Kontrola dokladů na letišti

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Globik »

kilgore píše:Nebude to jen "ztraceno v překladu"? V UK přece žádné oficální občanky nejsou, UK ID card je neoficiální dokument na prokázání věku. Proto chtějí u občanů UK pas. O Irsku (odkud je CityJet) toho moc nevím, ale možná prostě jen taky nemají občanky a tak píšou pas. U nás by měl stačit jakýkoliv oficiální dokument, tedy i občanka.

Podle mě ne. Protože v podmínkách je i tato věta: "All passengers on Cityjet flights are required to present official identification documents (passports or national identification document) at check-in and/or at the gate."
Ale pak je tam ta věta, specikující lety z/do UK. Jedině, že by to měli špatně v té jedné větě, ale to je dost nepravděpodobné.

kilgore píše:Bych tam ještě zkusil znovu zavolat, nebo si to ověřit na letišti, kde budete nastupovat, tedy AMS. Tam to budou vědět líp, než v CityJet.

To by se musel dovolat přímo na handling CityJet. Protože co mu obecně řeknou na letišti: Že pokud jsou občané EHP, tak jim stačí pro vstup do UK občanka. A pak je na gatu nepustí, protože aerolinka má v podmínkách, že musí mít pas. Pak se můžeš tak maximálně soudit, že je to protiprávní podmínka. Pokud nemáš třeba pojištění DAS, tak bych se do toho nepouštěl.


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od whiskey »

Google UK foreign office alebo imigracne a nechaj si poslat oficialny email. EU obcianka bohate staci.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od whiskey »

A este jedna vec - TIMATIC predsa!

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od micaello »

Hansie píše:Ok. Norsko by tomu také odpovídalo, občanka jim byla málo, ještě, že jsem měl pas.


Divné, nám stačila občanka. Uvidím, co ve čtvrtek, pas pro jistotu vemu, ale pochybuji.. :crazy:

Hansie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 131
Registrován: 06. 03. 2013, 23:09
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Hansie »

Je to věc stará půl roku, Gardermoen


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Globik »

yellow píše:Takové vlákno bych čekal někde na Orbionu, ale fakt ne tady. Ještě zatím nikdo nikdy neřekl, že mu v EHP nebyla uznána občanka. Všichni něco "slyšeli" a takhle vzniká hoax.

Ve Velké Británii občanky nejsou a jakmile je něco mimo schéma, tak nastane chaos. Pro praktický život v UK je dobré mít pro jistotu také pas (založení účtu, kreditka, jednání s úřady...), ale to se rozhodně netýká cestování a letiště.

Netřeba šířit paniku a koupácké bludy :crazy:

Ano, pro vstup do UK i Norska stačí Čechům pouze občanka. Pokud nějaký státní úředník dělá problém, je to jeho neznalost. Můžeš se obrátit na jeho nadřízeného nebo kontaktovat konzulát. Prezentuje-li to tu někdo jako že už to tak neplatí, je to opravdu hoax na úrovni koupácké diskuze na Orbionu.

Nicméně jedna aerolinka má něco v obchodních podmínkách. Je otázkou, nakolik to vyžaduje a zda je už někdo dal k soudu, že mají podmínky v rozporu se zákonem. V těch podmínkách je jasně napsáno, že pro cesty do/z UK musejí mít všichni (ne jen UK občané) pas a kdo ho mít nebude, nebude přijat. Ten dotaz sem dal zkušený cestovatel, ne nějaký koupák. Když s dotyčnou aerolinkou poletíš a oni Tě bez pasu vyhodí od gatu, tak si můžeš akorát tak jít stěžovat na lampárnu a pak to dát k soudu.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Globik »

yellow píše:Passport v UK prostě znamená také EHP občanka. Netřeba nijak řešit a být ustrašený v předstihu.

Jenom pro zajímavost, jak bývá zvykem se ohánět na internetových diskuzích slovem "žaloba", žalobou se můžeš hypoteticky domáhat přijetí k přepravě při odmítnutí, vyplacení kompenzace atd., ale opravdu ne změny obchodních podmínek soukromého subjektu.

Nevím jak v UK nebo v Polsku, ale v Česku se u soudu mohou napadnout obchodní podmínky soukromého subjektu, pokud jsou v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Pokud soud uzná, že žalobce má pravdu, tak zruší smlouvu, uzavřenou při takových "závadných" podmínkách. Nebo se zachová jinak ve prospěch žalobce.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Globik »

Je ale fakt možné, aby nedošlo k nejasnostem kvůli tomu, co vlastně v UK znamená ID, že tam mají pro jistotu povinnost pasu a skutečné občanky (ne to, co mají občané UK) zemí EHP nechává aerolinka projít.

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od rpet »

yellow píše:...Jinak to je zase nová kategorie... Jako jsou předpokládané "problémy" s občankou, tak jsou především internetové diskuze plné úspěšných žalobců - teoretiků. Zase v praxi každý "slyšel", ale když přijde na věc...


jojo, hrdinů, těch tu máme (v UK) docela dost. na FB a na forech jsou vždycky strašně nabuzení, jak to těm úředníkům nandaj - s českým OP v ruce. a všichni do jednoho pak poslušně žádali ambasádu o vystavení jednorázového cestovního dokladu. a nikdo z nich nikdy UK government nežaloval :D (čemuž se tedy nikdo nediví).

přiznám se k tomu, že tyhle debaty o cestování "na OP" prostě nechápu. proč je pro lidi tak těžký mít s sebou pas??

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Globik »

rpet píše:
yellow píše:...Jinak to je zase nová kategorie... Jako jsou předpokládané "problémy" s občankou, tak jsou především internetové diskuze plné úspěšných žalobců - teoretiků. Zase v praxi každý "slyšel", ale když přijde na věc...


jojo, hrdinů, těch tu máme (v UK) docela dost. na FB a na forech jsou vždycky strašně nabuzení, jak to těm úředníkům nandaj - s českým OP v ruce. a všichni do jednoho pak poslušně žádali ambasádu o vystavení jednorázového cestovního dokladu. a nikdo z nich nikdy UK government nežaloval :D (čemuž se tedy nikdo nediví).

přiznám se k tomu, že tyhle debaty o cestování "na OP" prostě nechápu. proč je pro lidi tak těžký mít s sebou pas??

Co to meleš? "všichni do jednoho pak poslušně žádali ambasádu o vystavení jednorázového cestovního dokladu" Od kdy musí mít občan EHP pro opuštění/vstup UK pas místo občanky? Česká občanka je platný cestovní doklad do všech zemí EHP.
Když jsi žil v Česku, tak jsi také v autě vozil velký techničák? A proč ne, bylo to pro tebe tak těžký?
Důvodů, proč s sebou lidi na cesty po EU (EHP) nevozí pasy a nechají si je doma, může být víc. Ale řekni mi jeden jediný důvod, proč by si je měli s sebou brát, když OP je naprosto rovnocenný doklad? (Pokud pominu obavy z divertu do země mimo EHP).

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od jencik »

Zazil som uz pripad, kde mal cesky obcan problem so svojim OP na Stanstede, pretoze ho mal poskodeny resp nastrbeny ci rozlepeny. Prekvapilo ma, ze sa vobec pokusal s takym niecim cestovat.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Airbus380 »

Pominu-li potíž se smluvními podmínkami aerolinek, pak samozřejmě ke vstupu do UK/Norska/Švýcarska/Islandu stačí OP, v UK jsem byl pouze s OP čtyřikrát a nikdy žádný problém. V Norsku dvakrát, jednou se sice, pravda, dívali dost nedůvěřivě a se slovy, že to ještě nikdy neviděli si cosi odběhli ověřit, ale samozřejmě jsem byl puštěn bez problému.

Největší problém s OP jsem měl v Ženevě při cestě do Londýna, kdy na mě na check-inu chtěli vízum, ale pak kolega slečně vysvětlil, že občan EU cestující do jiné země EU opravdu vízum nepotřebuje :D

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2207
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od pavelpmi »

Fajn, vidím, že můj dotaz připadá někomu až tak blbý, že tady nemá co pohledávat; evidentně si ovšem nepřečetli dotyčné podmínky či vůbec pořádně můj příspěvek.

Takže to zopakuji:

    • Letecká společnost má ve svých podmínkách, že všichni cestující (včetně občanů UK) z/do Spojeného království musí mít platný cestovní pas, na cesty mezi Spojeným královstvím a Irskem občané jiných států než Spojeného království a Irska musí mít platný pas a víza, jsou-li třeba, a že na cesty mezi ostatními zeměmi jsou akceptovány platný pas a platný občanský průkaz s fotografií.

    • Letecká společnost mi na přímý dotaz (poukázal jsem přitom i na platnou legislativu na vládních stránkách Spojeného království o podmínkách vstupu do země), zda můžu cestovat z Amsterdamu do Londýna na platný občanský průkaz země Evropského hospodářského prostoru, odpověděla, že ne, že musím mít cestovní pas.

    • Samozřejmě vím, jaké dokumenty jsou oficiálně pro vstup do Spojeného království potřeba, nicméně si chci výlet užít a ne se někde na letišti u brány s někým dohadovat, anebo tam rovnou zůstat trčet, protože nesplňuji jejich podmínky, se kterými jsem při nákupu souhlasil.

Pokud někdo potřebuje vysvětlení, proč jsem se vůbec ptal, tak spolucestující má prošlý pas. Naštěstí do cesty zbývá ještě hodně času, je španělský občan, a tak se nabízí to nejjednodušší: půjde si tady vyřídit pas nový - vždycky se může hodit, už má objednaný termín pro podání žádosti. Nicméně kdyby třeba do odjezdu zbývalo pár dní, připadalo by mi to jako velká komplikace; nemluvě o tom, kdybych třeba já musel pro pas dvakrát do Madridu nebo do Česka a zrovna se mi to nehodilo, viděl bych to jako takovou obtíž, že bych si raději koupil novou letenku u jiné společnosti.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od Globik »

Airbus380 píše: jednou se sice, pravda, dívali dost nedůvěřivě a se slovy, že to ještě nikdy neviděli si cosi odběhli ověřit, ale samozřejmě jsem byl puštěn bez problému.

To je kvůli všem těm vyplašencům, kteří radši používají pas. Tys byl první na OP.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Kontrola dokladů na letišti

Příspěvek od whiskey »

Do UK nosim pas cisto z praktickych dovodov - na imigracnom by som s OP cakal v rade hodne dlho, zatial co s biometrickym pasom som na automated gates vybaveny do dvoch minut. Bolo to tak na T1 blahej pamati a je to tak i na T2.


Odpovědět