Sofie - náhradní přistávací dráha - je to možné?

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Sofie - náhradní přistávací dráha - je to možné?

Příspěvek od hafi »

Ahoj,
v létě sem cestou z Gruzie jel převážně stopem, mimojiné i přes bulharsko. Sedim si tak v kamionu, kdyz jedem po "dalnici" z Plovdivu do Sofie, kdyz najednou se vyrazne zlepsila kvalita asfaltu, rozsirili se odstavne pruhy, zmizela svodidla uprostred a cely prostor byl vyasfaltovan, navic nebyly kolem ani zadny vetsi kere, cely to bylo tak 2-4 km dlouhy (tezko odhadovat za jizdy, kazdopadne to bylo uplne rovny), pak byl pres dalnici most, a opet se to vratilo do puvodniho stavu (asfalt, svodidla,...). Cely to bylo tak 50-70 km na vychod od sofie.

Když jsem na to lehce divne dival a tazave jsem se podival a ridice, tak mi nejak vysvetlil (nebo aspon ja to tak pochopil...moc spolecnych slov jsme zrovna neznali :) ), ze je to nahradni (nouzova) pristavaci draha pro letiste v sofii...JE TO MOŽNÝ???
Asi teoreticky možný je, aby tam letadlo přistálo (Nicolas Cage taky pristal s boeingem na dalnici :lol: ), možná tam je i neco co je schopný dočasně přerusit provoz na dalnici, ale jestli je realny, ze by takto nejaky stavitel uvazoval, jestli to splnuje aspon nejaky predpisy, popripade jestli to je jeste nekde jinde (v evrope, na svete)?

Dikec za odpoved, uz mi to dlouho hlode v hlave a na netu jsem nic relevantniho nenasel (ale mozna sem se pana Googla blbe ptal...).


kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Příspěvek od kuba.biker »

Že by to bylo tohle? http://maps.google.com/maps?hl=en&tab=wl - nevím zda ten link funguje, každopádně je to 4km dlouhý úsek dálnice na jihovýchodě Sofie zakončený mimoúrovňovou křižovatkou...
Bulharsko je postkomoušská země, tzn. záložních letištních ploch pro případ mobilizace tam je určitě hodně, ostatně podobně jako u nás - viz: http://forum.airways.cz/viewtopic.php?t=2795 ale záložní letiště pro civilní dopravu? To asi těžko :wink:
Naposledy upravil(a) kuba.biker dne 20. 01. 2008, 16:30, celkem upraveno 1 x.

michalpavlik
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 111
Registrován: 09. 05. 2006, 08:17
Stav: Offline

Re: Sofie - náhradní přistávací dráha - je to možné?

Příspěvek od michalpavlik »

je to aj v cechach na niektorych castiach dialnic, uz sa tu o tom na fore diskutovalo, ludia sem posielali aj linky na fotografie tych drah z vysky. zial, neviem to najst.

Alexx
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Příspěvky: 598
Registrován: 05. 10. 2007, 08:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Karviná, Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Alexx »

Pamatuju si to místo, taky jsem to viděl z autobusu. Byl to docela paradox, rovné místo, širší pruhy, a bylo tam omezení na stovku. Těžko říct jestli s tímhle účelem, ale podobně vypadají na ukrajině stovky kilometrů dálnic, uprostřed je buď asfalt nebo v horším případě tráva.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Příspěvek od hafi »

2kuba: ten link na google maps nema smerovani, ale stejne bych o asi nepoznal - kamion je sice vysoky jako auto, ale tezko si z toho udelam prehled o leeckem pohledu :lol: ale ten popis - prijde mi to moc blizko, myslim ze to bylo vyrazne dal pred sofii, aspon pul hodiny jizdy, pred prijezdem k obchvatu...a v te vzdalenejsi casti nejsou ty snimky dostatecne podrobne a ostre
diky za ten odkaz, evidentne sem blbe googlil :wink:


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Příspěvek od hafi »

ja puvodne mel na mysli asi spis toto, rovny usek vedouci v pavem hornim rohu te lepsi fotky, jizne od nejakeho vetsiho mesta...

františek dobrota
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 580
Registrován: 09. 01. 2007, 20:26
Stav: Offline

Příspěvek od františek dobrota »

V Čechách je máme taky - napadá mně na D1 u Velkého Meziříčí a u Vyškova - jsou to vojenské záložní dráhy- Varšaská smlouva holt počítala se vším :-). Pravdou je, že ani jinde ve světě to asi nebude nic nebvyklého...
http://www.mapy.cz/#x=136593536@y=133452416@z=13@mm=F
http://www.mapy.cz/#x=139086592@y=133195776@z=12@mm=F

skater
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 706
Registrován: 08. 05. 2006, 21:13
Stav: Offline

Příspěvek od skater »

Pokud si dobře pamatuju, tak ve Finsku je dálnice mezi Turku a Tampere také přizpůsobená pro přistání letadel, spíše tedy vojenských...

ngb
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 171
Registrován: 14. 05. 2006, 21:14
Stav: Offline

Re: Sofie - náhradní přistávací dráha - je to možné?

Příspěvek od ngb »

Na Slovensku mame takuto cestu prisposobenu na pristavanie lietadiel pri Presove...v Australii zase su miestami cesty upravene na drahy aj s namalovanymi stripmi a znackami ze pozor pristavajuce lietadlo ktore sluzi pre potreby Flying Doctors...

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Příspěvek od jane »

skater píše:Pokud si dobře pamatuju, tak ve Finsku je dálnice mezi Turku a Tampere také přizpůsobená pro přistání letadel, spíše tedy vojenských...


Jo a kdyz jsme jeli na sever, tak nekde v okoli Oulu jsme taky na neco takoveho narazili, silnice rozsirena snad na 50 metru v useku cca 3 kilaky.

Alexx
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Příspěvky: 598
Registrován: 05. 10. 2007, 08:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Karviná, Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Alexx »

Tak mi zrovna přišla zpráva od člověka ze Stare Zagory (aktuální konec dálnice ve směru na Burgas):

There is such a place on the motorway between Sofia and Plovdiv where there is a strict speed limitation and there is not a clear separation between the lanes. But I don't know what the purpose is. I don't think it could be a kind of a airstrip.


Ale myslím si že o tom Vyškovském v Brně taky moc lidí vědět nebude.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Příspěvek od hafi »

btw, kdyz uz sou tu piloti... :lol: me napadlo: z nejakyho clanku co jsem cet (nebo poradu co jsem videl...) vyplynulo ze na palube je vzdy mapa s oblasti kudy se leti a jsou na ni vyznaceny mozne nahradni pristavaci drahy... tak me zajimalo, ze pokud je na D1 usek ktery je teoreticky vyuzitelny jako pristavaci draha a je i tak planovan (btw, dle tech leteckych fotek, jak jsou tam u toho jeste ty dalnicni odpocivadla, tak to vypada fakt jak seriozni letiste), tak jestli je toto naznaceno i v tech mapach. tj. jestli kdyz by z nejakych duvodu musel nouzove pristat ihned, jestli vidi ze v tomto useku dalnice by to slo lepe nez nekde na poli... nebo nez o tri kilometry vedle na teze dalnici :?:

FlightDetent
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1007
Registrován: 20. 04. 2003, 13:11
Stav: Offline

Příspěvek od FlightDetent »

hafi píše: ze na palube je vzdy mapa s oblasti kudy se leti a jsou na ni vyznaceny mozne nahradni pristavaci drahy...


V civilnim letectvi to asi pravda nebude.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Příspěvek od hafi »

FlightDetent píše:
hafi píše: ze na palube je vzdy mapa s oblasti kudy se leti a jsou na ni vyznaceny mozne nahradni pristavaci drahy...

V civilnim letectvi to asi pravda nebude.


pritomost papirove mapy na palube je zminena tady, aspon sem to tak pochopil....ale je pravda ze je to pres 10 let stary, tak se to mohlo zmenit. Ale mam pocit, ze sem to slysel i nekde jinde....a z novejsiho zdroje.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Příspěvek od hafi »

a pokud mapy nemaj, tak dotaz preformuluju jinak - maj informace o techto usecich letovi dispeceri? aby treba mohli rick, "OK, tak na letiste do brna nedoletis, tak zkus sednout u vyskova na dalnici, ..."


Odpovědět