Životnost a nálet letadla

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
paya
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 04. 2012, 09:56
Stav: Offline

Životnost a nálet letadla

Příspěvek od paya »

V souvislosti s vyřazením OK-SWV (nekdy před měsícem) mě napadlo, kolik vůbec takové letadlo (řekněme třeba ta 737) nalétá za měsíc/rok/životnost? Jaký je důvod pro vyřazení? Je to o tom, že už je neekonomické to provozovat, nebo tomu prostě propadne nějaká licence a už není možné to letadlo znova zrevidovat a lítat dál?

Vím, že přesná čísla neexistují, ale zajímá mě to jen řádově.


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Životnost a nálet letadla

Příspěvek od prodejce »

.. tak protože se tady nikdo z létajících odborníků neobtěžoval, tak to zkusím sám.

Životnost draku letadla je omezená počtem cyklů (počtem letů, při kterých se přetlakuje kabina). To je u každého kusu jiné, prostě dokud nezačne trup praskat. Řekněme při 50 000 cyklech začíná být letadlo "opotřebované" a při 100 tisíc cyklů je tu už jistá předvídatelná pravděpodobnost, že se rozpadne ve vzduchu. Ale např. v USA není problém se proletět s DC-9, který má 80 000 cyklů.

Jelikož je to na cykly, tak letadla létajících na krátkých tratích (8-10 cyklů denně) jsou po dvaceti letech nebo i dříve na odpis. Letadla létající na dlouhých tratích vydrží 30 i více let, ale pak už jsou zase opotřebovaná morálně.

Doufám, že mě někdo opraví, upřesní... :)

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Životnost a nálet letadla

Příspěvek od whiskey »

pri tejto teme mi vzdy beha po rozume Aloha...

krv
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 145
Registrován: 16. 04. 2012, 19:29
Stav: Offline

Re: Životnost a nálet letadla

Příspěvek od krv »

whiskey píše:pri tejto teme mi vzdy beha po rozume Aloha...


Napadlo mě uplně to samé...

Obrázek

Aloha Airlines Flight 243 (AQ 243, AAH 243) was a scheduled Aloha Airlines flight between Hilo and Honolulu in Hawaii. On April 28, 1988, a Boeing 737-297 serving the flight suffered extensive damage after an explosive decompression in flight. http://en.wikipedia.org/wiki/Aloha_Airlines_Flight_243

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Životnost a nálet letadla

Příspěvek od flyingblue »

whiskey píše:pri tejto teme mi vzdy beha po rozume Aloha...


737 Cabrio :-)


Odpovědět