Premiéra v A380: s SQ na JFK // Část druhá – peklo začíná

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK + největší cestovatelské utrpení

Příspěvek od Orus-x »

Výborně, díky za report. Čeká mě to v září, takže jsem informace a fotky dost uvítal. Jsem rád, že se Ti líbilo, taky jsem spolucestující nalákal na luxus v economy, ale pak mě trochu začalo hlodat svědomí, jestli to náhodou nebude propadák. :D Zpáteční cesta bude v další části? Měli jste zpět to celodenní čekání ve FRA na večerní odlet LH do PRG ve 22:00, nebo se vám to podařilo zkombinovat s dřívějším odletem do Prahy přímo pod kódem LH?


xmenadis
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 160
Registrován: 16. 06. 2012, 13:24
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK + největší cestovatelské utrpení

Příspěvek od xmenadis »

Night fly píše:Co se tranzitni security pri prestupech mezi *A na FRA tyce, zalezi na tom, odkud do FRA priletis. Prilety ze Schengenu a z USA jsou obecne povazovany za "bezpecne", takze po nich uz security neprochazis. Pokud priletis z mimo-Schengenu (o mimoevrope krome USA ani nemluve), na security jdes. Vyjimkou jsou odlety dalkovek z gatu C, tam se ciste po airside IMHO dostat neda a security se kona bez ohledu na to, odkud jsi priletel.

Tušil jsem, že to bude nějak souviset se Schengenem. Díky za upřesnění :)
Orus-x píše:Výborně, díky za report. Čeká mě to v září, takže jsem informace a fotky dost uvítal. Jsem rád, že se Ti líbilo, taky jsem spolucestující nalákal na luxus v economy, ale pak mě trochu začalo hlodat svědomí, jestli to náhodou nebude propadák. :D Zpáteční cesta bude v další části? Měli jste zpět to celodenní čekání ve FRA na večerní odlet LH do PRG ve 22:00, nebo se vám to podařilo zkombinovat s dřívějším odletem do Prahy přímo pod kódem LH?

Měli jsme celodenní čekání a souvisí to s tím cestovatelským peklem, ale nebudu spoilerovat, to bude v té další časti :D včetně snahy dostat se na dřívější let s LH :wink:

xmenadis
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 160
Registrován: 16. 06. 2012, 13:24
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK + největší cestovatelské utrpení

Příspěvek od xmenadis »

Část druhá – peklo začíná
Přináším druhou část tohoto trip reportu. Ze zdánlivě obyčejné cesty se nakonec vyklubala moje nejhorší cesta vůbec. Rozdělil jsem tuto část ještě na dvě poloviny, aby to na vás nebylo moc textu najednou… je to takové upovídané :)

V neděli jsme se z několikadenního pobytu ve Washingtonu přesunuli zpět do NYC. Cesta autobusem byla pekelná, jelikož jsme dorazili značně pozdě a zbyly tak na nás nejhorší místa úplně vzadu, kde na nás neustále přímo foukala klimatizace a hlavně je ta část nejhopsavější… nevím, jak v USA dělají dálnice, ale cesta Washington – NYC přes Baltimore a Philly je katastrofální. Dorazili jsme do NYC s vymlácenou duší.

Užili jsme si ještě na více než 24 hodin NYC s jednou nocí v hotelu a další den se něco před šestou vypravili metrem na Jamaicu a potom na letiště AirTrainem. Sice pěkná vyhlídková jízda, ale bylo to nekonečné (jeli jsme z Delancey St., jelikož jsme tam měli hotel, přes Brooklyn) a zase takové dost „vyklepané“. Sice by cesta na Penn Station a potom LIRRem vyšla časově nastejno, ale byla by teda příjemnější. To už jsem si říkal, že s našim cestováním poslední dva dny není něco v pořádku.

Obrázek

JFK-FRA
Singapore Airlines (SQ25)
7:45 h
Airbus A380 (9V-SKQ)
Loadfactor: 95 %


Dopravili jsme se na JFK, já ještě přebalil nějaké věci z batohu do kufru a šli jsme na check-in. Už v ten moment oba notně unavení, jelikož toho cestování bylo za těch pět dní zkrátka dost. Tak jsem hned na přepážce SQ zkusil, jestli by nás nemohli z Frankfurtu hodit na nějaký dřívější let do Prahy, jestli se tam nenajde místo. Což o to, našlo a chvíli to vypadalo hodně nadějně, protože nám řekli, že to nejspíš půjde. Poradili se tedy se supervizorem a… nešlo to. Resp. ne zdarma, pouze za poplatek 200 USD za osobu a že to máme případně zkusit přímo ve Frankfurtu. Oba jsme příplatek odmítli, protože to za to nestálo. I když kamarádka chvíli váhala, protože už po příjezdu na JFK začala být dost vyděšená z celé cesty zpět.

Šli jsme na security, kde byla poměrně velká řada lidí, ale hýbalo se to celkem rychle. Jenže potom najednou všechny lidi zastavili, zavřeli dveře na všechny security kóje a měli jsme po ptákách. Takhle jsme tam stáli snad dvacet minut, než si prostřídali směny a security znovu otevřeli. Osobně mi to přišlo padlé na hlavu, na takovou dobu zaseknout celou security, zvlášť při tom počtu lidí, který tam čekal a další hordy se hrnuly.

Security, až na to zdržení, proběhlo v pohodě a vyrazili jsme nakupovat nějaké drobnosti kolegům a rodině. Vrátili jsme se na náš gate, kde už boardovalo economy a zvyklý, že snad vždy jsem boardoval tak, že úplně zadní segment economy šel první (viz boarding ve FRA do JFK), jsem si všiml, že už boarduje druhý segment od konce, tak jsem se hrnul dopředu, že náš už je naboardovaný. To byla mýlka, protože z nějakého nepochopitelného důvodu začali boardovat economy odpředu, tzn. nakonec jsme se zasekli v letadle, protože se lidi před námi ještě nestihli usadit. Dokáže mi tohle někdo rozumně vysvětlit?

Obrázek

Naše Velryba již připravená k boardingu...

Obrázek

No fajn, další část přežita. To jsem však ještě netušil, co se blíží. Usadili jsme se na místa 62J a 62K (mimochodem na 61H a přes uličku na 60G seděl stejný starší německý pár, který s námi letěl i tam, jen my byli taky v řadě 61, takže docela haluz :D ) a začalo peklo jménem „německá slušná paní zabírající prostorově místa pomalu pro dva lidi“, které sedělo na 61J. Její břicho bylo tak velké, že nemohla ani sklopit stoleček, což znamenalo, že hned poté, co jsme se usadili, tak bez jakéhokoliv varování a optání se si sklopila sedačku úplně dolů. Což o to, že v tu chvíli si kamarádka zrovna vytahovala z baťůžku pod nohama nějaké věci, takže ji milá paní málem přetáhla sedačkou po hlavě.

Nějak jsme to překousli s tím, že se holt stane, někdo si to neuvědomí. Chvíli na to ji napomenula letuška, že sedačku má mít ve výchozí poloze při startu, takže si ji sklopila zpátky nahoru.

To už jsme pojížděli na start a nervozita u kamarádky dost značně vyeskalovala. Vše ale proběhlo úplně v pohodě, jen rozjezd byl i na můj vkus dost dlouhý. Ale žádné turbulence, ani nic takového a ještě jsme si mohli pěkně prohlédnout večerní města, jelikož jsme letěli kus nad pevninou. Já měl navíc při startu alespoň vzdáleně výhled na Manhattan a zahlédl jsem jak Empire State Building, tak i One WTC, atd.

Obrázek

Netrvalo to dlouho a „paní rozměrná“ začala znovu oxidovat. Kamarádka měla už na stolku tablet, na kterém se dívala na film, když v tom, opět bez jakéhokoliv varování, se pod váhou spolucestující před námi rychlostí blesku sklopila sedačka a kamarádce skřípla tablet. Tak jsem, značně nervní, paní vysvětlil, že je slušnost se zeptat cestujícího za mnou, jestli mu nebude vadit, když si sklopím sedačku. Na to se začala rozčilovat, že jí se taky nikdo neptá a ať ji neutravuju. To už jsem, přiznám se, neudržel nervy na uzdě a ženskou seřval stylem (volně přeloženo), že jsme dop*dele lidé a součástí toho je slušnost chování. Nějaké kecy měla ještě její spolucestující, která seděla naproti mně, ale pořádně jsem ani neslyšel, co říká.

Obrázek

Lidé jsou často ******, to asi víme všichni. Nechci danou paní urážet pro její fyzické rozměry, klidně to může mít třeba kvůli nemoci (i když podle toho, kolik toho za celou cestu sežrala, o tom trochu pochybuji). Ale když sakra ví, že se do standardní economy sedačky sotva vleze, nemohla si připlatit alespoň za exit row, kde má před sebou hromadu místa a nemusí tam tak se svým pupkem zápasit? Při cestování letadlem mě ještě nic tolik nevytočilo.

Klasické menu s nabídkou jídla po cestě

Obrázek

Obrázek

Od té chvíle byla cesta už celkem standardní. Chvíli po startu jsme dostali napařené ručníky a hned na to snack v podobě těch sušených luštěnin, či co to je. Zhruba hodinu a čtvrt po startu jsme začali dostávat večeři. Kamarádka jako první se svým „gluten free meal“, což bylo kuřeci prso s nějakou zeleninovou omáčkou a ještě další zeleninou jako přílohou. K tomu měla zeleninový salát se zálivkou, další misku s ovocem a ještě další ovocný mix od Dole. Navrch „polystyrenové“ chlebíčky.

Obrázek

Obrázek

Já si k jídlu vybral restované vepřové s nějakou omáčkou, čínskou zeleninou a smaženou rýží. Jako předkrm bylo pastrami se zeleninou, na které jsem se při prvním letu tolik těšil. Jak pastrami, tak i to vepřové, bylo naprosto božské. A to myslím obecně. V restauraci s Michelinskou hvězdou by to sice neuspělo, ale mně to hrozně moc chutnalo. Vepřové překonalo snad i skvělé kuřecí, které jsem měl kdysi u EVA Air mezi BKK a TPE na oběd. Jako další chod byla houstička s máslem (roztíratelnost tak 9,5/10, protože skoro teklo) a krekry s čedarem. Úplně na závěr vanilková zmrzlina Häagen-Dazs, tradičně skvělá.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Po jídle jsem už asi počtvrté začal se sledováním nového pokračování Suits a opět se nezdařilo, jelikož jsem začal usínat. Trochu jsem se teda uvelebil a spal. Teda nenazval bych to zrovna spánkem, spíš takové dřímání. Ubralo mi to však asi dvě a půl hodiny z cesty, za což jsem se vůbec nezlobil. Vzbudil jsem se kousek před pobřežím Irska v poněkud rozlámaném stavu.

Obrázek

Co ale bylo další překvapení, tak od probuzení se mnou kamarádka vůbec nemluvila a když už jsem se snažil ji k něčemu přimět, tak jsem byl odpálkován jako nikdy :lol: Kromě toho jsem se ale teda dozvěděl i to, že do Prahy už neletí, že najde jiný způsob, jak se tam dopravit. Tohle trvalo víceméně až do chvíle, než jsme se na letišti ve Frankfurtu usadili do kavárny. To ale přeskakuju, takže zpět.

Před sestupováním jsme dostali snídani. Nějaké ovoce a já si vybral sendviče se šunkou a sýrem. Nakonec jsem snědl jen něco málo z toho ovoce, ale sendviče jsem si zabalil na později, protože jsem zrovna neměl moc hlad.

Obrázek

Z předchozího dne jsem věděl, že v Evropě slušně fouká, což nepřidávalo moc tomu, že kamarádka byla už teď dost vyděšená. Při přibližování se k FRA to začalo být cítit. Finální otočka, srovnání s RWY a začalo takové menší rodeo, kdy i s A380 to trochu házelo. Asi nemusím popisovat, co se dělo na sedačce vedle mě…

Při finálním sestupu jsem si všiml, že vedle nás sestupuje další letadlo, které nakonec přistávalo jako by paralelně, akorát až na tu zadní dráhu, co je přes dálnici (25R). Dosednutí bylo s lehkým crosswindem a trochu tvrdší, než bych u A380 čekal. Bytost vedle mě byla po menším infarktu a bez duše.

Obrázek

Přistavili nás ke stojánce, vystoupili jsme a bylo mi oznámeno, že musíme hned najít nějakou kavárnu, kde si sedneme. Tak se stalo a… zbytek si nechám na další část, protože toho není ještě úplně málo :D

Výhled z kavárny ve Frankfurtu
Obrázek

Stay tuned a doufám, že se vám to zatím líbí!

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK // Část druhá – peklo začíná

Příspěvek od Roiman4 »

To by me zajimalo, proc si to kamaradka rozmyslela a nemeckeho “burtika” poslal fakt nekam a zkusil s letuskou vyresit.

Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK // Část druhá – peklo začíná

Příspěvek od Mtargem »

zbytek si nechám na další část, protože toho není ještě úplně málo :D

Chystá se dokončení? Byla by škoda, kdyby to dopadlo jako s některými dobrými seriály, které TV stanice zaříznou v nejlepším. :wink:


Rofledman
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 109
Registrován: 29. 09. 2016, 10:45
Oblíbené typy letadel: B773, B744
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK // Část druhá – peklo začíná

Příspěvek od Rofledman »

Mtargem píše:
zbytek si nechám na další část, protože toho není ještě úplně málo :D

Chystá se dokončení? Byla by škoda, kdyby to dopadlo jako s některými dobrými seriály, které TV stanice zaříznou v nejlepším. :wink:


Taktéž se hlásím, že čekáme na finále :D

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK // Část druhá – peklo začíná

Příspěvek od Petr31 »

Rofledman píše:
Mtargem píše:
zbytek si nechám na další část, protože toho není ještě úplně málo :D

Chystá se dokončení? Byla by škoda, kdyby to dopadlo jako s některými dobrými seriály, které TV stanice zaříznou v nejlepším. :wink:


Taktéž se hlásím, že čekáme na finále :D


..jsem napnutý, žádného pekla jsem si zatím nevšiml :ymdevil:

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK // Část druhá – peklo začíná

Příspěvek od hafi »

Možná je to peklo právě v tom, že nikdy nezjistíme, jak to skončilo.

Jenyk
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 54
Registrován: 04. 12. 2009, 21:28
Stav: Offline

Re: Premiéra v A380: s SQ na JFK + největší cestovatelské utrpení

Příspěvek od Jenyk »

xmenadis píše:Část druhá – peklo začíná
Přináším druhou část tohoto trip reportu. Ze zdánlivě obyčejné cesty se nakonec vyklubala moje nejhorší cesta vůbec.

Lituju času, stráveného čtením. Byli jste unavení, v letadle byli i další lidi. To se ale stává. Sklápění sedaček? Běžné, kdo má delší nohy, trpí úplně vždycky.


Odpovědět