Občiansky preukaz / pas

Odpovědět
ivan_k
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 23
Registrován: 15. 08. 2010, 11:34
Stav: Offline

Občiansky preukaz / pas

Příspěvek od ivan_k »

Zdravím,

s cestovaním lietadlom začínam prakticky až teraz. Budem letieť do Bologne a Londýna. Viem, že by do týchto destinácií mal v pohode stačiť OP, no zaujímajú ma dve veci:

1) Nebude žiadny problém s OP, ktorý nie je v tom novom formáte EÚ? Mám starší formát, viď
http://www.minv.sk/swift_data/source/po ... _SR001.jpg
http://www.minv.sk/swift_data/source/po ... _SR002.jpg

2) Odporúčali by ste mi vybaviť si aj cestovný pas? Alebo je pri letoch v rámci EÚ úplne zbytočný a vôbec by som ho nevyužil? Celkom rád by som si ho zariadil "pre istotu", ale zase dávať 33€ za niečo, čo mi bude prakticky nanič, sa mi nechce.

Vďaka za každú reakciu.


Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občiansky preukaz / pas

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

pas je k cestovani po EU vcelku k nicemu. ale nevim, pas jsem si nechal vystavit vzdycky. clovek nikdy nevi, kdy se mu na posledni chvili naskytne moznost nekam jet, a prijit o to jen kvuli tomu, ze do tydne nebude mit pas... ja nevim. nebudme jak americani....

k prvni otazce - tohle je natolik zasadni otazka, ze bych to v zadnem pripade neresil pres jakesi forum nekde na internetu. ale zeptal se primo vasich uradu.

nicmene, podle vaseho ministerstva vnitra tento prukaz staci. http://www.minv.sk/?vzory-dokladov-obcianske-preukazy

Malvolio
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 992
Registrován: 28. 06. 2007, 21:18
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Občiansky preukaz / pas

Příspěvek od Malvolio »

Rovněž doporučuji si zařídit pas....i když člověk necestuje. Představ si třeba ztrátu občanky, a hned může být problém při vybírání peněz v bance, převzetí doporučeného dopisu nebo v podobných situacích....které nenastanou, pokud budeš mít pas v šuplíku. Navíc, pokud bys třeba v cizině přišel o doklady, tak než složitě získávat náhradní doklad přes úřady je lepší nechat si z domova pas poslat na adresu někoho známého.... Možná se to zdá jako hodně peněz, platí ale zase relativně dlouhou dobu (u nás 10 let, předpokládám, že v SR to bude podobné...), takže za těch v přepočtu 60 Kč (3,30 eur) korun ročně se to vyplatí.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4146
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Občiansky preukaz / pas

Příspěvek od whiskey »

3.5.2004 som sa preukazoval takym obcianskym vo Frankfurte (mal som pas vo vrecku, keby nastal problem), uplne v pohode. V UK naposledy na LHR pred dvoma mesiacmi. Takze ziadne obavy.

Cherokee
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 446
Registrován: 18. 07. 2006, 18:34
Bydliště: BTS
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Občiansky preukaz / pas

Příspěvek od Cherokee »

Mam ten isty druh obcianskeho preukazu a nestalo sa mi, ze by niekomu nestacil. Sucastou mojej prace je aj cestovanie do krajin, kde plati iba pas, takze mam pas, mam vlastne pasy dva. Takisto mam pre pripad nudze (straty, ci odcudzenia) urobene kopie tychto dokladov. Z vlastnych skusenosti viem, ze to urychli proces vybavovania novych dokladov v zahranici. Podla mna by Vam pas neublizil, lebo aj v nasom okoli je pomerne dost krajin, kam treba pas.


Odpovědět