Kampánie s EasyJet

Odpovědět
Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Kampánie s EasyJet

Příspěvek od Beerbar »

Zdravím,
jen telegraficky pár postřehů z našeho putování jižní itálií. Už jen proto, že tato oblast se zde na fóru moc neobjevuje, tak třeba informace zde uvedené někomu pomůžou vyhnout se některým přehmatům :D Původně jsme chtěli jako loni na Sardinii, kterou jsme následně vyměnili za Sicílii, ale akce EasyJetu během prosince nás přiměla, abychom nakonec Etnu vyměnili za Vesuv. 7k za 4 letenky aj s kuframa byla celkem motivační :)

PRG-NAP
23.6.2017
EZY4856 9:10 – 11:10

4:00 Odjezd ze severu jižní moravy doprovázen prvním letošním pořádným přívalovým deštěm, ale i tak díky nelidské hodině a volné D1 jsme o půl sedmé v Tuchoměřicích na parkovišti společnosti Flyparking. Pravda, bylo to levné, parkování na deset dní za 700,- ale servis popravdě asi to nejhorší, co jsme na těchto parkovištích v polích okolo PRG zažili. Dodávka strašná, řidič protivný. Po snídani na security, kde po kontrole dětských pitíček mi málem zatkli ženu kvůli zapomenutému tábornickému nožíku, ještě krásně umaštěnému od buřtů z opékání předchozího dne. Bohužel o pár mm delší než je povoleno. Nebo jim vadilo logo producenta trhavin? :crazy:
Moje první zkušenost s EasyJetem byla veskrze pozitivní. Místa jsem rezervoval hned v první den, kdy to bylo možné, tj. 30 dní před odletem. Systém automaticky přidělil sedadla vedle sebe, bez nutnosti příplatku a umožnil odbavil ihned i zpáteční let. Neomezená hmotnost příručního zavazadla je spíš jen dobře vypadající marketing, ale možnost vzít si ke každé dětské letence kočárek a autosedačku zdarma se celkem hodí. Let příjemný, nevtíravá italsko-španělsko-anglická posádka, překvapili mě i bezpečnostní instrukce doprovázené komentáři v češtině a italštině. A na konci obligátní emotivní italský potlesk jen co se letadlo dotklo ranveje.

_20170623_105545.jpg


NAP je letiště téměř v centru města. Bohužel autopůjčovny nejsou na letišti, takže je nutné jít ven z haly, tam spolu s desítkami dalších lidí se nacpat do některého z shuttle busů a nechat se odvézt do areálu půjčoven. Se spoustou zavazadel dost nepraktické. Vše probíhá absolutně nekoordinovaně, řidič jen stojí a kouří a dokola opakuje „only 14 people“, zatímco lidé se snaží nacpat dovnitř sebe i zavazadla. Někdo se dostane, někdo ne, pak začne tetris s kuframa. Nakonec nás jede asi 20, cesta trvá asi 5 minut a ujedeme asi 500 metrů. Kdyby to člověk tušil…

V areálu půjčoven panuje podobný chaos, ale tady už si to všichni vesměs užívají. Měli jsme objednanou Fiestu, cpali mi Lancii Ypsilon, nakonec jsem rezignoval a připlatil za Fiat 500XL. Rezervováno přes Rentalcars, půjčovna Firelfy celkem za 231 EUR. Hlavní sezóna už byla znát. Neomezené kilometry, depozit žádný, ale spoluúčast na jejich pojištění 1600EUR, řešeno vlastním připojištěním. Řízení v Neapoli je jen pro otrlé. Už pár set metrů od letiště cesty připomínali spíše Mukačevo než člena G7. Rozbité cesty, v asfaltu zaježděné odpadky, nefunkční infrastruktura. Provoz se řídí pravidlem, že žádné pravidlo neexistuje. Proud aut se valí ulicí bez ohledu co je na svítí na semaforu. 2 pruhy na ulici znamenají 4 řady aut plus skútry. Nechat si 2 metry odstup od auta před sebou, znamená, že auta za sebou začnou předjíždět. Řidiči skůtrů mají helmy pouze v případě, že potřebují telefonovat. Pěší běžně přecházejí kdekoliv se jim chce a nikdo nezvedne oči od mobilu. Ale stojí za to se s tím prokousat. Stačí se dostat za město.
Výhled co se neokouká
Výhled co se neokouká


Příjemná hospůdka
Příjemná hospůdka


s nádherným výhledem
s nádherným výhledem


a příjemnou lokální produkcí
a příjemnou lokální produkcí


Amalfské pobřeží je asi to nejkrásnější co jsem v Itálii viděl. To se nedá popsat. Jen je třeba tam jet v Dubnu, v Červnu je putovní po pobřežní silnici dost pomalé. Pokořit průměr 30km/h je z říše snů. Pokud se potkají dva autobusy, jeden z nich běžně donutí pět, šest aut za sebou couvat, aby našli místo, kde se dokáží vyhnout. Ale ty výhledy stojí za to. Malé vesničky v horách v národním parku Cilento jsou brutální protiklad rušné Neapoli. Itálie jak z Benigniho filmů. Tady má každý čas. Jeli jsme v horách, před námi požárníci, v protisměru Carabinieri, obě auta zastaví, řidiči si zakouří, pokecají, že za nimi stojí další auto, no a co :) Když nám o chvilku později zahradí cestu stádo krav, taky jsme museli počkat :D

Neokouká :-)
Neokouká :-)


_DSC03108.jpg


_DSC03132.jpg


_DSC03189.jpg


_DSC03199.jpg


_DSC03318.jpg


In the middle of nowhere
In the middle of nowhere


i tady platí EU
i tady platí EU


Dobytek na cestách nejen za volantem
Dobytek na cestách nejen za volantem


NP Cilento
NP Cilento


NP Cilento
NP Cilento




Pompeje jsou úžasné. Snad jediné místo v regionu, kde nebyl problém se domluvit anglicky. Jinak s výjimkou letiště byl problém se domluvit jakkoliv jinak, než italsky. Italsky pochopitelně umím jen „buongiorno“ :) Velmi rozsáhlé, ale při troše snahy se to dá i s kočárkem. Davy turistů zde mají své výhody, u každá expozice kde jsme zastavili stála nějaká skupinka s průvodcem a výkladem v angličtině :-) I ten slavný bordel jsme našli. Byť o něm v průvodci nebyla zmínka, byl v něm větší nával než ve Faunově domě :D

_DSC03679.jpg


_DSC03861.jpg


Ve starém římě zocelovali i kněžky lásky. Jinak si to na té kamenné posteli nedovedu představit :-)
Ve starém římě zocelovali i kněžky lásky. Jinak si to na té kamenné posteli nedovedu představit :-)


Ne, Vesuv se neokouká
Ne, Vesuv se neokouká


Výstup na Vesuv s dětmi na zádech dá docela zabrat, ale ten výhled za to stojí. Měli jsme štěstí na počasí, bylo úplně jasno. Výhled na Sorrentský poloostrov, město Neapol, s dlouhým objektivem ideální místo na spotting NAP, ostrovy Ischia a Capri a ten pocit, že chodíte po aktivním vulkánu. A davy. Jen doporučuji uzavřenou obuv. V sandálech se to dá, ale cestou dolů člověk furt jen vyhazuje kamínky z bot :D

u Pompejí a Vesuvu se doporučuje použít předražených parkovišť, auta na ulici jsou údajně častým cílem zlodějů
u Pompejí a Vesuvu se doporučuje použít předražených parkovišť, auta na ulici jsou údajně častým cílem zlodějů


Na vrcholu
Na vrcholu


Hledej NAP
Hledej NAP


Lávu je třeba umělecky zužitkovat
Lávu je třeba umělecky zužitkovat


Výhled z Vesuvu
Výhled z Vesuvu



Na poslední noc v Neapoli jsem hledal něco u letiště, bohužel jsem se moc nepodíval co to je, kde to je. Výsledkem byl byt přímo v centru, páté patro bez výtahu. Ještě v 11 v noci jsem napočítal pouze 2 vteřiny, bez troubení venku na ulici, Když okolo druhé ruch utichal, začali jezdit popeláři. Završeno cestou na letiště, když nám blikla na semaforu červená, byl jsem jediný, kdo zastavil :) Ostatní nechápali a zběsilým troubením se dožadovali uvolnění cesty. O pár desítek metrů dál nás málem smetl taxík jedoucí křižovatkou na červenou :) Holt trochu jinej svět :) Poučen jsem nejdřív dovezl ženu a děti na letiště a pak jen vrátit auto a těch pár set metrů došel pěšky. Klíčky jsem házel do boxu, ale vše bez problémů. NAP je na odletu letiště velmi příjemné, Family line u security se nám docela hodila. Dvě velké PET flašky s vodou prošli bez problémů, stačilo říct, že je to pro bambino :D Ani je netestovali.



NAP-PRG
3.7.2017
EZY4855 6:30 – 8:30

Let v pohodě, všichni cestující pospávali. Pouze některé probrali celkem silné turbolence, všichni přežili a na konci odměnili pilota ještě bouřlivějším potleskem. Emoce nahromaděné ve tvářích některých italů během potlesku rozesmáli i chladné středoevropany :) Hurá pro kufry, kočárek a autosedačky do výdejny nadrozměrných zavazadel. Proč? Všude jinde vyjeli rovnou na páse. A pak jen zdlouhavé čekání na protivného řidiče z parkoviště. A hurá dom.

Když to mám shrnout, pokud někoho baví města plná života, asi by ho bavila i Neapol. Já jsem rád, že jsem jí viděl a můžu tedy v klidu zemřít. Jinak pro mě byla jen nutnou branou do nádherného kraje. Úplně jiného, než je na severu. Kraje chudého, alespoň dle vozového parku a stavu silnic. Levného, pizza v hospodě začínala na 3,5 EUR. Úžasného jídla. Ale nádherného. Amalfi, NP Cilento, Vesuv… Pro mě Itálie, jak jí známe ze starých filmů. Vím, že to od mě není hezké, ale kéž by tak ještě chvíli zůstala :)


alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Kampánie s EasyJet

Příspěvek od alesesl »

Hezky TR. Na Amalfi pobrezi jsem kdysi byl se sestrou a to jeste za casu SkyEurope, kdy prodavali letenky za 10eur return vcetne odbaveneho baglu. To uz zacinalo byt NE v zoufale situaci. JInak to pobrezi Italie je krasne a jak rikas, jako za starych casu. At uz zapadnes tam nebo tam, pokude nejdes vyhradne do turistickych putik s obrazky jidel v menu, tak te nic nezklame. Takove vylety mam nejradsi z pohledu jidla. Pompeje jsou fajn, pro toho kdo tam nebyl, ale ty davy turistu a tlacenice vsude a na vsechno me neba. Treba krasna vesnicka na pobrezi je Positano.

Diky za pripomenuti

Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Kampánie s EasyJet

Příspěvek od Beerbar »

alesesl píše:Hezky TR. Na Amalfi pobrezi jsem kdysi byl se sestrou a to jeste za casu SkyEurope, kdy prodavali letenky za 10eur return vcetne odbaveneho baglu. To uz zacinalo byt NE v zoufale situaci. JInak to pobrezi Italie je krasne a jak rikas, jako za starych casu. At uz zapadnes tam nebo tam, pokude nejdes vyhradne do turistickych putik s obrazky jidel v menu, tak te nic nezklame. Takove vylety mam nejradsi z pohledu jidla. Pompeje jsou fajn, pro toho kdo tam nebyl, ale ty davy turistu a tlacenice vsude a na vsechno me neba. Treba krasna vesnicka na pobrezi je Positano.

Diky za pripomenuti


Já mám tu turistiku taky hodně přes jídlo a v tomto směru je to tady opravdu ráj :) V Pompejích se díky rozloze areálu ty davy ještě celkem rozloží, ale cesta na Vesuv je jak na sv. Václava jít na Blaník :) Ale obojí stojí za to přetrpět :-) Positano je fajn, stejně tak Montechiaro atd :D

P.S. ještě doplňková informace pro motoristy: Ani na velkých dálničních pumpách jsme nenašli vysavač. Čištění auta před vrácením je trochu komplikovanější :D

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Kampánie s EasyJet

Příspěvek od alesesl »

Beerbar píše:
alesesl píše:Hezky TR. Na Amalfi pobrezi jsem kdysi byl se sestrou a to jeste za casu SkyEurope, kdy prodavali letenky za 10eur return vcetne odbaveneho baglu. To uz zacinalo byt NE v zoufale situaci. JInak to pobrezi Italie je krasne a jak rikas, jako za starych casu. At uz zapadnes tam nebo tam, pokude nejdes vyhradne do turistickych putik s obrazky jidel v menu, tak te nic nezklame. Takove vylety mam nejradsi z pohledu jidla. Pompeje jsou fajn, pro toho kdo tam nebyl, ale ty davy turistu a tlacenice vsude a na vsechno me neba. Treba krasna vesnicka na pobrezi je Positano.

Diky za pripomenuti


Já mám tu turistiku taky hodně přes jídlo a v tomto směru je to tady opravdu ráj :) V Pompejích se díky rozloze areálu ty davy ještě celkem rozloží, ale cesta na Vesuv je jak na sv. Václava jít na Blaník :) Ale obojí stojí za to přetrpět :-) Positano je fajn, stejně tak Montechiaro atd :D

P.S. ještě doplňková informace pro motoristy: Ani na velkých dálničních pumpách jsme nenašli vysavač. Čištění auta před vrácením je trochu komplikovanější :D


A ty cistis auto pred vracenim. Ja jsem nikdy auto necistil, o tom prave pujcovna je, ze si auto pujcis a platis za pujceni a oni se nasledne postaraji o uklid pred dalsim pujcenim. V NAP jsem pucjoval u Avisu a nikdo nic neresil. Stejne tak jako u mnoha dalsich pujcoven vsude po Evrope.

Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Kampánie s EasyJet

Příspěvek od Beerbar »

alesesl píše:
Beerbar píše:
alesesl píše:Hezky TR. Na Amalfi pobrezi jsem kdysi byl se sestrou a to jeste za casu SkyEurope, kdy prodavali letenky za 10eur return vcetne odbaveneho baglu. To uz zacinalo byt NE v zoufale situaci. JInak to pobrezi Italie je krasne a jak rikas, jako za starych casu. At uz zapadnes tam nebo tam, pokude nejdes vyhradne do turistickych putik s obrazky jidel v menu, tak te nic nezklame. Takove vylety mam nejradsi z pohledu jidla. Pompeje jsou fajn, pro toho kdo tam nebyl, ale ty davy turistu a tlacenice vsude a na vsechno me neba. Treba krasna vesnicka na pobrezi je Positano.

Diky za pripomenuti


Já mám tu turistiku taky hodně přes jídlo a v tomto směru je to tady opravdu ráj :) V Pompejích se díky rozloze areálu ty davy ještě celkem rozloží, ale cesta na Vesuv je jak na sv. Václava jít na Blaník :) Ale obojí stojí za to přetrpět :-) Positano je fajn, stejně tak Montechiaro atd :D

P.S. ještě doplňková informace pro motoristy: Ani na velkých dálničních pumpách jsme nenašli vysavač. Čištění auta před vrácením je trochu komplikovanější :D


A ty cistis auto pred vracenim. Ja jsem nikdy auto necistil, o tom prave pujcovna je, ze si auto pujcis a platis za pujceni a oni se nasledne postaraji o uklid pred dalsim pujcenim. V NAP jsem pucjoval u Avisu a nikdo nic neresil. Stejne tak jako u mnoha dalsich pujcoven vsude po Evrope.


jak kdy, ale po mých dětěch je lepší ho trochu vyluxovat, než platit 80EUR za to že to udělá někdo jiný v rámci "nadměrného znečištění" :D


Odpovědět