Brno - Tuřany

Brno, Karlovy Vary, Ostrava a další letiště...
Odpovědět
Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

V Brně očekávají propad letů kvůli problémům Boeingu o pět procent
https://www.brnan.cz/udalosti/v-brne-oc ... et-procent


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od JackBrno »

Marty-t píše:
Jirkav píše:Nevíte někdo jaká je obsazenost letu na měsíc nové lince do Berlína a obsazenost do Milana a Londýna stanstedu?

Předpokládám, že motivace dotazu je zda mají šance se tyto linky udržet, případně pokud by byly ziskové, zda se dá očekávat, že Ryanair přidá něco dalšího...

Protože plné letadlo ještě nemusí být plné za ceny kdy dopravci přinese zisk. Proto není vůbec od věci podívat se na stránkách Ryanairu jak oscilují ceny na jednotlivé příští lety v nadcházejících týdnech. Mám zkušenost, že cena letu přestože její nastavení je hodně o boji mezi dopravcem a pasažérem, má stejně nakonec silnou korelaci s tím, jaká je obsazenost letu. A to zejména v posledních týdnech před odletem.

Londýn z Brna a resp. zpět osciluje u letů několik týdnů před odletem mezi několika lety za 389 kč a extrémy jako 6900kč one-way. Bergamo u Milána zase má relativně hodně letů za 339 kč, ale občas tam svítí i cena výrazně vyšší - extrém i 3100 kč. U Berlína je většina letů na základní ceně 129 kč, a jen opravdu výjimečně je to s cenou 640 kč jinak.

Takže můj odhad je, že Londýn je pro Ryan z Brna relativně hodně ziskový, Milano nic moc, ale není ve ztrátě, kdežto Berlín je podle mne průser jak sviňa. Zase ale na 2 rotacích týdně zase Ryan až tolik nekrvácí. Podle mne je jen otázkou času kdy si Ryan uvědomí chybu a ten Berlín přesune z Brna buď do Vídně nebo Prahy. Otázkou je zda po fiasku s Berlínem bude mít Ryan vůbec chuť z Brna něco nového vůbec ještě zkoušet. Ale zase na druhou stranu třeba low-cost linka do destinace u moře přes léto z Brna v nabídce hodně chybí a podle mne by byla rozhodně pro kohokoli kdo ji nabídne za cenu 5-6000 kč return slušně zisková...
To píšu od začátku, že Berlín z Brna je naprostá pitomost :) Kdosi mi tady něco vykládal o hipsterech, kterých je plné Brno a budou lítat za hipstery v Berlíně. No evidentně jich tady zase tolik není :D Navíc to že skončila linka z Bratislavy byla snad 100% jistota, že z Brna, které je ještě znatelně blíž k Berlínu, nemá vůbec šanci. Takže čekám, že po skončení letního letového řádu, nejpozději před začátkem nového, bude linka slavnostně ukončena :) A přesně jak říkáš, tady by se celkem určitě chytilo pár letních linek do prázdninových destinací, o tom nemám žádnou pochybnost. Lidí co lítají k moři, ale nechtějí cestovku, je tady určitě dost na to, aby 1-2x týdně naplnili letadlo za ziskovou cenu letenek.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od pettte »

Podle mne to chce na nezávislé cestování frekvenci alespoň 2x týdně, ideálně 3x, ale možná jsem jen rozmazlený.

Na druhou stranu, v Evropě je spousta míst, kam resp. odkud by se asi dala ekonomicky únosně provozovat "dovolenková" destinace. Problém je co s letadly mimo sezónu.
Kdyby nebylo těžce ztrátové, provozovat letadla jen v sezóně pak by to asi lítalo mnohem více z menších letišť. Většina lidí je "rozmazlených" a poletí za přimřeně vyšší cenu z co nejlépe dostupného místa.

A to Brno je ai jediné druhé letiště mimo Prahy, odkud se dá možná něco rozumného provozovat, na druhou stranu mu to kazí BTS a VIE.

Ale co bude létat z Českých Budějovic, to teda fakt nevím. A to proti "Budějičákům" nic nemám, protože slovy Járy Cimrmana: V Českých Budějovicích, by chtěl žít každý! (Tedy kromě mne) :D

dast
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 135
Registrován: 03. 12. 2008, 21:37
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od dast »

Co se týče Bergama, můžu přidat osobní zkušenost z minulého týdne.

Oba lety (v pondělí BRQ-BGY, v pátek BGY-BRQ) byly plné. Ne na 100%, ale volných míst bylo minimum. Samozřejmě je otázka, za jaké ceny (na druhou stranu, při prvním pokusu na BRQ-BGY před osmi lety mi ceny přišly o dost nižší a letadlo bylo i v plné sezoně v létě poloprázdné...).

Cestující byli mix Italů a Čechů, řekl bych tak půl na půl. Italové asi na prodloužený víkend v Brně, co jsem v pondělí na odletu z Brna zaslechl kolem sebe ve frontě na boarding, např. starší italské páry si navzájem vyprávěly, co během víkendu navštívily (Špilberk, Stará radnice, kapucínská krypta...). Takže linka funguje i pro turisty z Itálie na Moravu.

Prostor před letištěm v Bergamu je plný reklam na Brno a jižní Moravu. Když o tom tak přemýšlím, pominu-li reklamy na Bergamo, dopravu do Milana a obchody kolem, tak jsem tam žádné další jiné reklamy neviděl :-).

brno-bgy_1.png


brno-bgy_2.png

Jirkav
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 05. 2019, 00:44
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Jirkav »

Asi máte pravdu ten Berlin moc dlouho nevydrží ,ale itak by me zajímala kolik vtom letadle tak je lidi na cestě do Berlína ?
Londýn a Milan je myslím vpohode
A co ten slavný Mnichov obnoví se a kolik letu kdyžtak týdně?
Ja bych nejradši bych byl kdyby se otevřely linky napr treba Brusel Frankfurt Barcelona Paříž


RAdek
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 509
Registrován: 06. 04. 2006, 14:06
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od RAdek »

Londýn a Milan je myslím vpohode


No já jsem před rokem a půl letěl začátkem září do Bergama z Ostravy a taky jsem měl pocit, že letadlo je plné a jak to dopadlo. I když i já jsem v případě Brna mírný optimista. Linka totiž dobře funguje i na přestupy, i když v mém případě cesty do Portugalska ji vytěžuji jen při cestě tam, nazpět to bude Laudamotion do Vídně. Kéž by to létalo vícekrát týdně, aby to bylo atraktivní i pro business cesty. K těm koupacím destinacím, to postě nebude na období celého letního letového řádu fungovat. Snad ta Barcelona, kde je to kombinace více aktivit, ale vyloženě k moři viz Chorvatsko tak maximálně 15.6.-15.9.

kritikk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 04. 2019, 22:27
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od kritikk »

Jirkav píše:Asi máte pravdu ten Berlin moc dlouho nevydrží ,ale itak by me zajímala kolik vtom letadle tak je lidi na cestě do Berlína ?
Londýn a Milan je myslím vpohode
A co ten slavný Mnichov obnoví se a kolik letu kdyžtak týdně?
Ja bych nejradši bych byl kdyby se otevřely linky napr treba Brusel Frankfurt Barcelona Paříž

Letim 1.6. Z toho Brna do SXF doufam ze ta trasa do te doby vydrží:-)

Jirkav
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 05. 2019, 00:44
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Jirkav »

A co ten slavný Mnichov ? Bude nebude mate někdo nejake info ? Ja bych radši uvítal na podzim nějakou jinou linku nejradši od Ryanairu 3 krát týdně nejlíp

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

Jirkav píše:A co ten slavný Mnichov ? Bude nebude mate někdo nejake info ? Ja bych radši uvítal na podzim nějakou jinou linku nejradši od Ryanairu 3 krát týdně nejlíp

Osobně mám obavy, že teď řeší aktuálně aerolinky v Evropě jiná témata než nějaké nové linky - a to hlavně kde a jak sehnat náhradu za uzemněné Maxy na vykrytí poptávky letní špičky. A ti co Maxy nemají řeší zda nepronajmout za těžký peníz kapacity těm druhým postiženým... Podle mne nějaká drobná nabídka dotace na rozlétání nové linky nikoho teď z krizového uvažování nevytrhne. Prostě blbé načasování. Snad bude na podzim jasněji...

Jirkav
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 05. 2019, 00:44
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Jirkav »

A co jsem se díval do letního letového řádu na stránkách letiště tak toho je zrušeno minimum letů takže si myslím ,že to tento rok propadák nebude

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od HighFlyer »

Deje se neco zasadniho v Berline o vikendu 25-26SEP? Cena BRQ SXF one-way 5300 Kc.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od HighFlyer »

Marty-t píše:Podle mne je jen otázkou času kdy si Ryan uvědomí chybu a ten Berlín přesune z Brna buď do Vídně nebo Prahy.

Povazuji za prokazane, ze linka Berlin-Praha neni udrzitelna. Zavreli ji (postupne) CSA, easyJet i Air Berlin. Vlak i auto za 4,5h jsou efektivnejsi. Z Vidne je naopak Berlin velmi udrzitelny, ale uz velka konkurence 15+ letu denne (Austrian, easyJet) na TXL a 4 tydne na SXF (easyJet). A z BTS to nefungovalo samotnemu Ryanovi. Spis bych tipoval, ze v pripade neuspechu linky do BRQ presune kapacitu ze SXF uplne jinam mimo nas rakousko-uhersky prostor.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od persona »

Letel jsem Brno - Berlin minulou sobotu a zitra stejnou cestu zpet a odchozi let byl obsazen na 90 %, jenze kolik lidi melo zpatecku sobota az utery za 258 Kc? A kolega o tyden drive mel myslim svuj let zaplneny tak napul. I ted jsou zpatecky, treba na 1. - 4. 6. za 258 Kc a sam jsem presvedcoval oblibeneho vycepniho, ktery ma vzdy po tydnu prace tyden volna, at to zkusi.

Barcelona uz z Brna byla a stejne to skoro nikdo za 500 - 700 Kc zpatecka nevyuzival. I Bergamo uz jednou bylo.

Jsem presvedcen, ze s koncem letniho radu, mozna i pocatkem zari, to Ryan ukonci.

Mimichodem: v clanku na idnes z 3. 4. pravi zastupce letiste, ze letos by nohlo linku vyuzit az 25 000 cestujicich. 8 mesicu x 4 tydny x 2 rotace tydne pri plne obsazenosti 189 pax/kazdy let dela 24 192 pasazeru. :-)

Jirkav
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 05. 2019, 00:44
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Jirkav »

Jestli zítra letité tak dejte info kolik tak cca lidi bylo a procento Čechů a Němců diky za info

kritikk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 04. 2019, 22:27
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od kritikk »

Jirkav píše:Jestli zítra letité tak dejte info kolik tak cca lidi bylo a procento Čechů a Němců diky za info

Nechces to spocitat do puntiku a kazdyho vyzpovidat?


Odpovědět