Brno - Tuřany

Brno, Karlovy Vary, Ostrava a další letiště...
Odpovědět
Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

HighFlyer píše:
15. 12. 2022, 21:37
Akorát, že 5x 254 není na letiště, ale celkem do Vídně (Hbf + Fghfn).
Na lince z Brna do Mnichova byla pravidelně také třetina až polovina P2P cestujících, zbytek přestupních. OK, můžeme argumentovat, že Regiojet na linkách na letiště Vídeň vlastně navíc spojuje feedovací poptávku z Brna a Prahy, něco jako feedování dvou měst do jednoho hubu linkou do trojúhelníku. A to zejména díky vysoké poptávce cestujících po cestování přímo mezi oběma městy. Proto jakkoli Brno volá po spolehlivém vlakovém spoji do Vídně, nezatíženém zdrženími aktuálně přes Havl.Brod, od 1.7.2023 pak zpět přes Českou Třebovou - asi je Regiojet sám od sebe nezavede. Podle mne to v zásadě zavedl tak jak to je nejlépe jak mohl. Snad jen vázne návaznost na rozjezdy MHD v Brně - to jediné Regiojet (zatím?) opravdu nedomyslel.

To spíš by se mohly rozhýbat Rakouské dráhy s ČD a prodloužit své regionální expresy linky REX1/S1 z Bernhardstalu/Břeclavi až do Brna. Případně přidat ranní a noční Railjet, co by v Brně po vzoru Regiojetu nocoval. Třeba i pod vidinou dotace. Přeci jen dotace na železniční spojení center dvou měst je normálnější a veřejností lépe přijatelná - viz. dotované české motoráčky ČD. Ani by nevadilo pokud by člověk musel přestupovat na hlavním nádraží ve Vídni. Jenže na to by OBB potřebovaly jezdit REX1 s jinou lokomotivou, co umí i české 25kV střídavé napětí. Nebo vlak v Břeclavi přepřahávat, ale to by zdržovalo. No, koukám, že jsme se přenesli z letecké na železniční dopravu. Jenže právě multimodální doprava a garantovaný přestup vlak-letadlo může právě být budoucností menších měst v blízkosti velkých hubů... Například Brna, Bratislavy, Györu, Trnavy, Zlína v relativní blízkosti VIE.


RAdek
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 509
Registrován: 06. 04. 2006, 14:06
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od RAdek »

Tak do Tivatu už je na většinu dnů, co jsem se díval, vykoupená economy třída. Bez ohledu na to, kolik se prodávalo sedaček, tohle byla akceptovatelná nabídka, která uspěla. Asi ne pro baťůžkáře, co je jim jedno, kam jedou a kdy (taky to někdy aplikuji), ale klasické dovolenkáře, co chtějí jet na týden s kufrem. Za ty peníze to totiž nenabízí ani Wizzair z Vídně, pokud se připočítá kufr a sedadlo.

A s těmi vlaky do Vidně, no lepší než nic, ale třeba na můj odlet 6:20 přílet 0:10 stejně musím jen autem :( Nad odlet z Brna prostě není.

Mimo jiné, MHD do Vídně se dá využít na jednodenní pondělní výlet do Bergama, odlet z Vídně je až v 8:00 a na to už doprava funguje a nazpět večer pěkně na BRQ.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3145
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Fabo »

RAdek píše:
16. 12. 2022, 21:53
Tak do Tivatu už je na většinu dnů, co jsem se díval, vykoupená economy třída. Bez ohledu na to, kolik se prodávalo sedaček, tohle byla akceptovatelná nabídka, která uspěla. Asi ne pro baťůžkáře, co je jim jedno, kam jedou a kdy (taky to někdy aplikuji), ale klasické dovolenkáře, co chtějí jet na týden s kufrem. Za ty peníze to totiž nenabízí ani Wizzair z Vídně, pokud se připočítá kufr a sedadlo.

A s těmi vlaky do Vidně, no lepší než nic, ale třeba na můj odlet 6:20 přílet 0:10 stejně musím jen autem :( Nad odlet z Brna prostě není.

Mimo jiné, MHD do Vídně se dá využít na jednodenní pondělní výlet do Bergama, odlet z Vídně je až v 8:00 a na to už doprava funguje a nazpět večer pěkně na BRQ.
neprodava se =/= vykoupena a uz vubec ne vykoupena individualnim zakaznikem.

Omnoho pravdepodobneji vidim to, ze budto prikoupili kapacitu cestovky, nebo linka cilene omezila prodej s ocekavanim rizika znizeni frekvence (treba kvuliva znamym financnim problemum)

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od HighFlyer »

Marty-t píše:
16. 12. 2022, 04:31
Na lince z Brna do Mnichova byla pravidelně také třetina až polovina P2P cestujících, zbytek přestupních.
Tak nějak to bylo, akorát se spekulovalo, že z těch P2P je ještě hodně self-connecting, kteří pokračovali za MUC s non-*A dopravci. Dokonce někdy bývalo levnější to koupit na dvou letenkách i v rámci *A a udělat si self-connect. A to o tolik lenvější, že lidi riskovali nekrytý přestup.

Stepan58
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 12. 2022, 21:15
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Stepan58 »

Chápe někdo z vás co se to u nás dneska děje a co to bylo včera? Dvakrát Learjet od FR a letadlo z Boloni a Bergáma.

Letadlo ze Stanstedu leti do Boloni a z Boloni na Stansted. Hadam probelm s posadkou nebo letadlem? Davalo by smysl to zpozdeni.


Hansb
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 342
Registrován: 19. 11. 2006, 16:29
Bydliště: BRQ/LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Hansb »

Včera se jednalo o technickou závadu. Learjet přilítl s techniky Ryanairu, aby ji opravili a z Bergama náhradní letadlo. Dnes šlo o přerušený vzlet kvůli něčemu na dráze. Centrála v Dublinu rozhodla, že po přerušení vzletu jej musí prohlédnout technici, proto i dnes Learjet a náhradní letadlo. Po prohlídce se to původní vrátilo do Bologni za to náhradní. Nejde tudíž o nijak výjimečný události, akorát se staly dvakrát po sobě, proto to vypadá zmatečně.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

Air Montenegro evidentně zatím nezkrachovaly a nabízí dál na léto 3x týdně letenky z Brna do Tivatu a zpět. Jeden směr v červenci za 122 euro i s odbaveným kufrem vůbec není špatné. Cenově nesrovnatelné s tím co nabízí z Brna Smartwings pro individuály. (a nic jiného tu není, jen low costy z VIE, BTS a PRG) K tomu navíc to nejsou odlety pozdě v noci, ale v 10 dopoledne z Tivatu a zpět z Brna v poledne. Docela mne to láká. Ale asi booknu až někdy v květnu/červnu, kdy snad společnosti naběhnou peníze z rezervací na léto a bude jasné, že těsně před létem nezkrachuje... Nebo má někdo k aktuální finanční situaci Air Montenegro bližší info ?

Stepan58
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 12. 2022, 21:15
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Stepan58 »

Mě spíš mrzí, že neprodávají letenky bez odbaveného zavazadla. Nejspíš by byly levnější a mně je odbavené k ničemu. Takhle mi totiž odpadá možnost na prodloužený víkend ze soboty do úterka. To raději do toho Milána.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od HighFlyer »

Marty-t píše:
24. 03. 2023, 12:59
Air Montenegro evidentně zatím nezkrachovaly a nabízí dál na léto 3x týdně letenky z Brna do Tivatu a zpět. Jeden směr v červenci za 122 euro i s odbaveným kufrem vůbec není špatné. Cenově nesrovnatelné s tím co nabízí z Brna Smartwings pro individuály. (a nic jiného tu není, jen low costy z VIE, BTS a PRG) K tomu navíc to nejsou odlety pozdě v noci, ale v 10 dopoledne z Tivatu a zpět z Brna v poledne. Docela mne to láká. Ale asi booknu až někdy v květnu/červnu, kdy snad společnosti naběhnou peníze z rezervací na léto a bude jasné, že těsně před létem nezkrachuje... Nebo má někdo k aktuální finanční situaci Air Montenegro bližší info ?
Hlavně za letenku neplatit debetní, ale kreditní kartou. Při zrušení letu nebo krachu společnosti je mnohem snazší se dostat zpět k penězům.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od hafi »

Chápu, že je dobré platit kartou a ne třeba převodem prodejci...ale mezi debetkou a kreditkou není myslím žádný rozdíl

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

HighFlyer píše:
28. 03. 2023, 00:33
Hlavně za letenku neplatit debetní, ale kreditní kartou. Při zrušení letu nebo krachu společnosti je mnohem snazší se dostat zpět k penězům.
Asi hodně záleží od koho tu kreditku člověk má. Já měl německou Airplus.com a cca 5 let zpět jsem si zkusil 3 měsíce předem booknout transat let s nízkonákladovým dopravce co nabízel transat lety z Londýna-Stanstedu. Jméno už nevím, vytěsnil jsem to z hlavy. Jen že měla v livery spoustu žluté. Nejspíš to byla Primera Air... Booknul jsem to kvůli ceně a taky hlavně kvůli tomu, že to šlo negarantovaně, ale docela dobře časově skombinovat s Ryanem z Brna na Stansted (jinak totiž opruz přesun skrz Londýn - např na Gatwick a to už je lepší jet z Brna do Vídně a odtud letět na Gatwick rovnou...) a navíc zrovna ohlásili nové linky. No a pak po osmi týdnech krach, hovor s Airplus.com a ti platbu stornovat odmítli. Takže už u nich nejsem. Třeba má někdo lepší zkušenosti, já asi problémy až příliš přitahuju... Asi daň za to pořád zkoušet nové, nepoznané...

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od HighFlyer »

hafi píše:
28. 03. 2023, 08:11
Chápu, že je dobré platit kartou a ne třeba převodem prodejci...ale mezi debetkou a kreditkou není myslím žádný rozdíl
Debetni karta vysosne penize z uctu okamzite. Oproti tomu zpracovatele kreditnich karet zpravidla zadrzuji prevod penez aerolince az do provedeni letu (z pohledu aerolinky se tomu říká "flown revenue"). Pokud se neleti (sluzba nebyla dodana), je velmi dobra nadeje na vraceni penez.

Asi se shodneme, ze v tomto je rozdil mezi debetkou a kreditkou zasadni;)

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od hafi »

Nemyslím si, že máš pravdu...především proto, že banka neví, co jsem si tou kartou koupil, natož pak aby to věděla do takovýho detailu jako datum letu.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od HighFlyer »

No tak dobře, já mám několikerou osobní zkušenost s vrácením peněz za letenku placenou kreditní kartou. Ty si nemyslíš, že mám pravdu. Promiň, ale další diskuzi nepovažuji za moudrou investici mého času.

Jenom si dovolím reakci na tvůj výrok "banka neví, co jsem si tou kartou koupil". Tak tedy s dovolením:

=)) =)) =))
hafi píše:
29. 03. 2023, 14:28
Nemyslím si, že máš pravdu...především proto, že banka neví, co jsem si tou kartou koupil, natož pak aby to věděla do takovýho detailu jako datum letu.
PS Doporučuji ti k samostudiu to "flown revenue". Bez ironie, něco se přiučíš.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od hafi »

Já neříkám, že nevrátí. Ale úplně stejně vrátí i platbu debetkou (testováno) a není to kvůli tomu, že by zadržovala peníze.
A banka ví, žes kartou platil v Lidlu, ale neví, jestli rohlíky nebo tuzemák. Dtto s letenkama - i když zaplatíš přímo letecké společnosti, tak neví, zda sis koupil míle nebo letenku a už vůbec ne, kam a kdy letíš. A když to koupíš na bookingu, tak ani neví, jestli to je hotel, autopůjčovna nebo letenka.

A flown revenue...nejsem ekonom a už vůbec ne odborník na ekonomické termíny v angličtině, ale zběžný google dotaz mi říká, že to je něco úplně něco jiného než naznačuješ.


Odpovědět