Marakéš RAK

Odpovědět
pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Marakéš RAK

Příspěvek od pettte »

Tak jsem se rozhodnul přidat nové letiště, třeba aktuální info někomu pomohou. Využil jsme pro krátký výlet za teplem linku Ryaniaru PRG-RAK. V současnosti létají jak raní tak večerní rotaci, takže jsme si vybral cestu tam ráno a zpět odpoledne.
Přílet:
přímo z plochy husím pochodem relativně daleko do budovy. Imigrační relativně rychlá, všude slyšíte francouzštinu. Imigrační úředník mne zaskočil záludným dotazem na moje povolání. Protože mu bylo špatně rozumět a čekal jsme jiný dotaz, tak jsme mu odpověděl : 4 dny :D Druhý pokus již byl úspěšný.
Dostanete razítko a dopisují k němu asi ještě asi číslo v inf. systému. Neschovávejte si pas. V Maroku platí heslo "důvěřuj, ale prověřuj!", takže o cca 50m dále je kontrola kontroly, kde opětovně kontrolují razítko. Pak již můžete vyrazit ven. Doporučuji hned v příletové hale koupit za 10EURO (berou EURA) SIMku, nejmenší byla právě 10E/10GB, sami to nastaví, bravurně zvládají také menu v češtině :D .
Pak se projde celnicí. I když nemáte nic k proclení, musíte si nechat vše zrentgenovat. A pak už jste venku. Lehce vlevo od východu z celnice jsou dva (prý snad jediné) bankomaty. Tady musím konstatovat, že polovina lidí se trápila, někteří odcházeli s nepořízenou. celkem jsem dostal strach, jestli se dostanu k penězům. Na místě se ukázalo, že asi patřím k těm chytřejším, vše rychle a bez problémů.
No a pak už jste ve skutečné Africe. Na netu se lze dočíst, že doprava přímo z letiště je zbytečně drahá. I já jsem popošel asi 300-400m na hlavní silnici, kde jezdí běžné městské busy za 4DRH (10kč), nastupuje se předními dveřmi. Autobusy nemají čísla vzadu ani na boku, pouze displej přímo vepředu nahoře!
Zastávka je hned vlevo v křižovatce. Nebuďte smutní, že je tam jen označníku busu, bez čísel, která tam jezdí. Čísla Vám prozradí Google :D . Bus zastavuje přímo na té hlavní dvouproudovce. Nastupuje se předními dveřmi a platí u řidiče.

Odlet:
doporučuji mít dost času. Nikde nebyly fronty, ale trvalo mi to hodinu od vstupu na letiště do místa za security.
U vstupu první rentgenová prohlídka, projdete klidně s vodou.
Pak jsou ovšem vychytávky! letiště RAK si není schopno poradit s elektronickým boarding passem. Musíte jej mít vytištěný. Dále. I když nemáte zavazadlo k odbavení, musíte na check-in, kde Vás zkontrolují, jestli opravdu tím letem letíte a dají Vám na boarding pass RAZÍTKO. Toto razítko je veledůležité, protože před imigračním je borec, co kontroluje boarding passy a razítka na nich, bez papírového passu a bez razítka vrací všechny zpět (jako mne). Druhý pokus již byl úspěšný. Pak následuje imigrační, razítko do pasu, opět ho neschovávat, za 30m je kontrolní kontrola razítka.

Dále je security. prošel jsem se 7mi 100ml lahvičkami arganového oleje a také s olivami, které jsou v koření bez nálevu. Sice mi pořádně prošacoval sám batoh a ptal se na destinaci, ale Praha jej uklidnila a nic mi nevyhodil.

Pak již jste v duty free shopech. V Maroku nás mají evropany za evidentní debily. zapomeňte, že utratíte zbytek DRH. Po prvním nadšení, jak je to levné, jsem zjistil, že to jsou EURové ceny. Za takové ceny u nás nakoupíte i levněji v kdejakém krámku, o netu ani nemluvě. Vše těžce předražené. Dorazilo mne, kydyž jsem se v jednou obchodě zeptal, zda mohu platit v DRH, prý pouze na Marocké zboží, a ukázal mi jeden regál. Na můj dotaz, kde jsou ceny v DRH mi sdělil, že se to dozvím až u pokladny. To jsme se mu už fakt drze smál do xichtu a poťukal si na čelo a samozřejmě odešel.
Co se týká restaurací, je tam slovy JEDNA, předražené, rádoby italská a pak Starbucks. V té restauraci berou i DRH, pizza 4 druhy sýra, nic moc, 100DRH.
Pak jsem našel "NÁPOJOVÝ BAR" u gate. Přepočet EUR na DRH naprosto zlodějský...

Jinak Maroko se moc nedá popsat, Maroko se musí zažít! Ale přežít se to dá, nebojte se.

No a boarging probíhá tak, že Vám utrhnou půlku boarding passu a čekáte pak pěkně venku na ploše v řadě, až vystoupí přilétnuvší. Vzhledem k tomu, že jsem jako non-priority byl první, viděl jsem jak probíhá kontrola toho, kdo do letadla nastoupil.
jedno děvče tam má 2 A4 se čtverečky s čísly od 1 do asi 200. na základě papírových útržků boarding passů, křížkuje jako ve sportce čísla sedadel. Na druhou stranu jim nemůže spadnout počítačový systém, max ji dopíše propiska. To se ale u nás naštěští nestalo, takže jsme odletěli včas =))


Odpovědět