Pas nebo občanka?

monamour
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 12. 2007, 18:02
Stav: Offline

Pas nebo občanka?

Příspěvek od monamour »

Potřebuje člověk při letu v rámci Schengenu pas - nebo stačí i na letišti občanka? Zatím jsem vždycky měla pas, ale teď mi skončila platnost a nerada bych měla nějaké problémy...poletím do Milána - Bergama.

Díky všem za odpovědi :lol:


jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Příspěvek od jane »

Tak pas obecne nepotrebujes v EU, Schengen s tim nema podle moc co spolecnyho. Do Italie je to v pohode na obcanku.

j.ree
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1995
Registrován: 17. 04. 2007, 19:22
Oblíbené typy letadel: A318, A330-300, ATR42
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od j.ree »

Ale myslim, ze lepsi si ho vzit. Prece jen ti nezabere tolik mista aby se nekam nevesel :wink:

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Kamyl »

j.ree píše:Ale myslim, ze lepsi si ho vzit. Prece jen ti nezabere tolik mista aby se nekam nevesel :wink:

To sice ne, ja taky jezdim/litam s pasem, ale psala, ze ji u pasu skoncila platnost... :) :wink:

MK
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 947
Registrován: 21. 02. 2006, 17:48
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Příspěvek od MK »

Ja si pro jistotu beru oboje - a uz se mi to vyplatilo. Na PMI se mi totiz podarilo ztratit pas a zjistil jsem to az na letisti ani ne 2 hodiny pred odletem, takze jsem byl fakt rad, ze jsem mel OP s sebou...


Alexx
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Příspěvky: 598
Registrován: 05. 10. 2007, 08:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Karviná, Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Alexx »

Já kde to jde, tak zásadně s občankou. Největší vítr jsem jim s tím udělal v Sofii na letišti, kdy slečna na check-inu vůbec netušila jestli je ta kartička způsobilá :-) (letěl jsem do VIE). A pak taky den předtím v autobusu na řecko/bulharských hranicích, tam jsem tím dokonce způsobil tak dvě minuty zdržení, protože jedinou moji občanku si odnesli z busu ven, ale hned byli zase zpátky.

Jinak pak vozím tak do rezervy mezi nabíječkama a zubním kartáčkem :-), obvykle v odbaveném zavazadle.

Občanka rulezzz. (a hlavně v pasu mám fotku kdy mi bylo 14 :-), už ho musím příští rok vyměnit).

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Příspěvek od jane »

Tak hlavne nikdy nevis, kdy treba pristanete z jakychkoliv duvodu na nahradnim letisti mimo EU, pak se tam pas hodi. my ho i z techto duvodu musime mit v praci s sebou i kdyz letime v ramci EU. Mimochodem snad nikde ho po nas na celnici uz nechteji, naposledy jsem se s tim setkala v Lipsku, kdy jim nestacila ID karta a trvali na pasu. Clovek se obcas fakt nestaci divit...

Alexx
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Příspěvky: 598
Registrován: 05. 10. 2007, 08:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Karviná, Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Alexx »

jane píše:.... naposledy jsem se s tim setkala v Lipsku, kdy jim nestacila ID karta a trvali na pasu. Clovek se obcas fakt nestaci divit...


Tak zrovna v Lipsku bych se hadal :-), obvyke prijde nekdo zkusenejsi, mavne rukou a vsjo vparjadke. Uz jsem to tady asi nekde psal, ale naposled jsem podlehl natlaku v PRG a pri loveni pasu ze zavazadla mi vypadla na podlahu flaska rumu, co si ke mne schoval kolega co mel "pres limit".

Yankee Alpha
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 760
Registrován: 30. 01. 2005, 12:41
Oblíbené typy letadel: MD11
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Yankee Alpha »

Po Evropě už je to s občankou naprosto v pohodě, já už s sebou pas nevozím vůbec. Na druhou stranu pokud cestuju někam, kde je potřeba pas, tak mám většinou oboje, protože si občanku zapomenu vyndat 8)

maf
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 951
Registrován: 23. 01. 2003, 16:02
Bydliště: BTS
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od maf »

Ja vacsinou chodim s pasom aj ID, posledne 2 lety na STN som skusil s obcankou a bolo to v pohode, uradnik ju pozrel na 2 sekundy a vsetko OK. Pre istotu som ale mal aj pas.

bubo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 482
Registrován: 14. 06. 2005, 14:09
Stav: Offline

obcanka

Příspěvek od bubo »

myslim, ze obcanka je lepsi - pasem muze ten urednik zacit listovat ;-)

Anabel Lee
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 212
Registrován: 29. 09. 2004, 15:03
Stav: Offline

Příspěvek od Anabel Lee »

Alexx píše:Já kde to jde, tak zásadně s občankou. Největší vítr jsem jim s tím udělal v Sofii na letišti, kdy slečna na check-inu vůbec netušila jestli je ta kartička způsobilá :-) (letěl jsem do VIE). A pak taky den předtím v autobusu na řecko/bulharských hranicích, tam jsem tím dokonce způsobil tak dvě minuty zdržení, protože jedinou moji občanku si odnesli z busu ven, ale hned byli zase zpátky.

Jinak pak vozím tak do rezervy mezi nabíječkama a zubním kartáčkem :-), obvykle v odbaveném zavazadle.

Občanka rulezzz. (a hlavně v pasu mám fotku kdy mi bylo 14 :-), už ho musím příští rok vyměnit).


to je dost risk vozit tento cenny dokument v odbavenem zavazadle, ne?

MK
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 947
Registrován: 21. 02. 2006, 17:48
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Příspěvek od MK »

Alexx píše:Jinak pak vozím tak do rezervy mezi nabíječkama a zubním kartáčkem :-), obvykle v odbaveném zavazadle.


Nedělej to, to se ti vymstí :wink: Až se ti to odbavený zavazadlo ztratí na několik dní (nebo nedejbože nadobro), tak budeš litovat, že jsi tam ten pas dával.. A když si půjdeš stěžovat, že se ti z kufru ztratil pas, tak se ti vysmějou, protože takový věcí bys tam mít neměl (totéž platí o penězích, mobilech, foťácích, ...)

stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od stevard »

myslim, ze je lepsi vozit oboje i z toho duvodu, ze v nekterejch ubytovacich zarizeni chtej drzet na recepci doklad totoznosti po celou dobu pobytu. Tudiz je pak clovek bez dokladu, coz neni zrovna nejlepsi...

Petrov
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 151
Registrován: 07. 07. 2005, 13:31
Stav: Offline

Příspěvek od Petrov »

Před rokem a půl jsem s občankou na letišti v NICE neuspěl. Moje zkušenost je taková, že tam, kde je předpoklad, že by mohli znát českou občanku, tam jí používám. Jinak radši pas. Je to spíš o tom, že pasy mají všechny státy stejné a úředník se v nich snadněji orientuje, kdežto občanku má každý stát jiný a příslušnému celníkovi (policistovi, recepčnímu v hotelu...) může chvíli trvat, než se v ni orinetuje. Celní formality mně neobtěžují, ale mám radši, když dlouho netrvají. Což se Vám s českou občankou na letišti, kde v životě nic takového neviděli, může snadno stát :)


Odpovědět