Bakalářka - prosím o názor na téma

Veronika95
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 05. 2018, 21:05
Status: Offline

Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod Veronika95 » 02. 10. 2019, 18:59

Ahoj, dodělávám si rokem Bc. na oboru Letecké dopravy po VOŠ cestovního ruchu. Teprve dostaneme návrhy na témata, můžeme navrhnout i svoje, ale už se koukám na nějaká starší udělená školou a všechna mi zní tak nějak cize. Jelikož jste tady odborníci, chtěla jsem vás poprosit o pomoc.

Co si myslíte o tématu
1) Řízení toku a kapacity letového provozu v podmínkách evropského vzdušného prostoru
Dá se o tom něco najít, rozepsat se, chytit se ?

Vypíšu sem i další návrhy témat, budu ráda za názor i k nim, pokud si myslíte, že by bylo lépe zvládnutelné:
2) Letecká doprava mezi ČR a Islandem" apod. (/Letecká spojení Česká republika - Baleárské ostrovy,....)
To nevím jestli jde podchytit na tolik stran.

3) Konkurence v letecké dopravě
4) Globální aliance v letecké dopravě jako nejvyšší forma spolupráce leteckých společností
5) Efektivita Apron Safety teamu na LKPR
6) Historie privatizace ČSA po r. 1989 do dnešních dnů
7) Posouzení významu a rozvoj letiště Dresden International
8 ) Strategie letecké společnosti při zavedení nové destinace do letového řádu

Jelikož jsem v tomto oboru nováček a hned musím psát bakalářku, je to docela náročné, ale dala jsem se do toho a chci to zvládnout. Obecně mě zajímá průběh letu, řízení, nějaké vyřizování apod., nevím jak popsat.

Vím, že je dobré psát bakalářku, která by mi mohla pomoct i k budoucí práci. Ale popravdě nevím, kde. A jestli mám šanci na práci kolem letectví, kde budu "stranou" od cestujících a ani žádný helpdesk na telefonu, nevím.

Děkuju moc!


MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 636
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod MarcosFT » 02. 10. 2019, 19:21

4, na to můžeš psát nonstop

Nemec
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 433
Registrován: 28. 01. 2006, 21:16
Kontaktovat uživatele:
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod Nemec » 02. 10. 2019, 19:23

1) je super a dá se toho spoustu najít hlavně s ohledem na budoucí vývoj...

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4227
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod prodejce » 02. 10. 2019, 20:09

Téma bych volil pokud možno co nejvíc obecné, protože aby byla dobře dostupná citovatelná odborná literatura, pokud možno i přes google books. Čili:

1) o tom nic nevím
2) bude obtížné na citace
3) obecné = vhodné, literatura je dostupná
4) samotné téma je chybné, nejvyšší formou spolupráce jsou vlastnické skupiny aerolinií, nikoliv aliance, ale jinak je to zcela obecné téma, o kterém bylo hodně napsáno
5) o tom nic nevím
6) nebude literatura, dokumenty utajovány, politicky výbušné (nutno zpochybnit samet, mimořádná dodávka B737-500 bez výběrového řízení, američtí poradci přítomni přímo v budovách čs. ministerstev)
7) muselo by se umět německy
8 ) obecné = vhodné, literatura dostupná

Čili když vynechám ty body, o kterých já sám nemám šajn, tak nejsnažší na zdroje mi přijdou témata 3 a 8, popřípadě 4.

Rofledman
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 109
Registrován: 29. 09. 2016, 10:45
Oblíbené typy letadel: B773, B744
Pohlaví: muž
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod Rofledman » 03. 10. 2019, 00:07

Zrovna před rokem jsem přemýšlel podobně, ale po zdárném konci byl jeden důležitý poznatek. Komise nechce žádný obecný referát nebo pohádku. Ale něco užitečného, něco z praxe, co by se dalo použít. Z výše vypsaných témat je nejsnazší 3, ovšem přínos není tak vysoký. Ovšem téma 8. mi přijde jako top :) lze zde použít porovnání konkurence na lince, optimální využití kapacit dopravce, marketing pro zavedení linky, turistický ruch a pracovní trh v destinacích.... Do toho bych šel a i by mě to snad bavilo :D měl jsem na marketing seminárku o zavedení nové linky Ryanu a ani nevím jak, vzniklo hned 25 stránek během tří večerů.


persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2115
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod persona » 03. 10. 2019, 10:20

Jen stručně.

S tou obecností to není úplně jednoznačné, protože hlavním smyslem bakalářské práce na většině vysokých škol není většinou nic jiného než prokázat základní schopnost orientace v daném oboru/oblasti/problému a nějak smysluplné uspořádat literaturu k danému tématu včetně korektního citování a toho, že tam nebudete mít vyloženě plagiát, pravopisné chyby, typografická zvěrstva atd. Od bakalářsky se až výjimky neočekává původní vědecký přínos (ani od magisterské diplomové práce), ale v některých praktičtěji orientovaných nebo osvícenějších oborech, zejména technických oborech na VUT, ČVUT apod. může mít bakalářská výrazně praktický ráz, být opravdu aspoň trochu užitečná, zvláště pokud je psaná ve spolupráci s firmou coby zadání na řešení určitého malinkého problému.

Pokud má mít práce spíše teoretický či historický anebo přehledový ráz, volil bych velmi úzce vymezený problém, kde se však můžete opřít o literaturu a všechny vysoké školy a řada VOŠ mají přístup k full-textovým databázím typu EBSCO, ProQuest, kde vedle Google doporučuji hledat na prvním místě, jenže z mých zkušeností z MU i MENDELU to pořád dělá ze studentů málokdo, protože neumí dostatečně dobře (ani pasivně) anglicky.

Proto jen doufám, že čtete bez problémů anglicky.

A jako úplně první bych si přečetl některé práce o psaní diplomek a kvalifikačních prací. Nemusí to být hned Umberto Eco, za sebe mám skvělou zkušenost s útlounkou brožurkou (KUBÁTOVÁ, Helena; ŠIMEK, Dušan. Od abstraktu do závěrečné práce : jak napsat diplomovou práci ve společenskovědních a humanitních oborech : praktická příručka. 4., přeprac. vyd. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2007. 90 s. ISBN 9788024415895.), kterou jsem sám doporučoval studentům, když jsem těch pár bakalářek vedl nebo oponoval, přičemž není třeba se bát, že je to jen o "sociálních vědách".

Autoři s velkou erudicí a humorem líčí nejčastější chyby a mylné předpoklady studentů (např. nereálnost výzkumu mezi prostitutkami v pražské Perlovce, vzorek, jehož velikost se vymyká jakémukoli zpracování), časté fráze (zaklínání se autorů, že příště to bude lepší, i když v drtivé většině už nikdy nic dalšího nenapíšou, tak aspoň nelžete, nabádají autoři či (volně): "Na úvod své práce bych rád připomenul myšlenku doc. Koubka z pražské VŠE, který tvrdí, že firemní politika nepatří do koše" :-), ale věnují se i designu diplomek, tj. aby text byl vhodně strukturován a drželo to celé trochu pohromadě. Samozřejmě jsou tam i odkazy na podrobnější a náročnější práce, ale tohle na úvod stačí --- jen se to blbě shání...bylo to hned rozebráno a já svou kopii bohužel někde založil.

Na závěr příhoda od kolegy, který přišel před x lety s tím, že uvažuje tuším ve 2. ročníku o ročníkové práci na téma česká filmová pornografie (rozsah tak 25 normostran, po 1800 zn.) a když se ho předpokládaný vedoucí, opravdu zkušený odborný asistent zeptal, kolik má z tohoto žánru nakoukáno, řekl, že tak asi 20 celovečerních filmů (a to bylo v době, kdy ten, kdo měl doma dva videorekordéry, tak byl král, protože si mohl kopírovat filmy). Takže se vedoucí pousmál a řekl, že až bude mít za sebou vyšší stovky ať přijde s tím, že zná trochu materiál a jeho desítky podžánrů a dále pročtených cca 5 zásadních monografií v angličtině k tématu, které už tehdy byly vydané :-)

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3001
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod pepa007 » 06. 10. 2019, 13:30

Na téma 1 jsem psal diplomku před 15 lety a od té doby se to moc nepohnulo :D

Asi bych si vybral co nejspecifičtější téma, za předpokladu, že máš možnost získat přístup k informacím – ale letiště Dresden asi ne, pokud nemáš vedoucího bakalářky někoho z tamního managementu, nebo samosprávy, aby se daly popsat nějaký dopady na ekonomiku, návratnost dotací, a podobný témata, který by mohly napovědět oslíkům z Budějovic, Ostravy, Pardubic a Brna :-)

Strategie letecké společnosti při zavádění linky – o tom zjistíš velký kulový, nikdo ti neodkryje nějaký zásadní karty, takže to bude obecný mudrování jako tady na fóru.

Historie ČSA... na co? Jakej to má přínos a pro koho…

marthym
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 447
Registrován: 09. 10. 2012, 10:37
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod marthym » 06. 10. 2019, 13:43

pepa007 píše:Jakej to má přínos a pro koho…Nechci se dotknout našeho VŠ (a persony), ale prosím? :crazy: Za posledních několik let jsem viděl/slyšel o tolika nesmyslných bakalářkách nebo diplomkách. Díky bohu vesměs šlo jen o názvy, výjimečně jsem byl dotazován... I proto si opravdu nemyslím, že přínos je to, co současní studenti a školy hledají.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2115
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod persona » 07. 10. 2019, 13:58

Nedotkl ses a ani v nejmenším nezpochybňuji, že naprostá většina diplomek a disertací jsou, eufemisticky, bez většího užitku pro společnost nebo i teorii. Sám patřím k největším kritikům stávající praxe a vysokých škol v mnoha ohledech. VŠ jsou instituce s obrovskou setrvačností, které brání zavedený status quo nebo si chtějí ze svého pohledu jen polepšit.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5464
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod flyingblue » 07. 10. 2019, 15:24

persona píše:Nedotkl ses a ani v nejmenším nezpochybňuji, že naprostá většina diplomek a disertací jsou, eufemisticky, bez většího užitku pro společnost nebo i teorii. Sám patřím k největším kritikům stávající praxe a vysokých škol v mnoha ohledech. VŠ jsou instituce s obrovskou setrvačností, které brání zavedený status quo nebo si chtějí ze svého pohledu jen polepšit.


Na druhou stranu pokud jsou reprezentanti akademicke obce a vladni garnitury presvedceni, ze ma mit vysokoskolske vzdelani 60% populace, tak se obavam, ze vetsina diplomek nebude mit valneho uzitku pro spolecnost (natoz pro teorii) - a to neni chyba, to je vlastnost nastaveneho systemu.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3001
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Status: Offline

Re: Bakalářka - prosím o názor na téma

Příspěvekod pepa007 » 08. 10. 2019, 11:53

já to myslel tak, že to v konečným důsledku píše hlavně pro sebe. takže není špatný psát jednak o něčem, co člověka zajímá a chce se o tom něco dozvědět, a druhak o něčem, co mu může případně někde otevřít nějaký dveře, což Veronika95 i zmiňuje.Zpět na “Off-topic”


Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti