Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Odpovědět
Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Globik »

Ví někdo přesně, jak je to s odpovědností dopravce doručit zpožděná zavazadla? Příklad: Letím MUC-JFK s pobytem v NY méně, než 24 hodin a na jinou letenku u jiného dopravce letím JFK-HNL. Na prvním segmentu mi nepřijdou zavazadla a aerolinka není schopna mi je doručit do doby mého odletu z JFK. Co nastane? Díky


Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Roiman4 »

Pokud ti nedorazí tím letem, tak zajdeš na baggage claim, tam si to vyřešíš s nimi. Tj. Dojdeš, vezmou si na Tebe kontaktní údaje a adresu kam to doručit a měli by to poslat na místo bydliště.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Globik »

Roiman4 píše:
12. 10. 2020, 12:02
Pokud ti nedorazí tím letem, tak zajdeš na baggage claim, tam si to vyřešíš s nimi. Tj. Dojdeš, vezmou si na Tebe kontaktní údaje a adresu kam to doručit a měli by to poslat na místo bydliště.
Jasně, toto jsme už několikrát řešili.
Jde mi ale o něco "jiného": Poletím večer z Prahy do Londýna s nějakým přepravcem na jednu letenku. Nepřiletí mi kufr, protože ho v Praze zapomněli naložit. V Londýně přespím a ráno letím do Sydney s jiným přepravcem na jinou letenku. Do té doby mi kufr nikdo nepřiveze. V Sydney budu půl roku a zpět nepoletím přes Londýn. Pošle mi ho první přepravce na určenou adresu do Sydney?

Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Kevil »

Dopravce ručí pouze do místa tvé finální destinace na letence. Tj. pokud máš jako finální destinaci na jedné letence Austrálii, klidně i s dlouhou přestávkou v Londýně, je to v pohodě, zavazadlo ti dodají až do Austrálie. Jinak ti první dopravce musí zajistit dodání zpožděného zavazadla pouze do Londýna, případně na tvou domácí adresu, doprava kufru z Londýna do Austrálie je pak tvůj problém, měl jsi si koupit letenku až do Austrálie :wink: .

maaczech
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 01. 2020, 14:05
Pohlaví: muž
Bydliště: LKAA
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od maaczech »

Dost bude záležet na společnosti! Z vlastní zkušenosti: MUC-MCT-BKK Oman Air ... po příletu do BKK nám chybělo jedno zavazadlo a my jsme pokračovali s Air Asia dále přes KUL do KCH aniž bychom měli zajištěné ubytování v KCH (tudíž jsme nemohli udat adresu, na kterou je možné zavazadlo doručit), takže na první pohled celkem problém. Z KCH jsme pak do BKK nahlásili adresu a za dva dny nám řidič taxi doručil zavazadlo :thumbup: ... jen jsme museli zaplatit za taxi z letiště do města. Nicméně když jsme po dvou týdnech odlétali zpět z BKK, tak si nás při odbavení vzali stranou a ještě jednou se omluvili za nepříjemnosti a nabízeli lepší seating a když jsme si postěžovali na placení taxi při doručení zavazadla, tak nám ještě zařídili proplacení (a podotýkám, že jsme neměli účet!) :-bd
Takže bude hodně záležet na společnosti a ochotě místního zastoupení!


dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od dejavu »

Trval bych na doručení do finální destinace. Předpokládám, že u IATA společností to mají nějak ošetřené, ale kdyby byl první let s nějakým low-costem, tak bych si nebyl tak jistý.
Z vlastní zkušenosti se mi několikrát stalo, že mi nepřišel kufr při cestě na západ USA. Sice to bylo na jedné letence, ale následně mi to doručili přesně tam, kam jsem chtěl. Takže při letu do LAX to přivezli do LAS (podle tagu to letělo přímo tam), při letu do SFO pak do nějaké "díry" v Nevadě. Vždy s možností nákupu potřebných věcí na aerolinku a vždy to bez problémů zaplatili.
Teď naposled letos v LAX to už měli vychytaný, že kufr nedorazí, věděli dopředu, takže nás vyhlašovali na letišti a měli všechno pěkně připravený. Takže nebylo třeba hledat přepážku, madam čekala u pásu.

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Roiman4 »

Pokud poletíš nějakým low - costem, tak to už bude problém, ale předpokládám, že ne. Jak psali výše, trval bych na tom, ať ti to doručí na tu adresu, kam ty potřebuješ. Tvá chyba to není a první aerolinka stejně bude platit všude a pak to spočítá MUC :D Pokud letíš nějak v jedné alianci nebo s někým, kdo s tou druhou aerolinkou spolupracuje, tak to není problém. Navíc, pokud ti to neodletí z MUC ( předpokládám LH do JFK ), tak to ještě můžou poslat nějak jinak do JFK a kufr se třeba zpozdí o "další" let z Evropy.
Pokud budeš mít hodného TCO v MUC jako jsme byl já, tak já psal rovnou do LM, že chybí kufr a pokud se nenašel, tak připsal příjmení, ať o dotyčném ví. V HEL mě milovali :D

Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Kevil »

Před lety jsem letěl na 1,5 měsíční dovolenou na Havaj a Tahiti. Počítal jsem s tím, že poletím: PRG-FRA-LAX-HNL-RAR-PPT a zpět PPT-LAX-CDG-PRG. Asi týden před odletem mi ale nepotvrdili zpáteční letenku z PPT tak jsem zvolil variantu B: PRG-LHR-YVR-HNL-PPT a zpět PPT-LAX-LHR-PRG.

Po příletu z Prahy do Londýna mi řekli, že mají nějaký problém a všechny mé návazné lety zrušily. Nevěděl jsem o tom, že před pár dny vstoupila v platnost vízová povinnost pro Čechy pro lety do Kanady, i když šlo jen o tranzit. USA vízum jsem měl, ale ne Kanadské. Řekli mi, že mi BA neměly umožnit nastoupit do letadla již v Praze, nicméně, když už mě dopravily do Londýna a cesta tak začala, musely mi zajistit dopravu do finální destinace na Havaj a Tahiti. Lety přebookovaly přes JFK, zajistili hotel, dali mi voucher ráno na taxy, hyg. balíček a cca 50 USD v kartě na jídlo. Zádrhel byl v tom, že zavazadla (batoh a padák na paragliding, chtěl jsem si s místními zalétat na Maui, pokračovala v letadle do Vancouveru. Druhý den ráno jsem v New Yorku marně volal v 5:30 z hotelu taxi, aby mě odvezli na letiště, nikomu se tak brzo nechtělo mě odvést na voucher. Musel jsem si taxi zaplatit. Nicméně jsem z cca 1/3 plným letadlem MD-11 doletěl bez zavazadel na Havaj. Počítal jsem s tím, že budu spát v národních parcích s tím, že si půjčím auto ale bez stanu hotovo. Musel jsem se na pár dní ubytovat v hotelu Outrigger Coral Seas na pláži Waikiki. Shodou náhod jsem tam přiletěl 6. prosince. Druhý den jsem jel do Pearl Harboru, podívat se na loď Arizona a divil jsem se, proč je tam tolik veteránů 😉. Asi po třech dnech naštěstí přiletěl batoh s osobními věcmi a stanem a cesta po ostrovech mohla pokračovat podle plánu (Oahu, Big Island a Maui). Na přesuny mezi ostrovy letadlem mi jedna pracovnice z cestovky na Havaji předem zajistila letenky ve formě trhací blokové knížečky. Přišel jsem na letiště, jako na stanici MHD, utrhnul jednu prázdnou letenku, dopsal tam své jméno a už jsem nastupoval do letadla. Dnes to takto samozřejmě již nejde.

Cesta pak pokračovala v pohodě na Tahiti, ostrovy Moorea (trajekt), Bora-Bora (rychlá loď Ono Ono) a přelet na druhý největší atol na svět Rangiroa v soustroví Tuamotu, kde bylo celkem asi 50 turistů. Vzpomínám si, že mě po příletu do Papeete omámila vůně tropických květin a to, že na rozdíl od Američanů, kteří vyplňovali hromady papírů a museli mít vízum, stačilo ukázat jen občanku. Tahiti je Francouzské zámořské území EU.

Padák se ale nenašel, tak mi po návratu zaplatila pojišťovna 80 tisíc za jeho ztrátu + veškeré náklady za počáteční ubytování na Havaji. Celý 1,5 měsíční pobyt mě tak tehdy i s letenkami na přelomu století vyšel na cca 60 tis. Kč včetně všech přeletů, půjčení auta na Havaji, letu vrtulníkem aj.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Globik »

Diky všem! Chtěl jsem tu otázku zevšeobecnit a zjednodušit, ale jak vidět, moc to nepomohlo, protože evidentně záleží na konkrétní aerolince.

Konkrétně mi půjde o tento případ:
Plánuju letět PRG-NRT, tam jednu noc přespat a pak NRT-HNL. Z důvodu ceny i delšího stopoveru na opačném segmentu to budu mít rozdělené na dvě letenky. Pokud se ceny výrazně nezmění, mám (pro segment PRG-NRT) na výběr LOT, Qatar a Emirates. Každý má ze svého hubu do NRT jeden let denně. LOT do NRT přilétá ráno, ostatní v podvečer. Odlétat do HNL budu za cca 24-25 hodin od příletu Qataru a Emirates (takže kdyby to poslali dalším letadlem, tak už by se to nestihlo), LOT by z tohoto hlediska byl lepší a jelikož s největší pravděpodobností budu do HNL pokračovat s United tak i z hlediska aliance, ale mám předsudek (možná oprávněný?) že Dášena (PRG-WAW) má možná na osobu menší cargo a co když to nenaloží už v Praze.

A také díky Kevilovi za ten krásný mini TR

Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Kevil »

Ještě doplním, že padák se nakonec našel a po mém návratu do Prahy mi ho pak za měsíc přivezl kurýr :-).

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od whiskey »

Kevil píše:
14. 10. 2020, 09:16
Ještě doplním, že padák se nakonec našel a po mém návratu do Prahy mi ho pak za měsíc přivezl kurýr :-).
preto to vyslo tak lacno cele v konecnom zuctovani alebo si este zarobil? :)) :-bd

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Roiman4 »

Pěkná kravina s tou Dášenou :D Pobavil hned po ránu :wink:

Pokud by došlo k tomu, že by letělo málo lidí a více nákladu a kufrů. Tak nejprve jde ven náklad, pak kufry ( a tam se to dělí na to, že poslední jdou Tranzit kufry ). A neboj se, ikdyž ta Dášena vypadá nenápadně, tak má i vepředu nějaký prostor :) Navíc LOT má v Praze i zástupce, který si to celé hlídá a konzultuje s TCO. To samé má i EK a QR v PRG a všichni chtějí, aby se ten kufr našel. A každý zkušený TCO ví, kde se to může "seknout" a obvolává se to, protože pak na Tebe zástupce dost tlačí.

Kevil
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 260
Registrován: 02. 05. 2014, 11:04
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od Kevil »

whiskey píše:
14. 10. 2020, 09:31
preto to vyslo tak lacno cele v konecnom zuctovani alebo si este zarobil? :)) :-bd
Jen to vyšlo tak levně ;-) Při pracovní cestě do Phoenixu, jsem si zase kdysi pořídil kvůli zpoždění zavazadel nový oblek a boty za 18 tis. Kč na účet American Express. Od roku 2000, co dělám externího průvodce v USA, Kanadě a na Aljašce se mi nikdy nic neztratilo.

gigy
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 64
Registrován: 12. 04. 2014, 16:33
Stav: Offline

Re: Odpovědnost za zpožděná zavazadla

Příspěvek od gigy »

Nám ztratil vueling kufry při cestě na CDG, pak jsme letěli s Corsair na Martinik a zavadlo nám dopravili tam.


Odpovědět