... a pak verte novinam ...

HonzaLB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1484
Registrován: 09. 11. 2006, 09:02
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od HonzaLB »

persona píše:Možná jsem naivní, ale předpokládám, že Honza má v redakci kolegy, se kterými si rozumí více než s jinými a posílají si občas odkazy na zajímavé nebo dokonce fantastické články ze zahraničí (noviny, časopisy, weby). Něco ve stylu: "Četl jsi ten poslední článek XXX v The New York Times? To bylo naprosto skvělé". Možná i šéfredaktor občas doporučí nějakou úchvatnou feature jako "povinnou četbu", aby se podřízení inspirovali a esprit a kvalitu takového textu zúročili ve svém psaní.

Je tomu ale skutečně tak?

persona: jistě. ilustruji ti to na jednom čísle: když jsem nastupoval do ekonomické redakce, měl jsem celkem 14 kolegů v ekonomické, eko idnes prakticky neexistoval. Dnes mám 5 píšících kolegů, stejný rozsah stran a k tomu ještě plnění webu. Takže nám pochopitelně zbývá hodně času na čtení New York Times:-)to vše víceméně za stejnou mzdu:-)nicméně abych si nestěžoval, práce mě stále baví, jinak bych ji nedělal.


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od flyingblue »

HonzaLB píše:
persona píše:Možná jsem naivní, ale předpokládám, že Honza má v redakci kolegy, se kterými si rozumí více než s jinými a posílají si občas odkazy na zajímavé nebo dokonce fantastické články ze zahraničí (noviny, časopisy, weby). Něco ve stylu: "Četl jsi ten poslední článek XXX v The New York Times? To bylo naprosto skvělé". Možná i šéfredaktor občas doporučí nějakou úchvatnou feature jako "povinnou četbu", aby se podřízení inspirovali a esprit a kvalitu takového textu zúročili ve svém psaní.

Je tomu ale skutečně tak?

persona: jistě. ilustruji ti to na jednom čísle: když jsem nastupoval do ekonomické redakce, měl jsem celkem 14 kolegů v ekonomické, eko idnes prakticky neexistoval. Dnes mám 5 píšících kolegů, stejný rozsah stran a k tomu ještě plnění webu. Takže nám pochopitelně zbývá hodně času na čtení New York Times:-)to vše víceméně za stejnou mzdu:-)nicméně abych si nestěžoval, práce mě stále baví, jinak bych ji nedělal.


Takze jen chodite na tiskovky a ctete agenturni zpravodajstvi?

Vzdycky jsem mel za to, ze by novinar mel byt schopen nejen psat, ale i cist kvalitni materialy (i ze zahranici). Lec jsem zakotven v minulem tisicileti, kdy noviny vypadaly jinak.

HonzaLB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1484
Registrován: 09. 11. 2006, 09:02
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od HonzaLB »

Zkuste najít v papírovém vydání na ekonomických stránkách například dnes či zítra jedinou zprávu z tiskovky či agentury (kromě kraťasu). Ale chápu, že pro člověka zakotveného v trollování je to obtížné.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od dejavu »

flyingblue píše:Takze jen chodite na tiskovky a ctete agenturni zpravodajstvi?

Vzdycky jsem mel za to, ze by novinar mel byt schopen nejen psat, ale i cist kvalitni materialy (i ze zahranici). Lec jsem zakotven v minulem tisicileti, kdy noviny vypadaly jinak.


To je jako s tím lítáním. Taky před lety vypadalo jinak. Člověk dostal teplé jídlo i na letu do Paříže, všichni samej úsměv, upgrady nabízeli sami od sebe.
Lítání je dneska low-cost, média taky. A další obory taky. Zprávy jsou na internetu zadarmo a lítáme za pár pěťáků. Prostě něco za něco.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od flyingblue »

dejavu píše:
flyingblue píše:Takze jen chodite na tiskovky a ctete agenturni zpravodajstvi?

Vzdycky jsem mel za to, ze by novinar mel byt schopen nejen psat, ale i cist kvalitni materialy (i ze zahranici). Lec jsem zakotven v minulem tisicileti, kdy noviny vypadaly jinak.


To je jako s tím lítáním. Taky před lety vypadalo jinak. Člověk dostal teplé jídlo i na letu do Paříže, všichni samej úsměv, upgrady nabízeli sami od sebe.
Lítání je dneska low-cost, média taky. A další obory taky. Zprávy jsou na internetu zadarmo a lítáme za pár pěťáků. Prostě něco za něco.


No bohuzel v pripade medii je to neco za nic - to je ten problem. Aerolinky si tak nejak poradily se segmentaci zakazniku (nebo chciply), media, bohuzel, nikoliv a ta papirova ji uz ani nedostanou.

Na webu je situace jeste zajimavejsi, tam dokaze mala firmicka dost casto prebit i velky kolos. Protoze poptavka po informacich existuje. Jenom s nimi musi media umet pracovat (napriklad kdyz aerolinka ohlasi nove linky, cekal bych, ze si novinar zjisti, jaka je na tech linkach konkurence nebo ze se zepta, zda je planovan codeshare a s kym).

Pokud mi clanek neda vyssi hodnotu nez texty na fanouskovskych webech (coz bohuzel dava zridkakdy), pak nema cenu na ten web chodit.

Jasne, ze to neni jednoduchy, ale v oblasti pripojovani k Internetu (kterouzto hru hraju rekneme od roku 1994) take neni situace jednoducha, presto se dokazali vyprofilovat hraci na velmi solidni urovni.


HonzaLB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1484
Registrován: 09. 11. 2006, 09:02
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od HonzaLB »

aerolinky si nějak poradily, nebo se do nich nasype nějaká státní pomoc.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od flyingblue »

HonzaLB píše:aerolinky si nějak poradily, nebo se do nich nasype nějaká státní pomoc.


Kdyz bonmoty, tak bonmoty ...

To je fakt, nekomu pomuze Agrofert primo, nekomu pres verejne rozpocty ...

.........

Nicmene pointa neni v tom, ze konkretni ekonomicky subjekt nejak preziva, pointa je v tom, ze aerolinky (jako prumysl) maji velmi propracovanou segmentaci klientu a na ni navazanou cenovou politiku (a je jedno, zda jsou to klasicke aerolinky nebo lowcosty).

O tom se treba telco firmam jenom zda.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od flyingblue »

... je to sice Sabina Slonkova, ale ...

http://nazory.aktualne.cz/rozhovory/sab ... 590604f2e/

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od dejavu »

Doufal jsem, že S.S. řekne konečně něco konkrétního... Ale opět nic. Možná mohla připomenout své velké úspěchy v Aktuálně a v tom placené investigativním projektu.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: ... a pak verte novinam ...

Příspěvek od dejavu »

flyingblue píše:
No bohuzel v pripade medii je to neco za nic - to je ten problem. Aerolinky si tak nejak poradily se segmentaci zakazniku (nebo chciply), media, bohuzel, nikoliv a ta papirova ji uz ani nedostanou.

Na webu je situace jeste zajimavejsi, tam dokaze mala firmicka dost casto prebit i velky kolos. Protoze poptavka po informacich existuje. Jenom s nimi musi media umet pracovat (napriklad kdyz aerolinka ohlasi nove linky, cekal bych, ze si novinar zjisti, jaka je na tech linkach konkurence nebo ze se zepta, zda je planovan codeshare a s kym).

Pokud mi clanek neda vyssi hodnotu nez texty na fanouskovskych webech (coz bohuzel dava zridkakdy), pak nema cenu na ten web chodit.

Jasne, ze to neni jednoduchy, ale v oblasti pripojovani k Internetu (kterouzto hru hraju rekneme od roku 1994) take neni situace jednoducha, presto se dokazali vyprofilovat hraci na velmi solidni urovni.


Média jsou (někdy výrazně) podfinancovaná a je to na tom vidět. Takže když to někdo na fan stránce dělá z lásky k věci, tak v konkrétních případech může být informačně nad komerčními médii. Ta totiž musí řešit x-dalších témat a když je tam člověk na deset věcí, tak to holt seká jako baťa cvičky :-)
Otázkou jsou pak priority média, novináře a u on-linu i vyhovění zájmu čtenářů.


Odpovědět