Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
Pavel
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2711
Registrován: 19. 01. 2003, 22:30
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od Pavel »

dnovy píše:
JackBrno píše:Spousta letadel je vybavena systémem airshow, který na obrazovkách u stropu nebo v opěrkách sedadel přímo na mapě ukazuje pozici letadla, rychlost, výšku, vzdálenost do destinace a venkovní teplotu. Navíc dnes má prakticky každý cesťák smartphone s GPS, takže může směr, výšku a rychlost letu zjistit sám bez pomocí systémů letadla. No a když se v práci dostanu na palubu A320, tak mě kluci od mechaniků varovali, ať na ovládacím panelu osvětlení kabiny cestujících nemačkám jedno tlačítko (schované pod krytkou) pro zapnutí nouzového osvětlení, protože to údajně aktivuje nouzový maják (asi ELT). Takže obě informace nejsou úplně pravdivé. A že je to zrovna pro tebe nepochopitelné, to se nedivím. Ty toho nechápeš víc... Ostatně nevím, k čemu by stewardům bylo nouzové tlačítko, když se piloti zamknou v kabině a úmyslně nekomunikují. Opět jak už jsem psal dřív, nijak by to neovlivnilo špatný konec letu.


No nevím, GPS Iphone 6 v B737 ani v ATR nefunguje... Asi je signál nějak odstíněn.

Na S4 u okna GPS chytnu bez problému, akorát některé aplikace jsou z toho vedle jak vysoko a rychle se pohybuji :-)


aviatic
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 257
Registrován: 05. 09. 2007, 19:37
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od aviatic »

janko píše:Napisal som: Zaroven som sa pytal, ci palubny personal moze v pripade nejakej vaznej siituacie vyslat signal SOS nezavisle od cinnosti pilotov. Odpoved znela „nie“.

aviatic: Jde to.Se znalostí systémů letadla to možné je.

Budem rad ak mi aviatic napise ako sa to da.
Popripade ak ma aviatic odkaz na stranku, kde je takato cinnost popisana, potesi ma ak si ju budem moct prezriet.


Janko,přece nebudu takovéhle věci prezentovat na webu :-) Prostě věř tomu,že aktivace ELT systému možná je absolutně nezávisle na chování pilotů.

Pavel
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2711
Registrován: 19. 01. 2003, 22:30
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od Pavel »

JackBrno píše:
františek dobrota píše:To JackBrno: To tlačítko pod krytkou nemačkej,ale že bys s ním zapnul ELT se bát nemusíš ;)..


Takto mi to říkali mechanici, nemůžu za to :-) Co to jinak dělá, kromě nouzového osvětlení? Jestli mi to neřekneš, tak to fakt budu muset zkusit :D

Aktivuješ nouzové osvětlení z baterek, které mají určitou životnost, takže minimálně zpozdíš odlet :-)

Čím míň ovládacích prvků má CC k dispozici, tím lépe pro letadlo a ostatní :-)

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od JackBrno »

dnovy píše:No nevím, GPS Iphone 6 v B737 ani v ATR nefunguje... Asi je signál nějak odstíněn.

To je iPhone asi pěkný šmejd (sorry, musel jsem si rýpnout ;-) ). Můj obyčejný LG L9 II ukazuje polohu, rychlost i výšku perfektně. Je ale fakt, že sedím vždycky u okna a telefon dávám co nejblíž k oknu. Jelikož starší airshow mají předpotopní grafiku, kde je symbol letadla velký třeba polovinu trasy, tak z toho poznám prd. Raději vytáhnu telefon s GPS a základní globální mapou a mám parametry letu přesné. Signál nijak odstíněný není, ale ne všechny GPS čipy umí zpracovávat signál při pohybu rychlostí skoro 1000km/h. Takže je možné, že tam Apple má něco takového. Signál by odstíněný teoreticky mohl být u Dreamlinera, protože ten má místo mechanických záclonek na oknech elektronickou regulaci průhlednosti, takže tam musí být nějaké vrstvy s pokovením.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od JackBrno »

Pavel:

Díky za vysvětlení. S tím počtem ovládacích prvků souhlas :-)


janko
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 432
Registrován: 30. 10. 2011, 19:55
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od janko »

aviatic - Janko,přece nebudu takovéhle věci prezentovat na webu :-) Prostě věř tomu,že aktivace ELT systému možná je absolutně nezávisle na chování pilotů.

Skoda, aj ked je to inac ako som sa to dozvedel ja. Budem sa na to pytat u tych od ktorych mam ja opacnu info.
Ale aspon odpoved priama.

Ak to tak je, vies co by to urobilo za letu, ked by to niekto spustil? Co by to mohlo znamenat pre objasnenie trate letu mh370? Ako dlho by to fungovalo?
Naposledy upravil(a) janko dne 08. 06. 2015, 20:16, celkem upraveno 1 x.

františek dobrota
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 580
Registrován: 09. 01. 2007, 20:26
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od františek dobrota »

JackBrno: co se zkoušení týká, máš tam asi nejakou 320 ted bázovanou a k ní přináležející mechaniky,ty co znám jsou slušný lidi, kteří mají poměrně dobrou představu na co (většina) tlačítek je...takže je na pokusy zkus kontaktovat a budeš třeba moudřejší a bez problémů..:) třeba ti odhalí i tajemství ELT ;)

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od jane »

JackBrno píše:Pavel:

Díky za vysvětlení. S tím počtem ovládacích prvků souhlas :-)


Pche. Ten krásný pocit, když jsme mohli vypnout otravným cesťákům zvonění a pak zuřivě mačkali a nic :)

Baterie vydrží minimálně deset minut, nouzové osvětlení se zkouší před každým letem.

Mimochodem jsem zažila na letu do FRA, že se na airshow zobrazoval předchozí let do OTP. Překvapivě to vůbec nikomu z cesťáků nepřišlo divné.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od JackBrno »

františek dobrota:

Jj, v sezóně bude příležitost s nimi pokecat, tak se zeptám :-)

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od dejavu »

jane píše:
Mimochodem jsem zažila na letu do FRA, že se na airshow zobrazoval předchozí let do OTP. Překvapivě to vůbec nikomu z cesťáků nepřišlo divné.


To už jsem taky jednou zažil. Byl to docela zmatek, ale přepli to. :-)

aviatic
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 257
Registrován: 05. 09. 2007, 19:37
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od aviatic »

janko píše:aviatic - Janko,přece nebudu takovéhle věci prezentovat na webu :-) Prostě věř tomu,že aktivace ELT systému možná je absolutně nezávisle na chování pilotů.

Skoda, aj ked je to inac ako som sa to dozvedel ja. Budem sa na to pytat u tych od ktorych mam ja opacnu info.
Ale aspon odpoved priama.

Ak to tak je, vies co by to urobilo za letu, ked by to niekto spustil? Co by to mohlo znamenat pre objasnenie trate letu mh370? Ako dlho by to fungovalo?


http://cs.wikipedia.org/wiki/Cospas-Sarsat

Funguje to,dokud se nevybije aku v ELT - odhaduju řádově hodiny,možná desítky hodin,případně pokud není ELT zničen nárazem,ohněm nebo potopen hluboko do vody.

janko
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 432
Registrován: 30. 10. 2011, 19:55
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od janko »

Aviatic vdaka, vseobecne zname veci.

Pre mna je smerodajna tato veta z jednej odpovede: Stejně tak je ze schématu jasné, že tento přepínač ELT se nalézá v kokpitu.
Teda pilot to vypne a fertig.

Verim, ze sa mi podari pomocou inych dopatrat to ako to funguje za letu.
Pretoze: se však maják ponoří pod vodu, dosah drasticky klesá, že přítomnost ELT na palubě ještě neznamená že je vyhráno.

A len tak na okraj k tomu komercnemu, leteckemu, airshow - ale jednoducho divadlu:
Pobavil som sa nad touto vetou : Mimochodem jsem zažila na letu do FRA, že se na airshow zobrazoval předchozí let do OTP. Překvapivě to vůbec nikomu z cesťáků nepřišlo divné.

dnovy
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 10
Registrován: 07. 06. 2014, 11:27
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od dnovy »

JackBrno píše:
dnovy píše:No nevím, GPS Iphone 6 v B737 ani v ATR nefunguje... Asi je signál nějak odstíněn.

To je iPhone asi pěkný šmejd (sorry, musel jsem si rýpnout ;-) ). Můj obyčejný LG L9 II ukazuje polohu, rychlost i výšku perfektně. Je ale fakt, že sedím vždycky u okna a telefon dávám co nejblíž k oknu. Jelikož starší airshow mají předpotopní grafiku, kde je symbol letadla velký třeba polovinu trasy, tak z toho poznám prd. Raději vytáhnu telefon s GPS a základní globální mapou a mám parametry letu přesné. Signál nijak odstíněný není, ale ne všechny GPS čipy umí zpracovávat signál při pohybu rychlostí skoro 1000km/h. Takže je možné, že tam Apple má něco takového. Signál by odstíněný teoreticky mohl být u Dreamlinera, protože ten má místo mechanických záclonek na oknech elektronickou regulaci průhlednosti, takže tam musí být nějaké vrstvy s pokovením.


Je to možné že je to šmejd, netvrdím že ne..Ale rychlostí to nebude, GPS nefunguje ani na zemi...

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od JackBrno »

A funguje mimo letadlo normálně? Možná máš nějakou závadu a GPS je málo citlivá. I když nejsem příznivcem apple, tak si nemyslím, že by si dovolili do výroby pustit telefon s polofunkční GPS. Jinak ATR a 737 určitě nemají nijak zvlášť stíněná okna. Až budeš mít příležitost někam letět, zkus GPS zapnout a chytit polohu ještě před nástupem do letadla a potom hned po vzletu, dokud se ještě nacházíš dost blízko poslední zachycené pozice. To mi pomáhalo u starého telefonu, který se chytal hůř. Když jsem to neudělal a zkoušel pozici chytit poprvé až třeba půl hodiny po startu, tak už se mi většinou celou dobu letu pozici chytit vůbec nepodařilo. S aktuálním telefonem můžu zapnout GPS až za letu a během minuty se chytí. Vydržels dost dlouho čekat? Někdy to může trvat třeba i 5 minut.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Malaysia Airlines - Boeing 777 - let MH370

Příspěvek od dejavu »

U některých mobilů je potřeba zrušit letecký režim. Telefon se sice do sítě nepřihlásí, ale bez toho nemusí GPS ukazovat. Vyzkoušeno.

Pak je také nutné, aby to bylo hned u okna, kousek vedle to už nemusí nic chytit.

Mapy pak lze použít třeba Here od Nokie se staženýma off-line mapama. Což lze udělat i u Google map.


Odpovědět