Únos Češek v Pákistánu

Odpovědět
hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Únos Češek v Pákistánu

Příspěvek od hafi »

EDIT ADMIN - pokračování diskuse z příspěvku viewtopic.php?f=26&t=8180&p=172128#p172128

Ale no tak...holky měly smůlu, stejně tak a možná pravděpodobněji se ovšem mohly přimotat třeba do autonehody už třeba na D1. Jestli máš potřebu světu sdělovat, jak to byla celé jejich blbost, tak pozdravuj na Novinkách.
Naposledy upravil(a) hafi dne 17. 03. 2013, 21:01, celkem upraveno 1 x.


cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od cocik »

Tohle bagatelizovani je bohuzel pristup, kterej dostane do pruseru spoustu dalsich mladasu bez zkusenosti. Holkam preju, aby se z ty zly situace bez nasledku co nejdriv dostaly, ale je potreba rict, ze se do podobnejch oblasti nema jezdit bez velmi podrobny znalosti situace a kontaktu na nekoho, kdo tu kterou oblast ovlada. Pokud tyhle podminky clovek nesplnuje a nechce hrat ruskou ruletu, existuje spousta stejne zajimavejch, ale mnohem bezpecnejsich zemi.

(a to rikam s plnym vedomim jako clovek, co byl na par mistech, kam si netroufaj ani valecny fotografove)

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Tipy na nejbizarnější lety

Příspěvek od hafi »

Jasně, v tomto s tebou plně souhlasím. Nemyslím, že by tam měl jezdit každý bez rozmyslu. Jen nemyslím, že ony by to nějak zásadně podcenily a z toho příspěvku jsem měl pocit, že by mohl skončit debatou o tom, jak si za to můžou samy.
Projely místem, kudy jede ročně řekněme (kvalifikovaným odhadem) 10000 turistů. Uznávám, že nějaká setina procenta unesených je furt celkem nepříjemná ruská ruleta.

(Jel jsem tam v opačném směru v roce 2008, kdy situace už dávno nebyla klidná jako před 2001 a mnohem méně v bezpečí jsem se tehdy cítil po překročení hranic do Íránu. V současnosti jsem to moc nesledoval, ale asi bych tuto cestu zvolil, pokud bych chtěl jet do Pákistánu po zemi, a to je spousta míst na světě (i v Pákistánu), kam bych se bál)

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Tipy na nejbizarnější lety

Příspěvek od flyingblue »

hafi píše:Jasně, v tomto s tebou plně souhlasím. Nemyslím, že by tam měl jezdit každý bez rozmyslu. Jen nemyslím, že ony by to nějak zásadně podcenily a z toho příspěvku jsem měl pocit, že by mohl skončit debatou o tom, jak si za to můžou samy.
Projely místem, kudy jede ročně řekněme (kvalifikovaným odhadem) 10000 turistů. Uznávám, že nějaká setina procenta unesených je furt celkem nepříjemná ruská ruleta.

(Jel jsem tam v opačném směru v roce 2008, kdy situace už dávno nebyla klidná jako před 2001 a mnohem méně v bezpečí jsem se tehdy cítil po překročení hranic do Íránu. V současnosti jsem to moc nesledoval, ale asi bych tuto cestu zvolil, pokud bych chtěl jet do Pákistánu po zemi, a to je spousta míst na světě (i v Pákistánu), kam bych se bál)


Kolik z tech turistu jsou dve evropsky mlady pipiny bez doprovodu? Zrovna pripraveny na harem?

Pokud si myslis, ze jet do tvrde muslimsky zeme, ktera je sice navenek svetska, ale je tam dost uzemi, kde se uplatnuje saria jako dve divciny bez panskeho doprovodu, neni podceneni situace, tak uz nevim, co bys povazoval za lehke podceneni situace:

Prochazka v bikinach centrem Rijadu? Navsteva nespravne casti mesity v Teheranu? Vyslap na Mount Everest v koktejlkach?

Holkam preju, at se v poradku vratej a at nas to vsechny moc nestoji.

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Tipy na nejbizarnější lety

Příspěvek od Robert »

hafi píše:Jasně, v tomto s tebou plně souhlasím. Nemyslím, že by tam měl jezdit každý bez rozmyslu. Jen nemyslím, že ony by to nějak zásadně podcenily a z toho příspěvku jsem měl pocit, že by mohl skončit debatou o tom, jak si za to můžou samy.
Projely místem, kudy jede ročně řekněme (kvalifikovaným odhadem) 10000 turistů. Uznávám, že nějaká setina procenta unesených je furt celkem nepříjemná ruská ruleta.

(Jel jsem tam v opačném směru v roce 2008, kdy situace už dávno nebyla klidná jako před 2001 a mnohem méně v bezpečí jsem se tehdy cítil po překročení hranic do Íránu. V současnosti jsem to moc nesledoval, ale asi bych tuto cestu zvolil, pokud bych chtěl jet do Pákistánu po zemi, a to je spousta míst na světě (i v Pákistánu), kam bych se bál)


Zásadní podcenění je vůbec jet do Pakistánu. Zemím, kde se unáší cizinci, by se měli turisté zásadně vyhýbat. Tady to žádné zjišťování informací neomlouvá. Zajímavé také je, že se na cestovatelském serveru, kde se dotazovaly, mažou k tomuto tématu příspěvky. Doufejme, že nakonec vše dobře dopadne.


Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od Yirina »

Jsem čekala, jestli se tu na to téma rozjede nějaká diskuze.

Holt byly ve špatnou dobu na špatným místě. To jestli to byly dvě holky nebo kluk a holka je jedno, z toho co píšou, na ně číhali a pochybuju, že kdyby to auto zastavili a seděli tam dva německý kluci, tak by je nechali být. Hledala jsem si informace o únosech v téhle oblasti a unáší tam docela dost, překvapilo mě, že hodně unesených je z Indie. Návratnost - tak 60% - za výkupné. Taky jich několik našli za pár měsíců mrtvých nebo už o nich nikdo nikdy neslyšel.

Jestli je odvezli do Afghánistánu (jak se někde píše), tak Alláh s nimi. To bych měla obavy, že se ani nikdo se žádostí o výkupné už neozve, v lepším případě je přidělí někomu za manželku, v horším jen zneužijou a pak se jich zbaví. V Afghánistánu nemá ženský život opravdu žádnou cenu a to že jsou nemuslimské cizinky by hrálo ještě proti nim.

Ty diskuze v médiích k téhle kauze jsou obrazem společnosti, když tak čtu ty Máni a Pépíky, co jezdí ob rok k Jadranu, tak to až bolí.

Btw., když vlezeš v Teheránu do špatné mešity, tak Tě velmi slušně upozorní, rozhodně Ti za to neuříznou hlavu :wink:

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od hafi »

Taky úplně nevím, jestli je rozdíl jestli kalašnikov míří na dva chlapy nebo dvě ženský. A nevěřím, že si je vybírali dle pohlaví, pakliže je cílem výkupné, dost by mě překvapilo, kdyby se k nim chovali nějak nepříjemně, resp. co si tak pamatuji tak si unesení po propuštění nikdy nestěžovali na podmínky, kde byli.

Zemím, kde se unáší cizinci, by se měli turisté zásadně vyhýbat.
To je absurdní, prostě máš nějaký nebezpečí, který není složitý statisticky kvantifikovat a pak si řekni, jestli ten risk je přijatelný nebo ne.
Jezdí do Indii méně lidí, protože tam hromadně znásilňují turisty? Do Brazílie míň lidí, protože tam hoří noční kluby? Do Česka protože tu běžně umře 1000 lidí na silnicích? Na Papuu Novou Guineu, protože tam ročně umřou stovky lidí, protože jim spadne kokos na hlavu? Nebezpečí je všude, do pěti minut můžeš mít v obejváku letadlo. Ale je to vcelku nepravděpodobný, proto se teď nejspíš preventivně schovat do sklepa nepůjdeš, že? (Jak píšu výše, těch únosů je relativně dost, možná řekněme na úrovni nějakých extrémních sportů, ale holé tvrzení bez nějakého poměru možností vs. událostí je nesmyslné).

Pokud jde o smazané diskusní příspěvky, mluvíš-li o tom samém cestovatelském portále, kde se ptaly na rady, tak se tam mazaly především vulgarity, s nimi občas zmizlo i pár příspěvků k věci, které byly reakcí na ten vulgární, lépe to bohužel daný redakční systém neumí (a stejně to je tuším i třeba na idnes...)

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od flyingblue »

Yirina píše:Jsem čekala, jestli se tu na to téma rozjede nějaká diskuze.

Holt byly ve špatnou dobu na špatným místě. To jestli to byly dvě holky nebo kluk a holka je jedno, z toho co píšou, na ně číhali a pochybuju, že kdyby to auto zastavili a seděli tam dva německý kluci, tak by je nechali být. Hledala jsem si informace o únosech v téhle oblasti a unáší tam docela dost, překvapilo mě, že hodně unesených je z Indie. Návratnost - tak 60% - za výkupné. Taky jich několik našli za pár měsíců mrtvých nebo už o nich nikdo nikdy neslyšel.

Jestli je odvezli do Afghánistánu (jak se někde píše), tak Alláh s nimi. To bych měla obavy, že se ani nikdo se žádostí o výkupné už neozve, v lepším případě je přidělí někomu za manželku, v horším jen zneužijou a pak se jich zbaví. V Afghánistánu nemá ženský život opravdu žádnou cenu a to že jsou nemuslimské cizinky by hrálo ještě proti nim.

Ty diskuze v médiích k téhle kauze jsou obrazem společnosti, když tak čtu ty Máni a Pépíky, co jezdí ob rok k Jadranu, tak to až bolí.

Btw., když vlezeš v Teheránu do špatné mešity, tak Tě velmi slušně upozorní, rozhodně Ti za to neuříznou hlavu :wink:


Zkus tam vlizt nezahalena :wave:

Asi nema smysl resit, zda "na ne cekali". Pokud jedes sama jako zena do zeme, kde se hodnota zeny meri poctem velbloudu, pak musis bejt padla na hlavu ... Muze Ti to stokrat vyjit, po sto prvni Te nekde zahodi mrtvou u plotu.

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od Robert »

hafi píše:
Zemím, kde se unáší cizinci, by se měli turisté zásadně vyhýbat.
To je absurdní, prostě máš nějaký nebezpečí, který není složitý statisticky kvantifikovat a pak si řekni, jestli ten risk je přijatelný nebo ne.
Jezdí do Indii méně lidí, protože tam hromadně znásilňují turisty? Do Brazílie míň lidí, protože tam hoří noční kluby? Do Česka protože tu běžně umře 1000 lidí na silnicích? Na Papuu Novou Guineu, protože tam ročně umřou stovky lidí, protože jim spadne kokos na hlavu? Nebezpečí je všude, do pěti minut můžeš mít v obejváku letadlo. Ale je to vcelku nepravděpodobný, proto se teď nejspíš preventivně schovat do sklepa nepůjdeš, že? (Jak píšu výše, těch únosů je relativně dost, možná řekněme na úrovni nějakých extrémních sportů, ale holé tvrzení bez nějakého poměru možností vs. událostí je nesmyslné).


Píšu, kde se unáší cizinci. Srovnávat to s nehodami na silnici u nás, to je trošku demagogie.

hafi píše:Pokud jde o smazané diskusní příspěvky, mluvíš-li o tom samém cestovatelském portále, kde se ptaly na rady, tak se tam mazaly především vulgarity, s nimi občas zmizlo i pár příspěvků k věci, které byly reakcí na ten vulgární, lépe to bohužel daný redakční systém neumí (a stejně to je tuším i třeba na idnes...)


Tak já jsem tam včera viděl slušný příspěvek a dneska tam není. To mi pro názor na ten web stačí.

Robert
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1394
Registrován: 21. 10. 2003, 19:55
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od Robert »

@hafi:

"Cestu Zahedan - Quetta som absolvoval 3.-4.3. Momentalne uz v Delhi. Bezpecnostna situacia v Balocistane naozaj nie je dobra. Hned za hranicou mi bol prideleny ozbrojeny strazca, s ktorym som cestoval busom prvych 300 km. Po ceste bolo niekolko checkpointov, kde som sa zapisoval do zaznamov - podla zapiov vo februari tu prechadzal v priemere jeden cudzinec za dva dni, posledny cech 16.2. Po zotmeni, asi 50 km pred Nushki, som bol nuteny vystupit z autobusu a preckat noc na checkpointe uprostred kamenistej puste. Rano som pokracoval na korbach policajnych pick-upov od checkpointu k checkpointu. Pri cakani na dalsi pick-up na checkpointoch ma vzdy policajti vyzvali, aby som sa neukazoval vonku, ale cakal radsej vnutri kvoli low-profile. Ako sme sa blizili k Quette, bezpecnostne opatrenia sa stupnovali. Na zabarikadovanom checkpointe pri vstupe do Quetty som musel pockat, kym po mna nepride obrnene vozidlo. Zaroven mi tu vojaci povedali, ze mi nedovolia pokracovat z Quetty do Karachi, kde som povodne chcel ist, pretoze tam den predtym bol vybuch ktory zabil 50 ludi a mesto je v chaose. Na cestu v aligatore cez Quettu budem teraz asi spominat do konca zivota, ale vtedy som tuzil jedine po tom, aby sme uz dosli, lebo som sa v tom citil ako v Mogadise a krasny target pre teroristov, skor by som bral nenapadnu riksu. N"


To ti přijde normální způsob cestování?

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od hafi »

@robert: mluvím o statistice, k únosům dochází celkem všude po světě, jen méně (nebo více) často. Těžko říct, jestli je lepší bejt přejetej nebo unesenej.

Citovaný příspěvek - ano, ten mě taky zaujal. Ale vzhledem k tomu že příliš nesedí ty počty turistů, které uvádí, vypadá to, že spíš šlo o krátkodobou situaci, kdy měli informace o možném problému, a na daných checkpointech se běžně nezastavuje.

@flyingblue: ženy za velbloudy by vyměnili i v tunisku a egyptě, kam mimochodem jezdí i spoustu sólo žen. A pokud vím, ještě na checki-inu při letu zpět nikdy větší stádo velbloudů neobjevilo.

Každopádně to celé platí tak leda pro extremisty - pro běžného pákistánce, je turistka především atrakcí, případně (ne)přímým zdrojem peněz (a teď nemyslím z výkupného)... Rozhodně neplatí, že by byl nějaký problém, když má žena s nimi mluvit ať už v přítomnosti muže nebo bez něj. Vědí a respektují, že u nás to bereme jinak, je samozřejmé, že by holka měla být zahalená, ale je úplně košér když sama dojde do obchodu si něco koupit od prodavače-muže, atp.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od Yirina »

Tak nezahalená bych v Íránu nevyšla ani z hotelového pokoje, nestojím o problémy a hlavně když někam jedu, respektuju jejich pravidla.

yellow píše:Yirina: Už to malinko zavání bagatelizováním, ty holky byly v DNEŠNÍ DOBĚ v opravdu rizikové oblasti. To není žádná Dhaka nebo Tehran.


Vždyť já neříkám, že to tam je bezpečné, já bych tam nejela, ale právě proto, že situaci v téhle oblasti sleduju a vím, jak to tam je.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4156
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pakistánu

Příspěvek od whiskey »

hafi píše:@robert: mluvím o statistice, k únosům dochází celkem všude po světě, jen méně (nebo více) často. Těžko říct, jestli je lepší bejt přejetej nebo unesenej.

Spravne som pochopil ze v principe by si poslal vlastnu zenu/dceru/matku/sestru uplne pokojne prejst krizom Balucistan po zemi radsej ako z Prahy do Brna po D1? Cisto kvoli statistike...

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pákistánu

Příspěvek od hafi »

@whiskey: Jej, pokud to někdo pochopil takto, tak jsem to napsal asi špatně.

Myšleno to bylo tak, že je nutné brát v úvahu reálný výskyt "nebezpečných situací" (který lze vyjádřit vhodně například v procentech) a ne mediální zásah jednotlivých "nebezpečných situací". A taky jsem napsal, že Balúčistán má ten poměr dost vysoký. Ale je blbost uvažovat tak, že prostě nepojedu do země, kde se už někdy stala nějaká "nebezpečná situace".

To je jak s tou bezpečností létání, na počet osobokilometrů je méně úmrtí než u aut, ale kolik znáš lidí, kteří mají panický strach z jízdy autem? Autonehody totiž televizí proběhnou jen občas a okrajově, když spadne letadlo, mluví se o tom týdny.

Jaká je aktuální situace v Balúčistánu až tak nevím, nesledoval jsem to, jen vím, že ty holky se snažily na to připravit, informovat a asi se vhodně chovat. A ani si nemyslím, že by nějak výrazně změnilo situaci, kdyby v tom autobuse seděli Hynek a Tonda.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Únos Češek v Pákistánu

Příspěvek od cocik »

S timhle dost zasadne nesouhlasim. Je dost velke rozdil mezi "act of god" vecma typu autonehody/necekany prirodni katastrofy/opravdu smolny veci a mezi bezpecnostnim rizikem, se kterym se v dany oblasti proste musi pocitat a pripravit se na nej.

Dam klasickej priklad - na ostrovech v Thajsku je dost silena umrtnost cizincu pri dopravnich nehodach, ale pokud clovek nema vylozene smulu na to, ze ho prevalcuje porouchanej kamion, tak se da riziko vyrazne zmensit tim, ze nebude jezdit na skutrech, nebude jezdit v noci, pripadne si nebude pujcovat velky masiny. Pokud se i pak nejakej prusvih stane, tak chapu, ze je to smula, kterou muze mit kazdej.

Pri cestovani ve stylu "napric kmenovejma oblastma v Pakistanu" je potreba zodpovedet si na otazku, jakou ma clovek moznost obrany, pokud se dostane do maleru, pripadne jak se do maleru nedostat. A reseni typu "pojedu na blind, on se o me prece nekdo postara, a navic Pepa rikal, ze se mu tam pred rokem nic nestalo", neni zrovna idealni. Jako rozumnejsi reseni si predstavuju veci typu "kolega z Pakistanu ma znameho, ktery je v oblasti sefem policie, vi o nas, a zajisti nam poradnou eskortu", pripadne "spoluzaci jsou ze stejnyho kmene a maji pribuzny, ktery na nas budou cekat s autem na hranicich". Chapu, ze to jsou reseni mimo moznosti tradicnich ceskych turistu-batuzkaru, ale mozna je prave tohle signal, ze by meli pro cestovani volit bezpecnejsi lokality. Holkam tohle moje mudrovani uz bohuzel nepomuze, ale snad se z toho pouci dalsi "dobrodruhove bez zkusenosti" a podobny prusvihy se nebudou stavat moc casto.

(Zkratka a dobre, clovek musi pri planovani cesty trochu uvazovat a domyslet veci do dusledku - pokud bych se mel ridit jenom radama "expertu", tak bych v pohode vyrazil na vylet do Iranu, i kdyz je hodne velka pravdepodobnost, ze jakmile by na hranicich zadali moje prijmeni do pocitace, tak bych mel problem vyrazne vetsi nez ty dve holky v Pakistanu)


Odpovědět