Z Tongy do Aucklandu v Y+, ANZ, B777, TBU - AKL

Odpovědět
jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Z Tongy do Aucklandu v Y+, ANZ, B777, TBU - AKL

Příspěvek od jonapet »

Na zpáteční cestě z ostrova Tongatapu jsem zkusil bidovat na upgrade do premium economy. Minimální částka byla stanovena na 100 NZD (cca 1550 Kč). Nechal jsem rafičku skoro úplně vlevo na hodnotě 115 NZD, přičemž šance na upgrade byla vyhodnocena jako velmi nepravděpodobná.
Pět dní před odletem pak přišla příjemná zpráva, že moje nabídka posunout se na tříhodinovém letu za necelé dva tisíce korun v letadle blíže pilotovi byla přijata.

0_tonga.jpg


Letiště Fuaʻamotu je od hlavního města Nukuʻalofa vzdáleno zhruba 25 km, což v hustém ostrovním provozu může znamenat i hodinu jízdy. Wikipedie říká, že už v roce 1942 na místě sloužila ranvej pro těžké americké bombardéry, ale počátek civilního provozu se datuje až do sedmdesátých let. Dnes letiště disponuje dvěma terminály – vnitrostátním pro lety na ostatní ostrovy souostroví a mezinárodní, který odbavuje lety na Nový Zéland, Fiji a do Austrálie.

1_TBU.JPG
1_TBU.JPG (118.13 KiB) Zobrazeno 3209 x

2-TBU.JPG
2-TBU.JPG (105.48 KiB) Zobrazeno 3209 x

3_TBU.JPG
3_TBU.JPG (78.89 KiB) Zobrazeno 3209 x


Odbavovací část mezinárodního terminálu má 10 odbavovacích přepážek. Jako cestující v Y+ mohu využít krajní dvě označené „premium check-in“. V ceně bohužel není žádný salonek, tak po rychlé bezpečnostní kontrole mířím rovnou na gate. K dispozici jsou i dva obchody se suvenýry, kde dokupuji poslední dárky. Do letadla se nastupuje po ploše.

4_nástup.JPG
4_nástup.JPG (104.29 KiB) Zobrazeno 3209 x

5_nástup.JPG
5_nástup.JPG (106.24 KiB) Zobrazeno 3209 x


TBU – AKL
NZ 273
14:00 – 16:55
26K

Kabina Y+ má uspořádání 2 – 4 – 2. Volných míst dnes bude dostatek, včetně místa hned vedle mě. Při příchodu je nachystána lahev vody, obstojná sluchátka. Ještě na zemi posádka rozdává tištěné menu a ručník. Co se sedadla týče, hodnotím jej jako velmi pohodlné, ale protože jsem moc nevyrostl, nemám problémy ani v lowcostu, tudíž prostor na nohy pro mě nikdy nehraje nejdůležitější roli.

6_sedadla.jpg
6_sedadla.jpg (87.99 KiB) Zobrazeno 3209 x

7_sedadla.jpg
7_sedadla.jpg (89.11 KiB) Zobrazeno 3209 x


Jako cestující v Y+ mám samozřejmě přístup ke kompletnímu IFE obsahu včetně novinek (v nejlevnějším economy tarifu je výběr velmi osekaný a většina filmů je za příplatek).

10_start.jpg
10_start.jpg (113.09 KiB) Zobrazeno 3209 x

11_takeoff.jpg
11_takeoff.jpg (84.81 KiB) Zobrazeno 3209 x


Krátce po vzletu začínáme servisem nápojů. Podává se buď pomerančový džus, voda nebo šumivé víno. Nepodává se šampaňské, ale bubliny Dulcét. Jejich retailová cena je sice přes 20 novozélandský dolarů, ale mě příliš neoslovily.

12_servis.JPG
12_servis.JPG (95.38 KiB) Zobrazeno 3209 x

13_drink.jpg
13_drink.jpg (101.21 KiB) Zobrazeno 3209 x


Následuje čas na oběd.

8_menu.JPG
8_menu.JPG (75.99 KiB) Zobrazeno 3209 x

9_menu.jpg
9_menu.jpg (107.09 KiB) Zobrazeno 3209 x


Jídlo se servíruje na tácu, na kterém je dezert s předkrmem, který ve správný čas nahradí teplý hlavní chod. Předkrm v podobě kuřete v marockém koření je vynikající. Pro hlavní chod z nabídky vybírám hovězí líčka s bramborovou kaší. Velmi efektní je nabídka tří druhů pečiva a servírování překládáním z košíku.

14_obed.JPG
14_obed.JPG (85.69 KiB) Zobrazeno 3209 x

15_obed.JPG
15_obed.JPG (95.02 KiB) Zobrazeno 3209 x

16_obed.JPG
16_obed.JPG (92.46 KiB) Zobrazeno 3209 x


K hlavnímu chodu vybírám nejprve pinot noir z vinařství Vidal, na výběr je ještě merlot ze stejného vinařství. Když letuška pozná, že se o víno zajímám, přinese mi ukázat a nabídnout skleničku syrahu od Mission Estate, který se podává za záclonkou vepředu. Syrah pochází z „oblasti“ Gimblett Gravels, což je specifický terroir v oblasti Hawke's Bay na severním ostrově.

Všechna podávaná vína patří do novozélandského vinařského impéria Villa Maria a jednotlivé značky fungují na úplně stejném principu jako škála brandů Bohemia Sektu. Vidal je taková obdoba Habánských sklepů, kdežto Mission Estate je někde na úrovni vinařství Pavlov.

17_vino.jpg
17_vino.jpg (96.04 KiB) Zobrazeno 3209 x


Čas do přistání si krátím ještě několika skleničkami červeného. Neodolám, když mi letuška nabídne pro srovnání nalít zároveň „C“ syrah a „Y+“ merlot. Aerolinky si na kvalitu vína na palubě potrpí. Ještě nedávno také sponzorovaly národní soutěž novozélandských vín. Všichni stewardi navíc během tréninku absolvují vinařské kurzy a na kvalitě servisu je to rozhodně znát.

18_vino.jpg
18_vino.jpg (104.44 KiB) Zobrazeno 3209 x


Před přistáním neodmítnu čokoládku a příjemně ovíněn vyhlížím přistání v Aucklandu.

19_vino.JPG
19_vino.JPG (76.64 KiB) Zobrazeno 3209 x

20_vino.jpg
20_vino.jpg (96.2 KiB) Zobrazeno 3209 x


Pokud by se vám naskytla možnost se zapojit do aukce o premium economy, rozhodně neváhejte. Posádka byla neuvěřitelně pozorná a celý soft produkt má rozhodně mnohem blíže business class, než economy.


MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: Z Tongy do Aucklandu v Y+, ANZ, B777, TBU - AKL

Příspěvek od MarcosFT »

Diky za pekny report, s ANZ mam dva transtasmany a nekolik vnitro letu a vzdy to bylo fajn, hlavne jejich lounges (i ty regionalni) jsou super. Produkt na palube taky nevypada zle. Ja jsem premyslel o awardu za 75k A3 mil LAX-AKL-SIN (UA+ANZ) ale nakonec jsem se na to vykaslal, jelikoz jejich business soft muze byt sice fajn, ale reverse herringbone do ulicky me vubec nelakaji. 1500,- bych v aukci taky obetoval na kratky let. Diky za report, konecne nejaka sranda a ne dobytcak :D

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2210
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Z Tongy do Aucklandu v Y+, ANZ, B777, TBU - AKL

Příspěvek od pavelpmi »

Super, exotika a když je to o víně, tak to můžu!
Díky moc za report! :ymapplause:

vit.spinka
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 63
Registrován: 04. 07. 2010, 12:30
Bydliště: Tauranga
Stav: Offline

Re: Z Tongy do Aucklandu v Y+, ANZ, B777, TBU - AKL

Příspěvek od vit.spinka »

Dík za report. Zrovna jsem si na podzim (duben) koupil AKL-SFO v Y+ a zkusil recognition upgrade do C (ale moc šanci tomu nedávám, ty US linky bývají hodně plné). Tak uvidím, jak moc příjemný rozdíl to bude na 12h letu.

Dulcet jsou obvyklé bublinky v saloncích (Koru lounge) a taky mi nijak nepřirostly k srdci.


Odpovědět