Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Odpovědět
whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od whiskey »

flyingblue píše:Hele to sem ja :-)

robil si par mesiacov aupair v UK? Posli foto :lol:


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od flyingblue »

whiskey píše:
flyingblue píše:Hele to sem ja :-)

robil si par mesiacov aupair v UK? Posli foto :lol:


Ne ja jsem to, co bylo boldem:
chapec z Prahy/Brna od pohledu hodny moula

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od whiskey »

flyingblue píše:Ne ja jsem to, co bylo boldem:
chapec z Prahy/Brna od pohledu hodny moula

mea culpa, to som prehliadol :oops:

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od flyingblue »

whiskey píše:
flyingblue píše:Ne ja jsem to, co bylo boldem:
chapec z Prahy/Brna od pohledu hodny moula

mea culpa, to som prehliadol :oops:


ODPOUSTIM TI

moula :crazy:

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od dider »

@FB

Chci se vyjádřit k tomu, co psal FB. Jestli ti cestovní agent nabidne takovy s**t je to samozřejmě špatně. Mel se nejdriv zeptat na tvoje preference a pak nabizet. A jestli uz neco nabizi, tak ma koukat na to, co nabizi. Ale to jsem u veci jako kvalifikace. Dobrek "konzultant" ma vedet co komu a kde. Moc takovych ale není, ale muzou si za to sami majitele cestovek. Investice do kvalifikace je u nas v cestovnim ruchu porad jeste v plenkach. Investicve do lidskeho kapitalu vseobecne je problem. (fondy EU nepočítám jako systematické vzdělávání) A taky asi vule samotných zaměstnanců se vzdelavat...ale to jsme uz u motivacní problematiky a to by asi bylo nadýl.

Každopádně ten kdo prodává věci na míru nepotřebuje jenom znát jenom to, jak vyhledat a zarezervovat, ale taky to jak prodat. Celý ten klasický SALES proces. Zjistit potřebu a nabídnout řešení.

A to se dostavam k te pridane hodnote. U nas běžně rikame, ze nabizime produkty (u tech drazsich zalezitost, VIP klientu apod.) za podobnou cenu jako na webu. Nekončí svet, kdyz to klient nechce akceptovat. Vzdy ma moznost rezervaci provest sam na vlastni triko. (kdo vi kolik casu zabere najit ten spravny hotel, transfer, nakombinovat vsechno apod, tak vi o cem mluvim) Jestli vsechnu tuto praci sveri nam, tak čeká (a dostane) balíček "na míru". Opět může říst ANO/NE. Jestli NE je na nás hledat příčinu, kde se stala chyba.

V našem zájmu určitě není ho nějak oškubat, protože máme zájem aby u nás objednával pravidelně. Z toho samého důvodu mu chceme nabídnout to nejlepší za dobrou cenu.

Na vyžádání zcela otevřeně říkáme klientům, že za tu naší službu si účtujeme 10-20%. Většina z nich nemá problém se samotným faktem, že za to něco chceme do doby než se něco "po*ere". To se ae moc nestáva a když jo, tak neseme statečně náklady s tím spojené. Samozřejmě v případech, kdy chyba nastane u dodavatele, pomáháme s řešením.

Cestovní ruch je byznys jako každý jiný. Tržní principy fungují úplně stejně. Možná jenom vyspělost cestovního ruchu je u nás trochu problém. Ale to je i v dalších odvětvích...


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5916
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od Globik »

dider píše: Možná jenom vyspělost cestovního ruchu je u nás trochu problém. Ale to je i v dalších odvětvích...

Bohužel i vyspělost klientely. A také je problém určitý pocit části národa, že podnikatelské subjekty v cest.ruchu jsou paraziti, kterým je lepší se vyhnout a jiné části národa, že by se mělo jednat o charitu a ne o podnikámí za účelem zisku.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od cocik »

Mne se moc libi to, co napsal dider. Nedavno jsem resil presne ten samej problem - potreboval jsem udelat zajezd na miru (Bora Bora / Moorea...) s pomerne presne danejma pozadavkama na hotely, aktivity a transfery, ale tady v Cine to proste nikdo nedovede. Jedina agentura, ktera byla ochotna se o tyhle lokalite vubec bavit, mi nutila uplne jiny aerolinky a hotely a jeste mi do oci lhali o jejich kvalite a poloze (do chvile, nez zjistili, ze uz jsem na tom miste byl a ten hotel videl). Takze ve finale jsem to cely musel zarizovat sam, coz je zvlast v pripade pozemnich transferu a vyletu celkem voser. Pritom by to byla pro zkusenyho a duveryhodnyho agenta z cestovky prace na dve, tri odpoledne, za kterou bych byl ochotnej pomerne dobre zaplatit.

jjj
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 277
Registrován: 11. 04. 2005, 13:49
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od jjj »

dider píše:... V našem zájmu určitě není ho nějak oškubat, protože máme zájem aby u nás objednával pravidelně. Z toho samého důvodu mu chceme nabídnout to nejlepší za dobrou cenu...

Proc mi teda prodejce z nejmenovany veliky agentury nabidl letenku s dvema prestupy v trvani 20 hodin za 25K. Po jednoduchem dotazu na Matrixu, kde jsem nasel spoj s jednim prestupem trvajici 11 hodin za 18K, beze slova akceptoval moji rychlejsi a levnejsi variantu. Mam z toho jedinej dojem, chtel me vodrbat.

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od dider »

Tipoval bych neschopnost agenta, ale nemuzu za to dat ruku do ohne. Mozna u tech dvou nejvetsich hracu funguji nejake preference aerolinek, ale osobne to moc nechapu. My delame 90% business travel, cca 300mil (tech 10% jsou ty cesty na miru) a nikdy nenabidneme takovou blbost jen z obchodnich duvodu. Nemuzeme si to dovolit a ani nechceme. Nekdo na to prijde a pak to poslouchat... :? :roll:

Ale pro vysvetleni. Vetsina z top 15 IATA agentur zije z poplatku a z toho co dostane na konci roku od aerolinek jako provizi za objem (kolem procenta z prodeje :) ) - jen od nekterych. Diky tomu, ze pro vetsinu IATA agentur je dulezitejsi srovnavat se kdo ho ma vetsiho (podil na trhu) nez aby se staraly o svoji vynosnost, klesly poplatky za vystaveni pod unosnou mez. Takze startegicky v kratkodobem hledisku vyhrava varianta rust za kazdou cenu a spolehat na provize od AL. Kdyz to nevychazi, je potreba tlacit konkretni aerolinku. (nebudu se rozepisovat o tom, ze vsichni rust nemuzou :roll:).

O tom jestli agentury budou nakonec v cernejch rozhoduje nekdy prave vyse tech provizi. Vynosnost IATA agentur je smesne nizka. Kdo mate cas muzete se na justici podivat na ziskovost IATA agentur a uvidite, ze to s podnikanim nema moc spolecneho.

Momentalne dochazi k tomu, ze aerolinky ty objemove smlouvy hodne osekavaji, takze bude jeste veselo :clap: A ani se jim nedivim. Agentura dnes v dobe ONLINE vyhledavacu nema tolik moznosti rozhodnout co proda a AL to moc dobre vedi.

Sorac za chyby nemam moc casu se rozepisovat :oops:

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5916
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od Globik »

Dider,
nevím, kolik běžně platí korporátní velkoodběratelé. Ale je např.490 Kč poplatek za letenku (včetně infantské) + event.provize málo? Když si to např.srovnáš s provizemi za prodej lyžařských zájezdů, kde je podle mě (časová) náročnost prodeje mnohem vyšší?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od prodejce »

Lyžařský zájezdy jsou mnohem lepší kšeft, než letenky. Lyžařský zájezdy jsou super (a nikdo neprská že v jejich ceně platí cestovce 20-30% marži).

Jak píše didér: i když pomalu vychcípávají (condor) jsou tu pořád tací, kteří ho chtějí mít většího bez ohledu na peníze - jsou dokonce subjekty, které vědomě doplácí několik korun za každou letenku ze svojí kapsy. Tedy jdou pod netto. Rozumné peníze se vydělávat v letenkách dají, nicméně člověk si musí vybírat klienty (kteří platí) a nezaplétat se do nesmyslných spekulací na budoucí incentivu.

Další specifikou byznysu je, že se v něm točí poměrně dost provozních peněz (letenky jsou drahé) a točí se rychle. Čili subjekt, který má dostatečně velký obrat, může žít "ukusováním" z cash-flow celé roky... a když prachy dojdou, tak stačí zvednout obrat (podhozením cen letenek pod netto) a opět se dá několik měsíců platit složenky z cizích peněz...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5916
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od Globik »

prodejce píše:Další specifikou byznysu je, že se v něm točí poměrně dost provozních peněz (letenky jsou drahé) a točí se rychle. Čili subjekt, který má dostatečně velký obrat, může žít "ukusováním" z cash-flow celé roky... a když prachy dojdou, tak stačí zvednout obrat (podhozením cen letenek pod netto) a opět se dá několik měsíců platit složenky z cizích peněz...

Vidíš to, letenky jsou lepší kšeft. U lyžařských zájezdů musíš prachy poslat hned touroperátorovi.

prodejce píše:Lyžařský zájezdy jsou mnohem lepší kšeft, než letenky. Lyžařský zájezdy jsou super (a nikdo neprská že v jejich ceně platí cestovce 20-30% marži).


Mně je jedno, kolik je celková marže lyžařského zájezdu, mě zajímá provize. O té se tu bavíme (a nebavíme se o celkové marži produktu letecké přepravy 1 PAX z místa A do místa B). Ve vztahu k úspěšnosti prodeje po otevření dveří agentury zákazníkem, který nakonec nikam nepojede nebo si to koupí někde jinde a ve vztahu k času, který mu musí prodejce věnovat. Když přijde zákazník, který si chce vybírat nebo neví, co chce (tohle je drahé, tohle je lyžařsky málo zajímavé, tohle je málo kvalitní ubytování, tohle je daleko), tak to může být na velmi dlouho a za tu dobu se dá prodat mnoho letenek :) Možná se ale neshodneme proto, že to každý vidíme jen z jedné strany. Letenky jsem sice také prodával, ale v pravěku, kdy nebyl internet a pracoval jsem v agentuře, která nebyla IATA ag. Tak ten prodej i provize byly o něčem jiném (ale s těmi provizemi to nesrovnávám, beru dnešní poplatek pro občasného cesťáka + mrzkou provizi od airlines). A že někdo prská, je mi fuk, hlavně že koupí :D Každopádně uznávám, že pro prodej letenek musím mít kvalifikovanější pracovníky než pro prodej lyž.zájezdů.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od prodejce »

Globik píše:Vidíš to, letenky jsou lepší kšeft. U lyžařských zájezdů musíš prachy poslat hned touroperátorovi.


Ano, já se taky bavím o provizním prodeji lyží, ale sorry, moje osobní zkušenost je prostě opačná. Pracnost prakticky stejná jako u letenek, ale konečný zisk násobně větší.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od persona »

Globik píše:Dider,
nevím, kolik běžně platí korporátní velkoodběratelé. Ale je např.490 Kč poplatek za letenku (včetně infantské) + event.provize málo? Když si to např.srovnáš s provizemi za prodej lyžařských zájezdů, kde je podle mě (časová) náročnost prodeje mnohem vyšší?


Přidám praktickou zkušenost s nákupem letenky u Student Agency z počátku září minulého roku. Koupil bych to na webu, ale kolega potřeboval doklad od českého agenta (řekněme, že je konzervativní a chtěl pro ekonomy doklad "s razítkem"). Přijdeme do jejich letenkové centrály na nám. Svobody (Dům pánů z Lipé) a zadání je přesné: 4 zpáteční letenky v půlce listopadu z Prahy do New Yorku přes Curych se Swiss v konkrétní data a přesný čas (předem nalezeno hodinu před nákupem přes Kayak a sjetina dána pracovníkovi za přepážkou). Jenže ouha: prodejcem byl začínající letenkář, pro kterého naše požadavky znamenaly pořádný problém a když jsem vytáhl diagramy ze SeatGuru s tím, kde chceme sedět, zjistil, že jeho systém je méně přesný v zobrazení rozložení sedaček :-) Naprosto chápu, že se to musí někdy naučit (měl také ostatně cedulku "Prosím za pochopení, jsem nový, učím se"), ale nechápu přístup jeho vedoucí, která ho v tom prakticky nechala vydusit a poradila mu, jen když už opravdu nevěděl z které do které (očekával bych, že se toho ujme sama anebo zpočátku mu bude dávat lehčí zadání). Vyhradili jsme si na nákup 2 hodiny s tím, že to musí stačit, ale po hodině a půl už nám tekly nervy všem a nakonec byl čas nákupu od zadání požadavku do předání letenek v obálce 2h 10 min. V duchu jsem počítal, kolik asi tak SA vydělali díky člověku, který na tak dlouho zablokoval jednu přepážku a prodal 4 letenky v nejnižší economy třídě plus pojištění storna ke každé. Takže někdy to opravdu nemusí být nic extra výnosné.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10

Příspěvek od dejavu »

Pokud se agent bude chovat jako ten nas, tak u nej budu kupovat letenky i soukrome a vubec mi nebude vadit ten poplatek.
Vyhody z meho pohledu: mozna rezervace, nemusim kupovat hned. Poradi, je ochoten resit i nadstandardni zadosti. V pripade reklamace vse zaridi, nemusim nikam psat/volat a hadat se. Po pocatecnim nastaveni automaticky nabizi pro nas akceptovatelne tarify, zadne speky nepodstrkuje. A hlavne je mame v baraku, staci vyjet vytahem :-)

Naopak nekdy kroutim hlavou, kdyz dostavam letenky od partneru. Staci to zkontrolovat v libovolnem vyhledavaci a jsou to x-nasobky nejlevnejsich tarifu. Za posledni rok jsem po Evrope nekolikrat letel za velmi nadstandardni cenu interkontinentalni letenky. Pritom nebyl duvod. Kdyz jsem se na to ptal partnera, tak proste tomu je to jedno a necha si nacpat od agenta temer cokoliv. A tam asi budou ty zisky :-)))


Odpovědět