Brno - Tuřany

Brno, Karlovy Vary, Ostrava a další letiště...
Odpovědět
Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

Tento článek o problému s duplicitním vlastnictvím pozemku pod přistávací dráhou brněnského letiště a shrnutí chování místních vyčpělých politických postaviček se mi raději ani komentovat nechce - ale rozhodně doporučuji si jej přečíst: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hasek ... f6b220ee8/ Snad jen - doufejme, že i toto kraj konečně (byť zbytečně za draho) vyřeší a příště budou zprávy o brněnském letišti zase už jen o letectví...


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5901
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Globik »

Marty-t píše:
02. 07. 2021, 17:34
Tento článek o problému s duplicitním vlastnictvím pozemku pod přistávací dráhou brněnského letiště a shrnutí chování místních vyčpělých politických postaviček se mi raději ani komentovat nechce - ale rozhodně doporučuji si jej přečíst: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hasek ... f6b220ee8/ Snad jen - doufejme, že i toto kraj konečně (byť zbytečně za draho) vyřeší a příště budou zprávy o brněnském letišti zase už jen o letectví...
Nechápu, že ten člověk už dávno není v teplákách. A tím nemyslím toho "taxikáře ".

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od zbozivulekral »

Btw. Taxíky tohoto taxikáře mají jako jediné štafl na brněnském letišti.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

Brněnské letiště bude hospodařit se ztrátou 5-10 milionů korun. Zmírnit dopady celosvětové krize letectví pomohlo 176 811 odbavených cestujících v letní sezóně i nová linka DHL Express.

http://www.brno-airport.cz/letiste/tisk ... onu-korun/

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od zbozivulekral »

Že by se nám v Brně blýskalo na další cargo linku?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... di-215015#


Stepan58
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 12. 2022, 21:15
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Stepan58 »

A co ta "nová" linka do Bergáma. Kolik času jí dávate?

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

Stepan58 píše:
02. 12. 2022, 21:25
A co ta "nová" linka do Bergáma. Kolik času jí dávate?
Já to vidím 50:50, že to uspěje nebo to po sezóně zruší a ani v létě 2024 neobnoví. Časy má Ryanair dobré, pozdní let v noci nevadí. Taky pátek večer a pondělí večer zpět umožní brňanům prodloužený víkend bez dlouhého cestování na letiště do Vídně, Prahy nebo Bratislavy i jinam než v Londýně, ale podle mne P2P linky do velkých měst není to hlavní co v Brně chybí. Spíš je to podle mne low-cost přes letní sezónu k moři (Bulharsko, jih Itálie, Řecko, Španělsko, Turecko...). Na druhém místě stále vidím klidně i dražší ranní a večerní malé letadélko do velkého hubu s garancí přestupu dál. A hlavně - ať je na ten feeder spoj 100pct spoleh (ne jako to dělali zoufalci typu BMI nebo ČSA - kteří hodně feeder spojů rušili a pak se divili, že lidi raději příště jedou na letiště do Vídně...). Ale ať si na to přijde trh sám - tj. hlavně bez dotací ! No asi právě z nedostatku výzkumu potřeb brněnské aglomerace velké letecké společnosti, co si pamatuji, otevírají místo toho destinace jako Bergámo, Berlín, Eindhoven, Řím, Moskvu (opravte-doplňte mne), aby po chvíli fungování linky zjistily, že jinde jim letadlo vydělá víc. Škoda. Uvidíme jestli se nyní situace s Bergámem nebude znovu opakovat...Ale já si aspoň udělám na jaře hezký euro-víkend, takže za mne dobrý. Hlavní pozitivum podle mne ale je, že tyto pokusy zkouší trh a ne někdo pod vidinou velké dotace z veřejných rozpočtů. Tož asi tak...

Stepan58
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 12. 2022, 21:15
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Stepan58 »

Asi souhlasím. Ale pokud do nějakého hubu tak kam? LOT ruší Varšavu z Ostravy a LH se sem z Frankfurtu asi nikdy ani neodváží vkročit. I tak si myslím, že by se hodila nějaká linka do Itálie nebo tak i přes zimu. Jako např. v Košicích Dublin. No uvidíme

majkl666
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 155
Registrován: 08. 05. 2011, 16:02
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od majkl666 »

I když jsem ostravák srdcem i duší, myslím že LOT by měl větší šanci uspět právě v BRQ a je to vlastně svým způsobem jediná aerolinka která by relativně připadala v úvahu a která má i vhodné menší letadla (Embraery) když LH nemá zájem, pak tedy ještě Air France/HOP!, ale to je spíš utopie.
Co se týče low costu tak za mě jednoznačně linka do MAN/LPL nebo DUB, stále tam maká dost českých arbeiteru a dá se i za turismem což jsou hlavní dva předpoklady pro úspěch linky.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

majkl666 píše:
03. 12. 2022, 21:06
Co se týče low costu tak za mě jednoznačně linka do MAN/LPL nebo DUB, stále tam maká dost českých arbeiteru a dá se i za turismem což jsou hlavní dva předpoklady pro úspěch linky.
souhlas + ještě jeden argument pro: na rozdíl od STN lze v DUB, MAN, LPL sice negarantovaně, ale i tak přestoupit na levné spoje do severní Ameriky. Například do všech 3 jmenovaných letišť létá z Kanady Airtransat a zároveň ani do jednoho milánského letiště nelétá... A Londýn obsluhuje přesně z druhé strany než je Stansted - létá do Gatwicku... A to už je jednodušší a hlavně výrazně levnější přejet z Brna do Vídně/Prahy na let do GTW než složitě přejíždět ze STN do GTW... Ale náhodně pokračujme ve výčtu levných transatl. spojení: JetBlue - Gatwick a Heathrow. Norse - Gatwick. WestJet - Gatwick, Manchester, Dublin ... AerLingus - Dublin, Manchester, Gatwick, Heathrow. Kupodivu levní bývají na východní pobřeží USA i British Airways, ale spíš z Gatwicku než z Heathrow. Další levné spoje z UK/Irska kdyžtak doplňte... Takže bych k navrhovaným DUB a MAN spíš přidal duplicitní Londýn do GTW než LPL... I když pokud se bavíme o Ryanairu - tak se ten seznam zjednoduší podle jeho velkých základen jen na DUB. Jak píšu pro brňáky to však bude až třetí přání v pořadí po sezónním low costu k moři a spolehlivém feederu hubu. Ale stejně tyhle úvahy o potenciálních linkách, kde by mohl být zájem cestujících jsou stejně podle mne zbytečné...

Já osobně mám totiž pocit, že třeba v low costech typu Ryanair o potřebnosti spojů moc neuvažují. Tam je základem úvah, co tak pozoruju, kde mít velkou základnu. Z ní pak spíš něco někam zkusí a pak to vyhodnotí. Asi tam převažuje plánování nových linek spíše stylem - "mám zrovna v Bergamu volné letadlo na 2 krátké noční otočky - tak kam ho pošleme ?"...

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od zbozivulekral »

majkl666 píše:
03. 12. 2022, 21:06
I když jsem ostravák srdcem i duší, myslím že LOT by měl větší šanci uspět právě v BRQ a je to vlastně svým způsobem jediná aerolinka která by relativně připadala v úvahu a která má i vhodné menší letadla (Embraery) když LH nemá zájem, pak tedy ještě Air France/HOP!, ale to je spíš utopie.
Řešení by bylo spojit BRQ-OSR-WAW, ale to by se naše krajské garnitury musely domluvit...

Stepan58
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 12. 2022, 21:15
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Stepan58 »

S tím úplně nesouhlasím. Jako ano WAW v BRQ má šanci, ale určitě ne přes OSR. Bylo by to drahé, dlouhé a Ostraváci raději pojedou vlakem.
A ještě k té LH. Myslím že CRJ by z Frankfurtu nebyl problém, už tak létají do Polska, popř. by šel v úvahu Eurowings z DUS nebo KLM z AMS (Šel by i ZUR). Nově KLM léta z AMS do Krakowa a špatně to nevypadá. P2p by ve Frankfurtu, DUS, nebo AMS nebyl špatný.

Novým linkám a oživení BRQ bych dával převážně šanci při otevření ARENA BRNO ODKAZ
To by se sem mohlo začít létat na nějaké koncerty atd.
Další možnost nových linek si myslím by bylo a bude při otevření zastávky (železniční) Brno - Tuřany Letiště.
Má stát na Přerovské trati, kde by mohly zastavovat rychlíky z Olomouce a měli by mnohem jednoduší cestu na blízké letiště.
K tomu aby tohle fungovalo, by byla asi potřeba ta linka do hubu.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3145
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Fabo »

Lufthansa nemá důvod kanibalizovat Vídeň. Jasně ono se to vyplatit může, někdo si připlatí za let z Brna někdo pojede do Vídně. Nejspíš ale najdou i lepší místo kam to letadlo poslat.

KLM nemá kapacitu přidávat lety, resp Schiphol je plný a sloty budou klesat.

Takže když vůbec, tak jen Air France.

Vůbec mě hodně štve absence alternativ. Lufthansa Group je jeden obrovský monopol ve střední a východní Evropě a není kdo by konkuroval, kromě možná někde LOTu a vyzobávačů rozinek od LCC, kteří udrží tak linku do Londýna a možná ještě jednu.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

jako by tu někdo reagoval na poslední diskusi: :wink: Air Montenegro zavede od června 2023 z Brna sezónní lety do Tivatu... V sezóně 3x týdně, v plánu Embraer 195, cena začíná na 110 euro za jeden směr. V ceně je odbavené 23kg zavazadlo a příruční 8kg též. Takže jdu s kůží na trh - jestli i tohle bude v Brně propadák, tak to jsem opravdu s názory hodně mimo...

Dále informuje Air Montenegro i o navýšení četnosti linky do Prahy a o nové lince z Bratislavy do Podgorice...

Zdroj: https://airmontenegro.com/footer/o-nama ... bratislava

Stepan58
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 12. 2022, 21:15
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Stepan58 »

Tak sezonní máme, teď by to chtělo ještě nějakou celoroční. Ten Londýn totiž nestačí.
Konečně si, ale někdo všiml potenciál Brna a celkově Moravy.


Odpovědět