Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Odpovědět
jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od jonapet »

Vzhledem k tomu, že nedávno Tryskáček podrobně popsal cestu s Ukraine International na trase Praha – Kyjev, zaměřím se ve svém TR pouze na zpáteční segment, na který jsem si připlatil business.

Zpáteční letenku jsem zakoupil na květnový víkend s ročním předstihem za sympatických cca 1100,- Kč. Když jsem pak tři dny před návratem zpět do Prahy dostal nabídku na upgrade do business za lidových 99 USD, říkal jsem si, že to udělám v zájmu Airways a i když jsem neočekával, že budu na palubě nějak rozmazlován, jsem nabídku přijal. O to více jsem byl pozitivně překvapen.

Se svým reportem začínám už na hlavním nádraží v Kyjevě, odkud odjíždí „speciální mašrutka Skybus“ (tak to stojí na jízdence) č. 322, která za 100 UAH spojuje nádraží s letištěm Boryspil. Protože jsem tento autobus za víkend na Ukrajině použil celkem 4x, mohu konstatovat, že se v 75% případů jednalo o 20+ let starý německý autobus a pouze v tomto konkrétním případě o výrazně novější a modernější model.

01_autobus.JPG


Všechny odlety by již dnes měly odlétat z moderního terminálu D, který se v ničem neliší od stejně sterilních terminálů kdekoliv na světě.

02_letiste.JPG


Business class pasažéři mají samozřejmě k dispozici svoje speciální odbavení a co je důležitější především vlastní expresní bezpečnostní kontrolu (tam jsem z pochopitelných důvodů nefotil).

03_BC check in.JPG


Business Lounge

Salonek UIA využívá také Lufthansa, SWISS, Austrian a British Airways. Jiný salonek používají, předpokládám Turkish Airlines a možná i Qatar.

04a_salonek.JPG


Salonek samotný rozhodně nenadchne. Nabídka jídla je velmi chudá – z teplého jídla pouze těstoviny a jakési karbanátky. Ze studeného pak pouze levný salám, brynza a gumový sýr.

04_salonek.JPG


05_salonek tepla.JPG


06_salonek studena.JPG


07_salonek nealko.JPG


08_salonek jidlo.jpg


Z alkoholu je v nabídce Tullamore, Grants, lokální vodka a V. S. koňak. Jako milovníka vína mě etikety nabízených lahví spíše odradily a proto jsem dal přednost koňaku – který byl pitelný.

V salonku je k dispozici kuřácká místnost, wifi a koutek s osobními počítači.

KBP – PRG
PS 809
20:30 - 21:30
Obsazenost v C – 4 osoby
Faktor roztíratelnosti másla: 3 z 10 (skoro arktická ztuhlost)
Alkohol faktor: cava, červené, bílé, cognac

Pro boarding není oddělen nástup economy a business. Takže šup vystát si frontu na autobus se všemi ostatními. Podaří se mi naštěstí nastoupit jako jeden z posledních do prvního autobusu a nebudu tak muset čekat na ranveji dlouho.

09_nastup.JPG
09_nastup.JPG (134.55 KiB) Zobrazeno 5217 x


10_letadlo.JPG


Po usazení na moje místo 2A, krátce poté přichází sympatická letuška, která ještě na zemi nabízí welcome drink. V nabídce je voda, džus a šumivé víno. Co jsem si vybral je pozornému čtenáři již jasné. Později se dozvídám, že se jedná o španělskou cavu.

11_sedadlo.JPG


12_pre takeoff.JPG


Krátce před odletem padne dotaz na výběr večeře. Tištěné menu k dispozici není.
K dispozici je:
- hejk ve sladké omáčce
- curry kuře
- těstoviny s houbami

Vybírám curry kuře a na nabídku nápoje po nastoupání do letové hladiny vybírám bílé víno, abych měl prostor v průběhu letu prozkoumat co nejvíce podávaných nápojů.

Po zhasnutí „transparentu“ připoutejte se prosím (jak hezky česky říkají na palubě ČSA) přichází nejprve letuška s mističkou slaných oříšků a balením vlhčeného ubrousku. Následuje sklenička objednaného bílého vína. Mému přání o prohlédnutí lahve je s úsměvem vyhověno a já se tak dozvím, že na palubě ukrajinských aerolinií se podává francouzské Chablis… Tak to jsem opravdu nečekal.

13_orisky.JPG


14_bile.JPG


O pár minut později přichází letuška znovu s látkovým ubrouskem a prostírá. O nedlouho později přistává teplá večeře. Na fotce schází pečivo, které bylo nabídnuto tři vteřiny poté, kdy jsem vidličkou rozryl předkrm. Tu pletýnku si dopředstavte.

15_dinner.JPG


Během večeře padne otázka, zda-li si přeji další skleničku vína. Odpovídám ano, ale tentokrát prosím o červené. Chablis mě nalákalo a zajímalo by mne, jaké je v nabídce červené. Víno Campofiorin z veleslavného italského vinařství MASI z Veneta je výborné a skvěle doplní pikantní kuřecí curry. Bez výhrad hodnotím i chuť salátu s mozzarellou a ovocného dortíku. Tohle rozhodně v žádném aspektu není něco za co by se UIA mohlo stydět. A ještě připomenu, že upgrade do business stál pouhých 99 USD!

16_cervene.JPG
16_cervene.JPG (97.94 KiB) Zobrazeno 5217 x


Po večeři přišel čas otevřít si knížku a k příběhu si poručit skleničku koňaku. Letuška už dopředu avizovala, že se podává Martell V.S.O.P., ke kterému sice barbarsky nabízí kostku ledu, ale nejspíše je zvyklá na ledasjaká přání.

17_cognac.JPG


Celkově jsem byl z úrovně služeb na palubě velmi potěšen a to nejen díky nízkým očekáváním a lidové ceně za upgrade. Posádka pravidelně kontrolovala, zda před někým nestojí prázdná sklenice, či zda cestující v business nemají jakékoliv přání, které by mohly splnit. Za mne rozhodně důvod příště si za upgrade připlatit znovu.

18_let.JPG


Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od Fabo »

To vypada hezky.

Jsem zvedav jak to vypali zitra, zda se, ze economy je over a jestli se KLMakum nepovede taky prodat nejake updatey, tak tam je sance na op-up (tedy za predpokladu ze nebudu v zajmu firmy prebukovan na pozdejsi let. Tam je to u nekterych primo vyprodano uplne, proste J0 Y0, predpokladam ze ale i ty dalsi budou dost plne).

Sice na rozdil od sobotniho AF nabizeji upgrade za relativne rozumne penize (69 EUR vs. 289 EUR na ~1:30 let), ale platit se mi to moc nechce. Nicmene jestli se to povede, tak bych sepsal nejake to kratke srovnani J classu u evropskych skyteamaku. Kazdopadne jak to vypada, tak UIA je asi nad vsema.

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2207
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od pavelpmi »

Super report se zaměřením na víno, to mě nadchlo. :clap:

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od pepa007 »

Hezkej report. Akorát mně osobně to přijde za $99 za leg naopak trochu předražený – za tu cenu bych radši 2 hoďky počkal a dal si na zemi fakt dobrou večeři a k tomu Chablis celou láhev :D

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od prodejce »

Tento tripreport jasně odpovídá na otázku, zda má cenu létat po Evropě v business class.

Ano, má to cenu!

Má to cenu!!

https://www.youtube.com/watch?v=-sqLN2Z ... e&t=12m52s


Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od Fabo »

prodejce píše:Tento tripreport jasně odpovídá na otázku, zda má cenu létat po Evropě v business class.

Ano, má to cenu!

Má to cenu!!

https://www.youtube.com/watch?v=-sqLN2Z ... e&t=12m52s


No cenu to ma, soudruhu Prodejce.
V tomto pripade dolaru emerickych 99, v pripadech jinych treba eur 69 nebo i 289.

Ja bych se spis zeptal.
Stoji to za to?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od prodejce »

Ale ano, ano... jen kdybych si všechny ty bloody mary měl dávat v hospodě tak se nedoplatím.. takže bez obav!

4.jpg
3.jpg
3.jpg (53.49 KiB) Zobrazeno 4688 x
2.jpg
2.jpg (44.81 KiB) Zobrazeno 4688 x
1.jpg
15.jpg
11.jpg
11.jpg (43.62 KiB) Zobrazeno 4688 x
9.jpg
9.jpg (57.64 KiB) Zobrazeno 4688 x
7.jpg
7.jpg (43.67 KiB) Zobrazeno 4688 x

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od Fabo »

A tak je pravda, ze moznost dat si bloody mary v letadle jsem si nejak neuvedomil :-?

ja si radeji davam skotskou.

A tady ty jidla taky vypadaj pozivatelne. To je British?

Mimochodem, obrazek cislo 3 mi pripomel zasadni butyrologickou zpravu.
Na letu OK973 takhle pred ~mesicem, konkretne 29.4.2018, byl nameren maslo faktor 10.
To taky neni k zahozeni. A taky se k tomu jine testovane aerolinie ani nepriblizily. Nejlip na tom byla myslim Alitalie s faktorem 7. Nejhur zas Air France s faktorem 4,5

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od prodejce »

Tak to není o -možnosti- dát si bloody mary. To je o možnosti dát si infinitní množství bloody mary :D a to my češi máme přeci rádi, když je něčeho nekonečně... a to přesně vám evropská business class poskytuje. A navíc v české hospodě -většinou- nedostane člověk bloody mary s prémiovou vodkou, co si budeme povídat. A tak dále a tak podobně, ale když se to všechno sečte a podtrhne, tak ANO, evropské C má cenu a stojí to zato. Tečka. Konec diskuze.

A vůbec, nepodceňujte to gastro na palubě, já bych třeba klidně oželel i to místo na nohy, jen kdybych dostal lepší (a ne tak řídkou) bloody mary, jak je vidět zde, kdy v základu bylo více celeru, než tomatů:

blo.jpg
blo.jpg (67.52 KiB) Zobrazeno 4676 x

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od Fabo »

prodejce píše:Tak to není o -možnosti- dát si bloody mary. To je o možnosti dát si infinitní množství bloody mary :D a to my češi máme přeci rádi, když je něčeho nekonečně... a to přesně vám evropská business class poskytuje. A navíc v české hospodě -většinou- nedostane člověk bloody mary s prémiovou vodkou, co si budeme povídat. A tak dále a tak podobně, ale když se to všechno sečte a podtrhne, tak ANO, evropské C má cenu a stojí to zato. Tečka. Konec diskuze.

A vůbec, nepodceňujte to gastro na palubě, já bych třeba klidně oželel i to místo na nohy, jen kdybych dostal lepší (a ne tak řídkou) bloody mary, jak je vidět zde, kdy v základu bylo více celeru, než tomatů:

blo.jpg


Smirnoff je premiova vodka? :shock:

To mam asi lehce posunuty vjem.

Co naplat, bloody mary si v hospode taky nedavam, tuplem ne v ty cesky, a v letadle jsem si taky nemel. Akorat v salonku Crown Lounge KLM, ale to jsem letel taky v ekonomicke, jen se zlatou kartou. Jinak si ji delam doma s vysledkem byvam zpokojen.

Nicmene! Zcela urcite tento prohresek v budoucnu napravim.
(v stopach garanta oboru Roni Hawiho, jestli se nemylim - treba by Jirina umela sjednat nejake skoleni.)

Jinac misto na nohy to je taky takove osemetne. Nevim jak je to u CSA u Airbusu, ale u 737 tam to misto navic proste neni, proti tomu u Lufthansy lze misto navic dostat brzkym online checkinem, u KLM zas proste a jednoduse za drobny peniz koupit (fakt drobny, tak v cene jednoho piva v domovske zemi)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od Fabo »

Jeste jsem si vsiml:

jonapet píše:Protože jsem tento autobus za víkend na Ukrajině použil celkem 4x, mohu konstatovat, že se v 75% případů jednalo o 20+ let starý německý autobus a pouze v tomto konkrétním případě o výrazně novější a modernější model.

01_autobus.JPG


Sice novejsi a modernejsi, ale za to cinsky... Tak nevim co je horsi.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od prodejce »

Smirnoff je premiova vodka? :shock:


a) ve srovnání s Pražskou vodkou každopádně
b) vše co má přes 50% alkoholu je u mě prémiové pití :)

Ale abych taky mluvil chvíli vážně: British Airways si byly dobře vědomy neprémiovosti své vodky a proto změnily dodavatele. Již cca půl roku se na palubách British Airways podává pouze vodka Ciroc. Ta už může být?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od prodejce »

Plus ještě upozorním na drobnou zajímavost co se týká slaných ořechů:

Ve svém tripreportu Tak trochu luxus jsem důrazně kritizoval balené a studené ořechy podáváné s aperitivem v business class na dálkových letech British Airways. A někdo z BA to tady asi čte nebo co :) protože v souvislosti s nástupem cateringu Do&Co na dálkové linky BA bylo od praxe balených ořechů upuštěno (!) a dnes se tedy opět po letech můžete na prémiových palubách BA shledat se starými dobrými bílými opulentními porcelánovými mističkami přetékajícími prémiovou směsí..

Ale pozor - nic není zadarmo!

Ono to bohužel zároveň znamená, že se přestaly vyrábět balené ořechy Out of Africa (jsou k vidění i na fotkách výše), které se dřív podávaly v rámci úspory nákladů identicky jak na short- tak i long-haul letech. No a díky tomuto výpadku v zásobování jsou nyní v short-haul C namísto Out of Africa podávány jakési indiferentní solené mandle ze Španělska, suché jako cesta. :thumbdown:

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od Fabo »

prodejce píše:
Smirnoff je premiova vodka? :shock:


a) ve srovnání s Pražskou vodkou každopádně
b) vše co má přes 50% alkoholu je u mě prémiové pití :)

Ale abych taky mluvil chvíli vážně: British Airways si byly dobře vědomy neprémiovosti své vodky a proto změnily dodavatele. Již cca půl roku se na palubách British Airways podává pouze vodka Ciroc. Ta už může být?


Prodejče! :shock:

ty... ty. tys... tys... snad... nenáročný zákazník!
Probůh... tedy tipoval bych to tady na foru na leckoho, ale na tebe????

Ciroc už je o něco lepší, ale stejně bych čekal tak když už třeba Belugu nebo šedivou husu. I když, to možná nechávaj jen do lůžkové třídy.
Pořád lepší, než u soudruhů z Japonska, teplá Absolut, fujtajbls.

A co do oříšků, tam taky souhlasím. Studené oříšky, to je ostuda, kterou lze přejít třeba v premium economy (nebo na krátkých linkách), ale ne na lehátku. Ale tak ono lze obecně předpokládat, že soudruzi z Do&Co to udělají pořádně.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Východní luxus. Z Kyjeva do Prahy v business.

Příspěvek od whiskey »

Do&Co vali...


Odpovědět