Jak se dostáváte na evropská letiště?

Prngr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 208
Registrován: 31. 07. 2009, 11:55
Stav: Offline

Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Prngr »

Při dálkovém letu docela často dochází k situaci, kdy hlavní let odlétá z nějakého evropského letiště a vy řešíte, jak se tam dostat, protože za žádnou cenu nechcete nebo třeba ani nemůžete hlavní let přeložit. Jak se v takovém případě dostáváte na letiště?
V poslední době jsem letěl dvakrát z FRA (železniční zkratka je FFM) chartrem - uletí mi a mám smolíka.
V prvním případě jsme byli tři a auto doma nikdo nepotřeboval. Jeli jsme tedy z Prahy autem a parkovali na odstavném parkovišti u letiště. Vyrazil jsem rozumně včas a na dálnici hned nasadil 160 - 170, abych nahnal čas pro případné komplikace, které na dálnici nikdy nelze vyloučit. Po přejetí hranic jsem ještě zrychlil. Až okolo Norimberka jsem zvolnil, protože to už vypadalo na dostatečnou časovou rezervu. Byl únor -2 stupně. V autě jsem si sundal džíny, košili, oblékl tričko, slabé kalhoty s odepínacíma nohavicema a slabou šusťákovou bundu. Dodávkou nás odvezli k terminálu, během těch pár minut jsem tedy nezmrznul.
Podruhé jsme byli dva a auto bylo třeba doma. Hledal jsem tedy letecké spojení. Cena kontra čas. Opravdu bych si netroufnul přiletět do FRA 90 minut před odletem dálkovky a v případě zpoždění nebo zrušení letu nést riziko propadnutí dovolené za desítky tisíc. Nakonec padla volba na C4S - první ranní let tam a poslední večerní let zpět. Cestou tam jsme měli ve FRA opravdu dlouhou zastávku a byl bych ochoten letět i pozdějším letem s LH nebo ČSA. V tom případě bych ale nemohl využít cenu C4S ani pro let zpět a cenově to vycházelo tak, že jsem si řekl, že poletím raději brzkým letem C4S, dáme si kvalitní oběd a ještě mi zbudou peníze - než platit mnohem dražší dopolední letenku.
Ten problém je jasný. Známý letěl do Kišiněva přes Vídeň a let do Vídně byl zrušen. Poslali ho tedy přes Budapešť. V mém případě by mi ale charter zmizel bez náhrady. Nejde jen o chartery, někdy prostě musíte být na místě včas. Jak to řešíte a jak moc riskujete?


Alexx
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Vítěz kategorie Po přistání... 2012
Příspěvky: 598
Registrován: 05. 10. 2007, 08:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Karviná, Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Alexx »

Riskuješ vždycky, ať už jedeš autem do FRA/HNN/MUC... nebo vlakem do VIE/BTS/BUD, nebo s lowcostem... v podstatě je riskantní jet jenom vlakem z Ostravy do Prahy a být v Praze na hlavním 4 hodiny před odletem je riskantní. Vždycky může spadnout vedení/strom, ucpat se dálnice, po Evropské jet Obama, kvůli bouřce se zruší let. Je to individuální, těžko to půjde nějak zobecnit.

Já jsem asi největší trable zažil při cestě na Kanáry z HNN (6€ one way + 2×3€ poplatek za placení kartou), kdy jsme vyráželi vlakem z Ostravy do Prahy, tam bylo na přestup snad 15 minut a vlak měl 10 zpoždění, dojeli do ÚnL kde nás měl ve dvě ráno vyzvednout kolega který zaspal a telefonem jsme ho museli budit, takže jsme odjeli před třetí, na hranice strašná mlha co by se dala krájet, nás 5 v autě pro čtyři kdy jeden přecházel hranici po svých (ještě před Schengenem), a mezi hranicí a Pirnou nás naháněli policajti, když zjistili že nás jede o jednoho víc než může podle techničáků a v Pirně nás zablokovali na benzínce a museli jsme tahat sirky kdo pojede domů. Nakonec jsme asi o půl páté vyjeli z Pirny a z HNN nám to letělo ve dvanáct, ve Frankfurtu zácpa... a auto RV 1984 nebo tak nějak...

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2863
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od alesesl »

Alexx píše:Riskuješ vždycky, ať už jedeš autem do FRA/HNN/MUC... nebo vlakem do VIE/BTS/BUD, nebo s lowcostem... v podstatě je riskantní jet jenom vlakem z Ostravy do Prahy a být v Praze na hlavním 4 hodiny před odletem je riskantní. Vždycky může spadnout vedení/strom, ucpat se dálnice, po Evropské jet Obama, kvůli bouřce se zruší let. Je to individuální, těžko to půjde nějak zobecnit.

Já jsem asi největší trable zažil při cestě na Kanáry z HNN (6€ one way + 2×3€ poplatek za placení kartou), kdy jsme vyráželi vlakem z Ostravy do Prahy, tam bylo na přestup snad 15 minut a vlak měl 10 zpoždění, dojeli do ÚnL kde nás měl ve dvě ráno vyzvednout kolega který zaspal a telefonem jsme ho museli budit, takže jsme odjeli před třetí, na hranice strašná mlha co by se dala krájet, nás 5 v autě pro čtyři kdy jeden přecházel hranici po svých (ještě před Schengenem), a mezi hranicí a Pirnou nás naháněli policajti, když zjistili že nás jede o jednoho víc než může podle techničáků a v Pirně nás zablokovali na benzínce a museli jsme tahat sirky kdo pojede domů. Nakonec jsme asi o půl páté vyjeli z Pirny a z HNN nám to letělo ve dvanáct, ve Frankfurtu zácpa... a auto RV 1984 nebo tak nějak...


ale to je vlastni blbost takto cestovat nebo se dopravovat na letiste a je jasne ze budou problemy.

ogan
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 385
Registrován: 17. 11. 2008, 19:21
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od ogan »

Prngr: sorry za rejpnutí, ale zkrátka mi to nedá: -2 stupně a ty letíš 170 a pak ještě zrychluješ??? :roll: jseš trochu cvok!!! :cry:

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Kamyl »

?? A proc ne? Pokud je sucha dalnice a dobra viditelnost? V podstate pak temer neni rozdil mezi tim, jestli je -2 nebo +20. A ze prekracoval rychlost? Tak to uz je prece jeho problem, on riskoval pokutu.


Prngr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 208
Registrován: 31. 07. 2009, 11:55
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Prngr »

ogan píše:Prngr: sorry za rejpnutí, ale zkrátka mi to nedá: -2 stupně a ty letíš 170 a pak ještě zrychluješ??? :roll: jseš trochu cvok!!! :cry:

Omlouvat se nemusíš - ale přesně jak píše Kamyl: počasí bylo perfektní, kdyby byla špatná předpověď, tak vyjedu dříve. Projeď si dálnici z Prahy na Rozvadov a dál - provoz hlavně od Plzně nijak extrémní, zatáčky rozumné a dohlednost velká. Opravdu je pak minimální rozdíl, jestli je -2 nebo +20.
Šlápnul jsem na to právě proto, že byly ideální podmínky a v pohodě šlo jet, tak jsem toho chtěl využít. Kdykoliv mohlo začít trochu sněžit a to by se rychlost dost snížila. Mohl jsem jet 150-170 u nás a 150-180 v Německu, to nepovažuju za žádnou křeč. Jakmile jsem měl dostatečný náskok, tak jsem nohu z plynu sundal. Včetně cesty zpět se spotřeba zprůměrovala na 10,5

Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Lukino »

jj, takový mám nejraději, co jezdí 180 a ještě se diví, že se to někomu nelíbí...

holovsky
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 140
Registrován: 30. 09. 2007, 16:36
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od holovsky »

No myslím, že risk při těcto přípojích je vždy a alepoň částečně se dá eliminovat tak, že si člověk už dopředu najde alternativu (třeba i za vyšší cenu), kterou pak použije, když přijde na nejhorší. Asi nejhorší je mít něco naplánovaný a začít řešit problém s přípojem až když nastane. Holt když používám přípoj, tak musím domýšlet trable dopředu.

Letos jsem měl takto letenku na Havaj z LGW (zpět jsem ji měl až do Prahy) a přípoj s EasyJetem den předem večer. Dost dlouho jsem hledal a měl připraven záložní ranní let z Berlina na LGW, kterým to též šlo chytit a zajištěno známeho, který by mě tam odvezl.
Ale je pravda, že teprve při dosednutí na LGW (let byl načas) jsem si vážně oddechl, protože měsíční dovolená i značné peníze by šly do kelu, kdybych se do toho Londýna prostě nedostal.
(PS: Chytil jsem akci s Virgin, proto jsem to takto zvolil - cena cca 15tis(včetně přípoje) až na Havaj, to mi přesvědčilo podstoupit to riziko).

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Kamyl »

Lukino píše:jj, takový mám nejraději, co jezdí 180 a ještě se diví, že se to někomu nelíbí...

Mezi nama, pokud ty dodrzujes striktne vzdy vsechny predpisy, tak klobouk dolu, ale ja teda urcite obcas taky neco porusim, takze nebudu tady moralizovat za neco, co sam nekdy delam taky, ze jo...

Navic si myslim, ze to je kazdeho vec a krom toho to tu do tematu celkem nepatri - to je letecke forum a ne diskuzni forum dopravnich policajtu... :)

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od pavelpmi »

Vzdycky je to trochu risk.
Obzvlast ted v zime je to vic adrenalinu. V pondeli jsem odjizdel vlakem v 7:24 z Brna a odlet z VIE jsem mel v 11:45.
Jinak dalkove lety, ktere jsem v zadnem pripade nechtel nestihnout (letel jsem z TXL a parkrat z LHR), jsem resil cestou s predstihem, abych byl ve meste odletu skoro 24 hodin predem, prosel jsem si Berlin/Londyn, setkal se s prateli, prespal v hotelu u letiste a letel v klidu dalsi den.
Jeste, ze tady mame letiste takovy kousek. :)

JSr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 104
Registrován: 16. 04. 2009, 16:10
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od JSr »

Kamyl píše:striktne vzdy vsechny predpisy, tak klobouk dolu, ale ja teda urcite obcas taky neco porusim, takze nebudu tady moralizovat za neco, co sam nekdy delam taky, ze jo...

Navic si myslim, ze to je kazdeho vec a krom toho to tu do tematu celkem nepatri - to je letecke forum a ne diskuzni forum dopravnich policajtu... :)


Sorry, vím, že to sem nepatří, ale nedá mi to... Nejste na tý silnici sám a bohužel znám několik lidí, které machři s vaší logikou poslali na invalidní vozík... Nejde o to, že dostanete pokutu nebo se vymlátíte, ale že takovýmhle nezodpovědným chováním ohrožujete i jiné lidi.

luke
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: 10. 05. 2009, 19:12
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od luke »

Sorry, vím, že to sem nepatří, ale nedá mi to... Nejste na tý silnici sám a bohužel znám několik lidí, které machři s vaší logikou poslali na invalidní vozík... Nejde o to, že dostanete pokutu nebo se vymlátíte, ale že takovýmhle nezodpovědným chováním ohrožujete i jiné lidi.


pod tohle se taky podepíšu.

Prngr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 208
Registrován: 31. 07. 2009, 11:55
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Prngr »

JSR:
ano, nepatří to sem. Nezodpovědné to ale není - 180 na dálnici - a zvlášť na volné - je řádově bezpečnější než 70 na okresce, v tom Německu je to i povolené.

Lukino
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 136
Registrován: 20. 01. 2009, 10:08
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Lukino »

Prngr

To si děláš srandu, ne? 180 na našich dálnicích je lepší než 70 na okresce? Někteří lidé si myslí, že mají vždy pravdu, zvládnou všechno - do té doby, než se stane neštěstí :?

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jak se dostáváte na evropská letiště?

Příspěvek od Kamyl »

Hmm, koukam, ze todle je forum zodpovednych lidi, kteri nikdy neporusi zadny predpis, chvalyhodne...

Ja taky nepodporuju praseni a delani bordelu na cestach a ani jsem nikdy nerekl, ze to delam, nebo jsem toho priznivcem...

Ale je taky treba rozlisit, zda clovek prekroci o 20 km/hod rychlost pred skolkou, kde se kolem cesty prohaneji deti nebo na siroke 4-proude silnici, a nikde nic okolo - ani baraky, ani chodniky, ani krizovatky a je tam Buh vi proc 50ka...

Ale jak se rika - kdo je bez viny, at hodi kamenem a ja, ac si na rodil od JSr nemyslim, ze bych delal na cestach prasarny a ani nic jim podobneho, tak kamenem urcite hazet nebudu, protoze urcite 100% bez viny nejsem... Asi tak...


Odpovědět