TANGIER - Maroko

Odpovědět
creyman
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 899
Registrován: 24. 09. 2008, 14:29
Stav: Offline

TANGIER - Maroko

Příspěvek od creyman »

Minulý týden (15-17.10) jsem měl možnost využít toto letiště. Přidávám několik informací.

Letiště má novou halu pro přílety a odlety, jejíž stáří je pouhých osm měsíců. Jde o velmi příjemný vzdušný prakticky postavený terminál. Po příletu vyplníte Marockou kartu pro vstup do země a mezi celní konrolou se ještě prochází nějakým detekčním rámem (né klasický, ten je na odletech standartní jako v evropě) Každý desátý pípal, včetně mě, tak ho vrátili a nechali projít vedlejším rámem a tam prošli všichni. Nebylo mi po pravdě jasné o co jde zkušenější poradí.

V hale je několik směnáren a výměna z euro je ve stejném kurzu jako ve městě. Dále cca 8 přepážek půjčoven aut, ale tam obvykle nikdo nesedí. Na uvedená čísla si musíte zavalat a on někdo přijde, nebo přijede z města jak jsme zjistili druhý den (Herz)

Doprava z letiště nás stála 10 euro, nebo adekvátně 100 dirhamů. Ceník je 2x v odletové hale vyvěšen. Do centra Tangieru je to cca 30 minut cesty. Kurz je sice 11,15 ale taxikář chtěl raději eura. To platilo i při dalších platbách, proto stačí vyměnit na drobné nákupy ve městě pár euro a zbytek si nechat přepočítat a platit v této evropské měně.

Při odletu v 7hod. nebyla otevřená žádná směnárna a nepodařio se mi najít žádný obchod, kde by se něco dalo utratit. Jen půjčovny aut, směnárny, malá kavárnička a občerstvení, check in a policie konec. S vytištěnou letenkou Ryanu se musíte dostavit na check-in tam dostanete nějaké razítko a pak vás pustí k celníkům. Tam opět s vyplněnou kartičkou a čtyři fronty téměř neutíkali. Cestujíci do Itálie pak nechali předběhnou maximálně nervózní poslední cestující do Paříže. Pohled na chudáka Francouze, který viděl naprostý klid celníkú a v průhledu za sklem prázdné schody do letadla, protože téměř všichni cestující již byli nastoupeni vyvolávalo i lehkou nervozitu u nás.
Bezpečnostní konrola je kapitola sama o sobě. Rámy i kontrola bagáže probíhá oproti evropským zvyklostem 2x ale její účinnost je zřejmně minimální. Při stupu do termináli každý kdo projde pípá, proto jsem si úmyslně u druhé kontroly před letadlem nevyndal klíče, peněženku, nesundal pásek.. prostě nic a pípal a prošel, kontrola se baví občas koukne na monitor, ale jejich výraz je "nezdržuj a rychle do letadla" Svědomitě jsem před kontrolou vyhodil i petku s pitím, což mě mrzelo, neb jsem litoval, že jsem bezpečáky nestačil otestovat na "množství tekutin". Podle toho, že jiní Češi, jak jsem se dozvěděl, pronesli bez problémů 1kg tabáku do vodní dýmky, nebyl by asi žádný problém i s pitím.
Připadalo mi to, že Ryan a Easy, nebo nějaký úřad požadovali po letišti rámy a scannery zavazadel, tak to koupili hned na dvě místa a teď to tam stojí jako rekvizita.

Jinak vřele doporučuji výlet do Maroka. Ve čtvrtek na letu z BGY jsme potkali dvě další party Čechů, zpět dokonce tři. Jedni jeli do Fezu vlakem, úroveň Marocké přepravy mnohem vyší než u nás, my s autem za den najeli jen 250Km ale úroveň silnic mě překvapila jako velmi dobrá. Všude se buduje něco nového. Marokánci se evidentně snaží..
Naposledy upravil(a) creyman dne 20. 10. 2009, 08:36, celkem upraveno 1 x.


padre
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 10. 2009, 21:04
Stav: Offline

Re: TANGIER - Maroko

Příspěvek od padre »

Z Tangieru jsem se vrátil před 3 týdny.
Popíši zkušenosti pouze z cesty na letiště/ přijeli jsme z vnitrozemí/.
Ve městě jezdí 2 druhy taxíků - pochopil jsem, že staré žluté mercedesy jsou dražší, nové modré auta / typ Peugeot 206, Dacia Logan/ levnější/. / můžete zkusit i smlouvat/.
Žlutý taxík chtěl za cestu na letiště 100 Drh. / máš tam asi chybu - to je necelých 10€, ne 1 euro/.
Modrý taxík chtěl 50 Drh - tak jsem ani nesmlouval/ a to jsme vyráželi v 5 ráno - asi na stejný spoj - do Bergama / Ryan/.
Na letišti jsem ale viděl pouze žluté taxíky, takže asi tam mají modré zákaz vstupu???
POZOR - na letiště nejezdí žádná hromadná doprava. Je to do centra cca 10 km.

creyman
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 899
Registrován: 24. 09. 2008, 14:29
Stav: Offline

Re: TANGIER - Maroko

Příspěvek od creyman »

Opraveno, i mercedes jehož ridič byl velmi družný a upovídaný nechtěl na letišti moc pokračovat v hovoru a rychle ujížděl zpět do města. Na letišti smějí nabírat cestující taxikáři asi s licencí. Modré to určitě nejsou. Také jsme je ve městě oslovili, ale oni umí obvykle jen francouzky a ten náš po usilovném vysvětlování prostě nemohl pochopit, že potřebujeme na letiště. Nebo to nechtěl riskovat?? Já nevím.

lukaskr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 248
Registrován: 17. 05. 2009, 11:59
Stav: Offline

Re: TANGIER - Maroko

Příspěvek od lukaskr »

Já jsem letěl s Ryanem z Fezu v dubnu a musím dát za pravdu, že jsou 2 bezpečnostní kontroly, které stojí za nic. Jedna už při vstupu do haly a druhá standartně po pasovce, nicméně těsně před odletem přímo za námi objevila letuška v tašce jednoho z cestujících štěně. Takže řekla, že musí pryč, cesťák (Maročan žijící v Německu) se s ní dohadoval, nakonec přišel cpt a jasně řekl, že buď předá psa a nebo si vystoupí s ním, ptž za chvíli bysme taky mohli vozit kozy a slepice :)

Chlapek někam volal a pak štěně dal někomu z letiště a letělo se. Dítě samozřejmě řvalo, ale naštěstí mu to dlouho nevydrželo a v Hahnu nám trvala pasovka asi 45 minut. Hrůza.

Jinak v Tangieru se možná Eury platit dá, ale jinak prakticky vůbec, mimo vyhlášená turistická místo se na to vůbec nedá spolehnout. Často ani tam ne.


Odpovědět