Elektronicka Pasova "samoobsluha"

MS743
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1639
Registrován: 12. 02. 2003, 11:16
Stav: Offline

Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od MS743 »

http://www.airliners.net/aviation-forum ... n/4822158/

Vedel jsem ze se nekde chysta ale vypada to ze je to rozsirenejsi nez se zda. Amsterdam zavadi automatickou pasovou kontrolu pro drzitele EU pasu (biometricke s cipem), kde clovek sam projde pres branu, sam si udela scan pasu, necha se vyfotit a mozna i retno scan pak projde.

Pry jiz takove brany (testovaci) jsou v CDG a jine mista na svete jako australie. Nekdo rekl i HK ale nejak jsem to tam nevidel. Bydlim v Thajsku a vidim tyto brany jen pro mistni a snad pouzivaji jejich ID cards a jen na domestic lety.. nevidel jsem nic takoveho na intl flights...

Moje otazka pro insiders... zda PRG tez neco takoveho chysta... pomohlo by to hodne pri uvolneni pasovou kontrolu a mozna (pozitivni vec) minimalizovat pokud mozno kontakt s temi lidmi v budkach.. nejak nejsou moc happy a zadny usmev:))))

dik za info..

snazil jsem najit nejake fotky ...akorat toto

holandkso?
Obrázek

toto je v U.K.
Obrázek

Finsko...
Obrázek


nemecko
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) MS743 dne 27. 05. 2010, 08:21, celkem upraveno 3 x.


Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od Zdenek »

představa, že tím prochází osazenstvo letadla do BOJkovic ... :D

michalpavlik
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 111
Registrován: 09. 05. 2006, 08:17
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od michalpavlik »

Na Stanstede som cez podobnu vec prechadzal pred rokom a pol... myslim ze kopa ludi uprednostni toho cloveka v budke, nez tuto sci-fi haraburdu. Vlozi sa tam pas s biometrickymi udajmi, pozries sa do kamery, a za par sekund sa ti otvoria dvere a pusti ta to do UK :)

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od rpet »

michalpavlik píše:Na Stanstede som cez podobnu vec prechadzal pred rokom a pol... myslim ze kopa ludi uprednostni toho cloveka v budke, nez tuto sci-fi haraburdu. Vlozi sa tam pas s biometrickymi udajmi, pozries sa do kamery, a za par sekund sa ti otvoria dvere a pusti ta to do UK :)


nevim, jak je to ted, ale vloni na podzim jsem letel s EZY na STN a elektronicka pasova vstupni kontrola nebyla v provozu, stejne jako na LTN letos v breznu - coz mne dost stvalo, kdyby to fungovalo, lide s biometrickymi pasy se mohli vyhnout tem silenym spartakiadnim frontam, ktere jsou na LTN minimalne na 30 minut, v pripade STN i vice... takze jako vzdy, co je "made in GB": umysl dobry, provedeni perfektni a ... ... ucinnost diskutabilni. uvidime za dva roky.

Spenlik
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 529
Registrován: 21. 05. 2009, 16:31
Oblíbené typy letadel: MD11/DC10
B757
A340-600
B747SP
Pohlaví: muž
Bydliště: LKPD/KSFO
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od Spenlik »

Minulý týden na STN pouze živý pasáci - nebo pasováci? :D na LTN to samí.


MartinO2
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 164
Registrován: 18. 03. 2008, 22:17
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od MartinO2 »

Na Gatwicku terminal North pred dvema dny funkcni, videl jsem tim prochazet lidi, sam bohuzel mam jeste neboimetrickej pas.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od Globik »

MartinO2 píše:Na Gatwicku terminal North pred dvema dny funkcni, videl jsem tim prochazet lidi, sam bohuzel mam jeste neboimetrickej pas.

Přijde mi to něak nesystematické. Kolik procentuálně letů z/na LGW je mimo EU? To chce UK ondaučit EU občany používat k cestování občanky? Nebo se v dohledné době předpokládá zavedení biometrckých občanek?

MS743
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1639
Registrován: 12. 02. 2003, 11:16
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od MS743 »

Asi jsou to jen testovaci moduly a nejlepe v "mensich" letistich aby to nezpusobilo vetsi problemy. Jinde v diskuzich samozrejme se povida ze tyto stroje budou pouzita vetsinou (a nejlepe) v nejvetsich entry points kde je velike procento ne-EU cestujici... (LHR, CDG, FRA, ZRH, MUC atd..) snad i PRG

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od rpet »

Globík píše:
MartinO2 píše:Na Gatwicku terminal North pred dvema dny funkcni, videl jsem tim prochazet lidi, sam bohuzel mam jeste neboimetrickej pas.

Přijde mi to něak nesystematické. Kolik procentuálně letů z/na LGW je mimo EU? To chce UK ondaučit EU občany používat k cestování občanky? Nebo se v dohledné době předpokládá zavedení biometrckých občanek?


no naopak je to velice systematicke [a ted prosim nebazirovat na konkretnim letisti]: pred tebou si sedne El-AL s dvema sty cestujicimi. otevreny budou tri budky, mas to na pul hodky minimalne [v pripade britske peclivosti]. takze v tomto pripade je mnohem jednodussi cestovat s biometrickym pasem a projit pres elektroniku, kde to mas hotovy za dve minuty cca. a k te obcance... po zkusenostech z uk radim kazdymu: EU neEU, jezdete s pasem. protoze britsky urednik je stroj velmi nevyzpytatelny, a lze s velkou pravdepodobnosti predpokladat, ze vzhledu, pouziti a vyznamu ceskeho OP skutecne nemusi rozumet. coz prelozeno do praxe zni asi takto: na nase obcanky ti v UK zvysoka. a diky plastovemu povrchu si snim ani nevytres :wink:

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od Globik »

Po EU a do Chorvatska jsem zvyklý cestovat na občanku a nemám rád ty, co stojí ve frontě přede mnou (ať už na letištích nebo ve frontě aut) ukazují pasy, protože jejich prolistování trvá déle, než zkouknutí občanky. V UK vždy (jen 8x do roka, vždy LHR) ukazuju občanku a pohoda, asi mám štěstí. Ale ten příklad s El-Al je právě to, o čem mluvím: Pasy jsou při cestování po EU (a dalších zemích) překonaná věc a teď by člověk měl zase vozit pas? Nebylo by lepší otevřít více manuálních přepážek nebo začít vydávat občanky s čipem?

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od rpet »

Globík píše:Po EU a do Chorvatska jsem zvyklý cestovat na občanku a nemám rád ty, co stojí ve frontě přede mnou (ať už na letištích nebo ve frontě aut) ukazují pasy, protože jejich prolistování trvá déle, než zkouknutí občanky. V UK vždy (jen 8x do roka, vždy LHR) ukazuju občanku a pohoda, asi mám štěstí. Ale ten příklad s El-Al je právě to, o čem mluvím: Pasy jsou při cestování po EU (a dalších zemích) překonaná věc a teď by člověk měl zase vozit pas? Nebylo by lepší otevřít více manuálních přepážek nebo začít vydávat občanky s čipem?


8x do roka neni zas tak malo, nemusis se snizovat niz, nez jsi. problem je ovsem jinde [jak uz to v zivote vetsinou byva...], a to, ze kontrola ID muze v uk probehnout nejen na letisti - ver mi, vim o cem mluvim. a pro bobika na ulici v malem meste na severu wallesu je tvoje obcanka dost neznamym a tim padem podezrelym dokumentem...

podle mne tu resime blbost - pas jeste nikomu neublizil, a k jeho prolistovani urednik nepotrebuje vic, nez ten samy cas, ktery pouzije k obdivnemu cuceni na kus plastu, ktery prijel se svym majitelem z CR. pokud je ti pas moc velky, porid si vetsi a pevnejsi kapsy :wink:

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od Globik »

Máme k tomu holt jiný přístup a neshodneme se :)
Pokud jsme někde v prd.lákově, tak čučení na občanku, kterou ten úředník vidí poprvé v životě, může samozřejmě trvat déle, než rychlé prolistování pasu. Na druhou stranu - jak to obvykle vypadá na chorvatské hranici: Přede mnou je auto, řidič má z okénka vystrčený pas. Zastaví, policajt si vezme pas, prolistuje ho. Vrátí řidiči, ten se rozjede. Rozjedu se za ním já, z okénka mám vystrčenou českou občanku, hezky kolmo na úředníka. Než stačím zastavit, mávne mi a já bez zastavení projíždím. Oba příklady jsou extrémní a na běžném letišti, na (přes) které jezdí poměrně hodně Čechů s občankami, to bude někde mezi nimi. Stojím si za tím, že kdyby všichni cestovali na občanky, ubylo by front. S ignorantským bobíkem na vsi máš určitě bohužel pravdu. Jenže nebudu nosit u sebe v kapse pas, abych ho pak někde ztratil. Pokud cestuju s pasem, tak ho uložím do nejbližího trezoru a po městě ho nenosím.
Jinak - českou občanku někdy ukazuju i na checkinu na vnitro letech v USA, protože si právě v tu chvíli, kdy ji mám předložit, uvědomím, že se mám legitimovat a pas mám hluboko v báglu, na rozdíl od občanky, kterou nosím v peněžence v kapse kalhot. Většinou bez problému. :D
A po USA autem jezdím taky bez pasu, abych ho s drahocenným vízem někde neztratil.

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od rpet »

ale prece se nemusime shodnout, protoze jsme se v ramci diskuse shodli: cestovani na obcanku urcite obrovsky zjednodusilo pohyb osob v schengenu a eu, a o tom zadny spor neni, protoze to tak je. vtip receneho je v tom, ze pokud oba dva prijedeme na STN, tak tebe asi nejspis ceka fronta s obcankou v ruce, zatim co ja si to prosvistim pres elektroniku s biopasem [neplest s biomasou] :wink:

druhou variantou tehoz je, ze lide, kterym laskavy britsky govrment ZTRATIL OP PO OTEVRENI OBALKY NA STOLE UREDNIKA, proste jezdej na pas, neb pas si ztratit jen tak nedovoli ani ten linej a neznalej britskej urednik - a to je muj pripad, bohuzel :mrgreen:

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od Globik »

rpet píše:ale prece se nemusime shodnout, protoze jsme se v ramci diskuse shodli: cestovani na obcanku urcite obrovsky zjednodusilo pohyb osob v schengenu a eu, a o tom zadny spor neni, protoze to tak je. vtip receneho je v tom, ze pokud oba dva prijedeme na STN, tak tebe asi nejspis ceka fronta s obcankou v ruce, zatim co ja si to prosvistim pres elektroniku s biopasem [neplest s biomasou] :wink:


To je smutná pravda.

rpet píše:druhou variantou tehoz je, ze lide, kterym laskavy britsky govrment ZTRATIL OP PO OTEVRENI OBALKY NA STOLE UREDNIKA, proste jezdej na pas, neb pas si ztratit jen tak nedovoli ani ten linej a neznalej britskej urednik - a to je muj pripad, bohuzel :mrgreen:

Jak po otevření obálky? A jak ztratil? :shock:

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Elektronicka Pasova "samoobsluha"

Příspěvek od rpet »

Globík píše:...Jak po otevření obálky? A jak ztratil? :shock:
tomu se fakt nediv, to je v UK vcelku bezny jev, kolega takhle prisel o ridicak. zpet dostal jen vyzvu, aby k zadosti o full british DL zaslal take svuj puvodni. na namitku, ze jeho puvodni RP byl V TE OBLACE, KTEROU JSTE OTEVRELI, dostal jen udivenou odpoved, ze nic, co by se podobalo RP v obalce nebylo :mrgreen:

u me to bylo stejny pred tremi lety. povinnosti kazdeho cecha je nutnost registrace na britskem ministerstvu vnitra v terminu 30-ti dnu od zapoceti ziskaneho zamestnani. tudiz jsem jim zaslal vyplneni formular k registraci, vcetne dopisu od zamestnavatele a prave OP.

po tydnu jsem dostal uctivy dopis, ze vse je ok, az na detail - potrebuji nejake moje ID [pas pripadne jiny narodni ID], aby zadost mohli uspesne zpracovat. kdyz jsem se probral z udivu, promptne jsem odpovedel, ze ID prece "bylo v ty oblace, kterou jsem vam zaslal - pripnuty k formulari a letter clipsem!" :?: :?: . behem nekolika dnu odpoved, ze nic, co by se podobalo ID s mym jmenem, se nikde nenaslo. opet promptni reakce: "dekuji za skvele sluzby. jeste jsem nezazil, aby urednik ztratil uredni doklad obcana ciziho statu po te, co otevre obalku na svem pracovnim stole". :evil: :evil: .

vzapeti dorazila omluva a vyzva na doruceni jineho ID, s tim, ze naklady na porizeni noveho narodniho ID mohu vymahat. tedy jsem zaslal pas, prozil tyden hruzy, ze ztrati i ten. bohudik se nestalo, a tak moje registrace prosla. mile na to vsem byly dve veci:

1. veskera komunikace probihala MAILEM a byla fakt rychla - to jsem zazil opravdu jen v UK, aby takhle precizne fungovalo spojeni obcan - urad

2. registraci jsem dostal i pres skutecnost, ze jsem se registroval velmi pozde [ctyri mesice po nastupu do zamestnani - a to muze byt v UK docela problem], navic mi ji priznali k puvodnim datum nastupu do zamestnani, takze jsem neztratil ani den. a navic jsem dostal presne instrukce, jak pozadat o proplaceni nakladu me vzniklych pri porizovani noveho OP. :mrgreen: :mrgreen:


Odpovědět