Kam sa podela vášeň?...

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Kam sa podela vášeň?...

Příspěvek od persona »

mandrinka píše:
persona píše:Na leteckém fóru bych nečekal takové stesky a hlasy volající po omezení létání (jen pro určitou skupinu), zvlášť když všichni ví nebo aspoň tuší, že je to logický vývoj (nárůst pasažérů, objev nových destinací, turismu, inženýři vyrábějící letadla chtějí nasytit své děti, viz Pátý element, atd. atd.).


Tahle masová inflace je ve všem. Upřímně, cestoval jsem rád. Ale dneska už je všechno rutina - pročíst průvodcce, booking, letenky, doprava na místě, pojištění, půjčit auto, odbavení na letišti, je to pořád stejné. Všude moře lidí, cestou na letiště, na letišti, v letadle, v destinaci, ... Vnímá to tak víc lidí, proto taky stoupá počet turistů, co chtějí něco jiného, ale zase - i to je dostupnější - vemte si, jaký je frmol na výstupu na nejvyšší horu světa, taky se z toho stává rutina a tak je to pořád dokola a se vším. Jiný příklad - iPhone. Byť je ten telefon drahý, dneska si ho může dovolit každý, úplně každý, starší modely se prodávaj za relativně přístupnou cenu a na ten nejnověší s úvěrem zvládné každý pracující člověk. A tohle se dá přnést do všeho. Proč je všude spoustu aut? Večer na sídlišti se nedá kde zaparkvat. Tahle masová dostupnost všeho a pro všechny je prostě zhoubná. Nesvědčí to planetě, nesvědčí to lidem a nesvědčí to ani kvalitě života.


Dovolím si nabídnout jinou perspektivu. Samozřejmě, pokud má někdo děti, tak chápu, že se musí přizpůsobovat rytmu prázdnin, ev. více či méně daným možnostem dovolené v zaměstnání, ale vím o rodičích, co jednou nebo dvakrát za rok dítě ve škole omluví a když jedou do anglicky mluvící země, dostanou třeba plus od učitele angličtiny (já zatím díkybohu měl vždy téměř volno ve výběru a teď očekávám minimálně ještě 3 měsíce souvislého volno a dokonce i ty peníze nějaké jsou, takže bych se mohl sbalit a zítra odletět na druhý konec světa), ale i tak. Nemusíte číst průvodce nebo jen orientačně a objevovat si dané místo/město sám. Nemusíte si půjčovat auto - sám jej nemám a nikdy mi nechybělo (jen jsme nemohli s přítelkyní vyrazit do vinic za St. Louis nebo do národních parků ve státu Washington, ale to je vše, to se dá přežít).

Jinými slovy: nacházejte místa mimo hlavní zájem turistů ať už jsou to města nebo příroda. I v Evropě jsou hromady báječných lokalit dosud málo objevených. Byl jsem teď tři dny ve Wroclawi (podruhé, předtím jen den na přestupu na cestě do Lisabonu) a úmyslně jsem si zajel tramvají pár zastávek z centra města a viděl jiné město a jiné Polsko než to u centrálního náměstí a tak je to všude.

Závažným objevem pro mě byl, když jsem si četl večer na hotelu, prakticky nezámý Grudziadz s jeho hradbami/sýpkami (https://en.wikipedia.org/wiki/Grudzi%C4%85dz) nebo "malý New York" kousek tramvají od Alicante (v mimosezónu a ne kvůli koupání a nočnímu životu, ale kvůli náladě z mrakodrapů, nikdy bych neřekl, že je v Evropě mimo Londýn, Paříž nebo Milán něco takového k nalezení: https://elpais.com/elpais/2019/08/16/in ... 87942.html). A Wizz otvírá spoustu méně prozkoumaných nebo zajímavých sekundárních destinací (Kyšiněv, Bergen, Oděssa, Gruzie, na spadnutí Petrohrad aj.) pro "dobrodruhy". Apulie nebo jih Španělska v mimosezóně, slovensko-maďarské hranice v okolí Tokaje a tamní barevný podzim a tak by šlo pokračovat donekonečna. Mně by jen Itálie vystačila na celý život.

A Everest? To je trochu extrém. Nejde přece o to mít co nejvíc exotičtější destinaci nebo zážitek a i když Vás tam šerpové vytlačí, pořád potřebujete opravdu dobrou fyzičku a můžete tam reálně umřít.

A iPhone? Zdá se mi, že v tomto žijete ve své "sociální bublině". Spousta lidí si ho dovolit nemůže, ani ten nejlevnější, zejména děti, kterým to rozumní rodiče nekoupí a člověk, který si pořídí nejnovější (v nejlevnější konfiguraci, tj. za okolo 34 490 Kč pro Xs Max, resp 11 Pro ---- XR nebo 11 neuvádím, protože telefon, který má jen HD rozlišení a stojí 21 tis. Kč je výsměch zákazníkům, když toto umí přístroje za čtvrtinu ceny ---- nebo dovolenou) na úvěr, protože na něj nemá i s rezervou hotově, je podle všeho krajně nezodpovědný (osobně produkty od Applu odmítám, jakkoli mě o celém fenoménu baví číst a diskutovat).

Proč je všude spousta aut? Protože pro 85 až 90 % lidí je vlastnictví automobilu "životní nutností" a to i ve městech jako Brno nebo Praha s fungující MHD a města na tento nápor nebyla stavěna. Lze jen doufat, že sám auto nepoužíváte, nebo jen zcela výjimečně, když Vás znepokojují kvanta aut a obtížný parking. Kdyby, dejme tomu, bylo pro většinu rodin prioritou místo auta vlastnit a používat kávovar za 100 000 Kč, mít perfektní garderobu pro všechny členy rodiny, úžasnou francouzskou geometrickou zahradu a kvalitní "sekačku" John Deere na její údržbu nebo jet jednou za rok do Londýna za uměním a koncerty, měli bychom méně aut :-)


Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Kam sa podela vášeň?...

Příspěvek od Orus-x »

Tohle vlákno je s prominutím o h****. Každý má jiný pohled a každému vyhovuje něco jiného. Že je všude víc lidí? Ano, taky mě to štve, ale zase se díky cestování víc lidem rozšířily obzory dál, než jen za humna jejich vesnice - a po tom se přece pořád volá, ne? A dovolím si připomenout, že vášeň se vytrácí jaksi s věkem - jako mladýho mě taky bralo víc lítat, víc si to užívat, víc se těšit na cesty, míň plánovat a dávat víc věcím volný průběh :D Stávají se z nás nerudní starci, nadávající na poměry.. další stadium je probírání nemocí..to přijde. :D Jinak má to jedno positivum - delší lety snáším víc a víc, protože jsem s věkem schopen v letadle na stále delší dobu usnout :D

krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Kam sa podela vášeň?...

Příspěvek od krakra »

A co takhle teprve Travel Service ! :o

krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Kam sa podela vášeň?...

Příspěvek od krakra »

mandrinka píše:Souhlasím, létání je dostupné pro masy, a podle toho to teď vypadá. Už aby to nějak zpoplatnili. Souhlasím s Gretou. Němci se chystají zavést nějaké poplatky v rámci toho eco-balíčku, tak snad se ostatní státy vydají podobným směrem. nevidím důvod, proč by každý měl mít základní lidské právo několikrát ročně někam létat. ^:)^


Mega kecy - všichni si našli zaklínadlo emisí CO2. Nikdo si ale neuvědomuje, že CO2 se generuje i bez přispění člověka. Když leží strom v lese a hnije, tak se uvolňuje to velmi negativní CO2!!
Dinosauři vyhynuly proč? - zeměkoule se sama od sebe oteplovala, je to nezvratný proces a nedá se mu předejít.
Teda řešení existuje: filtrovat CO2 z atmosféry, to je ale až další proces, další věc, další výzva pro lidstvo. Tím, že se budou dávat příplatky k letenkám se to fakt nezmění.

krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Kam sa podela vášeň?...

Příspěvek od krakra »

MEA píše:Ahoj Globík, jasné, že to viem. Ale aj vtedy mi ceny nepripadali nijak premrštené - ak si správne pamätám, niekedy koncom deväťdesiatych rokov stála BTS-PRG s Tatra Airom (Saab-340) nejakých 1200-1400 Sk a to prosím aj pri nákupe hodinu pred odletom priamo na Štefánikovi. Do Škandinávie sa nebol problém cez CKM predávané letenky dostať so SAS či Finnairom na DC-9 a MDD-82 za nejakých 5000 Sk RT. Do Indie som často kupoval OW alebo open letenky a tiež napríklad tie OW vychádzali okolo 10 tisíc Sk. Jasné, že to bolo v pomere k hodnote peňazí viac než teraz, ale celý servis a dojem bol diametrálne inde. Lietal som za tie roky ako pax vcelku dosť a aj na pomerne drahých segmentoch som nepociťoval vyššiu kvalitu. Čoraz natrieskanejšie sedadlá, úzke rozostupy, rôzne pseudofuturistické "tenkokreslá". Ja chápem, že "money rulez" ale z čisto subjektívneho hľadiska prehlasujem, že ma takéto presúvanie sa už čoraz častejšie nebaví... Z lietania sa - isteže celkom logicky - stal absolútne tuctový spôsob prepravy.


Pro tebe ale existuje řešení: Business nebo First class! cenově to vychází stejně jako kdysi!!
My ostatní si dáme economy se všemi problémy co kolem toho jsou.


krakra
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 288
Registrován: 06. 01. 2013, 09:39
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Kam sa podela vášeň?...

Příspěvek od krakra »

mandrinka píše:
persona píše:Na leteckém fóru bych nečekal takové stesky a hlasy volající po omezení létání (jen pro určitou skupinu), zvlášť když všichni ví nebo aspoň tuší, že je to logický vývoj (nárůst pasažérů, objev nových destinací, turismu, inženýři vyrábějící letadla chtějí nasytit své děti, viz Pátý element, atd. atd.).


Tahle masová inflace je ve všem. Upřímně, cestoval jsem rád. Ale dneska už je všechno rutina - pročíst průvodcce, booking, letenky, doprava na místě, pojištění, půjčit auto, odbavení na letišti, je to pořád stejné. Všude moře lidí, cestou na letiště, na letišti, v letadle, v destinaci, ... Vnímá to tak víc lidí, proto taky stoupá počet turistů, co chtějí něco jiného, ale zase - i to je dostupnější - vemte si, jaký je frmol na výstupu na nejvyšší horu světa, taky se z toho stává rutina a tak je to pořád dokola a se vším. Jiný příklad - iPhone. Byť je ten telefon drahý, dneska si ho může dovolit každý, úplně každý, starší modely se prodávaj za relativně přístupnou cenu a na ten nejnověší s úvěrem zvládné každý pracující člověk. A tohle se dá přnést do všeho. Proč je všude spoustu aut? Večer na sídlišti se nedá kde zaparkvat. Tahle masová dostupnost všeho a pro všechny je prostě zhoubná. Nesvědčí to planetě, nesvědčí to lidem a nesvědčí to ani kvalitě života.


Tak zrovna ten příměr s iPhonem je ukázka dnešní debility!!!
Ano může si ho dovolit každý!, ale proboha proč???? - když alternativa stojí 5x méně!!! To jsou věci které prostě nechápu. Dám dva platy za iPhone a co získám - běžný chytrý telefon!!!
Tak proč bych nešel na nejvyšší horu světa, když si to můžu dovolit, to že tam můžu zemřít si už lidi neuvědomují.


Odpovědět