Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Odpovědět
herpeto1000
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 20
Registrován: 06. 01. 2012, 09:32
Stav: Offline

Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od herpeto1000 »

Ahoj,
mám před sebou cestu PRG-FRA-PVG a zpět PVG-BKK-VIE-PRG , většinou létám s kabinovkou, ale tentokrát je to na delší dobu a pravděpodobně se nevyhnu většímu zavazadlu spodem. Na cestě zpět, chci ukončit let už ve Vídni (za prvé jsem z Brna a za druhé se mi vážně nechce čekat 3 hodiny, abych letěl do Prahy). V případě, že na let nenastoupím, a moje zavazadlo bude pokračovat do Prahy a já si ho tam následně nevyzvednu, co se s ním stane ? Bude někde uschováno a budou mě kontaktovat nebo se o ně musím přihlásit sám ? Uvažuji tak, že týden po návratu z této cesty poletím PRG-TLV-PRG takže bych si po příletu z TLV to zavazadlo vyzvedl. Je tohle reálné ? Díky za odpověď.


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od JackBrno »

Jelikož v letectví platí základní bezpečnostní pravidlo, že na palubě letadla nesmí být odbavené zavazadlo bez svého majitele, tak ti zavazadlo vyhodí taky ve Vídni a budou tě proklínat, protože ho budou muset dodatečně najít až po nástupu cestujících. Takže na to rychle zapomeň. Jedině se přímo ve Vídni domluvit, zda by ti zavazadlo rovnou po příletu vydali.

lukaskr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 248
Registrován: 17. 05. 2009, 11:59
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od lukaskr »

Zkus se domluvit už v PVG, aby ti poslali zavazadlo jen do VIE, když to nevyjde, tak po příletu hned na přepážku a říct, že už dál neletíš, třeba protože ti je špatně a oni ho vyndají, ale může to trvat třeba i 3 hodiny - to bylo sice v Římě, ale...

herpeto1000
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 20
Registrován: 06. 01. 2012, 09:32
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od herpeto1000 »

Děkuji za reakce, ok, zkusím si to domluvit už v PVG a pak případně ve Vídni. Rozhodně nechci nějak komplikovat život ostatním lidem, kteří by pak dohledávali moje zavazadlo v plném letadle zpětně.

happyna
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 872
Registrován: 09. 09. 2008, 18:37
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG, YVR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od happyna »

JackBrno píše:Jelikož v letectví platí základní bezpečnostní pravidlo, že na palubě letadla nesmí být odbavené zavazadlo bez svého majitele, tak ti zavazadlo vyhodí taky ve Vídni a budou tě proklínat, protože ho budou muset dodatečně najít až po nástupu cestujících. Takže na to rychle zapomeň. Jedině se přímo ve Vídni domluvit, zda by ti zavazadlo rovnou po příletu vydali.

Tohle bez.pravidlo asi neplatí vždy :wink:


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od JackBrno »

Např. kdy? :-) Každopádně platit by mělo. Jestli ho někdo poruší, to je jiná věc. Ano, existuje jedna výjimka, kdy se na palubu dostane zavazadlo bez majitele. To jsou zavazadla, co nemohla být z kapacitních, časových, technických nebo administrativních důvodů naložena spolu s pasažérem a aerolinka je přepraví jindy nebo jinou trasou. Ale to je jiná situace, kterou neovlivní pasažér.

happyna
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 872
Registrován: 09. 09. 2008, 18:37
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG, YVR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od happyna »

JackBrno píše:Např. kdy? :-) Každopádně platit by mělo. Jestli ho někdo poruší, to je jiná věc. Ano, existuje jedna výjimka, kdy se na palubu dostane zavazadlo bez majitele. To jsou zavazadla, co nemohla být z kapacitních, časových, technických nebo administrativních důvodů naložena spolu s pasažérem a aerolinka je přepraví jindy nebo jinou trasou. Ale to je jiná situace, kterou neovlivní pasažér.

Platit by mělo, ale objevují se případy kdy neplatí. Stačí zabrouzdat na sousední web, kde se o tom neustále opakují debaty.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od JackBrno »

Každopádně to pravidlo existuje a je platné pokud vím celosvětově. Samozřejmě to nevylučuje individuální pochybení, ale stávat by se to plánovitě určitě nemělo. U nás by to rozhodně neprošlo, kolikrát se zavazadlo muselo hledat a vyhodit, když se cesťák po odbavení někde zatoulal a nedošel na Gate ani po výzvách. A někdy když se na palubě nedaří dopočítat cesťáci vs. zavazadla, tak probíhá identifikace zavazadel. To je dobrá komedie :-) Vedle letadla se přistaví dvě řady vozíků, na jednu z nich se vyhážou všechna zavazadla. Pak postupně vystupují všichni cesťáci, procházejí mezi těmi řadami vozíků a každý si musí poznat svoje zavadlo a přendat ho do té řady prázdných vozíků a nastoupit zpět do letadla. Všechna zavazadla přesunutá z jedné řady do druhé se zase naloží a pokud nějaké zavazadlo zbyde, tak smůla a neletí. Je to velká zdržovačka, minimálně půl hodiny, ale není prostě možné, aby odletělo zavazadlo bez majitele. Takže bych se divil, kdyby to jinde nějak běžně propouštěli.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od Lkprak »

JackBrno píše:Každopádně to pravidlo existuje a je platné pokud vím celosvětově. Samozřejmě to nevylučuje individuální pochybení, ale stávat by se to plánovitě určitě nemělo. U nás by to rozhodně neprošlo, kolikrát se zavazadlo muselo hledat a vyhodit, když se cesťák po odbavení někde zatoulal a nedošel na Gate ani po výzvách. A někdy když se na palubě nedaří dopočítat cesťáci vs. zavazadla, tak probíhá identifikace zavazadel. To je dobrá komedie :-) Vedle letadla se přistaví dvě řady vozíků, na jednu z nich se vyhážou všechna zavazadla. Pak postupně vystupují všichni cesťáci, procházejí mezi těmi řadami vozíků a každý si musí poznat svoje zavadlo a přendat ho do té řady prázdných vozíků a nastoupit zpět do letadla. Všechna zavazadla přesunutá z jedné řady do druhé se zase naloží a pokud nějaké zavazadlo zbyde, tak smůla a neletí. Je to velká zdržovačka, minimálně půl hodiny, ale není prostě možné, aby odletělo zavazadlo bez majitele. Takže bych se divil, kdyby to jinde nějak běžně propouštěli.


Jo, indentifikace zavazadel jsem byl párkrát svědkem, jednou dokonce na BVA i jako cestující (naštěstí ne u mého letadla). To, co píše JackBrno, je stoprocentní pravda, pravidlo platí snad celosvětově, nicméně individuální pochybení samozřejmě nelze vyloučit.

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od kowal »

Možné je cokoliv, jen to nejde obvykle naplánovat. Jak jinak by bylo možné, že zatímco já jsem nastupoval do letadla AMS - PRG, můj kufr už cestoval samostatně do CDG a poté do PRG, kde byl dokonce dříve, než já? To by se přece stát nemělo. To, že další kufr přicestoval pozdějším spojem na trase AMS - PRG, už bych chápal, protože nějak ho za mnou dostat museli.

don_quijote
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 276
Registrován: 10. 07. 2011, 18:14
Bydliště: Pitěr
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od don_quijote »

JackBrno píše:Jelikož v letectví platí základní bezpečnostní pravidlo, že na palubě letadla nesmí být odbavené zavazadlo bez svého majitele...


Taky nás to takhle učili na Institute of Air and Space Law. Prý je to od "nehody" Air India 182...

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_India_Flight_182

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Nevyzvednutí zavazadla v Praze na letišti

Příspěvek od JackBrno »

kowal:

Ano, ale to je jiná situace, to si rozhodla sama aerolinka a ty jako pasažer jsi o tom nemohl předem vědět a ovlivnit to a tedy zneužít. To je ten princip bezpečnosti, že není možné plánovaně dostat do letadla zavazadlo a sám zůstat v bezpečí.


Odpovědět