Cestovní procedury - cesta do USA

manticoran
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 09. 07. 2013, 18:05
Stav: Offline

Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od manticoran »

Je mi jasné, že pro spoustu zkušených cestovatelů to bude znít jako "debilní téma" ale chtěl bych se zeptat, jaké jsou cestovní procedury na letištích během cesty do USA.

Se skupinou kamarádů letíme do New Yorku s přestupem na Heathrow. Letenky byly koupeny online přes Pelikána.

Co by mě zajímalo je, jak se dostaneme k papírové letence... Stačí pouze přijít na check-in přepážku na letišti s vytištěnou e-letenkou a tím se člověk dostane k boarding passu pro vstup na palubu? Naposledy jsem letěl letadlem tak 12 let zpátky, takže už si tyhle procedury nepamatuji a e-letenku jsem pořizoval poprvé v životě... :)

Pak bych se ještě chtěl zeptat, jestli procedura je stejná během přestupu na Heathrow a jak se během přestupu zachází se zavazadly? Vykládají se zavazadla a člověk si je pro spoj do New Yorku musí znovu odbavit na check-inu na další spoj?

Děkuji za odpovědi a omluvám se za "blbý dotaz"


krv
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 145
Registrován: 16. 04. 2012, 19:29
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od krv »

manticoran píše:Co by mě zajímalo je, jak se dostaneme k papírové letence... Stačí pouze přijít na check-in přepážku na letišti s vytištěnou e-letenkou a tím se člověk dostane k boarding passu pro vstup na palubu? Naposledy jsem letěl letadlem tak 12 let zpátky, takže už si tyhle procedury nepamatuji a e-letenku jsem pořizoval poprvé v životě... :)


Teoreticky nepotřebuješ nic, pouze doklad totožnosti (po schengenu občanku či pas, do USA určitě pas), protože letenka je vystavena na tvoje jméno. Je ale lepší mít s sebou nějaký vytištěný doklad (e-letenku) pro případ nesrovnalosti (dohledání apod.). Někdy mohou na check-inu vyžadovat i předložení platební karty, kterou byla letenka koupena.

Pak bych se ještě chtěl zeptat, jestli procedura je stejná během přestupu na Heathrow a jak se během přestupu zachází se zavazadly? Vykládají se zavazadla a člověk si je pro spoj do New Yorku musí znovu odbavit na check-inu na další spoj?


Obecně, pokud máš všechny lety na jedné letence, tak se zavazadla automaticky překládají - tj. vyzvadávají se až v cíli. Ovšem pozor, pokud přestupujete ještě někde v USA (psal jsi let Londýn - New York, takže asi ne?), je nutno zavazadla převzít při prvním přistání v USA a znovu odbavit k dalším lteům. Asi nejlepší a nejjednodušší je zeptat se na check-inu, tam ti podají přesné informace. Předpokládám, že odlétáte z Prahy, tudíž na check-inu budou mluvit česky.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od cocik »

Jeste si taky vytiskni ESTA a rezervaci ubytovani v USA s adresou (neni to pravidlem, ale je pravdepodobne, ze to po tobe budou chtit bud hned na check-inu nebo na pred-imigracni prohlidce pri nastupu do letadla do USA).

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od flyingblue »

cocik píše:Jeste si taky vytiskni ESTA a rezervaci ubytovani v USA s adresou (neni to pravidlem, ale je pravdepodobne, ze to po tobe budou chtit bud hned na check-inu nebo na pred-imigracni prohlidce pri nastupu do letadla do USA).


Myslim, ze adresu ubytovani chteji v Praze pokazdy.

Pajousek
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 129
Registrován: 03. 07. 2012, 11:05
Oblíbené typy letadel: Boeing 777,737
Airbus A319,320,321,380
Pohlaví: muž
Bydliště: LKPR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od Pajousek »

flyingblue píše:
cocik píše:Jeste si taky vytiskni ESTA a rezervaci ubytovani v USA s adresou (neni to pravidlem, ale je pravdepodobne, ze to po tobe budou chtit bud hned na check-inu nebo na pred-imigracni prohlidce pri nastupu do letadla do USA).


Myslim, ze adresu ubytovani chteji v Praze pokazdy.


na 100% urcite chtej.... kamarad takhle letel 2krat a vzdy to po nem v PRG chteli.......


gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od gr09 »

Jo, po mě chtěli adresu v USA i když jsem přestupoval na další let do Mexika :D

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od flyingblue »

gr09 píše:Jo, po mě chtěli adresu v USA i když jsem přestupoval na další let do Mexika :D


Takze jsi uvedl adresu TRANSIT, stejne jako ja na moji ceste do SYD :-)

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od gr09 »

flyingblue píše:Takze jsi uvedl adresu TRANSIT, stejne jako ja na moji ceste do SYD :-)

Nedával jsem nic, Transit tam pak napsal až imigrační, bez problémů.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od flyingblue »

gr09 píše:
flyingblue píše:Takze jsi uvedl adresu TRANSIT, stejne jako ja na moji ceste do SYD :-)

Nedával jsem nic, Transit tam pak napsal až imigrační, bez problémů.


tak to sem mu usetril propisku

manticoran
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 09. 07. 2013, 18:05
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od manticoran »

Děkuji všem za odpovědi, to s tím ubytováním by mě tedy nenapadlo, že by po nás mohli chtít hned na letišti...

Ještě bych se chtěl zeptat - jeden známý od kamaráda má takovou historku, že při cestě zpět z USA mu byl zabaven notebook a smartphone, že prý to jsou nosiče dat a musí se na nich udělat kontrola, zda nejsou vyvážena nějaká citlivá data... Setkal se někdy někdo s něčím podobným a dá se tomu nějak bránit?

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od dejavu »

manticoran píše:Děkuji všem za odpovědi, to s tím ubytováním by mě tedy nenapadlo, že by po nás mohli chtít hned na letišti...

Ještě bych se chtěl zeptat - jeden známý od kamaráda má takovou historku, že při cestě zpět z USA mu byl zabaven notebook a smartphone, že prý to jsou nosiče dat a musí se na nich udělat kontrola, zda nejsou vyvážena nějaká citlivá data... Setkal se někdy někdo s něčím podobným a dá se tomu nějak bránit?

Tak jestli je dotyčnej špión, tak bych se nedivil :-) Ne, nic takového jsem nikdy nezažil a ani neslyšel.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od flyingblue »

manticoran píše:Děkuji všem za odpovědi, to s tím ubytováním by mě tedy nenapadlo, že by po nás mohli chtít hned na letišti...

Ještě bych se chtěl zeptat - jeden známý od kamaráda má takovou historku, že při cestě zpět z USA mu byl zabaven notebook a smartphone, že prý to jsou nosiče dat a musí se na nich udělat kontrola, zda nejsou vyvážena nějaká citlivá data... Setkal se někdy někdo s něčím podobným a dá se tomu nějak bránit?


Nikdy jsem nepotkal nikoho, komu by se to nekdy stalo. Vzdycky je to tak, ze nejaky "znamy od znameho" ... Prozatim to povazuju za urban myth ...

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od kowal »

Mě se nikdo na místo ubytování za posledních několik let nikdy neptal, ale možná to bude tím, že jsem do ESTA vždy něco vyplnil, i když se to potom změnilo nebo jsem cestoval víckrát. Vyplňovalo se to kdysi do papírového formuláře při příletu, jestli si to správně pamatuji, tak to byl I94 (ten jsem vyplňoval i loni, když jim spadl systém a dostal jsem do pasu přišitou část formuláře) a teď už se to vyplňuje snad jen do celního prohlášení. Ale samozřejmě se na to někdo zeptat může, jen se mi to nikdy nestalo.

Jinak jsem zažil několik kontrol v Praze po příletu z USA a taky mi kontrolovali notebooky, ale ne na špionážní data, jen si celník nechal oba otevřít a zkontroloval, že mají českou klávesnici. Takže v případě nákupu v USA si dolepte čárky, háčky :D

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od flyingblue »

kowal píše:Jinak jsem zažil několik kontrol v Praze po příletu z USA a taky mi kontrolovali notebooky, ale ne na špionážní data, jen si celník nechal oba otevřít a zkontroloval, že mají českou klávesnici. Takže v případě nákupu v USA si dolepte čárky, háčky :D


... a hlavne si tam nainstalujte nejakej operacni system a aplikace.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Cestovní procedury - cesta do USA

Příspěvek od dejavu »

flyingblue píše:
kowal píše:Jinak jsem zažil několik kontrol v Praze po příletu z USA a taky mi kontrolovali notebooky, ale ne na špionážní data, jen si celník nechal oba otevřít a zkontroloval, že mají českou klávesnici. Takže v případě nákupu v USA si dolepte čárky, háčky :D


... a hlavne si tam nainstalujte nejakej operacni system a aplikace.

úplně nejlépe bych nalepil pod displej nějaký DKPéčko :-)
Jinak ani tuto kontrolu jsem nikdy nezažil a s nečeskou klávesnicí bych je poslal někam. Ostatně, asi vyjma Applu se tam už stejně nic moc nevyplatí koupit...


Odpovědět