Víza při odbavení

Jafa
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1594
Registrován: 18. 02. 2003, 10:59
Stav: Offline

Víza při odbavení

Příspěvek od Jafa »

Jaká jsou pravidla pro kontrolu víz při odbavení?

Jelikož jsem slyšel již několik verzí, tak mě zajímá realita níže popsané situce: Cestující, který se dostaví k letu do USA má u sebe 2 pasy ČR (1. s blížící se expirací nebo už expirovaný a druhý má nový). Platné americké vízum, které má "trvanlivost" ještě 5 let má pochopitelně v původním pase (č.1) (Podle amerických zákonů je takové vízum stále platné). Podle mě by tedy nemělo nic bránit vycestování. Otázka tedy zní jaká je praxe?


Jano
Stav: Offline

Příspěvek od Jano »

Z toho co som cital na airliners.net to tak skutocne funguje. Len ukaz oba pasy. Mne vzdy kontroluju vizum a niekdy aj picnu stemple "DOCS OK". A na karticku si napis kde budes v USA byvat a to im tam pri check-ine podstrc (teda pokial to uz nie je sucastou rezervacie)

Snehulak
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 14. 07. 2005, 13:56
Stav: Offline

Příspěvek od Snehulak »

Obavam se ze s tim bude mit asi problem ceska pasovka (i kdyz ty to muze byt sumak) - podle nejakyho stupidniho zakona nesmis pouzivat dva pasy nebo tak neco. V pripade prestupu v evrope by to nemel byt problem (poletis na novy pas bez viza), tak v pripade primych letu (treba do NYC) by se mohli na cesky pasovce podivat jeslti mas vizum a nepustit te. To samy plati pro vlastni leteckou spolecnost, ktera bude ve svym zajmu kontrolovat jestli mas platny vizum (jinak te veze na svy naklady nazpatek ...)

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Night fly »

Snehulak píše:Obavam se ze s tim bude mit asi problem ceska pasovka (i kdyz ty to muze byt sumak) - podle nejakyho stupidniho zakona nesmis pouzivat dva pasy nebo tak neco. V pripade prestupu v evrope by to nemel byt problem (poletis na novy pas bez viza), tak v pripade primych letu (treba do NYC) by se mohli na cesky pasovce podivat jeslti mas vizum a nepustit te. To samy plati pro vlastni leteckou spolecnost, ktera bude ve svym zajmu kontrolovat jestli mas platny vizum (jinak te veze na svy naklady nazpatek ...)


-dva pasy muzes mit v CR zcela legalne (viz napr. problem s izraelskymi razitky - jejich pritomnost v pase Ti neumoznuje vstup do 99% muslimskych zemi, proto muzes mit legalne i druhy pas. Zkousel jsem i tri pasy, ale to mi neproslo).

-ceske pasovce je srdecne jedno, jestli mas viza do USA nebo do Ugandy, mas-li platny pas, musi Te pustit ven (nejsi-li hledan policii)

-jedno to ovsem neni letecke spolecnosti, ale snad alespon supervizor pri odbaveni by mel ty americke zakony ovladat a vyse poptanou fintu znat.

wombatek
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 64
Registrován: 22. 03. 2006, 13:12
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

visa

Příspěvek od wombatek »

v ČR platí: neplatný (t.j. i expirovaný) pas je občan povinen odevzdat, jinak se vystavuje pokutě ve spr. řízení, případně trest. stíhání. Takže postup: při odbavení ukázat pas s vízem a nový pas, u přepážky policie ukázat pas platný, ten s vízem schovat a ani neceknout, u gatu zase oba (pokud kontrolují víza, což z 99% ČSA dělají, aby nemuseli vozit pax zpět EWR/JFK-PRG za své love + pokutu). Máte-li i jiné pasy jiných států, neukazovat přes US imigračním, jinak dojde ke zmatení a následně můžou pas jiné země konfiskovat /zažito/...


Jafa
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1594
Registrován: 18. 02. 2003, 10:59
Stav: Offline

Příspěvek od Jafa »

Mohl by se vyjádřit někdo přímo od check inu, jak to chodí u nich? Souhlasím s tím, že u české i americké pasovky by to mělo klapnout bez problémů.. 8)

Snehulak
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 14. 07. 2005, 13:56
Stav: Offline

Příspěvek od Snehulak »

Jafa píše:Mohl by se vyjádřit někdo přímo od check inu, jak to chodí u nich? Souhlasím s tím, že u české i americké pasovky by to mělo klapnout bez problémů.. 8)


Ja jsem si osobne delal novy vizum pote co jsem si udelal novy pas. To stare bylo platne jeste 6 let, ale nikdo to nechtel riskovat. Jeste dpolnim ze pracuji ve firme kde ma viza do USA hodne lidi a nikdo neriskoval tu fintu s tim platnym/neplatnym pasem, a to hlavne z duvodu zakonu CR.

Pokud ma nekdo jinou zkusenost, budu rad kdyz o ni povi ...

Jafa
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1594
Registrován: 18. 02. 2003, 10:59
Stav: Offline

Příspěvek od Jafa »

Já bych to právě rád prubnul... :twisted:

jakubv
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 02. 2005, 13:21
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Příspěvek od jakubv »

taky jsem to resil, nicmene po asi dvou problemech se starym typem viza do USa z roku 1995, kde jeste nebyla fotka a urednici na imigracnim to neznali jsem pred dvěma lety s vymenou pasu nechal udelat i nove vizum a ted je vse OK.
letam tam kazdy rok a hrozne zalezi na koho natrefis na odletu z evropy a na priletu do USA, uz i v na FRA me s tims tarym typem viza delali problemy, naopak v USA dobre, pak zase v USa prudily ohledne pasu atd.

Opravdu, doporucuji to provest, stoji to jen penize, protoze, pokud jsi vizum mel a nedelal jsi tam problemy, tak ti ho daji bez problemu. Navic s novym pasem na 10 let budes mit i vizum na 10 let, takze to je jedinecna prilezitost si to takhle sesynchronizovat...

Navic, v USA uz vyzaduji nove pasy a se starymi budes mit problemy..

jv

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Příspěvek od dejavu »

Pasu snad muze mit obcan CR libovolne mnozstvi, staci kdyz prokaze, ze je opravdu potrebuje. Sam mam tri a udelali mi je bez problemu. Hodi se to prave kvuli vizum, treba ted mam na ambasadach dva naraz. Treti si nechavam prazdny s vizem do USA, protoze naposled se jim moc nelibila viza do arabskych zemi a z Asie...

MS743
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1639
Registrován: 12. 02. 2003, 11:16
Stav: Offline

Příspěvek od MS743 »

Letet do USA s 2 pasy..jeden neplatny ale ma platne vizum a druhy pas je vaid ale bez visa je zcela normalni a primo z ust Americke ambasady je vse v poradky... mam jiz pas ktery skoncil 2004 ale vizum jeste do 2009 a litam s tim v pohode bez problemu....

USA jsou obezretni az az a jsou nekdy az pitomi... letam casto i domu do KAhiry, bydlim v Asii tak mam dost stemplu z Filipin, Indonesii a Malaysie a opravdu pak se zacinaji ptat co tam delam apod.... stesti ale ze nekdy nemaji potuchy kde tyto zeme jsou... vse je pro ne nejak za oceanem.

Nejake info zda politici jsou se zmeny USA/Canada a AUA vizum seriozni nebo je to jen popolismum a chteji jen volice trochu pobavit?

Ma vubec USA/Canada zajem tyto viza zrusit? Hlavni otazkou je zda ma EU zajem neco takoveho podporovat a vyvijet tlak na USA a Canada pro nove cleny (+ Recko)?

Jafa
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1594
Registrován: 18. 02. 2003, 10:59
Stav: Offline

Příspěvek od Jafa »

MS743 píše:Letet do USA s 2 pasy..jeden neplatny ale ma platne vizum a druhy pas je vaid ale bez visa je zcela normalni a primo z ust Americke ambasady je vse v poradky... mam jiz pas ktery skoncil 2004 ale vizum jeste do 2009 a litam s tim v pohode bez problemu....


...tak to je přesně moje situace (a taky mi na americké ambasádě tvrdili, že je z jejich strany vše OK. Otázka, ale zůstává, jak se k dané situaci postaví lidi na check inu třeba v Praze. Odlítáš do USA z Prahy? Jaký je postup na check inu?

MS743 píše:Nejake info zda politici jsou se zmeny USA/Canada a AUA vizum seriozni nebo je to jen popolismum a chteji jen volice trochu pobavit?

Ma vubec USA/Canada zajem tyto viza zrusit? Hlavni otazkou je zda ma EU zajem neco takoveho podporovat a vyvijet tlak na USA a Canada pro nove cleny (+ Recko)?


Pochybuju, že na to bude EU nějak zvlášť tlačit - velké státy v EU to nepálí a kvůli nám malým se do křížku s amíkama nepustí. :evil:

Jafa
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1594
Registrován: 18. 02. 2003, 10:59
Stav: Offline

Příspěvek od Jafa »

Jafa píše:
MS743 píše:Letet do USA s 2 pasy..jeden neplatny ale ma platne vizum a druhy pas je vaid ale bez visa je zcela normalni a primo z ust Americke ambasady je vse v poradky... mam jiz pas ktery skoncil 2004 ale vizum jeste do 2009 a litam s tim v pohode bez problemu....


...tak to je přesně moje situace (a taky mi na americké ambasádě tvrdili, že je z jejich strany vše OK. Otázka, ale zůstává, jak se k dané situaci postaví lidi na check inu třeba v Praze.


...odpoví na uvedené někdo znalý check inu v Praze? Yankee Alpha? Anabel Lee? BB? ...? Díky.

beetlebum
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: 05. 04. 2006, 09:11
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Příspěvek od beetlebum »

Pro lidi na check-inu je to naprosto normální situace. Denně se setkávají s případy, kdy má cestující 2 pasy, z nichž jeden je expirovaný, ale má platné vízum a druhý platný, bez víza. Mluvím tady ovšem pouze za lidi z CSA. Ti absolvují periodická školení zaměřená na pasy a víza (takže by měli vědět co dělají), a můžou navíc využívat služeb úředníků Kontroly pasů a viz, což jsou lidé, které potkáte vždy před gatem na linkách CSA do USA a Kanady. Nikdo z nich vám při odbavení nebude dělat se dvěma pasy problémy.
Ještě jedna důležitá věc: pokud máte víza v expirovaném pase, je jedno jestli to je ten starý zelený, ale pas č. 2. musí být bezpodmínečně opatřen elektronickou čtecí zónou. To jsou všechny ty nové červené pasy.

Anabel Lee
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 212
Registrován: 29. 09. 2004, 15:03
Stav: Offline

Příspěvek od Anabel Lee »

Jafa píše:
Jafa píše:
MS743 píše:Letet do USA s 2 pasy..jeden neplatny ale ma platne vizum a druhy pas je vaid ale bez visa je zcela normalni a primo z ust Americke ambasady je vse v poradky... mam jiz pas ktery skoncil 2004 ale vizum jeste do 2009 a litam s tim v pohode bez problemu....


...tak to je přesně moje situace (a taky mi na americké ambasádě tvrdili, že je z jejich strany vše OK. Otázka, ale zůstává, jak se k dané situaci postaví lidi na check inu třeba v Praze.


...odpoví na uvedené někdo znalý check inu v Praze? Yankee Alpha? Anabel Lee? BB? ...? Díky.


jak pise beetlebum, dva pasy z prazske strany problem nejsou, pokud je v poradku vizum i platnost druheho pasu, nemam problem


Odpovědět