Nákupy v duty free - limity na alkohol

Odpovědět
luko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 11. 01. 2014, 22:58
Stav: Offline

Nákupy v duty free - limity na alkohol

Příspěvek od luko »

Ahoj,
lítám celkem často, ale v tomhle se pořád ne a ne vyznat. Přijde mi, že to je vždycky všude trochu jinak.
Za dva týdny letím s Ukrajincema z Prahy přes Kyjev do Istanbulu za přítelkyní, co je tam na Erasmu. Je tam hodně drahý alkohol, tak mě poprosila, jestli bych jí ho nedovezl co nejvíc. Budu mít jedno odbavené zavazadlo a jedno příruční. Oficiální limity na bezcelní dovoz do Turecka jsou buď 1l nebo 2x0.75l tvrdého. Ale o to mi nejde. Jde mi o to, jak toho dovézt co nejvíce, limity nelimity.
Základem tedy budou dvě sedmičky chlastu v odbaveném zavazadle. Dále koupím 1-2 lahve v duty free na Ruzyni (kontrolují to tam nějak podle letenky nebo se mi tam povede koupit normálně dvě lahve?). A teď si nejsem jistý, jestli mi něco brání v tom, abych v Kyjevě, kde mám 4h layover (nepůjdu mimo tranzitní prostor) nakoupil ještě další 1-2 lahve vodky. Takže 1.)povede se mi to vůbec a 2.)bude mě pak někdo kontrolovat při nástupu do letadla z hlediska dovozních limitů a 3.)Pustí mě v Kyjevě do letadla s taškou z duty free z Prahy? Pak už by snad stačilo nemít smůlu v Istanbulu a nebýt vybrán k prohlídce celníkama, ne?
Díky za reakce!


jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Nákupy v duty free - limity na alkohol

Příspěvek od jane »

Rekla bych, ze v PRG budou chtit videt letenku, protoze musis letet mimo EU, aby byl alkohol bez cla, ale nikdo tam nebude zkoumat, jaky jsou dovozni limity pro zemi, kam letis. Kvuli limitum te nikdo pri nastupu v KBP prudit nebude, jen bych si dala bacha na to, aby nemeli security v gatech jako je to v PRG v non-schengen casti a nezabavili ti nakup z PRG i presto, ze ho budes mit zasealovany. Je to nekdy osemetne...

luko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 11. 01. 2014, 22:58
Stav: Offline

Re: Nákupy v duty free - limity na alkohol

Příspěvek od luko »

A proč by mi vlastně měli v KBP security zabavovat zasealovaný duty free nákup z PRG? Já si nemůžu dovézt nákup z duty free z Prahy přes Kyjev do Istanbulu?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Nákupy v duty free - limity na alkohol

Příspěvek od prodejce »

luko píše:Já si nemůžu dovézt nákup z duty free z Prahy přes Kyjev do Istanbulu?

Nemělo by se to, pokud se jedná o tekutiny. Jak říká Jane, je tu riziko, že takový nákup zabaví při bezpečností kontrole v transitu.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Nákupy v duty free - limity na alkohol

Příspěvek od Petr31 »

luko píše:A proč by mi vlastně měli v KBP security zabavovat zasealovaný duty free nákup z PRG? Já si nemůžu dovézt nákup z duty free z Prahy přes Kyjev do Istanbulu?


1. Počítej s tím, že pravidla v Borispolu můžou být jiná, než jak si zvyklý tady a pravdu bude mít vždy ukrajinský sekuriťák. Pokud se s ním budeš arogantně hádat kvůli flašce, je možné, že si pobyt neplánovaně prodloužíš na vlastní náklady.

2. Když jsem pracoval na Balkáně (Bosna a Kosovo) a lítal do Prahy s Austrian s přestupem ve Vídni, místní prodavači v dury free mě zdvořile upozornili, že pokud taktéž patřičně "zasealovaný" alkohol nevypiju rychle během letu, natuty o něj ve Vídni během přestupu přijdu, neboť rakouští sekuriťáci jim z principu nevěří...

3. V opačném směru - Praha - Vídeň - Sarajevo / Priština problém se zabavením nebyl, ale aspoň mi v Praze počítali horší cenu, než kdybych letěl na Balkán (mimo EU) přímo, i když bylo zcela jasné, že litr becherovky během 30ti minutového skoku do Vídně a dalších 30minut na přestup těžko vypiju....čímž se nákup v DF na Ruzyni stával zbytečným....

4. Nicméně těžko pochopit, že ta holka co má slinu jede studovat do země, kde začíná být preferovaným nápojem čaj.... :ymdevil:


Odpovědět