Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Odpovědět
Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od Lkprak »

I. - Na Island? Na Kypr!
Letošní rok nebyl na moje letecké cestování moc výživný, vlastně jsem byl jen v červnu v Barceloně a na Malorce. Koncem srpna mně ale napadlo, že by to chtělo dát ještě něco, ideálně o posledním říjnovém víkendu. Dlouho jsem koukal po letenkách Wow Airu z Berlína na Island, nakonec mně ale okolnosti donutily hledat něco z Prahy a svou pozornost upřít doslova na druhou stranu, to když jsem na Azairu v kvantě modrých, oranžových či růžových nabídek našel i jednu zelenou - za 54 Eur s Cyprus Airways do Larnaky.
No, za 54 Euro...když na to šel člověk přímo z jejich webové stránky, automaticky si řekli o dalších 40 jako nějaké příplatky, teprve když se na jejich stránky nechal přesměrovat z Azairu či Scyscanneru, nepadlo o těch 40 Eurech ani slovo.
Cyprus Airways létá do Prahy jen v pondělí a v pátek, pro svůj nedělní návrat tak musím volit, zda v sedm ráno Ryanem z Phaphosu do Bratislavy nebo s Laudamotion v půl desáté z Larnaky do Vídně. Klasický Ryan stojí sedm stovek, jeho rakouský, no bratříček asi úplně ne....spíš koupený adoptivní syn...je asi o tisícovku dražší, nicméně ve Vídni jsem letadlem ještě nebyl a do Phaphosu se mi trmácet nechce, je rozhodnuto.
Rychle ještě volím ubytování, Kalampakas Guesthpouse, za 1400 korun na dvě noci, taková střelba na slepo, však uvidíte. A tím celý výlet na dobré dva měsíce pouštím z hlavy.
K bližšímu plánování se dostávám až týden před odletem. Každého, kdo se nejede na Kypr primárně koupat, asi hned napadne hlavní cíl výletu - turecká část a hlavně rozdělené hlavní město Nicosia.
A co k tomu? Rychle koukám, kde je ta slavná Mackenzie Beach, odkud se dají sledovat přistávající letadla na larnacké letiště a když zjišťuju, že jen kousek od centra, je rozhodnuto i o tomhle. Tedy alespoň prozatím.

II. - Éro párty s Cyprus Airways
A tak v pátek 26. října přicházím před půl sedmou ráno domů z noční, dávám pár hodin spánku a kolem dvanácté už zase mířím na letiště. Cyprus Airways nabízí on-line check-in z asi tří letišť, Praha ale mezi nimi není, tak musím na přepážku. Holky od ČSA-Handling postupně otevírají hned tři přepážky (u letu, jímž poletí tak 100 lidí, více než luxusní) a jsou mimořádně ochotné při výběru místa. Jistý údiv v jejich tváři zaznamenávám, až když se mně zeptají na zavazadlo a já jim ukazuju jen svůj sotva tříkilový batůžek. Mezi ostatními cestujícími, tahajícími těžké loďáky, jsem na tomhle letu opravdu výjimka.
1.JPG
1.JPG (173.9 KiB) Zobrazeno 3985 x

Tak rychle přes pasovku do té "nové" módní italské kavárny, co tam otevřeli, na chutné kafe a pak ke kontrole do gatu A9. Hned vedle parkuje Embarer v barvách BA na LCY - no, to by taky nebyla špatná cesta...
6.JPG
6.JPG (164.75 KiB) Zobrazeno 3985 x

5 Nad Vídní.JPG
5 Nad Vídní.JPG (163.61 KiB) Zobrazeno 3985 x


Praha - Larnaka
pátek, 26.10.2018 14:35 - 18:50
(odlet o dvacet minut později, přílet na čas)
Cyprus Airways, A319
CY 261, 5B-DCW
LF: 80%

Letadlo v krásně olivových barvách, těch skoro dvacet let, co má za sebou, na něm není skoro znát. Jen má představa, že bych tady mohli podávat občerstvení v ceně letenky se hroutí, sotva zahlédnu prvního cestujícího prohlížet si katalog palubního prodeje. Tak nic.
Mám 23A, snad předposlední řada. Vedle mně nikdo, mám celou trojku pro sebe. Zhruba polovinu cestujících tvoří Kypřani, tu druhou Češi, z velké části účastníci nějakého tenisového soustředění. Rychle jdeme na start, nejprve na sever, pak otočka na jihovýchod a než se naděju, mám pod sebou Vídeň.
4.JPG
4.JPG (94.38 KiB) Zobrazeno 3985 x

3.JPG
3.JPG (142.57 KiB) Zobrazeno 3985 x

Kolegové v práci mají akorát v břevnovském klášteře Aeropárty, já si z nabídky palubního občerstvení vybírám za 4 Eura Mojito a v deseti kilometrech nad zemí si dopřávám svojí vlastní Éro párty.
2.JPG
2.JPG (139.47 KiB) Zobrazeno 3985 x

9.JPG
9.JPG (153.34 KiB) Zobrazeno 3985 x

Letadlo pak míří dál jihovýchodním směrem, už nad mraky přelétáváme jezero Balaton, prolétáváme kousek od Bělehradu i Sofie, rozjasňuje se až nad Řeckem, to prolétáváme u Kavaly a pak míříme jižně od tureckých břehů. Na pár okamžiků zahlédneme jakési widebody British Airways mířícím opačným směrem, naši trasu zase téměř kolmo křižuje jeden ze strojů ukrajinských Windrose.
8.JPG
8.JPG (130.44 KiB) Zobrazeno 3985 x

To už ale ubývá světla a nad Kypr vlétáváme za úplné tmy. Při tomto přistávání od západu proletí nejprve letadlo nad larnackým letištěm a pak nad mořem udělá jakousi smyčku, my tak z výšky nejprve vidíme letadlo, co jde na přistání před námi a pak i stroj, co jde po nás. V Larnace přistáváme krátce před sedmou hodinou a parkujeme vedle triplsedmy Emirátů.
7.JPG
7.JPG (158.72 KiB) Zobrazeno 3985 x

Vše je pak rychlé, larnacké letiště je moderní. Běží se na pasovku, tam jakýsi předscanner, nascanntujete doklad, necháte se vyfotit, vyjede Vám cosi jako účtenka, tu pak předáte pasovákovi a jde se dál.
Já už ale píšu majiteli ubytování. Prý taxiky k němu stojí 15 Euro, on mně vyzvedne na letišti za 12. Podezřívám ho, že se těmi taxíky kecá, vždyť je to jen 9 km, ale riskovat se mi to nechce.
10.JPG
10.JPG (195.96 KiB) Zobrazeno 3985 x

Venku mně vítá svěží vzduch a příjemných 20 stupňů a za chvíli i pan majitel, postarší Kypřan a jeho bourané auto. Ubytování se nachází na předměstí, kousek od místního slaného jezera. Několik pokojů, společná kuchyně a záchod. A k tomu chudák třínohý pes a několik koček. Jako jo, za ty prachy...
Ještě je dost času, vyrážím rychle na prohlídku města, která záhy končí u nedaleké restaurace Pizza Hut, kde si dávám večeři a supermarketu Spar, kde dokupuju něco na snídani.
Události pak nabírají nečekaný spád, když na Facebooku sdílím fotku oné pizzy a kde jsem si jí koupil. Hned mi píše kamarádka a kolegyně, toho času na mateřské dovolené, jestli bych jí, až budu zítra v turecké části ostrova, nekoupil Sudocrem. Ten se, mimo jiné, používá i na léčbu opruzenin. Dá se koupit i u nás, ale ten, co dodávají sem, prostě na kůži její malé dcerky působí líp. Jasně, neváhám ani chvilku a píšu si do seznamu.
Krátce na to mi pak píše dlouholetý kamarád a bývalý spolužák ze střední, jestli se nepotkáme někde na pivko. Je shodou okolností s rodinou na dovolené taky na Kypru, záhy zjišťujeme, že asi jen 40 kilometrů od Larnaky. Mackenzie Beach dostává vale a já nad stránkami http://www.cyprusbybus.com/ dlouho přemýšlím, jak se k němu dostat. Jak víte z předchozího tripreportu kolegy Michala, cestování autobusem po Kypru má svá specifika a já z těchto stránek dostávám málem infarkt. Nakonec ale jdu o půlnoci místního času spát s tím, že to možná, třeba i půjde.
Naposledy upravil(a) Lkprak dne 04. 11. 2018, 16:32, celkem upraveno 1 x.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od Lkprak »

III. - Nákupčím v Nikósii
Sobotní ráno je prosluněné. Chvíli před devátou opouštím svoje ubytování a kolem rozestavěné rezidenční čtvrti rovnou k nedaleké křižovatce s výpadovkou na Nikósii. Autobus tím směrem vyjíždí z centra Larnaky na pláži Finikoudes v půl desáté, jedna ze zastávek by se měla nacházet i u nedalekého kostelíku. To už s kávou v ruce obrážím okolí i kostelík.
2.JPG
2.JPG (134.76 KiB) Zobrazeno 3981 x

1.JPG
1.JPG (115.86 KiB) Zobrazeno 3981 x

Krátce po tři čtvrtě na devět se dostaví i autobus, plný až skoro k prasknutí. Jednosměrka za 4 Eura, zpáteční za sedm. Po dálnici směrem na sever, vyprahlou krajinou, k "tureckým" hranicím. Ještě zajížďka do Ikey a úderem půl jedenácté jsme v Nikósii.
6.JPG
6.JPG (196.38 KiB) Zobrazeno 3981 x

Autobus tu končí na náměstí Solomou, orientaci dost ztěžuje přestavba nedalekého parku. Pár historických budov, pak zaplout do starých uliček. Chvíli váhám, musím se ptát, než se dozvím, že cesta k hraničnímu přechodu je ta nejjednodušší - po hlavní ulici Ledras street. Je to taková ta městská pěší zóna, napěchovaná obchody i restauracemi těch nejluxusnějších značek, já ale raději beru tuhle ulici jen jako orientační bod a chvíli se toulám drobnými uličkami okolo.
5 Hraniční přechod.JPG
5 Hraniční přechod.JPG (232.12 KiB) Zobrazeno 3981 x

O kus dál jsem zase zpátky na Ledras, fotím si jakési vlajky - a on to hraniční přechod do turecké části. Čekal jsem nějaké obstrukce, ale nic. Ukázat pas, chvíli počkat, popojít a to samé na turecké straně. Nárazníkové pásmo, tzv. Zelená linie, jež odděluje tureckou a řeckou část a jež hlídají vojska OSN, je tady v Nikósii jen pár metrů široká.
4 Lidras steet.JPG
4 Lidras steet.JPG (207.12 KiB) Zobrazeno 3981 x

Slýchával jsem, že přejít do turecké části města, to je jak cesta časem. Nemám ten pocit. Jen zmizely ty módní butiky, nejspíš tu nenajdete Subway, ani KFC, ale jinak nic, čekal jsem to horší.
3.JPG
3.JPG (177.35 KiB) Zobrazeno 3981 x

Inspirován jednou kamarádkou, která tu kdysi byla, dávám si v první hospodě nejslavnější turecké pivo Efes Pilsen. Vrchní mi ochotně pomáhá s fotkou a dokonce se nechává fotit sám, když však platím a má dojít na vrácení peněz, stočí hovor jinam a o to jedno Euro si mu musím vyloženě říct. Prý jestli budu mít hlad, ať se u nich stavím na obědě. Tak po tomhle určitě.
10.JPG
10.JPG (166.2 KiB) Zobrazeno 3981 x

Tak jo, ta turecká část je víc historická. Nedaleko se chvíli kochám v areálu Büyük Han, procházím se velké zastřešené tržiště a minutku ztratím i u velké mešity Selimye. Pak si vzpomenu, kvůli čemu tady vlastně jsem a začnu hledat lékárnu. Záhy na to ho mám, ten krém na dětskou prdelku a bez váhání se vracím do řecké části města.
9.JPG
9.JPG (210.72 KiB) Zobrazeno 3981 x

8 Büyük Han.JPG
8 Büyük Han.JPG (208.69 KiB) Zobrazeno 3981 x

7.JPG
7.JPG (225.09 KiB) Zobrazeno 3981 x

13.JPG
13.JPG (185.68 KiB) Zobrazeno 3981 x

12 Mešita Selimyie.JPG
12 Mešita Selimyie.JPG (167.2 KiB) Zobrazeno 3981 x

11.JPG
11.JPG (200.79 KiB) Zobrazeno 3981 x

15 Finikoudes beach.JPG
15 Finikoudes beach.JPG (159.61 KiB) Zobrazeno 3981 x

V jednu mi jede autobus zpátky do Larnaky, skoro celou cestu ale prospím. Příjezd na pláž Finikoudes je famózní. Venku už je nádherně teplo, všude plno barů i restaurací. Na chvíli neodolám a smočím nohy v moři, kdo by to řekl, na konci října.
14 Nikosie - autobusák.JPG
14 Nikosie - autobusák.JPG (170.16 KiB) Zobrazeno 3981 x

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od Lkprak »

IV. - Setkání na Nissi Beach
Jít dál po pláži, tak o čtyři kilometry jižněji, narazím na slavnou MacKenzie beach. S pivem v ruce bych tu mohl sledovat přistávající letadla, ale nakonec mám jiný program. V půl třetí mi jede další bus. Již zmiňovaný web tvrdí, že je to linka do Famagusty. Jenže ta už je na turecké straně a tak spoj končí kousek u hranic ve městě Paralimni. Odjezdová tabule si ale na politiku nehraje a ukazuje, jak se věci doopravdy mají. Já tak daleko ale nechci, mým cílem je Nissi beach, tam někde tráví kamarád Lukáš dovolenou se svojí rodinnou.
Poslední zastávka je u Aqua parku, pak vystoupit. Trefuju to. Zatímco Larnaka je moderní velkoměsto a cestou sem jsme projížděli kolem přístavů, dalších průmyslových objektů (a taky skrz britskou vojenskou základnu), tady na mně vykoukne pravá letní romantika jak z katalogů cestovních kanceláří. Kvanta hotelů, kvanta turistů, barů i hospod a na pláži pak hlava na hlavě a přitom tak nějak v klidu, vždyť o co jde, jsme přece na prázdninách.
4.jpg
4.jpg (183.23 KiB) Zobrazeno 3977 x

3 čekání na Lukáše.JPG
3 čekání na Lukáše.JPG (148.96 KiB) Zobrazeno 3977 x

Čekám na Lukáše a jeho family a v nejbližším baru páchám vlastizradu - dávám si americký Budweisser.
2.JPG
2.JPG (189.42 KiB) Zobrazeno 3977 x

O chvíli později tu jsou, tak to vyšlo. S Lukášem jsme chodili na střední a od té doby zůstali v kontaktu. Když jsem se před deseti přestěhoval na Kladno, byl jednou z prvních návštěv v mém novém bytě. To už měl s sebou Ivetu. Dneska už není jen Lukáš a Iveta, ale i Šimon a Nela. A Lukáš si splnil svůj životní sen a létá jako pilot u TVS.
1.JPG
1.JPG (179.03 KiB) Zobrazeno 3977 x

Tak nic, připíjíme na shledání, kecáme a fotíme se. Na chvíli pak necháme holky o samotě a jdeme i s malým Šimonem na pivo. Pak zas všichni...všech pět...přebrodit vodu na nedaleký malý ostrůvek. Je to tu neskutečné, místo pro dovolenou si vybrali úžasný. A je to paráda, potkat se kamarádem tak daleko od domova.
Slunce zapadá, loučíme se. Oni jdou zpátky do hotelu, já na autobus do Larnaky.
6 Larnacké slané jezero.JPG
6 Larnacké slané jezero.JPG (156.79 KiB) Zobrazeno 3977 x

Je úplná tma, když jsem zase na Finikoudes beach. Věděl jsem, že cesta na ubytování bude průser a taky že byla. Záhy se ztrácím. V první hospodě mně nejspíš špatně navigují, stejně bych to ale nenašel. Baterka v telefonu se odebírá do říše snění o nabíječce. Jsem mimo. Jak tonoucí se stébla chytám, jen to stéblo má podobu cedule "Letiště - 2 kilometry." Jasně, tam dojdu, najím se a vezmu taxika do hotelu. Když ukazatel "2 kilometry na letiště" nacházím i po půl hodině svižné chůze, mám toho tak akorát dost. Okolo místní Slané jezero, tak rychle fotím a pak už zkouším stopovat.
5 bus do Larnaky.JPG
5 bus do Larnaky.JPG (120.07 KiB) Zobrazeno 3977 x

Za čtvrt hodiny mi zastavují nějací kluci, co jedou evidentně na letiště do práce. Pětieurovku za odvoz odmítají, prý je to kousek. O chvíli později už chroustám letištní sendvič a hledám taxikáře, co mně hodí na ubytování. Když o nějakou čtvrt hodinu taxik opuštím, dostaví se chvíle napětí, o kolik si řidič řekne. A fakt - majitel ubytování nekecá, účtují si opravdu patnáct Euro.
Ještě se mi nechce spát, třídím fotky, domlouvám si s majitelem odvoz zítra na půl osmou. Pak teprve mně dostihne snění.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od Lkprak »

V. - Poprvé do Vídně
Ze soboty na neděli mění se čas, já i majitel ubytování jsme vzhůru dřív. Už před sedmu mně bere na letiště, ač odlet je až v půl desáté.
Mám ze včerejšího setkání trochu kocovinu, ta však mizí s první ranní kávou ještě před letištní halou.
2.JPG
2.JPG (156.07 KiB) Zobrazeno 3973 x

7.JPG
7.JPG (195.22 KiB) Zobrazeno 3973 x

Rychle projít kontrolou a do tranzitu. Moderní letiště moderního města, tranzit mi přijde příjemně nepřeplácaný a přehledný. Dávám čaj v Costě, na snídani v Bruger Kingu už ale nedojde, otevíraj až v jedenáct. V klidu čekám, je tu krásný výhled na moře i na letištní plochu.
6 Naše princezna.JPG
6 Naše princezna.JPG (186.37 KiB) Zobrazeno 3973 x

5 Ural Airlines z Domoděva.JPG
5 Ural Airlines z Domoděva.JPG (122.2 KiB) Zobrazeno 3973 x

4.JPG
4.JPG (166.81 KiB) Zobrazeno 3973 x

3 Lék na kocovinu.JPG
3 Lék na kocovinu.JPG (150.37 KiB) Zobrazeno 3973 x

11.JPG
11.JPG (112.85 KiB) Zobrazeno 3973 x

10.JPG
10.JPG (108.79 KiB) Zobrazeno 3973 x


Larnaka - Vídeň
neděle, 28.10.2018 9:25 - 11:50
(odlet o čtvrt hodiny později, i přílet asi čtvrt hodiny dřív)
Laudamotion, A320
OE 2675, OE-LOG
LF: 100%

Dneska začíná zimní letový řád a tak spousta spojů letí poprvé. I ten náš do Vídně. Na nějaký raut můžu zapomenout, ale alespoň se o tom zmiňuje kapitán letadla. Naše A320 má za sebou devět let života, z nichž valnou většinu strávila u švýcarské pobočky Air Berlinu a letušky v džínách a svetru (jo, takhle to u Nikyho chodí) jsou navzdory časně rannímu odletu z Vídně (už ve 4:40) příjemně usměvavé.
Koupil jsem si místo 24F, přede mně si sedá typický německý, tlustý, postarší Helmut. Jenže Helmut mluví česky. Helmut taky všechno ví, všemu rozumí, všemu se diví. Jeho manželka tiše úpí a já úpím s ní.
9.JPG
9.JPG (170.41 KiB) Zobrazeno 3973 x

8.JPG
8.JPG (180.3 KiB) Zobrazeno 3973 x

15 Letiště Ercan.JPG
15 Letiště Ercan.JPG (211.52 KiB) Zobrazeno 3973 x

Tak rychle dát přednost přistávajícímu stroji Aegeanu a vzhůru nad Kypr. Jenže tady se ukazuje, že Helmut opravdu všechno ví a já si jeho výkladu, co vidíme z letadla, regulérně užívám. A tak díky němu vidím letiště Ercan, jež je vstupní branou do Severního Kypru, Nikósii, kde jsem včera byl, její starší letiště, používané dnes vojsky OSN, i jejího novějšího bratříčka, postaveného na začátku 70. let, pár let před Tureckou invazí, po které se ocitl v zóně nikoho a bez provozu. Severně od něj (konkrétně na souřadnicích 35°10' 06,40''; 33°16' 03,12'') dodnes leží trosky TU-104 v barvách ČSA, jež tu v srpnu 1973 vyjelo z dráhy a bylo neopravitelně poškozeno. Existovaly (prý) plány na jeho přeměnu v kavárnu, ale těm zabránila následná turecká invaze, tak tu můžete trosky nalézt dosud.
14 Po startu.JPG
14 Po startu.JPG (160.78 KiB) Zobrazeno 3973 x

13.JPG
13.JPG (124.01 KiB) Zobrazeno 3973 x

12.JPG
12.JPG (146.58 KiB) Zobrazeno 3973 x

19 Nové nikosijské letiště.JPG
19 Nové nikosijské letiště.JPG (258.58 KiB) Zobrazeno 3973 x

18 Staré nikosijské letiště.JPG
18 Staré nikosijské letiště.JPG (317.22 KiB) Zobrazeno 3973 x

17 Nikosia.JPG
17 Nikosia.JPG (216.96 KiB) Zobrazeno 3973 x

16.JPG
16.JPG (144.98 KiB) Zobrazeno 3973 x

Nedlouho po té letadlo opouští Kypr a nad pobřežím Turecka míříme dál na severovýchod. Ještě zaregistrujeme Izmir a dál je už vše v mracích.
23 Vídeňská předměstí.JPG
23 Vídeňská předměstí.JPG (142.03 KiB) Zobrazeno 3973 x

Já si dávám z palubního občerstvení jakési zapečené tousty se sýrem, jež jsou tak dobré, že je nestačím ani vyfotit.
22.JPG
22.JPG (86.35 KiB) Zobrazeno 3973 x

Mraky se rozestupují až nad Maďarskem, to už klesáme a vidíme Dunaj. Letíme kolem jižních předměstí Vídně, pak se otáčíme a na Schwechatu přistáváme ze západu.
21.JPG
21.JPG (144.44 KiB) Zobrazeno 3973 x

20 Izmir.JPG
20 Izmir.JPG (183.03 KiB) Zobrazeno 3973 x

28 A321 z Bukurešti.JPG
28 A321 z Bukurešti.JPG (140.26 KiB) Zobrazeno 3973 x

27 Bulík z Vnukova.JPG
27 Bulík z Vnukova.JPG (139.69 KiB) Zobrazeno 3973 x

Je to moje první návštěva tohoto letiště coby cestujícího, tak si to pořádně užívám. Hned po přistání vidím přetahovat "plasťáka" v barvách Thai Airways, krátce po nás sedá "bulík" v barvách Utairu na lince z Vnukova nebo naše větší sestřička A321, jež přiletěla z Bukurešti.
26.JPG
26.JPG (96.27 KiB) Zobrazeno 3973 x

25.JPG
25.JPG (121.83 KiB) Zobrazeno 3973 x

24 Něco pro vláčkaře.JPG
24 Něco pro vláčkaře.JPG (137.47 KiB) Zobrazeno 3973 x

Vystupuje se busmo a já mám smůlu, v autobuse hned vedle mně Helmut a zase všechno komentuje, všemu se diví. Já, jakmile to jde, mu mizím z dohledu, přes automatickou pasovku ven, v letištním Intersparu si dávám vynikající sýrovou housku v bagetě a pak pro velký úspěch ještě jednu.
30.JPG
30.JPG (193.68 KiB) Zobrazeno 3973 x
29.JPG
29.JPG (135.57 KiB) Zobrazeno 3973 x

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od Lkprak »

VI. - Po žluté domů
Je chvíli před polednem, vlak do Prahy mi z hlavního nádraží jede až v půl třetí. Co půl hodiny tu za 4,20 Euro jezdí na hlavní nádraží Railjety v barvách ÖBB, jež pak pokračují na západ Rakouska (a někdy ještě dál), v klidu si nechávám dva spoje ujet a Schwechat opouštím až po 13. hodině.
3.JPG
3.JPG (169.48 KiB) Zobrazeno 3966 x

2.JPG
2.JPG (182.5 KiB) Zobrazeno 3966 x

Následující víc jak hodinu do odjezdu spoje na Prahu trávím adaptací na středoevropské počasí, v klidu s rakouským pivem v ruce před nádražím, než konečně přistaví náš žlutý spoj. Nejsem nějakým velkým fanouškem pana Jančury, ale mít možnost stornovat jízdenku až 15 minut před odjezdem, se při takovém výletu prostě hodí.
1 vlak na hlavák.JPG
1 vlak na hlavák.JPG (152.41 KiB) Zobrazeno 3966 x


Vídeň hbf. - Praha hl.n.
Neděle, 28.10.2018 14:30 - 18:42
(odjezd i příjezd na čas)
Regiojet
RJ 1034
LF: 100%

Schválně beru vůz Astra, slyšel jsem na něj mnoho chvály i kritiky, prý, mimo jiné, kombinuje nevýhody vlaku i autobusu. Vedle mně parta mladíků, co si přijeli do Vídně hlavně "za_ukat", naštěstí je kocovina brzy uspává.
6.JPG
6.JPG (150.31 KiB) Zobrazeno 3966 x

Já využívám zábavní systém, třídím fotky, cestou vypiju dva, tři čaje. Vlak je celou cestu plný, v každé stanici však dochází k poměrně velké výměně cestujících, těch, co jeli celou cestu z Vídně do Prahy, mi přišlo, že moc nebylo. Ano, bylo to fajn a chápu ty, co Jančuru zbožňují, ale možná bych se v modrém Railjetu měl lít, obzvláště, skočil-li bych si někde před Brnem do jídelňáku na svíčkovou.
5 Kancl cestou.JPG
5 Kancl cestou.JPG (171.7 KiB) Zobrazeno 3966 x

Do Prahy přijíždíme ve tři čtvrtě na sedm a přesně na čas, v centru akorát vrcholí oslavy 100 let republiky, město je plné lidí, metro jezdí častěji. Rychlý nákup v nádražní Bille a úderem osmé už mně vítají dveře mého kladenského bytu.

Pokud jste to dočetli až sem, děkuji za pozornost.
4.JPG
4.JPG (197.6 KiB) Zobrazeno 3966 x


beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od beardie »

hezke hezke :)

nejake specificke Helmutove komenty mozes priblizit?

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Jaru vstříc (původně na Mackenzie Beach)

Příspěvek od Lkprak »

beardie píše:hezke hezke :)

nejake specificke Helmutove komenty mozes priblizit?


"Tady to mají oplocený, sem nikdo neproklouzne", při sledování plotů cestou autobusem od letadla k terminálu. Myslím, že k tomu dodal i "to není jako u nás."

"Letadlo Eva Air, to neznám, to nevím, odkud je." (Ale buďme upřímní, to asi většina lidí).

Při vystupování z autobusu (každý autobus najel k příslušným dveřím a evidentně někdo z ostrahy zkontroloval, jestli je z té správné destinace, než pustil lidi ven) zase říkal něco o přezaměstnanosti na Schwechatu.

Jinak díky moc za pochavlu :D


Odpovědět