Dva státy jedno letiště

Odpovědět
Dominic
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 16
Registrován: 02. 02. 2016, 15:53
Oblíbené typy letadel: A310
737
787
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Dva státy jedno letiště

Příspěvek od Dominic »

Jelikož mě na podzim čeká cesta do USA, tak chci můj první trip report pojmout trochu jednodušeji. Snad se Vám bude líbit :D. Na jaře jsme se s kamarády začali dohadovat kam bychom jeli o prázdninách. Protože jsem milovník letadel a za sebou jsem tento rok měl jenom tři lety s Ryanairem (mimochodem linku z Pardubic do Londýna, která už nelítá - můžu napsat trip report pokud by někdo chtěl :) a linku z Brna do Berlína) tak to musí být letecky, a protože jsme studenti volba padla na zrovna levné letenky do Basileje. Super aspoň vyzkouším novou společnost easyjet Switzerland. Hotel bereme v levnějších Mylhúzách v sousední Francii, ve kterých je také největší sbírka automobilů na světě, kterou musíme navštívit a do Basileje se dostaneme vlakem.

PRG-BSL DS1218 A320 HB-JXD

Na letiště jedeme busem, metrem a klasicky 119. Odlet je z terminálu 2, ze kterého letím po devíti letech. Naposledy to bylo ještě koupáckým letem na Ibizu. A mezi tím několik letů do různých Hurghád a Burgasů z terminálu 1. Za tu dobu se to tady celkem změnilo. Stavba nových check-inů, nová bezpečnostní kontrola. Na letiště přijíždíme celkem brzo asi 3 hodiny před odletem. Z vyhlídkové terasy ještě sledujeme odlet A380 Emirates. Check-in jsme udělali přes internet a zavazadlo nemáme tak jdeme rovnou na security.

Odletová tabule
Odletová tabule
Obrazek2.jpg (492.52 KiB) Zobrazeno 3387 x

Terminál 2
Terminál 2
Obrazek1.jpg (308.78 KiB) Zobrazeno 3387 x

Po vzletu
Po vzletu
Obrazek7.jpg (74.19 KiB) Zobrazeno 3387 x


Security je celkem rychlá a my se ocitáme v tranzitní části letiště. Odlet je z gatu D6. Původně jsem čekal, že zrovna linka do Švýcarska bude především pro business klientelu, ale po příchodu k odletové bráně mě překvapilo, že převážná část cestujících budou čeští baťůžkáři. Let je dneska úplně plný.

Tenké sedačky mají celkem dost místa na nohy
Tenké sedačky mají celkem dost místa na nohy
Obrazek6.jpg (119.26 KiB) Zobrazeno 3387 x


Letadlo přiletělo na čas. Sedmiletý Airbus A320 se švýcarskou registrací HB-JXD. Tohle bude můj úplně první let s A320 :D, Airbusy se mi celkem vyhýbaly. Až na let dnes raritním A310 ČSA do Hurghady (za což jsem strašně rád) a minulý rok A321 do stejné destinace jsem měl štěstí spíš na Boeingy. Boarding začíná na čas. Protože mnoho lidí nerespektovalo, že na palubu u Easyjetu mohou mít pouze 1 zavazadlo se boarding celkem protáhl. Hodně lidí přerovnává svá zavazadla, aby se vešli do limitu. I přesto, že se jde do letadla „chobotem“ druhá polovina lidí musí sejít po schodech dolů a pak klasicky přes plochu. Což mi vůbec nevadí a můžu si letadlo vyfotit. Přivítá nás milá francouzská posádka a my si sedáme do 18. řady za infantem. Aspoň se sluchátka na něco budou hodit. Kvůli pomalému boardingu čekáme 20 minut na volný slot (linka má celkem velkou vatu, takže do Basileje pak přilétáme na čas). Pojíždíme na dráhu 24 a letíme směrem na Kladno, Cheb a dále do Německa.

A320 HB-JXD
A320 HB-JXD
Obrazek5.jpg (272.78 KiB) Zobrazeno 3387 x

Tranzitní část
Tranzitní část
Obrazek4.jpg (290.53 KiB) Zobrazeno 3387 x

Check-in easyjetu
Check-in easyjetu
Obrazek3.jpg (461.26 KiB) Zobrazeno 3387 x


Vzápětí po vzletu začíná servis. Občerstvení a palubní prodej, za všechno se u easyjetu platí. Ještě aby ne, když letenky byly tak levný. Žádám modýlek letadla. Bohužel, lze objednat pouze přes internet. Tak nic, aspoň jsem poučenější pro příště. Tenké sedačky jsou pohodlné a mají celkem dost místa na nohy. Záchody vzadu místo kuchyňky jsou poměrně malé. Přelétáme Stuttgart. Let ubíhá opravdu rychle. Za necelou hodinu klesáme podél Rýna a na čas přistáváme na letišti EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg.

TGV - tím dneska bohužel ne :(
TGV - tím dneska bohužel ne :(
Obrazek12.jpg (374.38 KiB) Zobrazeno 3387 x

Cité de l'Automobile
Cité de l'Automobile
Obrázek11.jpg (346.3 KiB) Zobrazeno 3387 x


Z letadla vystupujeme klasicky na plochu a po ploše jdeme dlouhým koridorem do terminálu. Letiště v Basileji je unikátní tím, že se nachází ve dvou zemích zároveň. polovina haly je ve Francii a polovina ve Švýcarsku a můžete si vybrat do jaké země vstoupíte. My volíme Francii kvůli tomu, že se potřebujeme dostat do Mylhúz.

Letadlo v Basileji
Letadlo v Basileji
Obrazek10.jpg (233.38 KiB) Zobrazeno 3387 x


Autobusem číslo 11 (za 2,5 €) jedeme na vlakové nádraží, kde tak tak kupujeme rychle jízdenky za 5 € a stíháme courák do Mylhúz. I když vlak zastavuje každou chvíli, tak cesta ubíhá celkem rychle. Mylhúzy jsou velmi pěkné město s historickým centrem a katedrálou. Jenom všichni zde mluví pouze francouzsky, což nám chvíli dělá problém :D. Druhý den se jdeme podívat do Cité de l'Automobile - největšího automobilového muzea na světě. Jsou zde zastoupeny vetšinou francouzské značky. ale byla zde i jedna Tatra. Hlavním tahákem je zde výstava k 110. výročí značky Bugatti The Incomparable Bugatti s modely jako je Divo, Chiron nebo Veyron. Pro milovníky aut určitě doporučuji. Vlakem se přesouváme do Basileje, do velmi hezkého historického města s katedrálou Münster, radnicí nebo mostem Mittlere Brücke.

Kabina
Kabina
Obrazek9.jpg (201.11 KiB) Zobrazeno 3387 x

Mapa destinací
Mapa destinací
Obrazek8.jpg (227.57 KiB) Zobrazeno 3387 x

EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
Obrazek14.jpg (421.84 KiB) Zobrazeno 3387 x


BSL-PRG DS1217 A320 HB-JXO

Míříme na letiště, již v aplikaci zjišťuji, že budeme mít zpoždění 45 minut. Ok nikam nepospícháme no. Basilejské letiště je celkem malé. Většinu linek zde obsluhuje easyjet. Mimochodem z letiště míří i jedna dálková linka Air Transat do Montrealu operovaná novým A321LR. Vyhlídková terasa je uzavřená :(. Tak aspoň pozoruji zdálky přes sklo japonský dreamliner. Ten se tady vzal jak? Na security jdeme do švýcarského sektoru. fronta ubíhá velmi pomalu. Postupně pracovníci otevírají i frontu pro prioriry. Letiště toho moc nenabízí, kromě pár duty-free obchodů, občerstvení a jedné kavárny Starbucks zde nic moc není. Odlétáme z gatu 78 kde se po začátku boardingu najednou z ničeho nic vytvořila dlouhá fronta. Rok starý A320 HB-JXO (původně to měla být registrace HB-JXM, což nevadí tahle má taky, jak tomu Airbus říká Sharklety) přilétl z Drážďan. Nastupujeme přes plochu a já se usazuji na sedadlo 19F.

Basilejská Radnice
Basilejská Radnice
Obrazek13.jpg (455.56 KiB) Zobrazeno 3387 x

Vítejte v Praze
Vítejte v Praze
Obrazek18.jpg (175 KiB) Zobrazeno 3387 x

Letiště, ze kterého jsme právě vzlétli :D
Letiště, ze kterého jsme právě vzlétli :D
Obrazek17.jpg (132.4 KiB) Zobrazeno 3387 x


Rolujeme na start. „Kam to letíme teď? No ehm do Prahy,“ pobavila posádka. Vzápětí se dozvídáme, že zpoždění je způsobeno střetem jednoho stroje s ptáky. Po vzletu pilot zatáčí ostře doprava. Děláme takové neúplné kolečko. Já si to nesmírně užívám. Najednou je vidět letiště a celá Basilej. Zpáteční let letí spodem podél hranice s Německem. Probíhá klasický prodej jako na letu tam. Poté ještě posádka vybírá peníze pro UNICEF. Slunce zapadá. Hodinový let ubíhá velmi rychle. Míjíme Mnichov a začínáme klesat. Noční klesání nad Prahou se mi nikdy neomrzí. Při přistání celé letadlo tleská (na letu tam se netleskalo :D). Parkujeme na stejné stojánce. Kvůli zpoždění parta kluků nestíhá zápas Slavie s Kluží. Rychle probíháme letištěm a před terminálem na nás čeká odvoz domů.

A320 HB-JXO
A320 HB-JXO
Obrazek16.jpg (242.77 KiB) Zobrazeno 3387 x

Gate
Gate
Obrazek15.jpg (299.13 KiB) Zobrazeno 3387 x


Pokud jste (jestli vůbec někdo) dočetli trip report až sem tak děkuji :D
Příště můžu napsat o cestě, která mě čeká v říjnu do USA s KLM/Deltou (můj první dálkový let).


pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3029
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Dva státy jedno letiště

Příspěvek od pepa007 »

Hezkej report!

Nejlepší je “můj úplně první let s A320” – to se tady na fóru myslím už málokomu povede :-) Závidím :-) První let “novým” typem je vždycky zážitek

jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Dva státy jedno letiště

Příspěvek od jonapet »

Díky za tip na Mylhúzy (Mulhouse), v Basileji jsem byl před pár lety na adventní trhy (doporučuji), ale spojit to s výletem vlakem mě tenkrát nenapadlo...

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1334
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Dva státy jedno letiště

Příspěvek od Lkprak »

Pěkný tripreport, nádherné fotky, navíc touhle linkou jsem cca rok a půl zpátky, tak můžu srovnávat.

hrnsgs
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 04. 04. 2019, 19:16
Oblíbené typy letadel: A388
B77W
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Dva státy jedno letiště

Příspěvek od hrnsgs »

pepa007 píše:Hezkej report!

Nejlepší je “můj úplně první let s A320” – to se tady na fóru myslím už málokomu povede :-) Závidím :-) První let “novým” typem je vždycky zážitek

Přesně tak. Já tak letos letěl dokonce 3x "úplně novým typem" :D 77W, A388 a 739 :D


Odpovědět