Uplatnění na letišti (VŠO)

Odpovědět
Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Uplatnění na letišti (VŠO)

Příspěvek od Ondra017 »

Zdravím, mám otázku. Chystám se ke studiu na VŠO. Je to sice soukromá škola, zaujal mě ale obor Letový provoz, rád bych našel uplatnění na letišti, u ŘLP, zkrátka někde u letadel, na nějaké střední pozici. Chci se zeptat, jak na to nahlížejí zaměstnavatelé, jestli koukají hlavně na titul nebo hlavně na školu..Případně jestli má někdo s touto školou zkušenost či může dát zpětnou vazbu, byl bych moc rád. Předem díky za odpovědi :)


martinlingan
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 35
Registrován: 24. 02. 2017, 18:17
Oblíbené typy letadel: B787, B757, E190
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Uplatnění na letišti (VŠO)

Příspěvek od martinlingan »

Ondra017 píše:Zdravím, mám otázku. Chystám se ke studiu na VŠO. Je to sice soukromá škola, zaujal mě ale obor Letový provoz, rád bych našel uplatnění na letišti, u ŘLP, zkrátka někde u letadel, na nějaké střední pozici. Chci se zeptat, jak na to nahlížejí zaměstnavatelé, jestli koukají hlavně na titul nebo hlavně na školu..Případně jestli má někdo s touto školou zkušenost či může dát zpětnou vazbu, byl bych moc rád. Předem díky za odpovědi :)


Ahoj, tenhle obor ti můžu určitě doporučit, stejně ale nakonec záleží na tobě, jak se studiem naložíš - pokud ho chceš jen "prolézt" nebo se naopak chceš opravdu i něco dovědět a naučit. Je tam spousta předmětů, které by ti toho mohly do budoucna hodně dát, stejně tak je tam dost vyučujících, kteří za sebou mají i zajímavou profesní minulost a je tak radost je poslouchat. Stejně tak tam ale (ostatně jako všude) narazíš i na typický uspávače hadů :D
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to dobrej základ k tomu, aby se v tomhle odvětví člověk uchytil. Ale musí se prostě chtít a nečekat, že po tom všechno hned spadne do klína :)

Kdyžtak mi napiš DM, jestli bys měl nějaký otázky

Eidi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 14. 09. 2014, 10:56
Oblíbené typy letadel: B737, B757, B777, B787, A320ceo/neo Family, A330ceo/neo, A350XWB.
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Uplatnění na letišti (VŠO)

Příspěvek od Eidi »

Ondra017 píše:Zdravím, mám otázku. Chystám se ke studiu na VŠO. Je to sice soukromá škola, zaujal mě ale obor Letový provoz, rád bych našel uplatnění na letišti, u ŘLP, zkrátka někde u letadel, na nějaké střední pozici. Chci se zeptat, jak na to nahlížejí zaměstnavatelé, jestli koukají hlavně na titul nebo hlavně na školu..Případně jestli má někdo s touto školou zkušenost či může dát zpětnou vazbu, byl bych moc rád. Předem díky za odpovědi :)


Ahoj Ondro,

Jednak ti doporučuju si zajít na dny otevřených dveří. To je prostě must-do, abys zjistil, jak na tebe působí prezentace toho oboru, školy, vyučující a jak ti prodaj potenciální budoucí uplatnění absolventů. Znám mnoho lidí, co dělaj ať už u Smartwings, na letišti, který jsou absolventy VŠO. Doporučuju si založit Linkedin a vyfiltrovat si lidi z ČR, co dělaj v airlines/airports odvětví a maj vystudovanou VŠO. Pokud je tvým cílem se věnovat letectví a bejt hlavně kolem letadel, tak profesí ať už na letišti nebo u aerolinky vyžadujících vysokou školu je spousta. Do letectví se dá dostat podle mě stejně tak dobře s VŠO stejně tak jako z VŠE, ČVUT, ČZU nebo tak. Důležitější je to, jak se letectví věnuješ, co o tom víš a jak tvoje studium s letectvím souviselo, byť by letectví nebyl hlavní studijní obor.

Co se týče uplatnitelnosti, je to kombinace více faktorů, který zajistí to, že si tě pozvou na pohovor, nebo tě dokonce vezmou, a těma jsou: 1) dosavadní zkušenosti z odvětví, 2) studijní obor popřípadě to, jak to na letectví navazuje, 3) to, jak se prezentuješ na pohovoru a jestli se orientuješ v daný oblasti, 4) jestli zvládneš zpracovat případovou studii, vyžadují-li jí, 5) to, jak se prezentuješ v CV a jak to CV umíš udělat, 6) jak napíše průvodní/motivační dopis... a další bez ohledu na pořadí.

Co by určitě mělo váhu, je předchozí pracovní zkušenost z letectví. Jestli ti teda můžu doporučit, hledej si nějakou práci na DPČ ať už na Letišti Praha, ČSA Handling, ČSA Technics, nebo ve Smartwings Group (vč. ČSA), ABS Jets, ŘLP, Silesia Air, Eclair... To když budeš mít, tak je to velmi významný. Ono to neni tak, že vystuduješ obor a dostaneš se, jak ty řikáš, na střední pozici někde v letectví.

S VŠO jako takovou zkušenost nemám, nicméně výukovej plán toho oboru je zajímavej, ale nemyslim si, že by to byl ten rozdílovej faktor, proč by si tě měli pozvat na pohovor, nebo tě dokonce na danou pozici vzít. Přeci jen náboráři jsou taky jen lidi, a třebaže by měli mít nadhled a být objektivní, u někoho VŠO může mít plusový body, u někoho mínusový, protože třeba má pozitivní/negativní zkušenost s někym z VŠO nebo z jakýkoliv jiný vejšky. Takhle se na to nedívej. Koukej se na to, co ti to studium dá, jak z toho budeš moct těžit, jestli tě to bude bavit, a až pak řeš, kam se profesně upíchneš.
To je ale problém všech lidí, se kterýma se o tom bavim. Nikdo ještě nemá vystudováno, ale jsou už 2-3 kroky napřed, tj. řeší věci za následujících minimálně 5 let, už se vidí někde. :)


Odpovědět