Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Diskuse o typech letadel - postřehy, praktické zkušenosti.
Odpovědět
DvR
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 14. 08. 2016, 13:08
Stav: Offline

Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Příspěvek od DvR »

Pracuji na takovém menším projektu, je to strom/diagram na rozpoznávání letadel. Je to ale mnohem těžší než jsem očekával, hlavně když přijde na letadla jako je např. Airbus A340 a Ilyushin Il-96.
No a proto bych se rád obrátil na vás, bylo by fajn, kdyby jste mi odepsali ve stylu "TOHLE letadlo má TOHLE což ho odděluje od TOHOHLE".
Nejsem zrovna dobrý na popisování, tak se kdyžtak zeptejte o čem to sakra mluvím.
Předem díky.
EDIT: samozřejmě pokud bych použil informace od vás, dal bych k nim i vaše jméno, např jannovak/airways.cz
Naposledy upravil(a) DvR dne 13. 04. 2017, 22:16, celkem upraveno 1 x.


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Příspěvek od JackBrno »

Já ti nevím, ale když se tak podívám na tebou založená témata, tak si nejsem jistý, jestli to bude mít patřičnou odbornou úroveň ;)

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Příspěvek od pepa007 »

DvR píše:Pracuji na takovém menším projektu, je to strom/diagram na rozpoznávání letadel. Je to ale mnohem těžší než jsem očekával, hlavně když přijde na letadla jako je např. Airbus A340 a Ilyushin Il-96.
No a proto bych se rád obrátil na vás, bylo by fajn, kdyby jste mi odepsali ve stylu "TOHLE letadlo má TOHLE což ho odděluje od TOHOHLE".
Nejsem zrovna dobrý na popisování, tak se kdyžtak zeptejte o čem to sakra mluvím.
Předem díky.
EDIT: samozřejmě pokud bych použil informace od vás, dal bych k nim i vaše jméno, např jannovak/airways.cz


No a máš nějakej draft toho dokumentu, třeba nasdílenej google doc do kterýho ti to můžem připsat?

Naprostá většina ledadel má nějakej konkrétní detail, podle kterýho je vždycky na 100% můžeš identifikovat, pokud je teda ten detail v dohledu :-)

Třeba Il-96 má podivnej patvar, kterej znalec nikdy za A340 nezamění, ale pro neznalce by stačilo vodítko typu 'pokud je na tom azbuka nebo nápis cubana', tak je to na 99% Il-96. Pokud není, a nemá to hrb/patro, tak je to na 99% A340. Atd.

Nejtěžší pro laika budou samozřejmě většinový dvoumotorový dolnoplošníky, a třeba takový B757 vs A321 z dálky, kdy nejsou dobře vidět některý detaily, může mít problémy rozeznat i profík (viz nedávnej přípsěvek tady na fóru).

Ale zažil jsem i situace kdy pán v rejoickách ukazoval na ATR-72 se seběvědomými slovy "hele, jumbo!" – těm by stačilo asi něco elementárního :-)

Spolygon
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 24. 05. 2017, 12:30
Stav: Offline

Re: Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Příspěvek od Spolygon »

Dle mého velmi amatérského názoru se dá hezky rozpoznat Boeing 73x od Airbusu tím že Boeing má celkově špičatější čumák.

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 596
Registrován: 21. 07. 2009, 18:25
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Příspěvek od Zoltan »

Spolygon píše:Dle mého velmi amatérského názoru se dá hezky rozpoznat Boeing 73x od Airbusu tím že Boeing má celkově špičatější čumák.

Tohle bolí. Ale co těším se na konečný produkt. Bude to asi zábavné


PavelD
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1028
Registrován: 23. 01. 2004, 12:31
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Podobná letadla a jak je rozpoznat?

Příspěvek od PavelD »

Pokud se dobře podíváš, u 73x končí trup téměř u kormidel, u 32S trup pokračuje, je to vidět do cca 2km výšky ze spoda,
částečně i z boku. Podmínkou je dobrý zrak nebo každý rok vyladěné brýle. Pokud za kormidly trup vidíš
a zdá se ti éro malý, je to pravdě podobně Embraer, zkus najít winglety. Bombík CS100 mi přes často barák nelítá, nemám ho nakoukanýho.
A320 BA se dá poznat podle zvuku, silně se liší, ale je potřeba se podívat, podobný zvuk umí občas i AVRO.
A321 se snadno splete s B757, je na to potřeba dávat bacha.
Vše výše popsané platí pro provoz v oblasti Prahy 12, přistává se přes nás RWY30 i 24, starty 12 a některé starty z 24 i 06,
okukuji místní provoz od 1997. Pozorování přímo na letišti je výrazně jednodušší, jsou pozorovatelné různé detaily, pak je to v poho.
Popisování detailů viditelných na letišti přenechám jiným, letadla ve vzduchu pozoruji každý den, na zemi jen občas.

Pokud bydlíš někde kde je provoz, pořiď si děti, otoč anténu od Wifiny na pískoviště, pusť si Flightradar a než děti z báboviček
vyrostou, budeš to mít ve voku :-)


Odpovědět