Boeing 737-800 - celkový objem

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
mufik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 01. 2013, 15:22
Stav: Offline

Boeing 737-800 - celkový objem

Příspěvek od mufik »

Mám dotaz, zda lze někde z dostupných zdrojů zjistit, jaký celkový objem má uvedené letadlo (vč. kokpitu, zavazadlového prostoru atd.)? Prosím nesmějte se mi, ale byla mi položena otázka, kolik pinpongových míčků se vejde do uvedeného letadla a čest mi velí udělat vše proto, aby mohla být otázka zodpovězena :D


tempranilo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 09. 2011, 22:25
Stav: Offline

Re: Boeing 737-800 - celkový objem

Příspěvek od tempranilo »

mufik píše:Mám dotaz, zda lze někde z dostupných zdrojů zjistit, jaký celkový objem má uvedené letadlo (vč. kokpitu, zavazadlového prostoru atd.)? Prosím nesmějte se mi, ale byla mi položena otázka, kolik pinpongových míčků se vejde do uvedeného letadla a čest mi velí udělat vše proto, aby mohla být otázka zodpovězena :D

Asi bych začal na webu Boeingu, třeba zde: http://www.boeing.com/boeing/commercial ... specs.page? a pak hledat dokumentaci: http://www.boeing.com/assets/pdf/commer ... ps/737.pdf.
A pak počítat...

PV
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1066
Registrován: 19. 02. 2005, 14:17
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Boeing 737-800 - celkový objem

Příspěvek od PV »

A chceš vyplňovat tenisákama i křídlo a ocasní plochy? :)) Ještě by se jich určitě pár vešlo i do pneu :D

františek dobrota
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 580
Registrován: 09. 01. 2007, 20:26
Stav: Offline

Re: Boeing 737-800 - celkový objem

Příspěvek od františek dobrota »

Takovou otázku považuju za irelevantní :). Když to dávaj do soutěží o škdovky,pak tam fakt ty míčky nasypou, tady jsem si téměř jistej, že to nedaj :).

mufik
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 01. 2013, 15:22
Stav: Offline

Re: Boeing 737-800 - celkový objem

Příspěvek od mufik »

Děkuji za tip. Napadlo mě to také hledat tam. A tak jsem počítala a počítala a moje odpověď zněla takto: :o

Přesné změření (nasypání míčků) je pro mne bohužel nereálné z důvodu absence letadla a patřičného počtu pingpongových míčků  Proto nebyla tato metoda použita.
V případě výpočtu lze stanovit pouze kvalifikovaným odhadem neboť nebylo specifikováno o jaký typ Boeingu jde, v jaké konfiguraci, počtu sedadel, případně, zda jsou sedačky vyjmuté, zda palubní cargo je plné,či nikoliv, zda naplnit i palivové nádrže, zda biny nad hlavami jsou prázdné či nikoliv atd. Dále, zda mají být nasypány dříve používané míčky o průmětu 38 mm nebo dle nové normy o průmětu 40mm
Pro stanovení kvalifikovaného odhadu jsem použila Boeing 737-800 a objem uvažován vč. palivových nádrží a prázdného cargo prostoru. Vzhledem k tomu, že cargo prostor není krychlového tvaru a mohou zde být další věci, jako úchyty apod., využitelný objem pro míčky byl snížen o 5% Co se týče paluby, čistý spočítaný objem prostoru letadla byl snížen 25% - sedadla, přepážky atd. Přesnější objemové míry nebylo možné získat ani v detailní technické specifikaci letadel Boeing. Objem pingpongového míčku nebyl počítán jako koule, ale jako krychle kvůli reálné skladnosti a přepočtu na objem.
Výsledek:
Do nádrže se vejde cca 386235 míčků (objem nádrže je udáván 26020 l, odečtla jsem -5% kvůli využitelnosti neboť neznám tvar nádrží)
Do cargo prostoru se vejde cca 669453míčků (objem cargo prostoru je udáván 45,1 m3, odečteno -5% na využitelnost)
U main paluby letadla je uvažováno využití kokpitu, cargo prostoru, toalet, otevřených binů. Neumím odhadnout zda na sedadla, přepážky dveře, zaoblení letadla, přístroje apod je potřeba snížit čistý objem o 25% nebo 30%
Při redukci o 25% to je 2876671 míčků, při redukci o 30% je to 2684893 míčků.

Můj kvalifikovaný odhad tedy zní, že do letadla Boeing 737-800 se vejde celkem 3740581 – 3932359 pingpongových míčků.


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Boeing 737-800 - celkový objem

Příspěvek od hafi »

míčků se přecijenom vejde více kulových než krychlových, pro dostatečně velký objem by šel spočítat nějaký koeficient.

Jinak si troufám tvrdit, že v prostoru pro cestující nezaberou překážky 25% objemu, to lze opticky odhadnout a vhodnout aproximací sedadla + počtu sedadel i spočítat.


Odpovědět