Co používat? České vs. cizí názvy měst

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Co používat? České vs. cizí názvy měst

Příspěvek od persona »

ADMIN EDIT: DISKUSE PŘESUNUTA Z TÉMATU EMIRATES

creyman píše:jeste lita A380 napr. do Jeddahu, ale to taky neni zrovna pidi mesto ...

vysse jsem napsal drive, nez jsem si precetl historii, takze Jeddah neni a nikdy nebude v Evrope :-) ale i tak je to takovy maly mestecko skoro s 4mil obyv. taky :-)


Mě ten Jeddah fakt rve oči i uši. Nejsem nějaký brusič češtiny, ale buďto bych použil český tvar Džidda (do Džiddy) nebo alespoň anglickou podobu jména města neskloňujme (taky nepíšeme, že A380 lítá do Londonu, Parise nebo Melbournu). Jinak debata zda A380 do PRG ano či ne je milá a úsměvná. Birmingham a Manchester coby "malá města" (přesto větší než Praha) jsou přece jen ekonomicky poněkud dál než Praha.


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Globik »

persona píše:Mě ten Jeddah fakt rve oči i uši.

Toto téma nebude nikdy jasné a jednoduché. Víš třeba, kde je Kouba a jak se jmenuje německy? Nápověda: okresní město v Bavorsku.
Někde prostě asi musí být hranice. Problém je v tom, že ta hranice není stanovená a každý ji má má jinde. Za daleko větší zvěrstvo, než Jeddah/Džida považuju, když někdo napíše, že byl v Regensburgu. Český název Řezno pomalu upadá v zapomnění. Když jsem jednou coby průvodce řekl, že hotel je u Brunšviku, tak jsem byl napaden, co to plácám za výrazy. Na mojí poznámku, že Němci také říkají Prag a ne Praha mi bylo odpovězeno, že co říkají Němci, ho nezajímá. Asi pán také říkal, že jede do Londonu a do Parise :shock:

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4155
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od whiskey »

Globík píše:
persona píše:Mě ten Jeddah fakt rve oči i uši.

Toto téma nebude nikdy jasné a jednoduché. Víš třeba, kde je Kouba a jak se jmenuje německy? Nápověda: okresní město v Bavorsku.
Někde prostě asi musí být hranice. Problém je v tom, že ta hranice není stanovená a každý ji má má jinde. Za daleko větší zvěrstvo, než Jeddah/Džida považuju, když někdo napíše, že byl v Regensburgu. Český název Řezno pomalu upadá v zapomnění. Když jsem jednou coby průvodce řekl, že hotel je u Brunšviku, tak jsem byl napaden, co to plácám za výrazy. Na mojí poznámku, že Němci také říkají Prag a ne Praha mi bylo odpovězeno, že co říkají Němci, ho nezajímá. Asi pán také říkal, že jede do Londonu a do Parise :shock:


Dovolim si nesuhlasit. Regensburg je oficialny nazov v miestnej reci, zatial co Jeddah je foneticky prepis povodneho (arabskeho) nazvu do tretieho jazyka - anglictiny, cize jeho pouzivanie v cestine/slovencine, naviac so sklonovanim v muzskom rode, je podla mna uplne chore. Dzida/Mekka/Medina su foneticke transkripcie do cestiny/slovenciny aj v odbornej literature, naviac omnoho pouzivanejsie ako Jeddah, ktory by som zaradil maximalne tak do filmu s Oldrichom Novym, prave tak ako Kairo...

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od HighFlyer »

Kdyz uz OT, tak si taky dovolim nesouhlasit. Řezno mne zni uplne priserne. Horsi jsou uz jenom Mylhúzy. Proc je problem rict "byl jsem v Regensburgu", kdyz neni problem rict "byl jsem v Brandenburgu"?

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Globik »

whiskey píše:zatial co Jeddah je foneticky prepis povodneho (arabskeho) nazvu do tretieho jazyka - anglictiny, cize jeho pouzivanie v cestine/slovencine, naviac so sklonovanim v muzskom rode, je podla mna uplne chore. Dzida/Mekka/Medina su foneticke transkripcie do cestiny/slovenciny aj v odbornej literature, naviac omnoho pouzivanejsie ako Jeddah, ktory by som zaradil maximalne tak do filmu s Oldrichom Novym, prave tak ako Kairo...

Ano, v tom případě beru zpět. Připomíná mi to "amatérské" vysílání redaktorů Českého rozhlasu na Radiu Split, kde jsem slyšel "Kopenhagen". Stejné zvěrstvo.


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Globik »

HighFlyer píše:Kdyz uz OT, tak si taky dovolim nesouhlasit. Řezno mne zni uplne priserne. Horsi jsou uz jenom Mylhúzy. Proc je problem rict "byl jsem v Regensburgu", kdyz neni problem rict "byl jsem v Brandenburgu"?

Málokdy s Tebou nesouhlasím, ale teď ano :wink: Nicméně se zmiňuju o jisté hranici a ta je u každého jinde. Proč bych měl říkat: Jel jsem z Pasova do Regensburgu? Ano, můžu říci, jel jsem z Passau do Regensburgu. Ale to už můžu říci, letěl jsem z Parise (nebo Parisu?) do Londonu. Podle mě je nám Řezno (i Pasov) historicky bližší (a proto je vhodné používat české názvy), než Brandenburg (Branibor? - ani nevím, zda je to tak správně, protože se to běžně nepoužívá; nicméně např.výraz Brandenburská brána mi taky rve uši, namísto Braniborská brána - ale ta je podle mě nazvaná podle země a ne podle města; a Braniborsko je naprosto běžně používaný výraz).
Asi bychom to měli přsunout jinak, s Emirates už to nemá nic společného :D

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3159
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Fabo »

Navrhujem oddelit do OT, je to celkom zaujimava debata.

Moj osobny nazor je, ze by sa nemalo striktne delit na nazvy, ku ktorym existuje preklad a nazvy ku ktorym neexistuje preklad, ale najst hranicu skutocne je problem. Spomenute priklady Paris, London, ale na druhej strane Novy Jork, alebo Svaty Pavol, Svaty Spasitel (Sao Paulo, San Salvador). Dalej ako by sa postupovalo napr. s New Orleans? Nove Orleans, to nie je ani slovensky, ani anglicky, ani francuzsky a pride mi to divne.

Osobne si myslim, ze pouzivat prelozene nazvy niektorych mensich miest moze byt kontraproduktivne - spominana Kouba, i ten Brunsvik, niekedy aj Rezno.

Pouzivanie anglikanizovanych miestnych nazvov (Copenhagen, Cairo) tam kde nie je anglictina uradnym jazykom je vsak IMHO rozhodne nevhodne. Kodan sice nema ku Kobenhavn (ci ako sa to pise) blizsie nez Kopenhagen, ale je prirodzenejsia. Kahira ma k arabskemu nazvu blizsie.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Globik »

Nejde o tupý překlad, ale o zažitou verzi. Někdy může jít o překlad, někdy verze vznikla jinak. Např.Pressburg a Bratislava nemají s překladem nic společného. Pokud verze neexistuje, je asi mezi námi konsenzus, že vytvářet nové verze tupými překlady je blbost. Tedy nebudeme létat k Mostu Zlaté brány do Svatého Františka :)
Jinak jak zmiňuješ, čemu je bližší Káhira, tak co třeba Aušpurk? Český výraz pro Augsburg. Augsburg je spisovně německy, ale Švábi, tedy domácí, ho nazývají jako my - Aušpurk.
Když jsme u překladů, kuriozní je např. Kaltern - Caldaro v jižních Tyrolích: Německy to vyjadřuje chladno, italsky teplo.
Umí to někdo převést a založit na to extra vlákno?

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od HighFlyer »

@ Globik

Ty jo, prinutils me v tuto pozdni hodinu zauvazovat, jak kterymu mestu rikam. A je fakt, ze rikam Vídeň, Kolín, Mnichov, Drážďany, Lipsko a ne Wien, Köln, München, Dresden und Leipzig. Taky rikam Kodaň, Benátky a Soluň a ne København, Venezia a (Thes)salonika. Rikam i Nemecko a Rakousko a ne Deutchland a Österreich (i kdyz teda nekdy rikam "v Rajchu" :)

Je mozny, ze by (ne)počešťování melo svuj vyvoj v case? Ze by to Řezno a Mylhúzy (a Cáchy) byly bezny pred nejakou dobou jako dneska Viden a Mnichov, ale uz se na ne pozapomnelo a dneska zni (aspon mym usim) celkem divne?

PS Jestli chces diskuzi presunout z Emirates jinam, tak treba semka
viewforum.php?f=36:
Necham to na tobe - ty jsi autorem tohoto lingivstickeho koutku :)

EDIT opraven link na offtopic stranku
Naposledy upravil(a) HighFlyer dne 15. 07. 2010, 10:45, celkem upraveno 1 x.

jrns
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 85
Registrován: 20. 06. 2009, 14:16
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od jrns »

HighFlyer píše:
Je mozny, ze by (ne)počešťování melo svuj vyvoj v case?


Určitě. Ale ten vývoj asi není lineární a hodně závisí na politickém vývoji české kotliny na ose orient - rajch - okcident. Tak např. za protektorátu bylo módní, či spíš víceméně povinný jezdit "do Berlinu", hovořit "o Wienu" atd. Takže třeba v novinách se psalo např. že "dr. Hácha odjel do Berlinu", "v pivnici v Münchenu se konala slavnost" atd. Svinibrod, Cáchy a Řezno se zdály být navždy zapomenuty.
No a ve druhé polovině 40. let se to samozřejmě úplně obrátilo. Za "München" v textu mohl novinář taky třeba odjet na pár let do Joachimsthalu, tedy Jáchymova. Stejně tak byla důrazně počešťována i všechna další západoevropská toponyma. Během druhý půlky 20. století, a zejména v posledních 20 letech se české varianty, zdá se, pomaloučku a přirozeně vytrácejí. Ale nemějme pochyby, kdyby u nás zvítězilo klausovsko-jaklovské novohusitské obrození, Svinibrod a Cáchy budou zpět.

Zlin142
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2049
Registrován: 21. 01. 2004, 00:53
Bydliště: LKHK
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Zlin142 »

HighFlyer píše:Je mozny, ze by (ne)počešťování melo svuj vyvoj v case? Ze by to Řezno a Mylhúzy (a Cáchy) byly bezny pred nejakou dobou jako dneska Viden a Mnichov, ale uz se na ne pozapomnelo a dneska zni (aspon mym usim) celkem divne?


Nezapomeň, že do vzniku biuskupství v Praze, spadaly Čechy právě pod řezenskou diecézi. Takže po určitou dobu to bylo docela významné místo, důležitější než Mnichov nebo Vídeň. Jinak tendence počešťovat cizí jména se víceméně v hrubých obrysech kryje s tím kam v minulosti zasahovala moc českých králů, severozápadním směrem "Braniborsko", "Drážďany", "Vratislav" apod. nebo jižním směrem "Štýrský Hradec", "Korutany", apod. Za zmínku stojí jistě i Královec. Jestli ale taková Kodaň nebo Benátky je výsledek výše uvedeného, kdy tyto města byly docela "blízké zahraničí" nebo důsledek nějakého obrozeneckého třeštění si netroufám říct.

jrns píše:Ale nemějme pochyby, kdyby u nás zvítězilo klausovsko-jaklovské novohusitské obrození, Svinibrod a Cáchy budou zpět.


Já bych se spíš bál toho, aby nám tady Lukoilovič Klaus nezavedl ázbuku... za to by jistě dostal v Kremlu od soudruha Putina pochvalu a další medaili za šíření ruské "kultury" :evil:

hanez
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 39
Registrován: 16. 01. 2010, 13:43
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od hanez »

diskuze o hovně, je mi opravdu u p.dele, jestli někdo řekne paris nebo paříž, řezno nebo regensburg nebo cokoliv co se tady sáhodlouze řeší ...

salam
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 356
Registrován: 14. 08. 2006, 17:33
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od salam »

Náhodou jedna z mála diskusí, které nejsou OT! :D
Nějakou dobu jsem bydlel ve vesnici jménem Čtyřkoly. Kdysi se to jmenovalo krásně česky Věrady, ale pak se to nějak foneticky poněmčilo na Vierrad a pak zase zpět počeštilo, ale bohužel dost otrocky :(.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od Globik »

hanez píše:diskuze o hovně, je mi opravdu u p.dele, jestli někdo řekne paris nebo paříž, řezno nebo regensburg nebo cokoliv co se tady sáhodlouze řeší ...

Nám je možná ještě víc u zadku, co je tobě u této části tvého těla. Nerad tu i kdekoli jinde píšu v tomto duchu, ale napsal jsi tu jen maximálně dva možná hodnotné příspěvky, tak nebuzeruj, co tu mají psát lidi, kteří léta svými příspěvky tvoří toto fórum.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Emirates

Příspěvek od HighFlyer »

@ Globik: dikec, samotnymu se mne na neco takovyho ani nechtelo reagovat...


Odpovědět