má něco, ale strach z lítání fakt nemám, horší je když jede vlakem a ten na těch jejich super kolejích tak nadskakuje, že nevíš kdy vykolejí :D u autobusu zas občas nevíš jestli ten řidič neni nalitej, no prostě strach je všude.

Poly
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 369
Registrován: 18. 12. 2006, 12:08
Oblíbené typy letadel: B747-400, B777-300, A330-300, A340-600
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Poly »

Super diskuze. Když jsem se díval na vlákno bezpečnost, říkal, jsem si, že to bude spíše technického zaměření a hle, ona je to tu samá sranda. Musím říct, že opravdu jsem se tak dlouho nenasmál tak, jako když jsem pročítal příspěvky od honza117.

Obzvláště vysokými známkami hodnotím potom příspěvky:
Malvolio píše:
honza117 píše:Kdo mi poví, jestli úhel při stoupání není až příliš ostrý, jestli je rozjezdová rychlost dostatečná a jestli náklon není přehnaný v důsledku nezodpovědnosti nebo chyby pilota a podobně?
A kdo mi řekne že všechno v pohodě funguje?

Stačí požádat o službu "Nedoprovázené dítě", a letuška tě bude držet za ruku a říkat "Neboj, broučku, to je v pořádku, to jenom letadýlko dělá brm, brm." A ještě dostaneš omalovánky :-).


a

vitezslav píše:zlin142: Byl jsi rychlejší... :D


Zlin142 píše:To říkala expřítelkyně taky... :wink:


vitezslav píše:zlín142: Proto je asi ex... :lol: Sorry za OT.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Atlas »

Ja jsem se Ti snazil odpovedet i/prave na tu medializaci rizik letecke dopravy:
Protoze, ze spadne letadlo, je sice velice mala pravdepodobnost, ale/presto:
A) 99% solidnich spolecnosti ma zpracovany business continuity plany, ze na jejich budovu/areal dopadne letadlo
B) 99% solidnich spolecnosti ma ve svych smernicich zakaz cestovani vice clenu top managementu nebo jednoho klicoveho departmentu v jednom letu
C) Mnoho spolecnosti ma smernice, narizujici/zarizujici/doporucujici, ze zamestnanec na zahranicni sluzebni ceste musi synchronizovat svuj NTB/PDA
D) Za tistenych letenek kazdy cestujici letadlem vedel pred letem/behem letu castku, ktera podle Varsavske umluvy pripadne pozustalym
E) Rodinni prislusnici posadek vedi, jaka pojistna plneni jsou spojena s fatalnimi riziky jejich prace
Takze nejde o nejakou kachnu. Obecne pri posuzovani rizika plati, ze mira rizika = cetnost x dopad
A v letecke doprave ( a ji dotcenych oblastech "pod ni") sice plati, ze cetnost je velice nizka (ve srovnani s jinymi druhy dopravy). ALE pripadny dopad je fatalni (opet ve srovnani s jinymi druhy dopravy).
Takze kazdy, kdo neresi rizika, vyplyvajici z letecke dopravy, je pouhoupouhy ignorant. Coz si sice mozna muzes dovolit v soukromem zivote, ale v businessu uz nikoliv:-( Mozna trafikant nebo zemedelec se nad tim muze pousmat, ale firma s velkou koncentraci klicovych zamestnancu v jedne budove, technologicky narocnym provozem nebo casto cestujicimi zamestnanci, uz nikoliv.
"Rizeni rizik" je kapitola sama o sobe. Neco o nem: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/ri ... 617/42742/
Vsem leteckym spolecnostem se tezce nevyplatilo, pokud nemely zpracovany Krizove plany, pro pripad padu jejich letadla. Prave proto, ze nasledky jsou fatalni. Typickym v managementu omilanym pripadem je pad TWA. Media tu nejsou od toho, aby "strasila". Ale od toho, aby v pripade nekompetentnosti, ukrizovala managementy, ktere neco zanedbaly. Bud v prevenci nebo pri/behem reseni krizove situace...

tomaas.p píše:
Atlas píše:Ono zalezi, z jakeho uhlu pohledu se na to divas:
... Pokud ridis auto, mas sanci reagovat i na smrtelnou chybu protijedouciho ridice, absolvovat pravidelne kurzy smyku apod. V letadle musis verit teamu lidi, co se staraji o bezpecnost a jen vyberem prepravce a konkretniho letu muzes tu ruskou ruletu castecne ovlivnit. Jinak jsi jen pasivnim subjektem a musis doufat:-)


Ano, jistě, leckdy to tak skutečně je a odvrátíš tragedii... Ale, psal jsem o lidech, kteří už to štěstí neměli a přesto je jich mnohem víc, než v letadlech ... šlo mi hlavně o tu medializaci, která má za následek úplně jiné vnímání světa, než doopravdy je..

Malvolio
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 992
Registrován: 28. 06. 2007, 21:18
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Malvolio »

tomaas.p píše:šlo mi hlavně o tu medializaci, která má za následek úplně jiné vnímání světa, než doopravdy je..


Tady je hezký příklad:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci/117155/dve-stovky-cechu-zradilo-letadlo-cekali-24-hodin.html

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Atlas »

Takze by ses spis klonil "k tichu po pesine"? Letala by letadla bez funkcniho APU, dovolenkari by cestovali do Turecka skoro dele, nezli po zemi...a navic priskoky a starty pokus/omyl? A media by to presla malou notickou nekde v rohu:
"Cestujici na dovolenou vcera do Turecka meli mensi zastavku na Ostravskem letisti."
Za jak dlouho, bez humbuku medii (a diky tomu i bolestnych nasledku pro dopravce a cestovky), by se takovy zpusob dopravy stal beznym standardem? :roll:

Malvolio píše:
tomaas.p píše:šlo mi hlavně o tu medializaci, která má za následek úplně jiné vnímání světa, než doopravdy je..


Tady je hezký příklad:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci/117155/dve-stovky-cechu-zradilo-letadlo-cekali-24-hodin.html

Malvolio
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 992
Registrován: 28. 06. 2007, 21:18
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od Malvolio »

Atlas píše:Takze by ses spis klonil "k tichu po pesine"?

Naopak, jsem proto, aby to média řádně rozmázla...ale aby si dali práci zjistit skutečný stav, používala při tom fakta a ne smyšlenky a dojmy.....

Ano, taky jsem létal s ČSA a taky jsem letěl několikrát s letadlem s nefunkčním APU, nelíbilo se mi to a byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl přejít jinam....ale nevidím důvod, proč z toho dělat středobod všech příspěvků o ČSA.

RadekFM
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 654
Registrován: 24. 08. 2006, 08:40
Bydliště: OSR
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od RadekFM »

Já bych přirovnal letadlo k ponorce. Prostě člověk jako živý tvor podvědomě cítí že není ve svém prostředí a pud sebezáchovy hlodá někde v zadu a nutí tě dostat do původního prostředí tedy na zem. Tento strach můžeš částečně omezit, ale ne se ho zbavit a kdo říká že nemá strach z létání tak ten je ve skutečnosti poch.aný až na patách:)

PavelD
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1028
Registrován: 23. 01. 2004, 12:31
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Bezpečnost

Příspěvek od PavelD »

Na poslední větu bych zareagoval.
Při posledním páru letů jsem se fakt nebál. Mohlo se jednat o uvolněnou euforii, že jsem své před 5-ti měsíci zakoupené letenky uplatnil aniž by přepravce zkrachoval.
Na druhou stranu před nějakým časem jsem letěl na dovolenou, a nějak mi to nesedlo, přestože k obavám NEBYL žádný důvod.
A někteří lidi se fakt nebojí, ti z opačné strany spektra jsou někdy již veselými kamarády do letadla " vneseni "


Odpovědět