Havárie Jak-42 v Jaroslavli

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
PV
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1066
Registrován: 19. 02. 2005, 14:17
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Havárie Jak-42 v Jaroslavli

Příspěvek od PV »

františek dobrota píše:Nene, to jsme si nerozumeli, spatne jsem pouzil to monitorovani…mam na mysli rekneme vystrazny system,ktery by varoval pred nedosataecnou akceleraci…zpusobenou rekneme kouslou brzdou, nebo vetsi vahou nez je v Fmsce,nebo treba vrstvou snehu…to podle mne doted v realnem case nic neumi…

Jasně.Teď už rozumím.Take-off warning system tohle fakt neumí (tlak v brzdách,akceleraci,hmotnost atd...)


janko
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 432
Registrován: 30. 10. 2011, 19:55
Stav: Offline

Re: Havárie Jak-42 v Jaroslavli

Příspěvek od janko »

Tie teorie o zrychleni beriem ale, aby som si pri vzlete len tak mirnyks dirnyks pribrzdoval, to si neviem predstavit. Ani na takom type ako bol jak - 11, ktory mal tiez brzdy na pedaloch.

mate niekto s tym osobnu skusenost, ze by ste si pocas celej fazy vletu pribrzdovali?

Aj na udrzanie smeru stacilo len lahko tuknut aj na zaciatku vzletu na brzdu s vychylenou smerovkou a bol pokoj, potom uz len smerovka a stacilo. Napr. pri prudovych lietadlach

Ak uz bolo predne kolesko hore, tak si nedokazem predstavit co by to bola za mela ak by som si bol ln tak zo srandy brnknul na brzdu.

Mozno mate skusenosti s brzdenim po pristani tak od 200 po dojazd, kde sa uz da posudit co to robi z erom cielene pri brzdeni.
Ale tu tiez chmatnut za brzdu hned po dosadnuti tak dakujem pekne. Ze sa prebrzdili dusicky pri prehriati, pri nejakej chybe pri pristani, hej stalo sa, a vzdy s vedomim, ze tie brzdy ovladam vedome, aj ked nespravne


Este k tomu vzletu:
nedocital som sa ci si pribrzdoval pocas celeho vzletu alebo len tak brnkal.
Ak pocas celeho vzletu, to sa tam tie brzdy neprehreju?

Neviem, vsetko tu okolo je take cudne.

Nakoniec ako sa ma urobit cely priebeh vzletu sem umiestnil niekto uz pred tromi rokmi. Je to ozaj zaujimave citanie.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Havárie Jak-42 v Jaroslavli

Příspěvek od MEA »

cudne veci maju fatalne nasledky. iste, ze sa tie brzdy prehrievali, ale to je najmenej. navyse tato nehoda je vysetrena, takze niet dovod nejako do nej dalej sturat, len sa poucit. aj ked to dobrzdovanie je fakt tazko predvidatelna hlupost...

fricoolinek2
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 193
Registrován: 15. 08. 2005, 01:26
Stav: Offline

Re: Havárie Jak-42 v Jaroslavli

Příspěvek od fricoolinek2 »

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1015 ... jaroslavl/

Sledovali jste?

Opravdu, neuvěřitelně zybtečná nehoda. Délka ranveje 2 800 m, přičemž tomu Jaku mělo stačit pouhých 1 200m na vzlet, krásné počasí. Pokud letadlo má špatnou akceleraci nebo má problém se odlepit od země, tak snad je třeba udělat do nejméně nebezpečené. A v situaci, kdy mi do konce ranveje zbývá ještě hodně přes 1 000m by to snad jasně mělo být přerušení startu, ne?

Jak to ale nekonec bylo s tim stožárem, co sejmuli tim Jakem? Já jsem měl za to, že srážka s nim byla fatální. Tedy nebyla a i kdyby tam ten stožár nebyl, tak by ten Jak šel k zemi?

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Havárie Jak-42 v Jaroslavli

Příspěvek od Zdenek »

fricoolinek2 píše:http://www.ceskatelevize.cz/porady/10158090296-letecke-katastrofy/214382558460009-tragedie-lokomotivu-jaroslavl/

Sledovali jste?

Opravdu, neuvěřitelně zybtečná nehoda. Délka ranveje 2 800 m, přičemž tomu Jaku mělo stačit pouhých 1 200m na vzlet, krásné počasí. Pokud letadlo má špatnou akceleraci nebo má problém se odlepit od země, tak snad je třeba udělat do nejméně nebezpečené. A v situaci, kdy mi do konce ranveje zbývá ještě hodně přes 1 000m by to snad jasně mělo být přerušení startu, ne?

Jak to ale nekonec bylo s tim stožárem, co sejmuli tim Jakem? Já jsem měl za to, že srážka s nim byla fatální. Tedy nebyla a i kdyby tam ten stožár nebyl, tak by ten Jak šel k zemi?

Od PC se to radí poměrně bezpečně a bez rizika.


Odpovědět