Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
stano
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 430
Registrován: 13. 12. 2003, 21:39
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od stano »

Podľa všetkého, s tým doletom by nemal byť problém, hlavne v Rusku tieto vzdialenosti naplno využívajú. Jedna z najdlhších Domodedovo-Jakutsk.


kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od kuba.biker »

Fabo píše:
kuba.biker píše:Prosím vás, jak je to s doletem B738?
Oficiálně by měl zvládnout plně obsazený uletět vzdálenost 5600 km, na druhou stranu ale pokud vím, lety z PRG na SID mívají mezipřistání...

Může dát B738 na jeden zátah vzdálenost 4600 km - s tím, že nejbližší záložní letiště je vzdálené 300 km?


Problemem muze byt vitr - kdyz nad Evropou vane silnejsi zapadni vitr (tenhle smer je nad Evropou +- autobus typicky) tak to muze delat problem. Dolet letadel obecne plati u "air miles", tedy kolik mil uleti letadlo relativne vzduchove mase. Protoze se masa pohybuje proti nemu, uleti vic "air miles" nez "track miles" neboli trasa relativne vzduchu je delsi nez trasa relativne povrchu zeme.


Uf. Musel jsem si to přečíst dvakrát, abych to pochopil... :crazy: :wink:
Čistě náhodou neexistuje nějaký způsob, jak by se to dalo vypočítat? Předpokládám, že síla větru převládající v jednotlivých letových koridorech je zmapována...(?)
Jedná se o linku LIS-TMS (vzdušnou čarou 4600 km, ale vzhledem k tomu, že letadla kopírují marocké pobřeží, asi to bude v reálu o něco víc..) - přičemž záložní letiště SSG, či LBV jsou vzdálené cca 300 km...
Teď to létá B763ER, ale na jednom portugalském fóru straší, že by euroAtlantic mohl na tuto linku nasadit B738, kterou před časem vyfasovali po Transavii. (Zas na druhou stranu fuel stop kdesi v Accře by bylo vítané zpestření...)

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od JackBrno »

No já bych to asi počítal tak, že bych zjistil rychlost větru a spočítal, o kolik km se ta masa vzduchu za maximální dobu letu posune proti směru letu letadla a o tolik se zkrátí maximální dolet :) Případně jednodušší způsob, vzal bych maximální dolet a cestovní rychlost a od cestovní rychlosti bych odečetl rychlost protisměrné složky větru a spočítal bych, o kolik méně uletí tou sníženou rychlostí za stejnou dobu letu.

A.J.Scandall
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 02. 2003, 18:09
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od A.J.Scandall »

4600km je 2486km, tedy plus mínus totéž, jako je délka trati z Prahy do Dubaje. A to ve většině případů dá 800 i v běžném protivětru s jen mírně omezeným payloadem. A LIS-TMS je bokem na převládající větry, narozdíl od DXB-PRG. Na takovýhle dlouhých tratích společnosti většinou payload omezují, při cca 150ti PAX max by neměl být problém pro osmistovku dát tenhle úsek non-stop za většiny větrů. Je to dříč :-D

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3159
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od Fabo »

A.J.Scandall píše:Na takovýhle dlouhých tratích společnosti většinou payload omezují, při cca 150ti PAX max
by neměl být problém pro osmistovku dát tenhle úsek non-stop za většiny větrů. Je to dříč :-D


Ty abys ji neobhajoval :D Mimochodem prisel ti muj posledni mail? Jak jsem se ptal na stitek v Fku...


Jinak tedy z Lisabonu na Sao Tome je to cca 2800nm po tratich, ovsem jak AJS spravne podotknul, je to viceme stale na jih, tedy +- kolmo na provladajici smer vetru...

JackBrno: Ta druha metoda mi pride spravnejsi. Jinak vitr kolmo na smer letu taky mirne zvetsuje spotrebu, extra energii letadlo vyda na korekci "sfouknuti".


A.J.Scandall
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 02. 2003, 18:09
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od A.J.Scandall »

Vidíš jak jsem blbej, zrovna včera jsem s TVF aka C-GTVF lítal a nepodíval jsem se...

Ale na tom štítku je kromě registrace a SELCAL ještě "tabulation number", což je něco jako identifikační číslo konkrétního letadla bez ohledu na to, u koho a pro koho a pod jako registrací zrovna lítá, a podle toho se pak v dokumentaci rozlišuje platnost příslušné informace pro daný kus letadla. Fko má YK405, takže tam bude s největší pravděpodobností tohle.

Proto třeba v FCOM nebo QRH uvidíš u některých položek čísla, kupř YC030-YJ474, YK005-YR505.

Jaká je v udělování těhle čísel logika, to po mě nechtěj vědět...

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3159
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od Fabo »

Dik, logika udelovani mne nejak moc netrapi. Kdyztak bych se poptal na a-netu, tam se tomu nekteri lide venujou.

Nicmene uz vim co tam ma byt, tak si to tam nacmaram... :)

skrita
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 269
Registrován: 06. 02. 2007, 21:02
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od skrita »

Nevíte někdo, co to má Norwegian 737-800 za "bouli" v zadní části trupu? Napadlo mě, že by to snad mohl být nějaký modul na příjem signálu na internet, když ho inzerují, ale jinak si vůbec nedovážím tipovat. Jo, vyfoceno 14.3. na letišti v Málaze (AGP).
Norwegian a jeho "boule" na trupu.
Norwegian a jeho "boule" na trupu.

Celkový pohled
Celkový pohled

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od Night fly »

Ano, to je antena na prijem internetu pres satelit. LH je ma na nekterych letadlech taky.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od flyingblue »

Night fly píše:Ano, to je antena na prijem internetu pres satelit. LH je ma na nekterych letadlech taky.


Nejen Internetu, ale i televize.

skrita
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 269
Registrován: 06. 02. 2007, 21:02
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od skrita »

Díky za reakce, zajímavé. Zajímalo by mě, jak to zvyšuje spotřebu paliva, popř. aerodynamické vlastnosti a vlastně, jestli se taková "serepetička" vůbec vyplatí. Mít internet na letech kolem 2-3 hodin je fajn, ale nic, bez čeho by se člověk neobešel. Zajímavé, že to zavedla zrovna nízkonákladovka.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od flyingblue »

skrita píše:Díky za reakce, zajímavé. Zajímalo by mě, jak to zvyšuje spotřebu paliva, popř. aerodynamické vlastnosti a vlastně, jestli se taková "serepetička" vůbec vyplatí. Mít internet na letech kolem 2-3 hodin je fajn, ale nic, bez čeho by se člověk neobešel. Zajímavé, že to zavedla zrovna nízkonákladovka.


klicove slovo je "TELEVIZE", casto doprovazena "PROTAHNI KARTU, ABY SES MOH KOUKAT"

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3029
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od pepa007 »

skrita píše:Díky za reakce, zajímavé. Zajímalo by mě, jak to zvyšuje spotřebu paliva, popř. aerodynamické vlastnosti a vlastně, jestli se taková "serepetička" vůbec vyplatí. Mít internet na letech kolem 2-3 hodin je fajn, ale nic, bez čeho by se člověk neobešel. Zajímavé, že to zavedla zrovna nízkonákladovka.


web na palubě je super. teďka jsem s norwegian letěl a musím doporučit. super kvalita za super ceny. já si například při cestování obvykle čtu něco z webu, nebo zevluju na fejsbuku, nebo na airways.cz :)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3159
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Co si myslíte o Boeingu 737-800?

Příspěvek od Fabo »

flyingblue píše:
skrita píše:Díky za reakce, zajímavé. Zajímalo by mě, jak to zvyšuje spotřebu paliva, popř. aerodynamické vlastnosti a vlastně, jestli se taková "serepetička" vůbec vyplatí. Mít internet na letech kolem 2-3 hodin je fajn, ale nic, bez čeho by se člověk neobešel. Zajímavé, že to zavedla zrovna nízkonákladovka.


klicove slovo je "TELEVIZE", casto doprovazena "PROTAHNI KARTU, ABY SES MOH KOUKAT"


Ono i slovo internet je timhle casto doprovazeno, byt zrovna u Norwegianu ne. Je to proste sluzba navic, kterou konkurence nenabizi, a treba u skupiny zakazniku, ktera zrovna plati vic (obchodni) to muze byt docela dobry selling point.


Odpovědět