Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Odpovědět
letajicismoula
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 15. 03. 2003, 19:48
Stav: Offline

Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od letajicismoula »

Ahoj oboru znalí, dokázali byste poradit v následující situaci? ;)

Cesta do Ruska z Prahy
- cestovatelka má pas země A na jméno X, která má s Ruskem bezvízový styk (ale ne s ČR)
- cestovatelka má zároveň pas země B na jméno Y (má jiné příjmení), která pro vstup do Ruska potřebuje vízum (ale nemá vízový styk s ČR)

Otázky:
- na jaké příjmení mají být vystaveny letenky?
- může pro cestu tam použít pas A a pro cestu zpět pas B?

Díky :)


Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od Airbus380 »

Odpovím jen, že na cestu do i z Ruska musí jet na jeden pas. Vstupní a výstupní razítko musí být spárováno.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od Globik »

Velmi obecně platí toto:
- Jméno na letence se musí shodovat se jménem na dokladu, který se předkládá při checkinu, na odletove pasovce a případně na gatu.
- Na příletové pasovce se obvykle může předložít platný doklad s jakýmkoli jménem, pokud neexistuji výjimky (země, kde je nutno předložit i palubku nebo letenku).

Takže například pro člověka a dvojím občanstvím ČR/USA je nejpohodlnější při cestě do USA předložit na odletové pasovce český pas, na příletové pasovce v USA americký pas a při cestě zpět na příletové pasovce českou občanku. Jenže aerolinka při cestě do USA vyžaduje předložení dokladu opravňujícího ke vstupu do USA. Což je v tomto případě americký pas. A tady nastává problém, pokud by americký pas byl na jiné jméno než český.
A je tu ještě jeden háček: při opouštění shengenu je nutno prokázat legálnost pobytu. Takže není možno předložit pas země, pro jejíž občany je nutné vízum a to vízum nemít. Nebo i pas země, jejíž občané mají bezvízový styk, ale bez vstupního razítka, potvrzujícího datum vstupu (toto mojí ženě se synem sice nedávno prošlo, ale spoléhat se na to nedá). Já to tedy vidím neřešitelné, pokud si nesjednoti jména ve všech dokladech
Pokud se mýlím, opravíte mě prosím.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od Globik »

I když vlastně... Pokud by měla dvě jednosměrné letenky:
- Letenku z Česka do Ruska na jméno, které má na "českém" pase.
- Letenku z Ruska do Česka na jméno, které má na "ruském" pase.
To vše ovšem za předpokladu, že
- Aerolinka pro cestu tam nekontroluje doklad, opravňující vstup do Ruska.
- Aerolinka pro cestu do Česka nekontroluje doklad, opravňující vstup do Česka.
- Ruská vstupni pasovka nevyžaduje předložení letenky pro cestu zpět.
- Ruská vstupní pasovka nevyžaduje předložení letenky nebo palubky pro cestu tam.
(Na to vše by Ti mohli snad odpovědět zde lidé, kteří do Ruska cestují).
A opět prosím, pokud jsem to překombinoval, opravíte mě.

Karel_x
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 09. 2010, 15:35
Stav: Offline

Re: Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od Karel_x »

Soudím, že osoba má jen jedno legální jméno. Pokud má pasy na dvě různá jména, bude asi jeden neaktuální (za svobodna?), pokud už je změna starší, tak i neplatný. Já bych si vybral pas s platným příjmením, na ten cestoval a případně vyřídil potřebná víza.

Určitě bych nikomu nedoporučoval cestovat s tím, že bude během cesty střídat doklady na různá jména.

Ještě jsem se koukl - u nás je povinnost výměny dokladu po změně příjmení do 3 měsíců, v Rusku do 1 měsíce. Jak je to v nejmenovaných zemích, to pochopitelně nevím.


Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od Kevil »

adamjesenes píše:
20. 10. 2020, 19:27
V dubnu 2017 jsem byl na víkend v Moskvě:

9 164 Kč Letenka ČSA vč. příplatku 660 za jídlo
1 056 Kč Hotel Budapest, 1x noc
269 Kč Expres vlak z letiště do centra Moskvy
387 Kč Cestovní pojištění u EVR
3 000 Kč Vyřízení víza CK (cenu si již přesně nepamatuji)
13 876 Kč CELKEM

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Cesta do Ruska na 2 různé pasy

Příspěvek od Globik »

Karel_x píše:
30. 08. 2018, 08:34
Soudím, že osoba má jen jedno legální jméno. Pokud má pasy na dvě různá jména, bude asi jeden neaktuální (za svobodna?), pokud už je změna starší, tak i neplatný. Já bych si vybral pas s platným příjmením, na ten cestoval a případně vyřídil potřebná víza.

Určitě bych nikomu nedoporučoval cestovat s tím, že bude během cesty střídat doklady na různá jména.

Ještě jsem se koukl - u nás je povinnost výměny dokladu po změně příjmení do 3 měsíců, v Rusku do 1 měsíce. Jak je to v nejmenovaných zemích, to pochopitelně nevím.
Omlouvám se za reakci na dva roky starý příspěvek, ale tenkrát mě to nenapadlo. Člověk IMHO může mít dvě (nebo více) legálních jmen, každý pas na jiné jméno a všechny pasy jsou platné a dají se obnovovat :)


Odpovědět