S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Odpovědět
vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od vitezslav »

Letům s Ryanairem jsem se cca deset let úspěšně vyhýbal. Byl pro mě low costem toho nejhrubšího zrna, vhodným tak leda pro batůžkáře, studenty a jakési pofidérní dobrodruhy. Takže jsem jej v době, kdy „učil lidi létat za pět liber“, okázale ignoroval. Nebo spíš neokázale, protože z Prahy stejně téměř nikam nelétal. Ovšem lidi i společnosti proměňuje čas. A jak říká náš král, názory se mohou vyvíjet. Tudíž zatímco se velcí LCC hráči trochu polidšťují, klasici se ve snaze o cenovou konkurenci stávají low costy. A tak v tom globálním bizzaru mezi KLM, ČSA či Luftwaffe na jedné straně a Wizzem, Ryanem a EasyJetem na druhé není pražádný rozdíl. Nikde nedostanete nic navíc. Aspoň po Evropě.

Abych řekl pravdu, zamiloval jsem si Bergamo. Na rozdíl o blízkého a daleko slavnějšího Milána je klidnější, hezčí a bezpečnější. Máte pocit, že svět je tady ještě trochu v pořádku, protože po kavárničkách a pizzerkách chodí večer normální lidé od dvaceti do osmdesáti let věku, ne jen omladina, které nejde primárně o zábavu, ale o to dělat bordel. To se tady neděje. Poprvé jsem sem letěl ještě v dobách slávy SkyEurope asi za 660 korun, a o městě nevěděl nic. Až na místě jsem zjistil, že je nádherné! Krásné staré město, živoucí novější centrum i krásné vyhlídky od vinic z poslední stanice lanovky. Od té doby jsem tu byl nejmíň desetkrát, mimochodem jsem tady strávil i poslední dva Silvestry. Byl jsem tady s Wizzem, SkyEurope, SmrtWingsem i Ryanem… Fantomas.

Důvody, proč jet do Bergama:
a) Architektura
b) Příjemné klima
c) Příjemné restaurace
d) Příjemní lidé – na rozdíl od Čechů se netváří jako 3,14ča za bukem
e) I káva ze stánku tu chutná lépe než v pražské pravé italské kavárně
f) Zmrzlina kdekoliv tu chutná lépe než v pražské pravé italské cukrárně
g) Pizza kdekoliv tu chutná lépe než ta pravá italská z kauflandu


Čili jsem dospěl k závěru, že nejsem v pravé Itálii, nýbrž v levé. Ale prdím na pravost a levost Itálie, stejně jako na pravicovost a levicovost politických stran. Co na tom, do 3,14či, záleží!

A teď asi pět vět o mé poslední cestě s Ryanem, kvůli které to celé musíte číst. Bylo to Léta Páně 10. července tohoto roku. Přijel jsem na Ruzyni, kterou tak nějak odmítám pojmenovávat po jednom z českých opilců, který je pouhou shodou náhod slavnější než já, rovněž opilec. Už tři dny před odletem jsem nečekaně zjistil, že všechna parkoviště v širokém okolí již zmíněného Wencla Hefla jsou zaplněná. To se mi ještě nikdy nestalo. Je vidět, že jak bohatne země, asi bohatnou i lidé. Takže jsem musel svého miláčka (čtyřkolového, né tu osobu, s kterou nepravidelně spím) zadarmo odložit v Dejvicích a nebylo mi umožněno zaplatit krásných 1.200 Kč za tři dny pobytu poblíž jednoho z hlavních evropských vzdušných přístavů. Odlet byl naplánovaný po londýnské rotaci na 12:40. Jenže ouha! Jeden ze skvostů irské skoronárodní flotily se porouchal na Charleroi, a zpoždění odletu do Říma se nebezpečně blížilo riziku kompenzací. Takže nám plánovači Samotného Největšího Ira naše letadlo EI-FOK neomaleně sebrali, a poslali jej do Říma.. V tomhle je snad Ryan ještě obratnější než náš Travel, až si myslím, že O'Leary bude Skot s židovskými předky. No, pro nás přiletěl náhradní stroj z Bruselu, EI-FTK, kterýžto si hned jakýsi hujer s fábií LePra přijel vyfotit, poněvadž se od těch ostatních jistě hodně liší.

A tak jsme se vydali s cca hodinovým zpožděním do Bergama, které k jeho škodě nazývá ten irský škudlil Milánem. Časy zůstaly jakž tak v normě, irská kapsa neutrpěla a ještě se ušetřilo za fanfárky. ŘLP nás ve spolupráci s meteorology opravdu mistrně vyvedlo z počínající bouřky a zamířili jsme poklidně na jihozápad.

Asi už jste každý měl s Ryanem co do činění, takže jen shrnutí. Tady víte, za co platíte. Žádné 3,14čoviny navíc. Místa tak akorát. Ten (v mých představách zrzavý) lišák objednal letadla v max konfiguraci Y189, ovšem s ultra tenkými sedadly bez kapes. A díky bohu nesklopná! Klasický Čech s 182cm (já) se tu cítí naprosto pohodlně a před koleny mu zbývá ještě nějakých 5cm, což se mnohdy nestává ani v luxusnějších značkách. Téměř všichni cestují jen s palubními zavazadly. Za 13Éček navíc máte dvě, vybookované místo a přednostní nástup k tomu. Když jsem s Ryanem letěl poprvé, mělo priority asi 5 cestujících, teď tak 50. Ty kufry se hodí, přednostní nástup obvykle znamená, že trávíte zhruba o 20min déle někde na nevětratelných schodech terminálu #:-s . Tady totiž platí, že se odbavuje už před příletem letadla z předcházející destinace a nadržení cestující se do éra pouští tak minutu poté, co ho stejní nadrženci právě kvapně opustili. Čas je totiž to nejdražší, co vám Ryan dává.

Občerstvení v ceně samozřejmě žádné, což českým řízkařům asi nevadí, byť brblají, že aspoň vodu (myslí pivo) by mohli dát. Já o nějaké čtyři crackery v mikropytlíčku a půl deci vody nestojím, takže možnost koupit si za mrzký peníz víno a sendvič se šunkou spíš vítám. Posádka je milá a vše probíhá v pohodě, krom toho, že kvůli oblačnosti nevidíme ty krásné tradiční pohledy na Alpy.
I skladba cestujících v ničem nevybočuje – pár mamin i s infanty pendluje za svými zahraničními picáky, sem tam nějaký výletník, gastarbajtři a skvadra manažerů s teplou vodou čumících nepřetržitě do pracovních mejlů. Za 70 minut jsme „na chatě“, jak Bergamo nazývám. Kolotoč zmrzlin, vína a dvou hezkých večerů může začít.

Jo, abych nezapomněl, další výhodou Bergama je, že tady jste za 10 minut po přistání před terminálem. Koupíte za 7Éček třídenní jízdenku, která platí i na lanovky. No a za tři dny zas stejným strojem, stejným způsobem, se stejnou skvadrou, ale tentokrát na čas zpátky do české šedivé reality, kde se dvě 3,14či celé ty tři dny za naše prachy hádaly, kdo víc krade, kdo má blbější děti a kdo víc chlastá. Nakonec i ty Alpy byly. No uznejte, není ten „můj skotský žid“ vlastně lidumil??

PS: Pro všechny diskutéry z Novinek, suchary, sluníčkáře, sameťáky a Honzu Sůru – NEČTĚ TO!! Ale to jsem měl asi napsat na začátku… Tož sorry, jako. Pokud by vám nějaká jména, osoby nebo jejich konání cokoli připomínalo, jedná se o shodu čistě náhodnou. :-)

Náš náhradní EI-FTK
Náš náhradní EI-FTK
bgy 1.jpg (108.28 KiB) Zobrazeno 4585 x


Citta Alta
Citta Alta
bgy 7.jpg (139.18 KiB) Zobrazeno 4585 x


Citta Nuova
Citta Nuova
bgy 8.jpg (94 KiB) Zobrazeno 4585 x


Vily a vinice
Vily a vinice
bgy 12.jpg (136.47 KiB) Zobrazeno 4585 x


Ruské zadky v Bergamu
Ruské zadky v Bergamu
BGY 13.jpg (95.66 KiB) Zobrazeno 4585 x


Setkání s větším bratrem
Setkání s větším bratrem
bgy11.jpg (103.58 KiB) Zobrazeno 4585 x


Nad vrcholky hor
Nad vrcholky hor
bgy 9.jpg (132.47 KiB) Zobrazeno 4585 x


procvi
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 26. 01. 2009, 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od procvi »

Mám to stejně, Bergamo je srdcovka a prostě neomrzí.. jezdím tam každé roční období :D
Proto mi i dnešní zpráva o obnovené lince do Brna udělala obrovskou radost.

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od vitezslav »

procvi: Bergamo si prostě nejde nezamilovat. Škoda, že spousta cestujících do města vůbec nezajede a odjíždějí autobusy od letiště rovnou do Milána. No, ač jsem z druhého konce republiky, tuším, že až se to bude hodit s nějakou služebkou do Brna, dám taky rotaci BRQ-BGY-PRG.:-)

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od Globik »

vitezslav píše:procvi: Bergamo si prostě nejde nezamilovat. Škoda, že spousta cestujících do města vůbec nezajede a odjíždějí autobusy od letiště rovnou do Milána. No, ač jsem z druhého konce republiky, tuším, že až se to bude hodit s nějakou služebkou do Brna, dám taky rotaci BRQ-BGY-PRG.:-)

Přesně tak. Hrozně rád jsem tam jezdil, když jsem působil v horách a BGY bylo nejbližší letiště, kam se tenkrát dalo s NE doletět za pár šupů a tak všechny návštěvy jsem vyzvedával/dovážel tam. A samozřejmě jsem si z toho vždy udělal celodenní výlet. A ještě dobře nakoupil věci, co v mém horském zapadákově neměli.
Bohužel Milán je světový pojem a Bergamo v tomto hraje třetí housle.

Mailand
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 192
Registrován: 01. 04. 2017, 12:27
Oblíbené typy letadel: A340, A380, B717
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od Mailand »

vitezslav píše:Škoda, že spousta cestujících do města vůbec nezajede a odjíždějí autobusy od letiště rovnou do Milána.

Podle mě to zase taková škoda není, jen ať si jedou :wave:


zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od zbozivulekral »

Je na čase Bergamo vyzkoušet, když nám to bude lítat z Brna. Chtěl bych v zimě na pár dní na svah. Co doporučujete? Froppolo?

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od persona »

Globik píše:
vitezslav píše:procvi: Bergamo si prostě nejde nezamilovat. Škoda, že spousta cestujících do města vůbec nezajede a odjíždějí autobusy od letiště rovnou do Milána. No, ač jsem z druhého konce republiky, tuším, že až se to bude hodit s nějakou služebkou do Brna, dám taky rotaci BRQ-BGY-PRG.:-)

Přesně tak. Hrozně rád jsem tam jezdil, když jsem působil v horách a BGY bylo nejbližší letiště, kam se tenkrát dalo s NE doletět za pár šupů a tak všechny návštěvy jsem vyzvedával/dovážel tam. A samozřejmě jsem si z toho vždy udělal celodenní výlet. A ještě dobře nakoupil věci, co v mém horském zapadákově neměli.
Bohužel Milán je světový pojem a Bergamo v tomto hraje třetí housle.


Bergamo je moc fajn, ale nechápu pořád to srovnávání Bergama a Milána (včetně autora tohoto cestopisu) - je to něco úplně jiného. A opakované užívání π považuji za zbytečné. Mimochodem: všimli jste si, že se staré Bergamo, či přesněji jeho zdi, dostaly trochu nenápadně v roce 2017 na seznam UNESCO? Tolik na tom nezáleží, ale po tuším 11 letech čekání (tentative list) to potěší.
Naposledy upravil(a) persona dne 20. 08. 2018, 15:57, celkem upraveno 1 x.

procvi
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 26. 01. 2009, 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: S Ryanairem na skok třeba do Bergama

Příspěvek od procvi »

persona píše:
Globik píše:
vitezslav píše:procvi: Bergamo si prostě nejde nezamilovat. Škoda, že spousta cestujících do města vůbec nezajede a odjíždějí autobusy od letiště rovnou do Milána. No, ač jsem z druhého konce republiky, tuším, že až se to bude hodit s nějakou služebkou do Brna, dám taky rotaci BRQ-BGY-PRG.:-)

Přesně tak. Hrozně rád jsem tam jezdil, když jsem působil v horách a BGY bylo nejbližší letiště, kam se tenkrát dalo s NE doletět za pár šupů a tak všechny návštěvy jsem vyzvedával/dovážel tam. A samozřejmě jsem si z toho vždy udělal celodenní výlet. A ještě dobře nakoupil věci, co v mém horském zapadákově neměli.
Bohužel Milán je světový pojem a Bergamo v tomto hraje třetí housle.


Bergamo je moc fajn, ale nechápu pořád to srovnávání Bergama a Milána (včetně autora tohoto cestopisu) - je to něco úplně jiného. A opakované užívání π považuji za úplně zbytečné. Mimochodem: všimli jste si, že se staré Bergamo či přesněji jeho zdi dostaly trochu nenápadně v roce 2017 na seznam UNESCO? Tolik na tom nezáleží, ale po tuším 11 letech čekání (tentative list) to potěší.


Pozůstatky jsou moc pěkně vidět v jedné luxusní restauraci v Citta Alta:
http://www.relaisanlorenzo.com/rsl_hostaria.html


Odpovědět