Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Odpovědět
persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od persona »

Ahoj, v souvislosti s červencovým pracovním pobytem v Barceloně jsem se díval, kolik si za běžnou letní leteckou dovolenou u moře účtují cestovky (zajímal se o to jeden příbuzný, se bojí jet někam sám) a namátkové hledání mi vyrazilo dech:

http://www.zajezdy.cz/104584/222397/140 ... 2&zamereni[]=1&zeme[]=227&destinace[]=22702&misto[]=28&orderBy=abc

11 dní/10 nocí s polopenzí a 4hv. běžném resortu ve známém středisku Tossa de Mar na Costa Brava mohou mít dva dospělí (v tomto případě odlet z Brna, ale stejné je to i u Prahy a Ostravy a podle popisu trasy tuším, že to mohou být SmartWings, ale mohu se mýlit) za 59 540 Kč, v případě 2 přistýlek pro děti (1. dítě 7-13 let, 2. dítě 2-13 let) je pak cena 85 120 Kč. Zatrhl jsem pouze povinné položky s vykřičníkem (počet osob a povinné příplatky), ale nechápu, proč přistýlka pro druhé dítě je ještě o 5 tis. Kč dražší než pro první dítě (nemělo by to být naopak?)

Je možné, že jsem to jen nepochopil a 1. a 2. dospělá osoba na pevném lůžku znamená, že je částka 26 tis. Kč pro oba a ne za osobu? A pokud je první a poslední den zájezdu určen na přepravu, zbývá všeho všudy 9 čistých dnů.

Může si toto ale nějaká rodina dovolit? Pak chápu to, když někdo říká, že šetří na letní dovolenou u moře. Je to vůbec možné? Myslel jsem, že Costa Brava v létě je naprosto běžná, ba tuctová rekreace. Třeba jsem to špatně spočítal a někdo mě opraví, děkuji :(


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od prodejce »

.. a nechtěli byste spíš jet se mnou na 11dnů do Turecka??? :wink:

http://zajezd.invia.cz/turecko/antalya/ ... id=3454337

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od persona »

Ani ne, ale díky :) Tohle je reálnější: http://www.zajezdy.cz/110315/?zamereni[]=2&zeme[]=217&orderBy=abc

Ale vážně: spočítal jsem to blbě? - na druhou stranu bych se nedivil, když je možné 5 denní a de facto 1.5 denní zájezd (čistý čas) do Singapuru prodávat za 84 000 Kč pro dvě osoby.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od prodejce »

persona píše:Ani ne, ale díky :) Tohle je reálnější: http://www.zajezdy.cz/110315/?zamereni[]=2&zeme[]=217&orderBy=abc


Tohle je jenom reklama... v reálu se to prodává po sektorech.. chtěl bych vidět při výstupu na konečné člověka, který strávil 102 dnů na lodi :lol: :shock:

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od jane »

Ja jsem premyslela treba o cenach za zajezdy na Kanary a proc jsou tak brutalni. Tyden v 3* hotelu s polopenzi, doprava na zamestnanecke letenky a vsechny vydaje okolo (doprava na letiste a po ostrove, vstupy, suvenyry, jizda na velbloudovi, jidlo...) me vysly na 14 tisic. Cestovka ten samy hotel s polopenzi prodava na tyden za 24 tisic, a v tom je jen letenka, ubytko, transfer a ruzne letistni poplatky a taxy. Jasne, mela jsem zamestnaneckou letenku, ktera bude o par tisic levnejsi, nez kdyz si cestovka zaplati letadlo, ale na druhou stranu ma podle me hotel lepsi ceny pro cestovku, nez pro individualniho zakaznika, takze by se to mela vyrovnat.

Jinak ale souhlasim s tim, ze kdyz chce treba ctyrclenna rodina na tyden do Recka k mori, je to taky pekna darda a to je jen "blby" Recko.


Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od Zdenek »

No jo, někdo musí živit cestovku. Vždyť je to podnikání jako každé jiné.

Když si sami postavíte plot okolo baráku, taky to vyjde na polovic než od odborné firmy.
Jen nezapomeňte zahrnout naprosto všechny náklady a pak teprve porovnávejte.

Největší problém je, že do většiny přímořských destinací Řecka žádný low cost nelítá.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od persona »

Zdenek: naprosto souhlasím, že cestovka je podnikání jako každé jiné - ale nevěřím, že to musí být takto předražené. I pokud by měli přiměřený zisk ve výši 10-15% ročně. Kolik ale mohou mít v reálu, 35-50%? A uznávám, že platit lidi a režie na pobočce je hrozně drahé (i barevné katalogy jsou pěkné mastné), ale zdá se mi to cenově přehnané.

Koukl jsem ještě na Čedok a jsem opět šokován: téměř stejný termín a stejná lokalita pro čtyřčlennou rodinu (2 dospělí na pevném lůžku a 2 přistýlky pro děti do 11 let) za 107 180 Kč za 10 dnů u moře ve 4hv. resortu, který není nic výjimečného (a víme, jak to s těmi hvězdičkami v letních letoviscích bývá)?

https://www.cedok.cz/zajezdy/Objednavka ... den=0&lm=0

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od Zdenek »

není to náhodou stejný problém jako DUS s ČSA za 30 nebo já nevím kolik tisíc, jak tady někdo na fóru brečel ? A není to stejný problém, jak tady někdo na fóru brečel, že prodejci prodávají předražené letenky a nějaký prodejce se zde kasal, že za rozumnou cenu poskytuje super služby ?

Mám Ti to v archivu najít?

PS: nejsem zaměstnancem žádné cestovky, ale jsou místa kam to s cestovkou prostě vyjde výhodněji. Umím cestovat oběma způsoby a vím jaký je rozdíl, když někam dorazíš letadlem ve 3 ráno a čeká na Tebe usměvavá delegátka, nastartovaný autobus a připravený recepční a nebo musíš shánět taxík a budit recepčního.
Zkus mi najít jih Kréty (Paleochora) s dopravou (transfery) levněji než od cestovky. Jsem přesvědčen, že těžko.

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Už jsem to tu dříve psal:
Já jsem přemýšlel takhle o letní Gironě, ale udělal jsem si jednoduché počty-letenka z Prahy s přestupem(popř. z Altenburgu přímo) cca 1000-1500 Kč, k tomu ubytování na týden 4000 Kč(a to jsem bral skoro to nejlevnější co šlo-chatky v kempu), dál tam něco člověk musí jíst, takže jsme cca na sedmi,spíš osmi tisících korun za týden u vody, člověk s tím má starosti a ještě bydlí v chatce v kempu někde stranou jak socan. Naproti tomu se dá na last minute pořídit Turecko na devět dní all inclusive za osm tisíc, v **** hotelu (letěli takhle známí loni o prázdninách), člověk se nemusí o nic starat-všechno je zařízeno, jídla a pití mraky a nemusí se po něm nikde shánět a poloha v turistické oblasti a ne někde stranou je taky výhodou. Variantu letní dovolené u moře na vlastní pěst po Evropě jsem tedy tímto bohužel zavrhl


Nevím kde hledáte ty šílené ceny - člověk asi musí umět hledat i v zájezdech a kdo to holt neumí, tak platí

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od persona »

zdenek:

Vím vím, spor „Prodejce vs. HighFlyer et al.“ jsem sledoval podrobně. Pozor: já jsem psal o konkrétním příkladu masově oblíbené a propagované destinace (Costa Brava), kterých je spousta – vím dobře, že jsou místa, kam je lepší letět s cestovkou (a to je spíše případ nefungující konkurence), i když jich není mnoho (sám jsem jel s přítelkyní ve dvou v lednu 08 do Turecka do 5hv. resortu za nějakých 13 000 se vším všudy – jediná dovolená s cestovkou, co jsem kdy absolvoval, ale v rámci možností super a to ještě bylo 5 dnů ze 7 individuální volno) a jsou to mimosezónní případy pro znalejší lidi v oblasti dovolené s cestovkou, kteří ví, že nemusí mít 33°C a vodu 27°C. Srovnávejme tedy srovnatelné: hlavní sezóna s cestovkou vs. individuálně.

Pokud by se na to mělo jít odborněji, tak si můžu stanovit tuto hypotézu: ceny leteckých dovolených na Costa Brava (resp. Tossa de Maar) uprostřed hlavní letní sezóny jsou přibližně ve stejné cenové hladině u všech českých cestovních kanceláří (s možností štěpit to na dílčí H1 až….). Pak bych musel provést (pokud možno) kompletní průzkum trhu nebo ho omezit alespoň na 20 největších českých cestovek (které reprezentují 90% objemu prodaných zájezdů) a určit si omezení termínu, srovanat pokud možno srovnatelné položky za co se platí a co už je příplatek – porovnat standard ubytování, typ leteckého dopravce, výši zisku po očištění od nákladů atd. atd. a pak by mohly vypadnou zajímavé závěry, které by buď potvrdily nebo modifikovaly můj původní předpoklad. Jenže jak to tak celé provést? Zvolil jsem zatím velm velmi zjednodušený dostupný výběr a ještě jsem ho brutálně omezil na 2 případy – kdyby se k tomu přiadlo Firo a pár dalších, možná bychom už zjistili zajímavé věci.

carlos: hledám v "průměrných", "masových" zdrojích jako je katalog Čedoku nebo portál, kam koukne "průměrný zákazník - tedy něco co je při výběru naprosto běžná a častá možnost.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od prodejce »

.. jak je někde řeč o cenách, tak samozřejmě nemůžu chybět :twisted:

Jestli to dobře chápu, tak se snažíte vyzkoumat, jestli cestovky mají 35-50% marži či nikoliv (?) Mě připadá, že to moc řešíte - cestovní ruch je extrémně konkureční prostředí, kde samozřejmě 35 ani 50% marže NIKDO nemá, pánč by byl okamžitě převálcován.

Kvůli katalogům se vypisují "drahé" (v naší hantýrce "katalogové") zájezdy, které si nikdo nekoupí a kterých je většina. A to je asi i ten příklad, co jste tady uváděli. Když se podíváte na Invii, zájezdy.cz atd tak uvidíte, že tam těchto "balastních" zájezdů je 20 stránek u každé destinace. Ty zájezdy ale nejsou drahé proto, že by na nich bylo nahozeno 50% - prostě v té kalkulaci je nějaký drahý vstup - většinou ubytování.

A pokud narazíte na nějaký zájezd, který je "velmi drahý" ve srovnání s německem, tak prostě proto, že hotel prodává na český trh z nějakého důvodu za vysokou cenu. Ten samý hotel může mít pro německý, japonský nebo jiný trh o 30% nižší ceny. Z důvodu X.

Pokud si v SEZÓNĚ chcete vzít 14 dnů s all-inclusive třeba v Turecku ve 4* a jste dva dospělí a dvě děti, tak NÁKLADOVĚ vyleze suma běžně 150 tisíc a ještě je to s výhledem do vnitrozemí. A je v tom charterová letenka a hotel se nakupuje za touroperátorské netto. Důležité je taky to slovo sezóna, kdy si hotely účtují klidně o 100% víc než v mimosezóně.

Ale proč je to tedy, sakryš, s cestovkou vždycky dražší, když provizí to není??

Inu protože při organizovaném zájezdu s delegátem, kdy cestovka musí garantovat X a Y, prostě nejde udělat ubytování v soukromí či v kempu. To ubytování musí nějaký oficiální status... musí se zaplatit za hvězdičky a tím pádem je cena... Ale rozhodně si na tom nikdo nenarazí 50%, na to zapomeňte.

Koupit si zájezd třeba do Chorvatska nebo Bulharska je podle mě pitomost... ale zase ne pro důchodce, který prostě potřebuje mít českého delegáta, nebo rodinu s malými dětmi, kde není místo na nějaké experimentování. Jenomže náklady na organizovaný/garantovaný pobyt jsou prostě vyšší než v soukromí.

Byl by můj sen, věřte mi, prodávat s 50% přirážkou, bohužel se tak stává velmi zřídka.

A ještě bych chtěl upozornit na jednu věc - pokud kupujete zájezd s "německou CK" nebo v lastu, tak je v tom započítaný aktuální kurz EUR/USD, kdežto u "katalogových zájezdů" je to často vzaté kurzem, který někdo vyprognostikoval před půl rokem.

Jestli jste si všimli, když padala koruna, tak se s cenama katalogových zájezdů dlouho nic nedělo.. jednak proto, že to nikdo nekupuje, a pak cestovky nejsou schopné změnit ceníky najednou u všech svých zájezdů.

Velké cestovky už dávno nemají máslo na hlavě - doba Travely, Globtouru, Fischera už dávno minula... teda až na jednu vyjímku.. ale to určitě víte kterou :evil:

http://www.youtube.com/watch?v=EoEg1jrQCt4

.. a proč do toho pletete ceny letenek? Vždyť to je úplně o něčem jiném...

Zlin142
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2049
Registrován: 21. 01. 2004, 00:53
Bydliště: LKHK
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od Zlin142 »

Situace s katalogovými cenami zájezdů mi přijde ne nepodobná cenám nových aut, které také nikdo (soudný) za ceníkové ceny už dneska nekupuje.
Pokud netrváte na tom, že budete mít všechny vyfikundace které lze na konfigurátoru navolit, popř. jako chlap víte že na barvě skutečně až tolik nezáleží :wink: , tak lze koupit funglovku za cenu výrazně nižší.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od persona »

[quote="prodejce"]

Kvůli katalogům se vypisují "drahé" (v naší hantýrce "katalogové") zájezdy, které si nikdo nekoupí a kterých je většina. A to je asi i ten příklad, co jste tady uváděli. Když se podíváte na Invii, zájezdy.cz atd tak uvidíte, že tam těchto "balastních" zájezdů je 20 stránek u každé destinace. Ty zájezdy ale nejsou drahé proto, že by na nich bylo nahozeno 50% - prostě v té kalkulaci je nějaký drahý vstup - většinou ubytování.

Promiň, ale nechápu, jak může být drahým vstupem ubytování, pokud cestovky pro hlavní sezónu skupují celá patra hotelů nebo bloky apartmánů a tudíž, předpokládám, se dostanou na daleko lepší cenu než jednotlivec z řad koncových zákazníků. Také nevím, proč by cestovky vyráběly "virtuální"/balastové nabídky s tím, že je pak neudají. Nevím jak ve Španělsku nebo Itálii u moře, ale turecký 5hv. hotel odpovídá spíše 3hv. evropského nebo amerického standardu - a to i třeba Daima Resort, kde jsme byli.

A pokud narazíte na nějaký zájezd, který je "velmi drahý" ve srovnání s německem, tak prostě proto, že hotel prodává na český trh z nějakého důvodu za vysokou cenu. Ten samý hotel může mít pro německý, japonský nebo jiný trh o 30% nižší ceny. Z důvodu X.

Z nějakého důvodu? Hádám, že nás leda berou na hůl, extrémně konkurenční prostředí je možná v Německu nebo Anglii ale tady? Další podobný příklad je často předražené oblečení - a nemyslím si, že by za to mohla jen velikost trhu.

Pokud si v SEZÓNĚ chcete vzít 14 dnů s all-inclusive třeba v Turecku ve 4* a jste dva dospělí a dvě děti, tak NÁKLADOVĚ vyleze suma běžně 150 tisíc a ještě je to s výhledem do vnitrozemí. A je v tom charterová letenka a hotel se nakupuje za touroperátorské netto. Důležité je taky to slovo sezóna, kdy si hotely účtují klidně o 100% víc než v mimosezóně.

Ale proč je to tedy, sakryš, s cestovkou vždycky dražší, když provizí to není??

Inu protože při organizovaném zájezdu s delegátem, kdy cestovka musí garantovat X a Y, prostě nejde udělat ubytování v soukromí či v kempu. To ubytování musí nějaký oficiální status... musí se zaplatit za hvězdičky a tím pádem je cena... Ale rozhodně si na tom nikdo nenarazí 50%, na to zapomeňte.

Pozor, nesrovnával jsem 4hv. hotel se soukromím nebo kempem, ale se stejnou kategorií hotelu. Navíc mají hotely pultové (katalogové) ceny (ve Francii třeba často vyvěšené vedle dveří), které mohou být až o 50% vyšší než ty, co si člověk najde na rezervačních portálech typu booking.com, accomline.com

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od persona »

Zlin142 píše:Situace s katalogovými cenami zájezdů mi přijde ne nepodobná cenám nových aut, které také nikdo (soudný) za ceníkové ceny už dneska nekupuje.
Pokud netrváte na tom, že budete mít všechny vyfikundace které lze na konfigurátoru navolit, popř. jako chlap víte že na barvě skutečně až tolik nezáleží :wink: , tak lze koupit funglovku za cenu výrazně nižší.


No jo, ale v případě těch příkladů (Čedok a druhý) nelze očesat žádný nadstandard: do kalkulátoru ceny jsem si zadal pouze nezbytné položky (2 lůžka pro dospělé, 2 děti a povinné taxy, které nejde obejít). A nedovedu si představit, že přijdeš do cestovky a řekneš: vaše cena je asi balastní, tolik to přece nestojí, neslevíte mi 20% když to a to? :)

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Běžná letecká dovolená s CK - záležitost pro horních 10 000?

Příspěvek od prodejce »

persona píše:Promiň, ale nechápu, jak může být drahým vstupem ubytování, pokud cestovky pro hlavní sezónu skupují celá patra hotelů nebo bloky apartmánů a tudíž, předpokládám, se dostanou na daleko lepší cenu než jednotlivec z řad koncových zákazníků. Také nevím, proč by cestovky vyráběly "virtuální"/balastové nabídky s tím, že je pak neudají. Nevím jak ve Španělsku nebo Itálii u moře, ale turecký 5hv. hotel odpovídá spíše 3hv. evropského nebo amerického standardu - a to i třeba Daima Resort, kde jsme byli.


Tam, kde se "skupují celá patra" - tedy jsou allotmenty - to jsou ty zájezdy, na které potom jedeš za 10-20tis/os. týden. Ovšem pokud je to 4* a výše a ještě k tomu all inclusive tak pořád je to v sezóně strašná pálka už v NÁKUPU. Třeba jenom all-inclusive příplatek je 15 tisíc na osobu/týden v NÁKUPU.

Sice možná nevíš proč, ale skutečně se tvoří katalogové zájezdy určené pro katalog. Znovu odkazuji na Invii, kde je 20+ stran katalogových zájezdů u každé destinace od všech cestovek. Prostě tak to dělají všechny cestovky. Důvod není tak nesnadné odvodit, je to z marketingových důvodů.

persona píše:Z nějakého důvodu? Hádám, že nás leda berou na hůl, extrémně konkurenční prostředí je možná v Německu nebo Anglii ale tady? Další podobný příklad je často předražené oblečení - a nemyslím si, že by za to mohla jen velikost trhu.


Hoteliéři z jižních zemí nejsou nějací zázrační businessmani.. :wink: Pro některé jsme opice z východu, jiní už mají svojí klientelu jinde, nebo prostě jsou spokojení a nemají zapotřebí prodávat víc. Často za to taky může blbost, nebo překlep - třeba slováci měli na dlouhou dobu zakázán vstup do SAE, protože nějaký slovinci tam pašovali drogy... a takhle to vzniká. Takže vztekat se můžeš, ale moře mají oni a ne my :lol: Znovu opakuju, že provize české cestovky na zájezdu 35-50% je zcela nereálná.


Odpovědět