Poraďte s výběrem kufru

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Online

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od Globik »

Paul1 píše:Některé vidím, ale jsou titěrné oproti hlavní výhodě čtyřkolečkového kufru.
Globik píše:
Paul1 píše:Na to je jednoduchá odpověď. Hlavním účelem kolečkových kufrů je, že je lze lehce přesunovat a v tom má výhodu čtyřkolečkový kufr. Žadný rozdil v komfortu táhnutí mezi dvou a čtyřkolečkovým kufrem nepociťuji. Rychlost přesunu snad závisí na rychlosti chůze a ne druhu kufru :D

Dále většinu výhod dvoukolečkových kufrů smázne zase bezkolečkové zavazadlo :)

- Mnou popsané nevýhody řtyřkolečkových kufrů nevidíš?
- Myslíš, že u vozidla závisí jízdní vlastnosti jen na výkonu motoru a ne i na vlastnostech podvozku a pneumatik?


Některé nevýhody vidím, ale jsou titěrné oproti hlavní výhodě čtyřkolečkového kufru (snadnost obsluhy). Ale postupně, některé znovu zopakuji:
- nižší komfort - v táhnutí kufru žádný nezaznamenávám
- rychlost - závisí na rychlosti chůze a ne druhu kufru
- vyšší opotřebení koleček - je to možný, dle mě spíš závisí na kvalitě kufru a použitých koleček
- odjetí kufru - ano, menší nevýhoda to je, ale člověk zrovna nepotřebuje vysoké IQ, aby ho nenechával nezajištěný na šikmé ploše, stačí ho jednoduše zajistit třeba o druhé přiruční zavazadlo
- vyšší riziko zničení koleček - neberu, když jsi u těch aut, tak to je stejný jako kdybych nechtěl u auta čtyřkolku jen proto, že se na ní může více zkazit než u dvoukolky. Což je sice fakt, ale nikdo takto nepřemýšlí.
- menší vnitří rozměr - ten je zanedbatelný a neplatí vždy viz např.:
https://www.samsonite.cz/paradiver-ligh ... id=SAMS049
https://www.samsonite.cz/paradiver-ligh ... id=SAMS049

Když jsi u té příměry k autům, tak hodně dám na výkon auta, ale nižší objem kufru o pár litrů a vyšší opotřebení pneu jsou pro mě prkotiny a bohatě mi to vynahradí kvalita jízdy a snadnost ovládaní auta AWD (hlavně v zimě a mokru).

Vidíš, já to mám naopak: Vidím některé výhody čtyřkolečkových kufrů, ale jsou titěrné oproti jejich hlavním nevýhodám.
Ad 1) IMHO nižší stabilita díky tvaru koleček
Ad 2) Vyplývá z Ad 1)
Ad 4) Pokud mám čtyřkolečkový velký kufr a čtyřkolečkový příruční kufr, tak je o sebe můžu zajišťovat jak chci a stejně oba odjedou. Pro mě velký diskomfort i kdybych měl u sebe tašku bez koleček, o kterou ty kufry musím stále opírat
Ad 5) Nepochopil jsi, já jsem právě uváděl, že se nejedná jen o 100% vyšší pravděpodobnost poruchy a poškození při překládce, ale mnohem více díky použíté technologii
Ad 6) Postnuté kufry podle mě stejně zaberou víc místa, než dvoukolečkové
Ad 7) Právě v zimě se třeba ve sněhu určitě lépe veze dvoukolečkový než čtyřkolečkový


mandrinka
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 396
Registrován: 02. 01. 2008, 15:12
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od mandrinka »

xmenadis píše:Já bych rád toto téma oživil... ale opravdu seriózně :D

Kufr, co jsem měl, se mi po dvou cestách do USA rozpadl a jelikož mě brzo čeká další cesta, tak vybírám nový. Chtěl bych nejspíš látkový (kvůli možnosti zvětšení a celkově většího nacpání), výška tak 65-70 cm, zkrátka takový kufr na týden až dva nenáročného člověka. Jakou máte zkušenosti se čtyřkolečkovými kufry? Urazili vám už někomu nějaké kolečko při cestování letadlem? Pohybovat bych se chtěl ideálně tak do 2500 Kč... aktuálně mám vyhlédnuty tyto:
https://www.domibags.cz/kufry-soft-mekk ... dni-black/
https://www.domibags.cz/kufry-rozsirova ... lny-modry/

Byl jsem se včera mrknout v Samsonite a měli tam právě ten American Tourister, vypadal dobře, ale slečna jej úplně nedoporučovala, pokud člověk lítá víc jak jednou ročně, že na to není stavěný, tak nevím. Na cestování třikrát ročně letecky mi doporučovala nějaký Samsonite za asi 5300 Kč, ale to je pro mě nesmysl. Samozřejmě je mi jasné, že čím dražší kufr mi prodá, tím lépe, ale trochu mi vrtá hlavou, jestli by ten American Tourister opravdu nestačil.

Za každou radu budu vděčný!



Taky teď vybírám kufr, taky jsem koukal na domibags. Co jsem si dělal nějaký research, tak American Tourister a Samsonite jsou nějaké spřátelené. Podle mě na tom budou více méně stejně, Samsonite je akorát lepší značka. Nějaké rozdíly budou asi i v těch látkách - hustota příze, gramáž, ale myslím, že by měly v zásadě vydržet stejně. Ten Bright mi přijde nic moc.

Původně jsem měl vyhlédnutý taky 4 kolečkový, ale nakonec jsem koupil dvoukolečkový, jednak je objemově větší, protože z něj nečouhají kolečka, která nějaký prostor z objemu uberou, a pak většinou ten kufr netahám po letištních halách, ale po chodníku, kde jsou výmoly a nerovnosti a tam mi ty 4 kolečkové kufry přijdou, že je větší riziko, že se nějak vylomí nebo urazí, nehledě na to, že tam ani ta 4 kolečka nevyužiju. Vést ten kufr vedle sebe po 4 kolečkách jde jenom tam, kde je rovina bez výmolů.

mandrinka
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 396
Registrován: 02. 01. 2008, 15:12
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od mandrinka »

Globik píše:Takže si to shrňme včetně toho, co tu bylo popsáno. Prosím o doplnění, pokud jsem na něco zapomněl.

Výhody čtyřkolečkového kufru:
Lze ho lehce posouvat a tlačit, včetně několika kufrů najednou. Lze ho i táhnout podobně jako dvoukolečkový kufr, ale s nižším komfortem, nižším rychlostí a s vyšším opotřebováním koleček.

Výhody dvoukolečkového kufru:
Lze ho rychle a komfortně táhnout za sebou delší vzdálenost (rychlost závisí samozřejmě na hmotnosti kufru a síle cesťáka, ovšem vždy komfortněji a rychleji než čtyřkolečkový kufr).
I na ploše, která není absolutně rovná, neodjede. Neodjede ani na absolutně rovné ploše při působení horizontálních sil. (Již tu byl zmiňován pohyb čtyřkolečkových kufrů v autobuse. Kromě toho se ale takový kufr rozjede a ujede na jakékoli ploše, která není absolutně rovná - parkoviště, zastávka, ulice, ...)
Kolečka zůstanou zachována podstatně delší dobu a při podstatně vyšším počtu nakládání / překládání / vykládání. Ne o 100%, což je logicky dáno polovičním počtem koleček, ale nepoměrně déle, což je dáno principem konstrukce.
Celkové hrubé rozměry má menší, než čtyřkolečkový kufr stejných vnitřních rozměrů. Tedy opačně - pokud jsem na hraně s vnějšími rozměry, do dvoukolečkového se mi vejde více.

Mohl by prosím někdo i přes tyto argumenty potvrdit, že čtyřkolečkový je obecně lepší? A pokud ano, tak proč?


Líp to prostě vypadá a je to takové modernější. :-bd ^:)^

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od Fabo »

Globik píše:
Paul1 píše:Některé vidím, ale jsou titěrné oproti hlavní výhodě čtyřkolečkového kufru.
Globik píše:- Mnou popsané nevýhody řtyřkolečkových kufrů nevidíš?
- Myslíš, že u vozidla závisí jízdní vlastnosti jen na výkonu motoru a ne i na vlastnostech podvozku a pneumatik?


Některé nevýhody vidím, ale jsou titěrné oproti hlavní výhodě čtyřkolečkového kufru (snadnost obsluhy). Ale postupně, některé znovu zopakuji:
- nižší komfort - v táhnutí kufru žádný nezaznamenávám
- rychlost - závisí na rychlosti chůze a ne druhu kufru
- vyšší opotřebení koleček - je to možný, dle mě spíš závisí na kvalitě kufru a použitých koleček
- odjetí kufru - ano, menší nevýhoda to je, ale člověk zrovna nepotřebuje vysoké IQ, aby ho nenechával nezajištěný na šikmé ploše, stačí ho jednoduše zajistit třeba o druhé přiruční zavazadlo
- vyšší riziko zničení koleček - neberu, když jsi u těch aut, tak to je stejný jako kdybych nechtěl u auta čtyřkolku jen proto, že se na ní může více zkazit než u dvoukolky. Což je sice fakt, ale nikdo takto nepřemýšlí.
- menší vnitří rozměr - ten je zanedbatelný a neplatí vždy viz např.:
https://www.samsonite.cz/paradiver-ligh ... id=SAMS049
https://www.samsonite.cz/paradiver-ligh ... id=SAMS049

Když jsi u té příměry k autům, tak hodně dám na výkon auta, ale nižší objem kufru o pár litrů a vyšší opotřebení pneu jsou pro mě prkotiny a bohatě mi to vynahradí kvalita jízdy a snadnost ovládaní auta AWD (hlavně v zimě a mokru).

Vidíš, já to mám naopak: Vidím některé výhody čtyřkolečkových kufrů, ale jsou titěrné oproti jejich hlavním nevýhodám.
Ad 1) IMHO nižší stabilita díky tvaru koleček
Ad 2) Vyplývá z Ad 1)
Ad 4) Pokud mám čtyřkolečkový velký kufr a čtyřkolečkový příruční kufr, tak je o sebe můžu zajišťovat jak chci a stejně oba odjedou. Pro mě velký diskomfort i kdybych měl u sebe tašku bez koleček, o kterou ty kufry musím stále opírat
Ad 5) Nepochopil jsi, já jsem právě uváděl, že se nejedná jen o 100% vyšší pravděpodobnost poruchy a poškození při překládce, ale mnohem více díky použíté technologii
Ad 6) Postnuté kufry podle mě stejně zaberou víc místa, než dvoukolečkové
Ad 7) Právě v zimě se třeba ve sněhu určitě lépe veze dvoukolečkový než čtyřkolečkový


Ja jsem s Globikem.

bohuzel mam ctyrkoleckovy kufr (bral jsem co bylo) a je to teda na houby.
Mozna s tim treba neumim nebo co, nebo je to spatnej kufr, ale tahne se o hodne hur nez dvoukoleckove, zejmena v horsim terenu, tlacit jednou rukou nejde, furt nekam ujizdi, a je, predpokladam, jen otazka casu kdy mi ty kolecka nekdo nekde urazi.

A "argument" typu je to takove modernejsi, to nevim zda je vic k smichu, nebo placi.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od micaello »

Já k tématu 4kolečkového kufru asi takto:
Pořídil jsem si před dvouma rokama 4kolečkový 80l American Tourister, skořepinu. Vybíral jsem asi dva měsíce, prákrát navštívil prodejny s kufry a zkoušel a testoval (ale ono se prázdný kufr testuje blbě, když pak na cestách do něj nacpete 15-18 kilo..) a i přes počáteční přesvědčení o dvoukolečkovém kufru, jsem se rozhodl pro čtyřkolečkový a nelituji.
Většinou kufr tahám od dveří k taxíku, do metra, k busu..což v 90% případů nepřesahuje 5 minut cesty po rozbitých chodnících matičky Prahy, to ho většinou tahám po dvou kolečkách. Nicméně pak přijdou na řadu letiště, kde vylezu z taxi/busu/vlaku a tam jsou naštěstí chodníky a plochy rovné, hladké a kufr na čtyřech kolečkách mi bez větší námahy dovolují tlačit s mnohem menší námahou a potřebnou silou. A taky se s tím lépe běhá mezi terminály :D

PS: Vozíky na baggage nevyužívám, jednak se za to většinou platí a druhak mám rád kufr "v ruce".


lukaskr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 248
Registrován: 17. 05. 2009, 11:59
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od lukaskr »

už někomu čtyřkolečkovému urazili nakladači kolečka? to je asi to, čeho bych se bál nejvíc.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od micaello »

Musím zaklepat, že ač si kufr za dva roky už prožil své a polítal toho se mnou hodně (jednou jsem ho viděl z letadla, jak ho týpek dost hnusně hodil na pás, co přistavili k letadlu a z toho jim pak ještě spadl a teď při cestě do NYC tak vypadl zase z vozíku na plochu - viz foto..nějak mám štěstí na to to vždy vidět :D ) a má hluboké šrámy na skořepině, tak kolečka drží a fungují.
kufr
kufr

bubo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 482
Registrován: 14. 06. 2005, 14:09
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od bubo »

no ja nevim, ale vzdycky, kdyz bohuzel vidim na nakladani nebo vykladani kufru se radeji otocim, abych to nevidel a nepremyslel, jestli ten, co zrovna dopadla nebyl muj.....

Lemon
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 150
Registrován: 19. 01. 2009, 11:04
Oblíbené typy letadel: E190, A340, IL-96
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od Lemon »

Také přidám zkušenost, už asi po šesti kufrech, které postupem času musely být obměněny (normální postupné odírání, nějakých max. 40 letů ročně). Poslední tři kufry mám od TravelPro, nakupované v US vždy v nějaké slevě na eBags (tam také kvůli mílím do SkyMiles) a maximální spokojenost - řekl bych, že mi vydržely o maličko více než předchozí (např. jeden Samsonite). Poslední dva jsou čtyřkolečkové a asi bych už něměnil... co se jim nedá upřít - že se s nimi v případě potřeby výrazně lépe utíká od taxíku na check-in - tedy po ryze hladkém povrchu. Nevýhoda v jízdních vlastnostech je, že to hodně blbě jede po huňatém koberci v hotelových chodbách. Ale koneckonců i čtyřkolečkový kufr se dá naklopit a táhnout jako normální dvoukolečkový... :thumbup:

xmenadis
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 160
Registrován: 16. 06. 2012, 13:24
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od xmenadis »

lukaskr píše:už někomu čtyřkolečkovému urazili nakladači kolečka? to je asi to, čeho bych se bál nejvíc.

Právě tohohle se bojím asi nejvíce...

Ale co čtu zkušenosti všech lidí tady se čtyřkolečkovými kufry, tak to vypadá dost v pohodě :) Díky moc všem, kteří zkušenosti se čtyřmi kolečky (já vím, v hlavě by jich mělo být více :D ), napsali!

Asi tedy půjdu do čtyřkolečkového a teď už se zbývá jen rozhodnout, jaký... Líbí se mi tenhle American Tourister, co už jsem postoval: https://www.domibags.cz/kufry-soft-mekk ... dni-black/ Má ty kolečka i lehce větší a hlavně je to i rozšířenější značka, takže by snad nemusel být problém se sehnáním náhradních koleček, kdyby náhodou. Co myslíte?

josef.urban
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 03. 2017, 12:43
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od josef.urban »

Společně s Lemonen potvrzuji dobrou zkušenost s čtyřkolečkovým TravelPro. Koupený za cca 60-80 dolarů v TJ Max, po asi 20 letech funguje bez problémů.

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: RE: Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od beardie »

xmenadis píše:Co myslíte?
ešte existuje taka varianta, že cestou tam pôjdeš iba s prirucakom, v USA navstivis Marshalls a podobne obchody a v nich si kúpiš aj kufor, nejaký samsonite v zľave za 90 dolárov

xmenadis
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 160
Registrován: 16. 06. 2012, 13:24
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od xmenadis »

To mě taky napadlo, ale nemám to jak provést, protože s sebou budu mít i stativ, který se dovnitř batohu nevleze, tudíž bych jej musel mít venku na batohu, ale to už bude o dost přesahovat maximální povolené rozměry :? Navíc bych do příručáku ani nezvládl všechny věci nacpat.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od prodejce »

Když už je ten pátek a diskuze o kufrech se nám tu tak slibně rozjíždí :) dovolím si připomenout i já svou oblíbenou značku, tentokráte ale v konkrétní historické konotaci.

Věděli jste, že tzv. zatýkací kufr z filmu Rozpuštěný a vypuštěný:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OM2cLl9CmHQ[/youtube]

má svého reálného souputníka v garderobním kufru Louis Vuitton z kolekce 1916?

Obrázek

Ano, do letadla to sice není nic moc, ale už i na zdejším fóru máme lodní vlákno, že.

A pokud se tedy rozhodnete do New Yorku raději plavit, než letět, neexistuje žádné jiné více příhodné zavazadlo!

Pro případné zájemce zde: http://bentleyslondon.com/shop/exceptio ... obe-trunk/

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: RE: Re: Poraďte s výběrem kufru

Příspěvek od dejavu »

beardie píše:
xmenadis píše:Co myslíte?
ešte existuje taka varianta, že cestou tam pôjdeš iba s prirucakom, v USA navstivis Marshalls a podobne obchody a v nich si kúpiš aj kufor, nejaký samsonite v zľave za 90 dolárov

Takhle jsem to donedávna dělal, ale tyhle low-costový varianty kufrů pro tyto obchody (TJ, Marshalls & comp.) jsou speciální varianty, které konkrétní značky (ve většině případů) jinak neprodávají. A ten kvalitativní rozdíl je znát.
Možná jsem měl smůlu, ale z posledních třech vydržel jen ten nejstarší, jednou se nalomilo (při překládce) držadlo (čehož jsem si hned nevšiml), a u druhého se roztrhl zip (oba Samsonite, do dvou let stáří). Na druhou stranu, ta jedna Nautica drží už pět let.
Líbí se mi hliníková Rimowa, ale ta cena a je i dost těžký.


Odpovědět