Občanský průkaz při letech do EU

Radka Jiřičková
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 08. 10. 2008, 09:38
Stav: Offline

Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od Radka Jiřičková »

Chci se zeptat,jestli mi i na letišti stačí pouze OP?Samozřejmě v rámci letů EU


ziletka
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 780
Registrován: 07. 04. 2007, 16:52
Bydliště: Brumov-Bylnice
Stav: Offline

Re: Doklad na letišti

Příspěvek od ziletka »

Radka Jiřičková píše:Chci se zeptat,jestli mi i na letišti stačí pouze OP?Samozřejmě v rámci letů EU


OP se strojově čitelnými údaji je OK.

FISCHER AIR LOVER
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 363
Registrován: 10. 07. 2006, 11:26
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Doklad na letišti

Příspěvek od FISCHER AIR LOVER »

do konce roku by jeste mely platit ty starý obcanky taky ...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5910
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Doklad na letišti

Příspěvek od Globik »

Proč samozřejmě v rámci EU? :wink:
OP se strojově čitelnými údaji platí např.i při cestách do Chorvatska, do Norska, Švýcarska, na Island

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Doklad na letišti

Příspěvek od Zdenek »

Mám tuto zkušenost z letu SkyE Řím - Praha. V gate byly 2 občanky ČR pouze s rezervací a domáhali se vstupu do letadla že maj rezervaci. Anglicky jedna uměla velmi dobře, zablokovala svým tělem vstup do gate a ječela na agenta trhajícího palubní vstupenky. Ten se usmál a přestal pracovat. Tím jsme nabrali minimálně půl hodiny zpoždění, než pochopila marnost svého počínání.
Jaký je v tomto případě možný postup. Může dojít k situuaci, že kapitán řekne odlet (kvůli slotu, normě a pod.) a ti co jsou ve frontě v gate budou mít smůlu?


BB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1211
Registrován: 28. 02. 2003, 13:19
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Doklad na letišti

Příspěvek od BB »

Zdenek píše:Mám tuto zkušenost z letu SkyE Řím - Praha. V gate byly 2 občanky ČR pouze s rezervací a domáhali se vstupu do letadla že maj rezervaci. Anglicky jedna uměla velmi dobře, zablokovala svým tělem vstup do gate a ječela na agenta trhajícího palubní vstupenky. Ten se usmál a přestal pracovat. Tím jsme nabrali minimálně půl hodiny zpoždění, než pochopila marnost svého počínání.
Jaký je v tomto případě možný postup. Může dojít k situuaci, že kapitán řekne odlet (kvůli slotu, normě a pod.) a ti co jsou ve frontě v gate budou mít smůlu?


V principu kapitan muze odmitnout z letadla kohokoliv, ale to jde spis o opile ci jinak nebezpecne pripady. V pripade, kdy jde o obchodni duvody, rozhoduje spis station manager, operacka apod., kteri mivaji vetsi prehled o moznosti jineho spojeni a souvisejicich kompenzacich. Na druhou stranu pokud neni na cizi destinaci nikdo schopny zjednat poradek a situaci vyresit, tak musi kapitan nejak rozhodnout (pravdepodobne opet po dohode s operackou). Nenechat nastoupit pulku letadla jen kvuli nejake histerce je ale blbost, to je jednodussi na ni zavolat policii.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5910
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Doklad na letišti

Příspěvek od Globik »

Zdenek píše:Mám tuto zkušenost z letu SkyE Řím - Praha. V gate byly 2 občanky ČR pouze s rezervací a domáhali se vstupu do letadla že maj rezervaci. Anglicky jedna uměla velmi dobře, zablokovala svým tělem vstup do gate a ječela na agenta trhajícího palubní vstupenky. Ten se usmál a přestal pracovat. Tím jsme nabrali minimálně půl hodiny zpoždění, než pochopila marnost svého počínání.
Jaký je v tomto případě možný postup. Může dojít k situuaci, že kapitán řekne odlet (kvůli slotu, normě a pod.) a ti co jsou ve frontě v gate budou mít smůlu?


Vidím, že mezi security v Římě a Bergamu je velký rozdíl (když tam proklouzly bez palubky :o

vita
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1812
Registrován: 06. 09. 2004, 21:57
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od vita »

Jak je to o občankou a lety do Británie? Británie stejně jako Švýcarsko nebyly v Schengenu, do Švýcarska se s občankou tuším dalo cestovat, ale jen, když vám bylo 18. Jinak pass. Mohou do Británie cestovat na občanku i mladiství (16 let)?

A druhá otázka: Jak moc hledí na stav OP? Ta moje je sice se strojově čitelným kódem, ale...no ještěže v létě ji končí platnost a budu muset dostat novou :D, takže raději si vzít i pass, že?

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od Kamyl »

Do Britanie na OP bez problemu... Nicmene ja vzdycky litam na pas a OP mam v kapse v dokladech... Uz se mi to jednou vyplatilo - v Barcelone mi v metru nekdo slohnul vsechny doklady a nebyt toho, ze jsem mel v jine kapse pas, tak bych tam byl asi dotedka...

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

vita píše:Jak je to o občankou a lety do Británie? Británie stejně jako Švýcarsko nebyly v Schengenu, do Švýcarska se s občankou tuším dalo cestovat, ale jen, když vám bylo 18. Jinak pass. Mohou do Británie cestovat na občanku i mladiství (16 let)?

A druhá otázka: Jak moc hledí na stav OP? Ta moje je sice se strojově čitelným kódem, ale...no ještěže v létě ji končí platnost a budu muset dostat novou :D, takže raději si vzít i pass, že?


letani na obcanku nijak nesouvisi s tim, jestli je zeme v schengenu. na obcanku jde jezdit PO CELE evrope (mysleno "clen EU"), i kdyz ta zeme o schengenu jeste neslysela.

pokud je zeme v schengenu, tak je tam navic bonus v tom, ze neprochazis pasovou kontrolou a jedine misto, kde po tobe budou chtit doklad totoznosti, je tak mozna checkin (a pak obcas do toho cucej ti, co te odbavujou na gejtu a porovnavaj, jestli je na boarding pasu jmeno jako v obcance/pasu).

litam bez pasu, jenom s obcankou - sice je se strojovkou, ale jinak je dost "pouzita", predni "obal" se uz na par mistech odlepuje, fotka je stara jak metuzalem, a porad to funguje.

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od Zdenek »

nejlépe složky čučej do web check-inu v češtině, který nedávno produkovala Sky Europe

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

Zdenek píše:nejlépe složky čučej do web check-inu v češtině, který nedávno produkovala Sky Europe


:) s sky europím web checkinem me nechteli pustit za security v kosicich :) clovek by cekal, ze kdyz je tam sky europe defakto jedina spolecnost, ze to uz budou aspon trosku znat .)

ale proti odrbany obcance, na ktery si nejsem ani podobny, nic nenamitali .)

stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od stevard »

Tragedie_v_JZD píše:[

pokud je zeme v schengenu, tak je tam navic bonus v tom, ze neprochazis pasovou kontrolou a jedine misto, kde po tobe budou chtit doklad totoznosti, je tak mozna checkin (a pak obcas do toho cucej ti, co te odbavujou na gejtu a porovnavaj, jestli je na boarding pasu jmeno jako v obcance/pasu).

litam bez pasu, jenom s obcankou - sice je se strojovkou, ale jinak je dost "pouzita", predni "obal" se uz na par mistech odlepuje, fotka je stara jak metuzalem, a porad to funguje.

OP nebo pas je nutny predlozit na check-inu vzdycky. I kdyz je to v ramci Schengenu, tak se kontrolujou viza, platnost a porovnava se fotka s oblicejem. To samy v gate pri nastupu. Probihaj namatkovy kontroly a kdyz se zjisti, ze ma clovek nevyhovujici dokumentaci, je to na zodpovednost toho, kdo to odbavil. V gate pri nastupu plati to samy. A pokud ma nekdo doklady ve spatnym stavu jako napriklad Italove hadr na 2 poloviny s fotkou pohozenou uprostred, tak po nich muze bejt pozadovanej jinej doklad s fotkou.

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

a rekl jsem snad neco jineho?

stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občanský průkaz při letech do EU

Příspěvek od stevard »

Tragedie_v_JZD píše:a rekl jsem snad neco jineho?


ze se do toho MOZNA podivaj a pak do toho OBCAS cucej. :-) Ja sice nemam rad slovickareni, ale jenom sem chtel zduraznit, ze kontroly dokladu a identifikace podle fotek porad fungujou schengen neschengen a ze s odrbanou obcankou ti nekdo muze delat problemy a zavolat na tebe nekoho z kontroly pasu a viz nebo chtit jinej doklad.


Odpovědět