Poradíte mi téma na závěrečnou práci ? Prosím...

Odpovědět
Veronika95
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 05. 2018, 21:05
Stav: Offline

Poradíte mi téma na závěrečnou práci ? Prosím...

Příspěvek od Veronika95 »

Ahoj všem, blíží se mi odevzdání tématu mé absolventské práce. Studuji VOŠ obor cestovní ruch a ráda bych psala na téma cokoliv blízkému letecké dopravě. Jelikož je to má první zkušenost s větší prací, tj. s obhajobou, výběrem vedoucího, no však to určitě znáte, tak jsem velmi nervozní z výběru tématu, aby se o něm daly sbírat informace a abych pak zvládla i tu praktickou část práce. Sice je to "jen" absolventská práce, ale chci pro to udělat maximum a mít to třeba i na úrovni bakalářky. Připadně pak v práci pokračovat v bakalářském studiu.

Ale jaké téma si vybrat ? Věřím, že vy se v tomto orientujete více :( Těch témat může být strašně moc... Chtěla jsem se zeptat, jestli by někoho nějaké zajímavé téma nenapadlo ? :-bd
Případně vedoucí práce může být i někdo externí mimo učitele ve škole ? Ve škole totiž nikoho, kdo se zabývá letectvím nemáme, pouze lidi z projektového řízení, hotelnictví, průvodcovství,.... Takže koho hledat ? :-?

Discontní letecká doprava v cestovním ruchu
Charterové lety v České republice
Vliv nízkonákladové dopravy na rozvoj provozu letiště Praha

Efektivita nějakého oddělení na letišti ?
Catering v letadlech
Služby leteckých společností,.... jen jestli tohle už není okoukané
Vliv času na cenu letenky

Děkuji za jakoukoliv radu :)


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Poradíte mi téma na závěrečnou práci ? Prosím...

Příspěvek od prodejce »

Chodí mi na mail bezpočet žádostí o "vyplnění dotazníku k bakalářské práci" a některé tyto žádosti o vyplnění dotazníku se objevily už i zde a fóru a vždy se tu setkaly s jistým neporozuměním, mám-li to říct diplomaticky. Vždy se totiž tyto dotazníky točí okolo nesmyslných témat, ke kterým

a) neexistuje a nemůže existovat citovatelná literatura a statistiky
b) zkoumají jevy, na kterých není co zkoumat
c) vztahují k sobě vzájemně neprovnatelné entity

Obávám se, že tento problém se do jisté míry, více či méně, týká i zde nastíněných témat:

Charterové lety v České republice b)
Vliv nízkonákladové dopravy na rozvoj provozu letiště Praha a) c)
Efektivita nějakého oddělení na letišti a)
Catering v letadlech b)
Služby leteckých společností c)
Vliv času na cenu letenky c)


Téma Discontní letecká doprava v cestovním ruchu je zase definované příliš široce, moje oponentní otázka zní "a co s ní má být?" :)

Předpokádám, že na VOŠ cestovního ruchu nelze psát práci o provozní části letecké dopravy (pilotáž, řízení letového provozu, údržba letadel apod.) a že musíš volit z témat v okruhu ekonomika, prodej, marketing, management apod.

V tom případě cokoliv z témat těchto knih na google books:

https://www.google.cz/search?tbm=bks&hl ... irline+gds

a já osobně bych volil téma distribuce, už právě z důvodu snadné dostupnosti cizojazyčné odborné literatury, ze které lze celkem pohodlně vytvořit důvěryhodný poznámkový aparát/citace. Navíc toto téma může pohodlně postupně nabobtnat až do rigorózní práce a pořád je dostatek podkladů z veřejně dostupných zdrojů.

Jako bulvární úvod k současnému dění v oblasti distribuce letenek lze přečíst tento článek, zda-li by tě takové téma vůbec obecně mohlo zajímat: viewtopic.php?f=8&t=9533#p202285

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poradíte mi téma na závěrečnou práci ? Prosím...

Příspěvek od persona »

Za sebe doporučuji nejprve pořádně se zamyslet nad tím, co Vás z letecké oblasti baví - pak zužovat a zužovat dané téma na dílčí výsek a zamyslet se zejména nad tím:

a) jakou mám s tématem dosavadní zkušenosti, třeba jen coby uživatel či zákazník; b) je dostupná literatura v češtině a hlavně angličtině (všeho druhu: články, knihy, web, full textové databáze - a doufám, že umíte aspoň číst anglicky, je to u studentů pořád slabé, i na VŠ); c) kdo bude předpokládaný vedoucí, nebude na něj téma příliš netradiční (výjimečně konzervativní) - bude ochoten Vám dávat připomínky, přečte si to aspoň trochu?; d) jde jen o teoretický text po vzoru hlavním smyslem práce je, aby byla napsána, nebo má mít práce aspoň minimální přesah pro praxi?; e) dostanu se ke všem materiálům všeho druhu (spousta informací Vám může zůstat utajena díky obchodním zájmům)? f) Není téma přiliš "výstřední" na Vaši školu, "hodí se tam" (často jsou to velmi rigidní instituce)?; g) bude mi ochoten poradit někdo z praxe z dané oblasti, kdo?; h) kolik mám na práci času - nejhorší je podobné práce psát za týden a méně; j) pokud budu sbírat nějaká data, kde, kdy, jak, případně za kolik? A je nutné dělat "dotazník", ev. výzkum s lidmi, tj. většinou "zamořovat" výzkumný terén. Student často chápe výzkum jako dotazník či spíše anketu. Doporučuji přečíst si některé metodologické práce věnované koncipování výzkumu, resp. psaní závěrečných prací - a není nutný Eco, výborná a stručná je např.https://www.databazeknih.cz/knihy/od-ab ... ech-136465

+ cca 840 Bc. a Mgr. diplomek, které se nějakým způsobem "otřely" o letectví: https://theses.cz/vyhledavani/?search=l ... A1+doprava - kolega prodejce možná bude trochu bědovat, ale vy se můžete inspirovat i poučit z jejich literatury, případně oponentských posudků :-)


Naposledy oživil Veronika95 v 03. 09. 2018, 13:29


Odpovědět