Přes Polsko do Izraele a zpět

Odpovědět
pachezz1
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 55
Registrován: 07. 04. 2017, 22:00
Stav: Offline

Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od pachezz1 »

O Tel Avivu sem díky kamarádovi co tam přes rok studoval a několika kamarádkám CC u TVS slyšel spoustu a chtěl se dřív nebo později podívat.

Plánování a cesta tam

Když se na začátku léta objevily letenky s LOTem z Lublinu do TLV za nějakých 800kč RT, neváhal sem, vlastně spíš bych to nazval ukvapením se.
V mý hlavě totiž znělo něco jako "domestic flight v polsku za pár zlotých se vždycky najde"
(jenže kdo mohl tušít, že o několik měsíců později tam člověk doletí s LCC odkudkoliv s okolí za ceny ještě nižší :))

Jak se ukázalo, nenajde :D Letenka odpočívala v emailu a já byl smířen s tím, že pokud nebude rozumně "drahý" způsob jak se tam dostat, vyprdnu se na to. V tom přišla akce polski busu a jízdenka PRG-WAW za 1PLN doplňěná WAW-LUZ za 12PLN, to samé zpět.
časově ovšem všechno špatně, let tam v 6 ráno, let zpět návrat o půlnoci...
10h v autobuse je taky odporná představa, mno, vystoupím ve WRO a do WAW přeletím Ryanem, říkal sem si, booknul za kilčo letenku, pomalu slavil zkrácení busu o 5h, když v tom druhý den Ryanair linku zrušil... Tak tedy 10h v autobuse (vynahrazeno voucherem na 40€)

Následně se ještě objevily letenky s Ageanem za dobře, tak sem se zbavil autobusu zpět, Přecijen, než jet 10h WAW-PRG busem, je za nějakých 1200 příjemnější letět s Aegeanem WAW-ATH-PRG, v ATH 19h layover, tak akorát na hotel v centru, frapé a Souvlaki :)
V tuhle chvíli si o mne už většina lidí myslela cosi o magorech.

finální itinerář se tedy ustálil na:
středa:
08:00 - 17:50 polskibus PRG-WAW
21:25 - 23:50 polskibus WAW-LUZ
čtvrtek:
06:10 - 10:45 LOT LUZ-TLV
neděle:
20:50 - 23:40 LOT TLV-LUZ
pondělí:
05:00 - 08:30 polskibus LUZ-WAW
10:45 - 14:15 Aegean WAW-ATH
uterý:
09:15 - 10:50 Aegean ATH-PRG
mapa.jpg


První problém, co si sbalit a co na sebe aby člověk přijatelně snesl pozdně listopadové noci v lublinu a zároveň se pak vešel do 8kg zavazadla. Tvořím kompromisy, testuju teplotu, objevuju online self-service laundry asi 200m od airbnb v TLV, vyřešeno, místo batohu volím kufr a v úterý odjíždím do prahy kde u kamarádky přespím.

Autobus z prahy stíhám jentaktak takže si ani už nehodim zavazadlo dolů ale mám ho vedle sebe, ve WRO ho pak ale musím dolu uklidit neb se bus naplní snad do posledního místa. Naštěstí v Lodži většina lidí vystupuje a můžu si nohy zase na chvilku natáhnout.
Jediný "zajímavý" z celých 10h v buse je nádraží ve WRO který ještě v létě otevřený nebylo.

Do varšavy bus přijíždí na stanici "Metro Mlociny" - taková nic neříkající konečná kdesi na sídlišti, něco jako černý most v praze. Metrem do centra, v plánu je najíst se někde v ulici Chmielna nebo okolí, vyhrává burgerárna miedzi bulkami a nelituju.
Další metro, tentokrát na "Metro Wilanowska" odkud jede můj další bus. Je to takový nijaký nádražíčko převážně pro mhd, ostatní společnosti jezděj z jednoho jedinýho stanoviště, čekárna veškerá žádná, nechtěl bych tam čekat nějak dlouho, už ta moje hodina byla až kam.
P1190531.jpg

P1190536.jpg


Podobný výjev se mi naskytne po příjezdu do Lublinu, není to sice na sídlišti, nicméně přivětivě nevypadá. Podle internetu má být otevřeno nonstop, ale žádnou čekárnu nevidím a z toho co vidím, ji ani vidět nechci.'
P1190568.jpg


Děvčata z autobusu která ráno taky letí do TLV jsou přesvědčený o nonstop otevřeným letišti, jsou ale 4 takže sdílení taxíku odpadá, celý na svůj účet to riskovat nechci. Poláci na fóru f4f ubezpečovali o pohodovém stíhání letu při příjezdu prvním vlakem. Startuju mapy a vyrážím pěšmo 3km na vlakové nádraží.
Na něm nacházím vše co potřebuju, zásuvku, wifi, světlo, teplo a automat na kafe :) I přes asi 3 bezdomovce je čistý,nesmrdí, vlastně docela příjemný místo na 4h čekání.

Jízdenku z nudy zkouším kupovat polsky, daří se. Letiště v Lublinu má vlakovou zastávku v podstatě přímo v terminálu. K checkin přepážkám je to asi 20m. Ty využívám, chci papírový boarding pass do alba :) Poláci na fóru nelhali, skutečně asi po 10 minutých od výstupu z vlaku sedím na Gate.

Organizace tam ale byla poněkud chaotická. Dva lety 10 minut po sobě, nastupující stejným gatem, podle mýho pozorování fronta dost pomíchaná, lidi se hrnuli sem a tam. Nemám ve zvyku stát frontu když ještě není ani letadlo, Chaos mne tak minul.

Přestože při online checkinu bylo jen pár volných míst, sedím na trojce nakonec sám. LOT nám tam připravil i deky a polštářky, místa na nohy dost i pro mne. Když přijde servis, dávám si za, dle mne rozumných, 12PLN bagetu a za 8PLN heineken, k tomu free kafe a zbytek letu střídavě klimbám a pozoruju letušku do který sem se hned zakoukal a nemohl z ní spustit oči.

4 otázky na security při vstupu a po 27h cestování dorážím konečně na Israelskou půdu. Mno přímým letem by to bylo za 4h :D

IMAG0161.jpg

IMAG0158.jpg

20150301_062008.jpg

20150301_061950.jpg

P1190539.jpg

IMAG0176.jpg
Naposledy upravil(a) pachezz1 dne 03. 12. 2017, 21:38, celkem upraveno 1 x.


pachezz1
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 55
Registrován: 07. 04. 2017, 22:00
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od pachezz1 »

Tel Aviv

Původní plán půjčit si auto a vidět co nejvíc vzal za svý s příchodem dalších levných letenek. Proč to hrotit. Projdu si akorát město.
V TLV sem sehnal ubytování přes Airbnb na místě nazvaným "mini hostel".
Chlapík má 200m od pláže střešní být. Obývák, terasa, dvě koupelny, jedna ložnice v který žije a dvě ložnice v nichž jsou vždycky dvě palandy.
Na hotel jsem moc chudý, na klasický hostely na víc nocí moc starý :D tohle se ukázalo jako naprosto parádní místo,což bude ale záležet i na momentální sestavě ubytovaných. Už jen kvůli té střešní terase to ale stálo za to. Výhled z ní je famózní,

Timelapse východu slunce z terasy:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=U2C6TfyDtM4[/youtube]

Nicméně i plán projít si město vzal za své poznáním jedné spoluubytované, slečny z paříže, někoho u koho si po dvou minutách řeknete "s tebou strávím všechen čas co půjde" :D
Takže místo procházení města bylo na programu jídlo, víno, pláž :D Rozhodně toho ale nelituju.

Nakonec sem se alespoň poslední den, s jinou slečnou z ubytování, podíval alespoň do old Jaffa.

Pěšky na vlak na letiště, hodinu přes tisíce kontrol a hurá zpět směr Lublin,
Přílohy
IMAG0413.jpg
IMAG0405.jpg
IMAG0400.jpg
IMAG0383.jpg
IMAG0375.jpg
IMAG0362.jpg
IMAG0360.jpg
IMAG0357.jpg
IMAG0353.jpg
IMAG0301.jpg
IMAG0270.jpg
IMAG0264.jpg
IMAG0262.jpg
IMAG0258.jpg
IMAG0252.jpg
IMAG0240.jpg
IMAG0221.jpg
IMAG0191.jpg

pachezz1
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 55
Registrován: 07. 04. 2017, 22:00
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od pachezz1 »

Přískoky zpět

Cestou z města na letiště slyším poláky, ptám se jestli letí taky Lublin, bohužel neletí, sdílení taxíku se opět nekoná. Ono je totiž hezký když přímo na letiště jezdí vlak, jenže když poslední zpět jede asi v šest, je to taky prd platný.
Beru za 70PLN taxík na ozkoušený vlakový nádraží, potkávám stejný bezdomovce, po chvíli se připojuje několik spolucestujících z TLV. před čtvrtou vyrážím na procházku směr autobusový nádraží.
IMAG0423.jpg150km to jede 3h, nejprve se divím, když ovšem vidím zácpy na příjezdech do varšavy, divení se mne přechází. Míjíme ceduli "warszawa" a další hodinku pomalu popojíždíme až k "Metro Wilanowska"
Teplota na nule a nechuť něco řešit velí jasné a rychlé řešení. Uber.
Na našem Gateu ještě stojí LH chystající se k odletu, najdu si pěkný místo s výhledem na plochu, kameru nastavím na timelapse mod a hodinka uteče jak voda. Timelapse v 35. vteřině tu.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hAlbxU_u06c[/youtube]


Do airbusu Aegeanu se vejdu o něco hůř než do osmikila LOTu, ale nakonec se mi i podařilo najít snesitelnou polohu.
20150301_094119.jpg

IMAG0420.jpg


Po cca hodině od startu přichází servis. Zapečený těstoviny voní i chutnají hezky. Roztíratelnost másla pěkných 8/10. Víno taky ujde.
Sušenky schovávám na později.
IMAG0466.jpg


V ATH deboardujeme do autobusu což mne trochu překvapuje, čekal sem tohle "příkoří" spíš pro ostatní aerolinky, ale nevadí.

Ovšem nastává část výletu která se vůbec nepovedla.
Přijdu k okýnku s jízdenkami do města, paní nebere karty a posílá mne k vedlejšímu, tam je ovšem fronta.
Vystojím frontu, přednáším svůj plán "dnes tam, ráno zpět"
Pán za kasou mne ubezpečí o platnosti zpáteční jízdenky, nicméně, prý u prvního okýnka. U toho kde neberou karty, beru tedy jednosměrnou.
Ujištuji se o správnosti "platform 2"

IMAG0465.jpg


Sejdu dolů a veškeré světelné tabule jen řecky, zřejmě chyba, kdoví, zapojím selský rozum.
M3 které potřebuji jsou dva znaky. Na jednom nástupišti je to "dva znaky a slovo" na druhým "tři znaky a slovo"
Nastupuju do "dva znaky a slovo," příchozí průvodčí mi oznamuje že je to špatně a dává info kde přestoupit.
Vystoupím a vidím vlak, z letištního peronu si pamatuji půlhodinový intervaly. Nemám čas zjišťovat směr, naskakuju a pak zjišťuju že jedu na druhou stranu. Tak na další stanici přestup.
Ve městě vystoupím a umře telefon, google doma navrhoval jinou trasu a tak mám vytištěnou i jinou část města.
Takže opět čas pro selský rozum. Vím že sem vystoupil na druhé straně akropole než mám hotel, vidím že ten kopec není tak velký, když ho obejdu, dřív nebo později narazím na ulici kterou už vytištěnou mám, to dá přeci rozum :)
No dřív narážím na turistické informační centrum a dostávám pořádnou mapku a instrukce.
Na hotel dorazím po třech hodinách od dosednutí a proklínám svůj debilní nápad :D
Výhled z okna a střešní terasy to opět trochu zachraňuje. Vědomí cashbacku z bookingu se přidává :)
IMAG0442.jpg


Nakonec se i dokopu jít do města, přecijen, potřebuju nabít jízdenku na ranní airport express, něco sníst a koupit si feta sýr na doma.
V Aténách mají nový dobíjecí jizdenky na mhd. Přestože vypadají jako obyč papír, nesou čip a jdou v automatech dobíjet.
Jenže ouha, na první křižovatce mne zradí kotník, zvrtávám nohu a už vím, že to nebude na 100m kulhání... nezbývá než vše obpajdat.
Pomalu zvažuju uber na letiště ale utrácet nechci.
Ráno vyrazím dřív, abych se dopajdal včas na autobus, noha poslouchá, vše zvládám, dokonce sem stihl ten dřívější, o to déle se budu nudit na letišti.
V autobuse mne baví mix cestujících, posádky, pozemní pracovníci, turisti... taková cizokrajná 119.

Dal sem snídani na letišti a nakonec byl i rád, ta za letu nebyla nic moc. Řeckým jogurtem nejde nic zkazit, ale zapečené cosi se sýrovou náplní dvakrát neoslovilo. Opouštíme kolegu na vedlejším gateu a za pěknýho počasí míříme do čr.
IMAG0482.jpg

IMAG0487.jpg

IMAG0483.jpg


V praze už jen dopajdat na kiss&ride, nechat se nabrat a hurá domů, do pracovního procesu.
Naposledy upravil(a) pachezz1 dne 03. 12. 2017, 21:43, celkem upraveno 1 x.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3001
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od pepa007 »

super! jsme na leteckým fóru, tak bych navrhoval doplnit typy letadel. a taky fotku slečny z paříže – bez fotky ti ji nevěříme!

bureaucrat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 151
Registrován: 25. 04. 2017, 12:53
Oblíbené typy letadel: A380
Pohlaví: muž
Bydliště: Královské Vinohrady
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od bureaucrat »

Hezky report, děkuji. A jak píše kolega, taky by mě zajímala la Parisienne , která způsobila tak velkou změnu plánů.


marthym
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 469
Registrován: 09. 10. 2012, 10:37
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od marthym »

Jeďte do Izraele (Paříže) a najděte si jí :D

Dobrý, mně se to líbilo, i bez typu letadel. Je vidět, že pán umí hledat dobrý ceny, zvlášť ten Aegean je klasika (hlavně na sběr mil/segmentů).

procvi
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 349
Registrován: 26. 01. 2009, 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od procvi »

Hezký report. V ATH na tom nádraží jsou myslím u pokladen monitory v angličtině, ale vlak jde poznat podle nálepek letadel na oknech, které rozdělují vlaky při cestě z centra na ty, které končí na konečné a ty s letadlem, co zajíždějí až na letiště.

pachezz1
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 55
Registrován: 07. 04. 2017, 22:00
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od pachezz1 »

Mno typy letadel jsou v tomhle případě těžce nezajímavý :D

LOT obě strany osmikilo - 737-89P tam i zpět reg. SP-LWD
Aegean obě strany A320 zpět SX-DVT, tam si bohužel nepamatuju a ani flightradar není nápomocen :)
Jo a poláci mají o řád půvabnější letušky než řekové, to se musí nechat :)

la Parisienne je třeba tady :) To takhle dopolední "chill" na terase přejde do hudební chvilky :) Najít by se teď dala někde v Jordánsku, vim teda i kde ale to přece nebudu prozrazovat...
ne nadarmo si děvčata z paříže vysloužily tenhle titul :)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IEeDbrJkz_o[/youtube]


Proč se mi tu vždycky oproti náhledu popřehazujou fotky? teď když na to zpětně koukám, jsou zas proházený jinak než mají být...

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1172
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Přes Polsko do Izraele a zpět

Příspěvek od Lkprak »

Proč se mi tu vždycky oproti náhledu popřehazujou fotky? teď když na to zpětně koukám, jsou zas proházený jinak než mají být...[/quote]

Už se to tu párkrát řešilo, mně to takhle kdysi z*urvilo tripreport z Kanárských ostrovů. Někde je tu i popsán postup, jak to udělat. Já používám tenhle:

1) Hodím text, fotky jenom nahraju, ale zatím neumisťuju do textu

2) Příspěvek odešlu, všechny fotky se zobrazí na jeho konci jako přílohy

3) Provedu editaci, v rámci které umístím do textu každou fotku tam, kam patří

4) Opět odešlu, teď už by se to mělo zobrazit správně

Jinak moc pěkný TR.


Odpovědět