Do USA po prodělání covidu

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

Máte prosím někdo osobní zkušenost s cestováním do USA po prodělání covidu? Konkrétně: Mám 3 dávky očkování a přesto jsem 18.3.byla pozitivně testována na covid. Chci letět PRG-LHR-LAX 10.5.2022. Vím, že musím mít negativní test 1 den předem. A toho se právě obávám, protože prý člověk může být při Omicronu pozitivní i 2 měsíce. Četla jsem, že tento test může být nahrazen Prohlášením o prodělání covidu v uplynulých 3 měsících a potvrzením v angličtině od praktického lékaře, že jsem již vyléčená. Prohlášení o prodělání covidu mám již vytištěno ze stránky ocko.uzis a zvažuji tedy dojít si za praktickým lékařem a požádat ho o to potvrzení o vyléčení.
Tak si dovolím se zde zeptat, jestli s tím máte někdo zkušenost.
Samozřejmě bych si zašla i den před odletem na antigenní test, ale v případě pozitivního výsledku bych radši měla v záloze to potvrzení.
Předem moc děkuji za každou odpověď.


pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od pettte »

Tak stále ještě myslím platí, že máš v každém měsíci nárok na jeden PCR test, takže si klidně můžeš vyzkoušet už teď, jestli je to ve tvém případě pravda, že můžeš být stále pozitivní. Samozřejmě, že to není žádná záruka, že to do odletu nemůžeš chytit znova a klidně úplně bezpříznakově, ale je to asi alespoň nějaké vodítko.
Jinak já jsem ho měl před týdnem, fakticky před 2 týdny, měl jsem to celé jako nachlazení, dokonce jsem se venku "nachladil", s minimálními problémy, po 5ti dnech jsem měl horší čich, tak jsem si udělal doma antigen, a byl NEGATIVNÍ, takže jsem si řekl, jsem opravdu nachlazený, další den jsem si přečetl na webu, že poslední varianta vypadá jako angína, kdy mne také pobolívalo v krku, tak jsem 7mý den šel jen tak na ten test zdarma, a co myslíte pane doktore? Měl ho tam! :D
je to absolutní loterie, navíc to stále mutuje, takže za chvíli se to bude maskovat za gynekolocké potíže :D Je to naprosté a zbytečné šílenství, ale holt to je stále dobrý business.
Chápu, že přijít o dlouho plánovanou a asi většinově zaplacenou cestu, je pořádný stres samo o sobě. I to je důvod, proč prostě nebudu cestovat do zemí, pokud budou tyhle testovací šílenosti požadovat. Ale je to samozřejmě volba každého.

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

Právě že ten omicron je zrádný v tom, že člověk nemusí mít vůbec žádné příznaky, což byl můj případ. Šla jsem na test jen tak, spíš ze zvědavosti a proto, že jsme měli jít na návštěvu do domácnosti s malinkými dětmi. Takže jsem byla fakt hodně překvapená tím pozitivním výsledkem.
Mám v úmyslu si po Velikonocích zajít na antigen, ovšem i když budu negativní, nemám jistotu, že to do odletu 10.5. nechytnu zase třeba v pražské MHD. Takže právě proto bych radši měla to potvrzení od lékaře o prodělání a vyléčení. Den před odletem bych samozřejmě šla opět na antigen a pokud by byl negativní, použiji na cestu ten a pokud pozitivní, použila bych to potvrzení o prodělání.
Na FB na stránce o cestování v USA mi psala paní, že v březnu právě s takovým potvrzením do USA cestovala. Myslela jsem, že i zde by mohl být někdo s takovou zkušeností, ale zatím to vypadá, že ne.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od pettte »

No, popravdě si nedokážu představit, jak by se jakýkoliv imigrační či jiný úředník díval na "nějaké" potvrzení, byť v angličtině, od nějakého českého lékaře. Nemá absolutně šanci zjistit, kdo to vydal a jestli je k tomu oprávněn. Navíc mnoho států neuznává ani české notáře, a po ověření notářem, musíš ještě na české ministerstvo zahraničních věcí, pro takzvanou apostelu, tedy další razítko, od ministerstva.
Já osobě bych na nějaký , pro američana absolutně neznámý papír, nespoléhal. Byl jsem tam naposledy před 20ti lety a o imigrační politice, tedy jestli Vás pustí nebo ne, rozhodovali snad výhradně černoši a mexikánci, takže bez urážky, asi to není nijak náročná a skvělá práce.

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

Na stránkách MZV po kliknutí na podmínky cest do USA mě to odkáže přímo na stránky US úřadů a je tam dost jasně napsáno, že negativní test může být u plně očkované osoby nahrazen:
OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM


Místo negativního testu lze předložit tzv. dokumentaci o vyléčení, kterou tvoří dva doklady:

1. výsledek pozitivního testu, který není starší než tři měsíce, a současně

2. písemnou lékařskou zprávu o vyléčení z onemocnění COVID-19 v posledních třech měsících.

Oba dokumenty se označují jako DOCUMENTATION OF RECOVERY.

Lékařská zpráva musí splňovat podmínky stanovené v článku Requirement for Proof of Negative COVID-19 Test or Documentation of Recovery from COVID-19. Náležitosti jsou popsány v záložce What if I recently recovered from COVID-19?

Zpráva musí být na hlavičkovém papíře zdravotnického zařízení a musí obsahovat:

přesné osobní údaje cestujícího, které odpovídají údajům v jeho cestovním pase,
potvrzení, že dotyčná osoba je vyléčena a může cestovat,
datum,
podpis lékaře a jeho kontaktní údaje (plné jméno, adresa a telefonní číslo).
Doporučujeme mít zprávu v angličtině, neboť ji budou při odbavení kontrolovat pracovníci letecké společnosti nejen v ČR, ale i v jiných státech.

Upozorňujeme, že lékařská zpráva nenahrazuje povinnost být plně očkován, a to ve smyslu amerických předpisů. Nahrazuje pouze negativní test.


firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

People who have recovered from COVID-19 can continue to test positive for up to 3 months after their infection. CDC does not recommend retesting within 3 months after a person with COVID-19 first developed symptoms of COVID-19 (or the date their sample was taken for their first positive viral diagnostic test if their infection was asymptomatic).

If you have had a positive viral test on a sample taken during the past 90 days, and you have met the criteria to travel, you may travel instead with your positive viral test results and a signed letter from a licensed healthcare provider or a public health official that states you have been cleared for travel according to CDC’s travel guidance. The positive test result and letter together are referred to as “documentation of recovery.”

A letter from your healthcare provider or a public health official that clears you to travel, must have information that identifies you personally (e.g., name and date of birth) that matches the personal identifiers on your passport or other travel documents. The letter must be signed and dated on official letterhead that contains the name, address, and phone number of the healthcare provider or public health official who signed the letter.

If you have recovered from COVID-19 but are not able to obtain documentation of recovery that fulfills the requirements, you will need to show a negative COVID-19 viral test result from a sample taken no more than 1 day before your flight to the US departs.

Even if you have recovered from COVID-19, if you develop symptoms of COVID-19 you should isolate, not travel, and consult with a healthcare provider for testing recommendations.

Toto je přímo na amerických stránkách, tak předpokládám, že i ten mexický úředník by to měl vědět. Každopádně to mám pro jistotu vytištěné, protože je fakt, že člověk může na imigračním narazit i na neznalého.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od pettte »

Držím palce a nebudu Tě už více stresovat. Napiš pak jak to probíhalo.

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

Děkuji a stále doufám, že se mi ozve někdo, kdo to přímo při své cestě použil. Každopádně kdyžtak pak sem dám svou zkušenost. Doufám, že to nebude takový horror, jaký jsem popsala ve svém trip reportu ohledně zrušené ESTA při cestě do Mexika loni v listopadu.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od MarcosFT »

pettte píše:
10. 04. 2022, 12:21
No, popravdě si nedokážu představit, jak by se jakýkoliv imigrační či jiný úředník díval na "nějaké" potvrzení, byť v angličtině, od nějakého českého lékaře. Nemá absolutně šanci zjistit, kdo to vydal a jestli je k tomu oprávněn. Navíc mnoho států neuznává ani české notáře, a po ověření notářem, musíš ještě na české ministerstvo zahraničních věcí, pro takzvanou apostelu, tedy další razítko, od ministerstva.
Já osobě bych na nějaký , pro američana absolutně neznámý papír, nespoléhal. Byl jsem tam naposledy před 20ti lety a o imigrační politice, tedy jestli Vás pustí nebo ne, rozhodovali snad výhradně černoši a mexikánci, takže bez urážky, asi to není nijak náročná a skvělá práce.
Imigrační úředník se na nic nedívá. Na očkování ani na test. Postačí certifikát z ocko uzis o prodělání nemoci. Ideálně udělat verifly před odletem a v případě zamítnutí frčet na test, konec konců ten se dá udělat i na letišti od 4:00.

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

Jelikož letíme s BA, tak předpokládám, že tyto dokumenty budou chtít vidět již buď na Ruzyni nebo na LHR. No fakt jsem zvědavá, jak mi vyjde ten test.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od MarcosFT »

firefly píše:
10. 04. 2022, 18:34
Jelikož letíme s BA, tak předpokládám, že tyto dokumenty budou chtít vidět již buď na Ruzyni nebo na LHR. No fakt jsem zvědavá, jak mi vyjde ten test.
BA má také verifikaci dokumentů, takže to tam prostě nahrajete a uvidíte, jestli to bude schválené (když ne tak šup na test), pravděpodobně vám na letišti kontrolovat nic nebudou po schválení, stejně jako mi to dělá pravidelně AF/KL.

zdenda
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 266
Registrován: 03. 04. 2012, 08:23
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od zdenda »

Nabízí se také jedna, jednodušší možnost, totiž zůstat doma

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od firefly »

zdenda píše:
15. 04. 2022, 22:42
Nabízí se také jedna, jednodušší možnost, totiž zůstat doma
Zdendo, děkuji! Na takovou odpověď tu čekám už kolik dnů. Ale že ti to trvalo, než jsi mi svou skvělou radu napsal! Příště prosím trochu rychleji.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od MarcosFT »

firefly píše:
16. 04. 2022, 16:14
zdenda píše:
15. 04. 2022, 22:42
Nabízí se také jedna, jednodušší možnost, totiž zůstat doma
Zdendo, děkuji! Na takovou odpověď tu čekám už kolik dnů. Ale že ti to trvalo, než jsi mi svou skvělou radu napsal! Příště prosím trochu rychleji.
Nejlepší je nereagovat na debila

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Do USA po prodělání covidu

Příspěvek od pettte »

No upřímně, nevím, proč by měl být debil. Někoho to baví nechat se ponižovat a buzerovat. Já si to také rád odpustím a ušetřené peníze utratím za nové auto. Nikoho nesoudím za to, že tyhle šaškárny je ochoten podstupovat, ale označovat člověka s jiným pohledem na tohle bezdůvodné šílenství, za debila, je myslím pouze ukázka inteligence člověka, který to je schopen napsat....


Odpovědět