Jak číst letové informace

Brno, Karlovy Vary, Ostrava a další letiště...
Odpovědět
princi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 08. 08. 2008, 15:38
Stav: Offline

Jak číst letové informace

Příspěvek od princi »

Bydlím v Ostravě na sídlišti, nad jehož domy často i velmi nízko přelétávají letadla na přistání na Možnov (Letiště Leoše Janáčka). Většina letadel přelétá přímo nad domem, v němž bydlím. Už vícekrát mne zajímalo, odkud určité "zajímavé" letadlo letí či o jaký typ letadla se jedná. Když však kouknu na letové informace, které poskytuje letiště, dočtu se jen označení nějakých písmen s čísly, čemuž jako laik v podstatě nerozumím. Také mi jako laikovi není jasné, jak může "v jeden čas" (např. dnes v 18.05) odlétat do Prahy z Ostravy pět letadel. A už vůbec nerozumím tomu, proč musí mít letadla směr přistání - koridor? přímo nad dvěma hustě obydlenými sídlišti (některá létají hodně nízko nad domy). Prosím odbornou veřejnost o jakékoliv bližší informace na toto téma. Za odpovědi děkuji.


JanoLietac
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 104
Registrován: 16. 06. 2008, 20:57
Oblíbené typy letadel: na kukanie prakticky vsetky, aj ked najoblubeniejsia je 747; na cestovanie cokol
na cestovanie cokolvek pokial je tam menej ako 300 ludi....
Bydliště: medzi TYS a ILZ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: JAK ČÍST LETOVÉ INFORMACE

Příspěvek od JanoLietac »

princi píše: Také mi jako laikovi není jasné, jak může "v jeden čas" (např. dnes v 18.05) odlétat do Prahy z Ostravy pět letadel.


codesharovane lety, leti CSA lietadlo, na to lete maju kod aj trebars AF, DL, KE, etc.

PV
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1061
Registrován: 19. 02. 2005, 14:17
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od PV »

K tomu koridoru : Přistávací dráha na letišti je napevno přidělaná k zeměkouli a nejde s ní otáčet. Takže letadla musí nějaký kus před přistáním letět ve směru dráhy,i proto,aby vše bylo bezpečné.
A k těm pěti letadlům najednou: Linku třeba letí sice letadlo ČSA,ale letí jí jako codeshare pro jiné letecké společnosti,které to udávají jako svojí linku. Takže asi tak :)

Alca
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 471
Registrován: 15. 07. 2007, 19:45
Stav: Offline

Příspěvek od Alca »

1.-ke stránkám Ostravského letiště:moc informací "na úrovni" neposkytuje, jediné, co se člověk dozví, že v ten čas "něco" přistane - pro nás je jasné, že když ten let je "OK"+nějaké číslo a je směrem do prahy, jde většinou o vrtulové letadlo ATR-42 nebo ATR-72, linku do vídně létá společnost Central connect airlines(CCA) malými vrtulovými Saaby 340. Ostatní jsou lety pro cestovní kanceláře, létající v 8, 10, vyjímečně 14-ti denních intervalech. Jde hlavně o ČSA(Boeing 737-400, Airbus 320/321 a někdy A-310) a Travel Service(Boeing 737-800, Boeing 737-500 v barvách SmartWings), do Tunisu pak Karthago Airlines s oprejskanými a špinavými Boeingy 737-300, dále Bulharský Hemus Air, ještě pár letů jiných společností....někdy letí třeba Travel Service i dvěma letadly takřka ve shodný čas-záleží na počtu "králíků".
2.-ČSA je součástí aliance leteckých společností "Sky Team", je tam ještě Air France(AF),Korean Air(KE), Alitalia(AZ), Aeroflot(SU)KLM(KL)-ti však do Ostravy nelétají, protože to málo pasažérstva by jim linku neuživilo, tak se dohodli na společném prodeji letenek na této lince, kterou létá jen ČSA, na oplátku zase pro ČSA nabízejí jiné lety z Prahy nebo jiných měst- Air France linku do Lyonu, dále do Španělska, Portugalska, Aeroflot lety po Rusku, Korean linku z Prahy do Seoulu, atd....
3.-koridory - letiště má jen jednu dráhu 3500m dlouhou - a myslím že nikdy druhou mít nebude. Jde o to, aby letadla létala v určitém odstupu za sebou a Řízení letového provozu si je staví "do řady" a zároveň dělá pořádek ve vzduchu.

tak trochu polopatě :D

rychlovka
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 133
Registrován: 18. 01. 2011, 18:51
Stav: Offline

Re: JAK ČÍST LETOVÉ INFORMACE

Příspěvek od rychlovka »

http://www.libhomeradar.org/ když zadáš kód, tak se ti u větších letadel ukáže odkud a kam letí


Odpovědět