Znalost angličtiny napříč Evropou

fricoolinek2
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 193
Registrován: 15. 08. 2005, 01:26
Stav: Offline

Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od fricoolinek2 »

Osobně příliš necestuji, takže se zeptám těch, kdož cestují hodně....

Jak je to se znalostí AJ v Evropě. Předložím svoje doměnky a vy mne dyžtak opravte :-)

Skandinávie + Dánsko a Island
Mám za to, že v těchto zemích mluví anglicky každý z mladší generace a i hodně % starších lidí. Ale nemýlím se?

Německo + Rakousko
U mladší generace bych čekal taky velkou rozšířenost AJ, u starších už je to asi citelně horší než na severu, že?

Itálie
Tak tam bych čekal, že se s AJ lépe pochodí
a) ve městech
b) na bohatém severu
c) u mladší generace (jak jinak)
Zkrátka nějaký mladý milánský kosmopolita bude umět spíš anglicky než nějakej dědula z Neapole

Španělsko, Portugalsko
Tipuju to stejně jako u Itálie, až na to geografický členění Sever x Jih

Nizozemsko
Nějakej šestej smysl mi říká, že tamní znalost AJ bude lépe rozšířena než třeba v Německu

Polsko
Řekl bych, že to bude podobný styl jako u nás, ale na trochu horší úrovni.

Maďarsko
Tak tam viděl, že to bude zase o něco lepší než u nás, protože Maďarum nikdo nerozumí, takže co jim zbejvá

Pobaltí
Tam bych si skoro myslel, že (aspoň co mladší generace týče) mohlo bejt s AJ celkem dobrý. Rovněž jim nikdo nerozumí, navíc bych si dokázal představit, že Pobalťaené mohou brát výuku AJ jako jakýsi vzdor z područí velkého medvěda...

Balkán
Tak ve Slovinsku to bude asi jako u nás, ale jinak bych to se znalostí AJ viděl dost šptaně

Řecko
Tam by to nemuselo bejt tak špatný, jelikož případná výuka AJ by se dala dobře spojit se znalostí latinky (pokud má někdo co dočinění s Řeky - existujou tací, co jednoduše NEZNAJ latinku?)

Východní Evropa
Řekl bych, že dost špatný. Možná tak u mladších (a vzdělanějších) někde v Moskvě a Petrohradě, ale jinak bych to viděl dost zle

Francie
To nejlepší na závěr. :D Slyšel jsem tak ledacos. Např. že se anglicky domluvit dá, dokud se nevjede do Paříže nebo že klíčem budiž říct "Bon Jour, parle angle?", čímž je potom frantík povolnější.


Švýcarsko, Belgie
Řekl bych, že tam to bude v závistlosti na jazykovém regione, kde pak bude jednotlivě platit výše popsané...

Velká Británie, Irsko
Ehm... :mrgreen: Jsou třeba nějací Irové či Welšané, co by hovořili pouze irsky či welšsky? Tedy původními keltskými jazky, jenž se od germánské angliny zcela liší?


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od Globik »

fricoolinek2 píše:Řecko
(pokud má někdo co dočinění s Řeky - existujou tací, co jednoduše NEZNAJ latinku?)


Možná se budeš divit, ale jsou tací, kteří neznají ani alfabetu! Čuměl jsem u stanice metra v Athénách na mapu a zastavili se u mě ( a u té mapy) dva chlapi. Jeden mladý a jeden starý. Hledali nemocnici. Byť zjistili, že jsem cizinec, ten mladý se mě žádal o pomoc a přitom se mě ptal, zda znám alfabetu. Prostě analfabeti. Neuvěřitelné ve 21.století v EU. Pro úplnost - nebyli to Albánci, ale opravdu Řekové.

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od vitezslav »

Celkem bych souhlasil, až na Španělsko. Španělé považují svojí mateřštinu za světový jazyk a tudíž nepovažují za nutné se cokoli učit. V centru Madridu svolali u Mekáče čtyři lidi, než se mi povedlo objednat McFish :D A to není vtip.

mareček
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 03. 2007, 23:19
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od mareček »

fricoolinek2 píše:Francie
To nejlepší na závěr. :D Slyšel jsem tak ledacos. Např. že se anglicky domluvit dá, dokud se nevjede do Paříže nebo že klíčem budiž říct "Bon Jour, parle angle?", čímž je potom frantík povolnější.

francie je drsná :D ale s tím klíčem máš pravdu, musíš projevit snahu a pak - možná - ti někdo z nich přizná, že anglicky umí :) čím mladší, tím větší naděje :)

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od Airbus380 »

vitezslav píše:Celkem bych souhlasil, až na Španělsko. Španělé považují svojí mateřštinu za světový jazyk a tudíž nepovažují za nutné se cokoli učit. V centru Madridu svolali u Mekáče čtyři lidi, než se mi povedlo objednat McFish :D A to není vtip.


Stejně tak Portugalci. Protože portugalsky mluví na světě víc lidí než španělsky, nemají potřebu se učit jiný jazyk :D . I přímo v Lisabonu je někdy problém se domluvit.


gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od gr09 »

Airbus380 píše:Protože portugalsky mluví na světě víc lidí než španělsky

A na to jsi prisel kde? Spanelsky mluvicich lidi je temer 400 milionu, portugalsky kolem 200 milionu (u poctu rodilych mluvcich take vyhrava spanelstina)..
btw. ja v Lisabonu nemel zadny problem domluvit se - proste jsem na ne mluvil spanelsky a vsichni rozumeli :)

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od Airbus380 »

gr09 píše:
Airbus380 píše:Protože portugalsky mluví na světě víc lidí než španělsky

A na to jsi prisel kde? Spanelsky mluvicich lidi je temer 400 milionu, portugalsky kolem 200 milionu (u poctu rodilych mluvcich take vyhrava spanelstina)..
btw. ja v Lisabonu nemel zadny problem domluvit se - proste jsem na ne mluvil spanelsky a vsichni rozumeli :)



Nic, toho si nevšímej :D Bral jsem to podle počtu obyvatel zemí, kde daným jazykem mluví a spletl si Jižní Ameriku se světem. Navíc jsem zapomněl na Paraguay :D

Ale s tím Lisabonem... Byl jsem pětkrát V Lisabonu, dvakrát v Portu, jednou na Azorech a nikde jsem se bez problémů anglicky nedomluvil (a to anglicky mluvím vcelku obstojně). A bratr v portugalsku žije a tvrdí, že mluvit španělsky v jistých oblastech je asi jako mluvit maďarsky...

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3029
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od pepa007 »

Moje zkušenost:

Španělsko, Portugalko, Itálie – anglicky nemluví NIKDO, naprostej nezájem a žádná snaha
Francie – trochu mluví, ale je jim h***o rozumět, protože trvají na tom, že to budou vyslovovat po svým
Holandsko (Amsterdam) – anglicky mluví VŠICHNI, včetně hajzlbáby nebo řidiče tramvaje
Irsko – mluví anglicky, ale nepoznáš to :-) nerozumí ani rodilí mluvčí z jiných zemí

k.m
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 111
Registrován: 15. 11. 2009, 13:27
Bydliště: Č.B
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od k.m »

No z Portugalska mám celkem čerstvou zkušenost(Lisabon,Porto ale i menší destinace jako Braga,Guimaraes,Requa,Vila Real atd.) a anglicky se domluvilo naprosto všude.

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

pepa007 píše:Francie – trochu mluví, ale je jim h***o rozumět, protože trvají na tom, že to budou vyslovovat po svým


Tak nevim .. Ve Fra jsem s (pravda, byla to Paříž, Marsej, Monaco - takže spíš civilizovanější části) angličtinou neměl sebemenší problém...

sunset
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 87
Registrován: 15. 06. 2009, 21:26
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od sunset »

Itálie- anglicky odmítá a neumí mluvit ani mládež, která se ji ve škole aktuálně učí nebo před pár lety učila

sunset
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 87
Registrován: 15. 06. 2009, 21:26
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od sunset »

mareček píše:
fricoolinek2 píše:Francie
To nejlepší na závěr. :D Slyšel jsem tak ledacos. Např. že se anglicky domluvit dá, dokud se nevjede do Paříže nebo že klíčem budiž říct "Bon Jour, parle angle?", čímž je potom frantík povolnější.

francie je drsná :D ale s tím klíčem máš pravdu, musíš projevit snahu a pak - možná - ti někdo z nich přizná, že anglicky umí :) čím mladší, tím větší naděje :)


vidím to taky tak

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od jane »

Spanele jsou taky tragicky. Krome toho, ze nemluvi jinak nez spanelsky, nevnimaji ani hlaseni ve spanelstine. Na Novem Zelandu jsem mela dobrou historku, kdyz jsem cekala frontu na satnu v muzeu, prede mnou Spanele a ptali se satnare spanelsky, jestli je satna zadarmo. Nerozumel, tak se otocili na me a ten samy dotaz ve spanelstine. Delala jsem, ze taky nerozumim, tak az pak vytasili chatrnou anglictinu :)

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od flyingblue »

mareček píše:
fricoolinek2 píše:Francie
To nejlepší na závěr. :D Slyšel jsem tak ledacos. Např. že se anglicky domluvit dá, dokud se nevjede do Paříže nebo že klíčem budiž říct "Bon Jour, parle angle?", čímž je potom frantík povolnější.

francie je drsná :D ale s tím klíčem máš pravdu, musíš projevit snahu a pak - možná - ti někdo z nich přizná, že anglicky umí :) čím mladší, tím větší naděje :)


Obvykle staci:

Ekskyzé mua, ma fransé nepa bon. Eskse posíbl parlé anglé?

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Znalost angličtiny napříč Evropou

Příspěvek od persona »

Můžu soudit jen dle severní Itálie a Francie, kde jsem se domluvil anglicky v pohodě a samozřejmě stačí ovládat pár slov a frází (hlavně prosím, děkuji, 1 - 5 vstupenek). Paříž není Francie. Ale hrůzný zážitek mám ze včerejšího přestupu na SVO. Transferový prostor pro mezinárodní lety a všech 5 prodavaček mi řeklo, že anglicky nemluví (prostě ne) a jedna jen "a little".


Odpovědět